Τοπική Θεραπεία Μινοξιδίλης-Φιναστερίδης!

LoverBoy

Well-Known Member
Καλημέρα παιδιά σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κατά πόσο αποτελεσματικό είναι το σκεύασμα Μινοξιδίλης-Φιναστερίδης!
Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει μόνο αφρό regaine με καλά αποτελέσματα!Όχι ότι έβγαλα μαλλούρα αλλά είδα επανέκφυση σε σημεία αδύναμα!
Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Τα τοπικά (κάθε είδους) δεν έχουν καμμία σχέση στην απόδοση σε σχέση με τα πόσιμα. Ακόμα και η μινο (λένε κάποιοι γιατροί) ότι πόσιμη είναι πιο αποδοτική. Για την φίνα δεν το συζητάμε…..
 

LoverBoy

Well-Known Member
Τα τοπικά (κάθε είδους) δεν έχουν καμμία σχέση στην απόδοση σε σχέση με τα πόσιμα. Ακόμα και η μινο (λένε κάποιοι γιατροί) ότι πόσιμη είναι πιο αποδοτική. Για την φίνα δεν το συζητάμε…..
Αυτό νομίζω και εγώ φιλαράκι μου!Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλημέρα παιδιά σε όλους!Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κατά πόσο αποτελεσματικό είναι το σκεύασμα Μινοξιδίλης-Φιναστερίδης!
Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει μόνο αφρό regaine με καλά αποτελέσματα!Όχι ότι έβγαλα μαλλούρα αλλά είδα επανέκφυση σε σημεία αδύναμα!
Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?
Απο ολότελα κάτι είναι και το τοπικό. Η μινοξιδίλη αυξάνει την κυκλοφορία αίματος και στοιχείων και διαστέλει τα αγγεία και ταυτόχρονα ακυρώνει την τελογενή φάση και κρατάει όλα τα μαλλιά στο κεφάλι ταυτόχρονα. Για αυτό μας φαίνονται περισσότερα, επειδή δεν έπεσαν αυτά που έπρεπε όταν έπρεπε αλλά κρατήθηκαν με το ζόρι (για αυτό όταν σταματάς πέφτουν πολλά). Η φιναστερίδη ακόμα και τοπική, που θα απορροφηθεί απο το αίμα έτσι και αλλιώς, θα σταματήσει τις βλαβερές συνέπειες της ορμόνης στο κεφάλι άντε να πω 10-15% σε σχέση με το χάπι του 70% με κάθε μέρα. Αν δεν θέλεις χάπι με τίποτα και βάζεις μινόξ, τότε μαζί με φίνα είναι καλός συνδυασμός για συντήρηση.
 

Marios1982

Well-Known Member
Απο ολότελα κάτι είναι και το τοπικό. Η μινοξιδίλη αυξάνει την κυκλοφορία αίματος και στοιχείων και διαστέλει τα αγγεία και ταυτόχρονα ακυρώνει την τελογενή φάση και κρατάει όλα τα μαλλιά στο κεφάλι ταυτόχρονα. Για αυτό μας φαίνονται περισσότερα, επειδή δεν έπεσαν αυτά που έπρεπε όταν έπρεπε αλλά κρατήθηκαν με το ζόρι (για αυτό όταν σταματάς πέφτουν πολλά). Η φιναστερίδη ακόμα και τοπική, που θα απορροφηθεί απο το αίμα έτσι και αλλιώς, θα σταματήσει τις βλαβερές συνέπειες της ορμόνης στο κεφάλι άντε να πω 10-15% σε σχέση με το χάπι του 70% με κάθε μέρα. Αν δεν θέλεις χάπι με τίποτα και βάζεις μινόξ, τότε μαζί με φίνα είναι καλός συνδυασμός για συντήρηση.
Μετά από πόσο καιρό αν σταματήσεις μινο αρχίζει η πτώση; Γνωρίζεις;
 

dlazaros

Well-Known Member
Μετά από πόσο καιρό αν σταματήσεις μινο αρχίζει η πτώση; Γνωρίζεις;
Κοίτα, εξαρτάται απο μερικά σημεία. Αν παίρνεις μινόξ κανα δυο χρόνια τότε έχεις πάνω σου τρίχες που έπρεπε να έχουν πέσει 2 χρόνια και κρατιούνται χημικά σε αναγενή φάση. Όταν σταματήσεις η χημική εξάρτηση σταματά και η μινόξ φεύγει απο το σώμα σε μερικές μέρες οπότε είναι ελεύθερη να ξαναρχίσει τις κανονικές φάσεις και να μπούν σε τελογενή οι τρίχες που δεν είχαν μπεί τόσο καιρό. Μερικές φορές η ποσότητα των τριχών είναι μεγαλύτερη απο το εαν δεν έπαιρνες μινοξιδίλη αλλά είναι προσωρινό. Βέβαια αυτό δεν σε σταματάει απο το να σε πιάσει η ψυχή σου και να μετανιώσεις την ώρα και στιγμή που σταμάτησες. Οπότε η πτώση αρχίζει συνήθως στην επόμενη φάση που είναι περίπου πρίν τον χειμώνα και πριν την άνοιξη.
 
Μπλουζα