Το ταξίδι μου με την φιναστερίδη

dlazaros

Well-Known Member
Έτσι εξηγείται που εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω αρκετή τριχόπτωση … ενώ είμαι 19 μήνες σε φίνα. Ξέρουμε περίπου πόσο κρατάνε οι εποχιακές τριχοπτώσεις και τι μήνες; Βοηθάει να παίρνουμε βιταμίνες αυτόν τον καιρό;
Ήμουν στην φίνα πανω κάτω 3 χρόνια και είμαι στην ντούτα 15 μήνες και το κεφάλι μου πλέον έχει την εμφάνιση ανθρώπου χωρίς κανένα πρόβλημα και τα μαλλιά μου τα μακραίνω με άνεση χωρίς φόβο οτι "φεγγίζω". Σεπτέμβρη Οκτώβρη και Μάρτη Απρίλη εμφανίζονται κενά και αραίωση ουρανοκετάβατη χωρίς να εχω δει περισσότερες τρίχες να πέφτουν. Έχω φτάσει σε σημείο να νομίζω οτι δεν είναι μόνο εποχική αλλά και κάποιας μορφής telogen effluvium που είναι μεν προσωρινή αλλά άκρως σπαστική. Δεν πίνω δεν καπνίζω, γυμνάζομαι και κάνω διατροφή και νηστεία διατηρώντας ενα υγιές βάρος και με τις βιταμινούλες μου. Κάθε χρόνο 2 φορές φτάνω σε σημείο πανικού νομίζοντας οτι η θεραπεία με εγκατέλειψε και πρέπει να ξυρίσω το κεφάλι μου...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Ήμουν στην φίνα πανω κάτω 3 χρόνια και είμαι στην ντούτα 15 μήνες και το κεφάλι μου πλέον έχει την εμφάνιση ανθρώπου χωρίς κανένα πρόβλημα και τα μαλλιά μου τα μακραίνω με άνεση χωρίς φόβο οτι "φεγγίζω". Σεπτέμβρη Οκτώβρη και Μάρτη Απρίλη εμφανίζονται κενά και αραίωση ουρανοκετάβατη χωρίς να εχω δει περισσότερες τρίχες να πέφτουν. Έχω φτάσει σε σημείο να νομίζω οτι δεν είναι μόνο εποχική αλλά και κάποιας μορφής telogen effluvium που είναι μεν προσωρινή αλλά άκρως σπαστική. Δεν πίνω δεν καπνίζω, γυμνάζομαι και κάνω διατροφή και νηστεία διατηρώντας ενα υγιές βάρος και με τις βιταμινούλες μου. Κάθε χρόνο 2 φορές φτάνω σε σημείο πανικού νομίζοντας οτι η θεραπεία με εγκατέλειψε και πρέπει να ξυρίσω το κεφάλι μου...
Και τι βιταμίνες θα πρότεινες για αυτή την εποχική τριχόπτωση?
 

dlazaros

Well-Known Member
Και τι βιταμίνες θα πρότεινες για αυτή την εποχική τριχόπτωση?
Οι βιταμίνες είναι για να σου δίνουν αυτά που δεν παίρνεις απο την διατροφή σου ή για να ισσοροπήσουν κάποια κακιά συνήθεια που έχεις και κάνει κακό στην τρίχα σου. Αν καπνίζεις τότε σπάει το κολλαγόνο και η τρίχα είναι λεπτότερη, εάν τρώς λίγο πρωτείνη τότε η τρίχα μεγαλώνει αργά και είναι αδύνατη κλπ κλπ οπότε χρειάζεσαι βιταμίνη C & E και κάποιο ωμέγα 3 με D3 και μαγνήσιο. Με λίγα λόγια μια πολυβιταμίνη και είσαι εντάξει. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα πέσουν τα μαλλιά όταν θέλουν αλλά οτι δεν θα κάνουν 1000 χρόνια να επανέλθουν...
 

giannis6363

New Member
Καλησπέρα στο φορουμ.

Σε προηγούμενο νήμα είχα ζητήσει συμβουλές για την περίπτωση μου και το αν πρέπει να ξεκινήσω φιναστερίδη. Τελικά με την βοήθεια σας και μετά από μελέτη αποφάσισα να ξεκινήσω με proscar κομμένο στα 4 και τα παίρνω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή. Αρχισα την θεραπεία στις 30/8, έχω καταναλώσει δηλαδή 1μιση χάπι των 5gm μέχρι σήμερα το οποίο το παίρνω γύρω στις 10 το βράδυ.
Από παρενέργειες μου έχει ανέβει λίγο η λίμπιντο μπορώ να πώ και κάθε φορά που παίρνω το χάπι έχω αυτή την αίσθηση του brain fog, δηλαδή δυσκολία στην εστίαση σαν θολούρα και βαρύ κεφάλι, είμαι σε μια κατάσταση να πάρω το χάπι και να μείνω σπίτι για ύπνο.
Στο δια ταύτα τώρα έχω παρατηρήσει έντονη τριχόπτωση σχεδόν από το τέλος της πρώτης εβδομάδας. Mετά το λούσιμο μετράω περίπου 25 με 30 τρίχες (όσες κάθονται στο σιφώνι) αλλά χθές το πρωί όταν τα έφτιαχνα τα μαλλιά μου μου έμειναν στα χέρια τουλάχιστον 20 τρίχες και αργότερα που με έπιασε μια μανία για να δω το μέγεθος της τριχόπτωσης τραβούσα απο τα μαλλιά μου μια μικρή τούφα και μου έμεναν 2με3 τρίχες στο χέρι, και από την μπροστινή περιοχή, ώπου να σημειωθεί δεν έχω αραίωση, και στο crown, ωπού εκεί είναι το μεγάλο μου θέμα,καθώς και σε άλλες περιοχές όπως πάνω από τα αφτιά. Το αποτέλεσμα ήταν 60 περίπου τρίχες σύνολο σε όλο αυτό το ΄΄τράβηγμα΄΄ των μαλλιών την πρώτη φορά και καμιά 50αριά την δεύτερη φορα (μετά από καμιά ώρα που το ξαναέκανα). Οι τρίχες σε εμένα τουλάχιστον φαινόντουσαν κανονικές σε χρώμα και λίγο πιο κοντές απο το μήκος των μαλλιών μου και κάποιες ήταν και 2 μαζί, είχαν κοινό ασπράκι στην βάση τους.
Ερωτήσεις λοιπόν
Μπορεί μετά από μια εβδομάδα να ξεκινήσει shedding από φιναστερίδη?
Σε αυτό το shedding φεύγουν και τρίχες από περιοχές που θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα ή δεν απειλούνται απο ΑΑ όπως πάνω απο τα αφτιά?
Μήπως με την απότομη αλλαγή των ορμονών μου έπαθε σοκ ο οργανισμός μου και έχει αυτο το αποτέλεσμα?
Θα συνεχίσω την θεραπεία απλά σκέφτομαι και ψάχνω τι μπορεί να συμβαίνει επίσης ψάχνω και συμπαράσταση καθώς ψυχολογικά όπως και να το κάνουμε σε ρίχνει όλο αυτό.

Να σημειωθεί οτι πριν την θεραπεία είχα τριχόπτωση αρκετή αλλά σίγουρα όχι τόσο έντονη.
To brain fog το νοιωθεις όλη τη μερα η οταν πάρεις το χάπι για τις επόμενες 3 ώρες ;
 

dlazaros

Well-Known Member
To brain fog το νοιωθεις όλη τη μερα η οταν πάρεις το χάπι για τις επόμενες 3 ώρες ;
Παράγονται νευροστειροειδή στον εγκέφαλο και η φιναστερίδη τα μειώνει με αποτέλεσμα να πρέπει να φτιάξει καινούργια. Το πόσο γρήγορα εξαρτάται απο τον άνθρωπο οπότε μπορεί να το νιώθεις όλη την ώρα όπως με έπιανε συχνά ή λίγο.
 

dimtheIron

New Member
Παράγονται νευροστειροειδή στον εγκέφαλο και η φιναστερίδη τα μειώνει με αποτέλεσμα να πρέπει να φτιάξει καινούργια. Το πόσο γρήγορα εξαρτάται απο τον άνθρωπο οπότε μπορεί να το νιώθεις όλη την ώρα όπως με έπιανε συχνά ή λίγο.
Λοιπόν μετά από δύο εβδομάδες το brain fog έχει αυξηθεί αρκετά έχω και τις μέρες που δεν παίρνω το χάπι. Νιώθω σαν να είμαι χαζεμενος όλη μέρα και στα πλάγια πάνω από τα αφτιά συνεχίζουν να μου πέφτουν πολλές τρίχες, στα απάνω έχω σταματήσει να κοιτάω. Την Πέμπτη έχω και ραντεβού με δερματολόγο στο Συγγρό αλλά θέλω να ρωτήσω και εσένα που φαίνεσαι να το έχεις ψάξει το θέμα. Να κάνω υπομονή κάνα μήνα ακόμα μήπως φύγουν τα συμπτώματα? Να μειώσω την δόση σε 0.5 μέρα παρά μέρα? (δεν ξέρω καν αν κάνει κάτι αυτή η δόση) ή να πάω σιγά σιγά προς Avodart?
 

Marios1982

Well-Known Member
Λοιπόν μετά από δύο εβδομάδες το brain fog έχει αυξηθεί αρκετά έχω και τις μέρες που δεν παίρνω το χάπι. Νιώθω σαν να είμαι χαζεμενος όλη μέρα και στα πλάγια πάνω από τα αφτιά συνεχίζουν να μου πέφτουν πολλές τρίχες, στα απάνω έχω σταματήσει να κοιτάω. Την Πέμπτη έχω και ραντεβού με δερματολόγο στο Συγγρό αλλά θέλω να ρωτήσω και εσένα που φαίνεσαι να το έχεις ψάξει το θέμα. Να κάνω υπομονή κάνα μήνα ακόμα μήπως φύγουν τα συμπτώματα? Να μειώσω την δόση σε 0.5 μέρα παρά μέρα? (δεν ξέρω καν αν κάνει κάτι αυτή η δόση) ή να πάω σιγά σιγά προς Avodart?
Για μένα κάνε λίγο υπομονή, είσαι στο στάδιο προσαρμογής. Ο οργανισμός σου θα συνηθίσει σε 1-2 βδομαδες ακόμα
 

dlazaros

Well-Known Member
Λοιπόν μετά από δύο εβδομάδες το brain fog έχει αυξηθεί αρκετά έχω και τις μέρες που δεν παίρνω το χάπι. Νιώθω σαν να είμαι χαζεμενος όλη μέρα και στα πλάγια πάνω από τα αφτιά συνεχίζουν να μου πέφτουν πολλές τρίχες, στα απάνω έχω σταματήσει να κοιτάω. Την Πέμπτη έχω και ραντεβού με δερματολόγο στο Συγγρό αλλά θέλω να ρωτήσω και εσένα που φαίνεσαι να το έχεις ψάξει το θέμα. Να κάνω υπομονή κάνα μήνα ακόμα μήπως φύγουν τα συμπτώματα? Να μειώσω την δόση σε 0.5 μέρα παρά μέρα? (δεν ξέρω καν αν κάνει κάτι αυτή η δόση) ή να πάω σιγά σιγά προς Avodart?
Άποψη μου να του δώσεις 1 μήνα με την δόση του 1mg 3 φορές την εβδομάδα που παίρνεις τώρα. Μην αλλάζεις την δόση γιατί δεν θα προσαρμοστεί ο οργανισμός σου. Το 0,5mg μέρα παρα μέρα δεν είναι δοσολογία για σταμάτημα τριχόπτωσης αλλά για συντήρηση και αυτό με μεγάλο ερωτηματικό. Για μένα η δόση που παίρνεις τώρα είναι το ελάχιστο που μπορείς να πάρεις και να έχει νόημα. Κανονικά δεν έπρεπε να νιωθεις τίποτα για αυτό μίλησα για Avodart. Και να αλλάξεις σε Avodart τώρα θα χρειαστείς μερικές εβδομάδες μέχρι να αναπληρώσει ο οργανισμός σου τα νευροστειροειδή οπότε μην κάνεις βιαστικές κινήσεις. Να έχεις υπόψιν οτι με την αλλαγή σε Avodart θα έχεις μεγαλύτερη τριχόπτωση και θα χρειαστεί περίπου 2-3 μήνες μέχρι να είσαι γεμάτος απο την ουσία. Αν θέλεις να τα αποφύγεις όλα τότε κάνε την αλλαγή τώρα καθώς είσαι 35 και σε παίρνει. Αλλιώς πήγαινε σιγά σιγά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Και το κόβεις διαγώνια ? Ρωτάω γιατί έχει πολύ περίεργο σχήμα και μου βγαίνουν άνισα.
Το κόβω πρώτα στην μέση και μετά επειδή είναι άνισο το σχήμα του το κόβω λίγο παραπάνω εκεί που είναι στενότερο!Μη κοιτάς να βγάλεις ιδανική δόση αρκεί να είναι στο περίπου!
 

dimtheIron

New Member
Καλησπέρα στο forum. Κοντά ένα μήνα με φίνα δυστυχώς η λίμπιντο μου έχει πέσει πολύ. Είναι σαν να μην δίνει σήμα εκεί κάτω. Τα brain fog έχουν σταματήσει ευτυχώς αλλά το θέμα με την λίμπιντο με βάζει σε σκέψεις μήπως σταματήσω την φίνα αφού δοκιμάσω 0,5χ7 αντί για 1,25χ3 που παίρνω τώρα. Η τριχόπτωση συνεχίζει ακάθεκτη. Σήμερα πήγα σε δερματολόγο στον Συγγρός ο οποίος μου είπε ότι η τριχόπτωση είναι λόγο φινας καθώς έτσι λειτουργεί αλλά αυτοί δεν την προτείνουν λόγο παρενεργειών. Και μου έγραψαν ένα μείγμα lotion με pharmecort, frezyolerm hair force και MOMETASONE FUROATE, καθώς και κάψουλες caps anagena. Για τριχοριζογραμμα που τον ρώτησα μου είπε δεν είναι για περιπτώσεις σαν την δικιά σου. Βρίσκομαι σε σταυροδρόμι καθώς αυτό με την χαμηλή λίμπιντο, την χαμηλή σεξουαλική διέγερση (σχεδόν ανύπαρκτη) και την περίεργη στύση όταν έχω δεν μαρεσει καθόλου.
 

acaysa

Member
Καλησπέρα στο forum. Κοντά ένα μήνα με φίνα δυστυχώς η λίμπιντο μου έχει πέσει πολύ. Είναι σαν να μην δίνει σήμα εκεί κάτω. Τα brain fog έχουν σταματήσει ευτυχώς αλλά το θέμα με την λίμπιντο με βάζει σε σκέψεις μήπως σταματήσω την φίνα αφού δοκιμάσω 0,5χ7 αντί για 1,25χ3 που παίρνω τώρα. Η τριχόπτωση συνεχίζει ακάθεκτη. Σήμερα πήγα σε δερματολόγο στον Συγγρός ο οποίος μου είπε ότι η τριχόπτωση είναι λόγο φινας καθώς έτσι λειτουργεί αλλά αυτοί δεν την προτείνουν λόγο παρενεργειών. Και μου έγραψαν ένα μείγμα lotion με pharmecort, frezyolerm hair force και MOMETASONE FUROATE, καθώς και κάψουλες caps anagena. Για τριχοριζογραμμα που τον ρώτησα μου είπε δεν είναι για περιπτώσεις σαν την δικιά σου. Βρίσκομαι σε σταυροδρόμι καθώς αυτό με την χαμηλή λίμπιντο, την χαμηλή σεξουαλική διέγερση (σχεδόν ανύπαρκτη) και την περίεργη στύση όταν έχω δεν μαρεσει καθόλου.
Το να έχεις έλλειψη λιμπιντο και δυσκολία στη στύση είναι πολύ χειρότερο από το να χάνεις απλά τα μαλλιά σου. 11 μήνες τώρα με τις παραπάνω παρενέργειες, εύχομαι να μην την είχα αρχίσει πότε. Και στα 2 θα έχεις κάτι να χάσεις. Αποφάσισε και πράξε ανάλογα με το το είναι πιο σημαντικό για σένα
 

dimtheIron

New Member
Το να έχεις έλλειψη λιμπιντο και δυσκολία στη στύση είναι πολύ χειρότερο από το να χάνεις απλά τα μαλλιά σου. 11 μήνες τώρα με τις παραπάνω παρενέργειες, εύχομαι να μην την είχα αρχίσει πότε. Και στα 2 θα έχεις κάτι να χάσεις. Αποφάσισε και πράξε ανάλογα με το το είναι πιο σημαντικό για σένα
Θα συνεχίσω με 0.5χ7 και αν συνεχιστεί το σταματάω... δεν το συζητώ το πιο είναι πιο σημαντικό.
 

dimtheIron

New Member
Ερώτηση προς τους φίλους του φόρουμ.. σταμάτησε την φινα γιατί είχα δυστυχώς βαριά sides. Τα μαλλιά μου είναι σαφώς χειρότερα από τότε που ξεκίνησα φίνα καθώς είχα το αρχικό shedding. Αυτά τα μαλλιά λοιπόν θα επιστρέψουν ή φύγανε για πάντα ??
 

gfot

Member
Ερώτηση προς τους φίλους του φόρουμ.. σταμάτησε την φινα γιατί είχα δυστυχώς βαριά sides. Τα μαλλιά μου είναι σαφώς χειρότερα από τότε που ξεκίνησα φίνα καθώς είχα το αρχικό shedding. Αυτά τα μαλλιά λοιπόν θα επιστρέψουν ή φύγανε για πάντα ??
Θα ξαναβγουν ναι αλλα καθως αποτελουν τα πιο αδυναμα τριχοθυλακια των μαλλιων σου αυτα που επεσαν θα ξαναπεσουν μονιμα στο μελλον εφοσον κοψεις την θεραπεια
 
Μπλουζα