Τι μπορεί να γίνει στην κατάσταση μου?

Schwarzkopf

New Member
1000008695.jpg
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Εδώ και πολλά χρόνια σκέφτομαι να κάνω κάτι για την αλωπεκία. Το φαινόμενο ξεκίνησε στα 27 μου και συνεχίστηκε μέχρι τα 45+ που βρίσκομαι. Μέχρι πρότινως με έσωζε το τόπικ αλλά πια έχουν αραιώσει τόσο πολύ που δεν έχει νόημα να χρησιμοποιώ. Όπως βλέπετε είμαι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο Norwood (νομίζω είμαι 5 ή 6 εάν δεν κάνω λαθος?).

Θα ήθελα να ρωτήσω όλα τα παιδιά που έχουν ασχοληθεί ή κάποιον ειδικό που ασχολείται του φόρουμ εάν γίνεται να διορθωθεί το πρόβλημα ιδιαίτερα στα μπροστινά μαλλιά με κάποια μεταμόσχευση και χρήση minoxidil & φεναστερίδης. Δεν είμαι αρνητικός στην χρήση και των δύο φαρμάκων μια που ακούγεται πως σπανίως έχουν παρενέργειες.

Τι πρακτικές μεταμόσχευσης συστήνονται για την δικιά μου περίπτωση και πόσα graphs πιστεύετε πως θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν στην δικιά μου περίπτωση για την κάλυψη του μπροστινού και του μεσαίου μέρους σε πρώτη φάση ?


Επίσης τι τιμές κυκλοφορούν στις αξιόλογες κλινικές πχ για ένα session με 3500-4000 grafts εάν ξέρει κάποιος φίλος?



Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που θα μας δώσουν τα φώτα τους


Φιλικά
Π.
 

Συνημμένα

  • 20240119_210614.jpg
    20240119_210614.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 75
  • 20240119_210649.jpg
    20240119_210649.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 82
  • 20240119_210633.jpg
    20240119_210633.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 85
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Βάλε φωτο και από τα πλαινά και πίσω να δούμε δότρια. Οι γέφυρες φαινονται αραιές πάντως.... Αν είναι έτσι όλη σου η δότρια (πλαι και πίω) είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα γιατί η περιοχή που θες να καλύψεις θέλει 7000-8000 γκραφτ...... τα διπλά από ότι υπολογίζεις.....
 

LoverBoy

Well-Known Member
Θα μπορούσε όμως να έχει μια κάλυψη που ίσως θα είναι πυκνότερη μπροστά και να αραιώνει πηγαίνοντας προς τα πίσω και να του δώσει μια κάλυψη που θα τον ικανοποιήσει!Πάντως σίγουρα δεν είναι τελειωμένο το παιχνίδι καθώς ναι μεν φαίνονται αραιές οι γέφυρες αλλά είναι ψηλά!
Όπως είπε και ο φίλος bobby ομως μια φώτο της δότριας(Πίσω και πλάγιο μέρος) θα βοηθούσε πολύ!
 

Stradlin

Member
Δεν πιστεύω πως αξίζει τα λεφτά σου και το χρόνο σου να το παλέψεις γιατί θα χρειαστείς πολλά και από τα δύο μπας και γίνει κάτι, ενώ η όποια αγωγή σε αυτό το στάδιο το πολύ να παίξει κάποια άμυνα. Βέβαια γούστα είναι αυτά, αν π.χ. θα σε ικανοποιούσε ακόμη και το να αποκτήσεις έστω μια κάποια πύκνωση για να μπορείς να βάζεις τόπικ από πάνω it's up to you που λέμε και στα Ελληνικά. Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση.
 

Schwarzkopf

New Member
Δεν πιστεύω πως αξίζει τα λεφτά σου και το χρόνο σου να το παλέψεις γιατί θα χρειαστείς πολλά και από τα δύο μπας και γίνει κάτι, ενώ η όποια αγωγή σε αυτό το στάδιο το πολύ να παίξει κάποια άμυνα. Βέβαια γούστα είναι αυτά, αν π.χ. θα σε ικανοποιούσε ακόμη και το να αποκτήσεις έστω μια κάποια πύκνωση για να μπορείς να βάζεις τόπικ από πάνω it's up to you που λέμε και στα Ελληνικά. Καλή τύχη σε κάθ
Προβολή συνημμένου 61869Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά. Εδώ και πολλά χρόνια σκέφτομαι να κάνω κάτι για την αλωπεκία. Το φαινόμενο ξεκίνησε στα 27 μου και συνεχίστηκε μέχρι τα 45+ που βρίσκομαι. Μέχρι πρότινως με έσωζε το τόπικ αλλά πια έχουν αραιώσει τόσο πολύ που δεν έχει νόημα να χρησιμοποιώ. Όπως βλέπετε είμαι σε αρκετά προχωρημένο στάδιο Norwood (νομίζω είμαι 5 ή 6 εάν δεν κάνω λαθος?).

Θα ήθελα να ρωτήσω όλα τα παιδιά που έχουν ασχοληθεί ή κάποιον ειδικό που ασχολείται του φόρουμ εάν γίνεται να διορθωθεί το πρόβλημα ιδιαίτερα στα μπροστινά μαλλιά με κάποια μεταμόσχευση και χρήση minoxidil & φεναστερίδης. Δεν είμαι αρνητικός στην χρήση και των δύο φαρμάκων μια που ακούγεται πως σπανίως έχουν παρεν
Βάλε φωτο και από τα πλαινά και πίσω να δούμε δότρια. Οι γέφυρες φαινονται αραιές πάντως.... Αν είναι έτσι όλη σου η δότρια (πλαι και πίω) είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα γιατί η περιοχή που θες να καλύψεις θέλει 7000-8000 γκραφτ...... τα διπλά από ότι υπολογίζεις.....
Ευχαριστώ φίλε bobby για την απαντηση. Γενικά έχω αραιά μαλλιά. Ίσως μόνο πίσω να είναι πιο πυκνά. Να πω βέβαια πως σε πρώτη φάση θέλω να πυκνώσω κάπως τα μπροστά και κάπως αυτά στην μέση. Κάπως έτσι υπολόγησα 4000 grafts. Τώρα βεβαια τα πίσω ίσως μελλοντικά.

Τώρα βέβαια για το αν διαθέτω 4000 grafts ιδέα δεν έχω. Έβαλα και 3 ακόμα φωτογραφίες που αφορούν την κατασταση
 

Schwarzkopf

New Member
Θα μπορούσε όμως να έχει μια κάλυψη που ίσως θα είναι πυκνότερη μπροστά και να αραιώνει πηγαίνοντας προς τα πίσω και να του δώσει μια κάλυψη που θα τον ικανοποιήσει!Πάντως σίγουρα δεν είναι τελειωμένο το παιχνίδι καθώς ναι μεν φαίνονται αραιές οι γέφυρες αλλά είναι ψηλά!
Όπως είπε και ο φίλος bobby ομως μια φώτο της δότριας(Πίσω και πλάγιο μέρος) θα βοηθούσε πολύ!
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και γω φίλε LoverBoy. Χωρίς να τραβήξω πιο χαμηλά το hairline που έχω να προσπαθήσω να πετύχω μια κάπια πύκνωση κυρίως μπροστά και στην μέση. Σίγουρα πχ δεν περιμένω να έχω πχ πυκνά μαλλιά
 

Συνημμένα

  • 20240119_210614.jpg
    20240119_210614.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 83
  • 20240119_210649.jpg
    20240119_210649.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 84

Schwarzkopf

New Member
Δεν πιστεύω πως αξίζει τα λεφτά σου και το χρόνο σου να το παλέψεις γιατί θα χρειαστείς πολλά και από τα δύο μπας και γίνει κάτι, ενώ η όποια αγωγή σε αυτό το στάδιο το πολύ να παίξει κάποια άμυνα. Βέβαια γούστα είναι αυτά, αν π.χ. θα σε ικανοποιούσε ακόμη και το να αποκτήσεις έστω μια κάποια πύκνωση για να μπορείς να βάζεις τόπικ από πάνω it's up to you που λέμε και στα Ελληνικά. Καλή τύχη σε κάθε περίπτωση.
Το στάδιο που βρίσκομαι είναι φαντάζομαι Norwood 6? Νομίζω θα με ικανοποιούσε να έχω σχετικά αραιά μαλλιά πχ αλλά όχι σε επίπεδο που να μην μπορώ να βγω έξω χωρίς τόπικ. Καπώς έτσι. Φίλε Stradlin έχεις ιδέα τι τιμές κυκλοφορούν?
 

Stradlin

Member
Το στάδιο που βρίσκομαι είναι φαντάζομαι Norwood 6? Νομίζω θα με ικανοποιούσε να έχω σχετικά αραιά μαλλιά πχ αλλά όχι σε επίπεδο που να μην μπορώ να βγω έξω χωρίς τόπικ. Καπώς έτσι. Φίλε Stradlin έχεις ιδέα τι τιμές κυκλοφορούν?
Για 6 φαίνεται όντως. Για τιμές θα σε γελάσω γιατί δεν τις παρακολουθώ στενά επειδή δεν ενδιαφέρομαι άμεσα αλλά έχε υπόψη πως δε σώνεσαι με μια συνεδρία, ίσως ούτε με μια διήμερη. Το να καταφέρεις αποτέλεσμα που θα σε κάνει να ξεχάσεις το τόπικ είναι ζόρικο και αν. Και πάλι μάλλον θα χρειάζεσαι ειδικό χτένισμα. Αν δεις πως χτενίζουν οι κλινικές που επιδεικνύουν τα αποτελέσματά τους θα καταλάβεις ότι το σενάριο κάνω μια μεταμόσχευση και καθάρισα κάθε άλλο παρά δεδομένο είναι, ειδικά σε μεγάλο norwood. Εύχομαι το καλύτερο ό,τι και αν αποφασίσεις.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και γω φίλε LoverBoy. Χωρίς να τραβήξω πιο χαμηλά το hairline που έχω να προσπαθήσω να πετύχω μια κάπια πύκνωση κυρίως μπροστά και στην μέση. Σίγουρα πχ δεν περιμένω να έχω πχ πυκνά μαλλιά
Μη μασας φίλε μου ξεκινα αγωγη κ προχωρα.... σιγουρα θα αλλάξεις προς το καλύτερο κ οσο να ναι δεν θα είσαι αδειος αλλά θα έχεις μια καλυψη που θα σου χαρίσει αυτοπεποίθηση
 

bobby

Well-Known Member
Τα 4000 μάλλον τα έχεις, αλλά για να θωρακίσεις την δότρια καλό είναι να ξεκινήσεις τουλάχιστον low dose fina. Αν δεν έχεις απαιτήσεις για μεγάλες πυκνότητες νομίζω ότι μπορείς να βελτιώσεις την κατάσταση.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Είσαι 45 Φίλε μου!Έχεις πολύ χρόνο ακόμα στην ζωή σου να απολαύσεις και να χαρείς!Μη το αφήσεις πάλεψε το!Μπορείς να βρείς και οικονομικές λύσεις και ακριβές!Με θεραπεία κ ΜΜ θα είσαι ωραιότατος και γοητευτικός!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregun

Member
Συμφωνώ 1000% με τον @LoverBoy.
Εγώ στην θέση σου φίλε @Schwarzkopf θα παντρευόμουν από αύριο φίνα, κατά κύριο λόγο, 1mg την ημέρα αλλά και χαμηλή δόση οραλ μινοξιδίλη 2,5mg την ημέρα και σε 7-8 μηνάκια θα έμπαινα για ΜΜ. Του χρόνου τέτοια εποχή θα ήμουν άλλος άνθρωπος και θα έβαζα και φωτογραφίες για τους 4 ή 5 μήνες στο νήμα με την ΜΜ μου, έχοντας μπροστά μου τα καλύτερα.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Συμφωνώ 1000% με τον @LoverBoy.
Εγώ στην θέση σου φίλε @Schwarzkopf θα παντρευόμουν από αύριο φίνα, κατά κύριο λόγο, 1mg την ημέρα αλλά και χαμηλή δόση οραλ μινοξιδίλη 2,5mg την ημέρα και σε 7-8 μηνάκια θα έμπαινα για ΜΜ. Του χρόνου τέτοια εποχή θα ήμουν άλλος άνθρωπος και θα έβαζα και φωτογραφίες για τους 4 ή 5 μήνες στο νήμα με την ΜΜ μου, έχοντας μπροστά μου τα καλύτερα.
Έτσι είναι αδερφέ!Χαμένη μάχη, είναι η μάχη που πίστεψες ότι θα την έχανες!Πρέπει να παλεύουμε μέχρι τέλος!
 

gregun

Member
Το κομμάτι στις ζώνες 5,6,7 δείχνει ότι μπορεί να έχει σημαντική βελτίωση με φίνα-μινοξ οπως και όλη η δότρια βεβαίως θα βελτιωθεί σημαντικά, όπως είπε και ο @bobby. Μετά, κατά τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο μπαίνεις για ΜΜ.
 

Συνημμένα

  • 20240119_210614.jpg
    20240119_210614.jpg
    644.1 KB · Προβολές: 75

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Δυσκολα θα δει επανεκφυση ρε παιδια με τετοια φαλακρη περιοχη ..οκ δεν εχει να χασει κατι ας δοκιμασει. Για μεταμοσχευση κατι μπορει να κανει αλλα χωρις μεγαλες προσδοκιες. Η ηληκια ειναι καλη το μονο θετικο.
 

Schwarzkopf

New Member
Είσαι 45 Φίλε μου!Έχεις πολύ χρόνο ακόμα στην ζωή σου να απολαύσεις και να χαρείς!Μη το αφήσεις πάλεψε το!Μπορείς να βρείς και οικονομικές λύσεις και ακριβές!Με θεραπεία κ ΜΜ θα είσαι ωραιότατος και γοητευτικός!
Αυτό λέω φίλε LoverBoy. Εννοείται δεν περιμένω να αποκτήσω μαλλί 20χρονου-δεν θα μου ταίριαζε κιολας- αλλά μια κάποια μεταμόσχευση θα με έσωνε από την ολική φαλάκρα. Ναι έχω σκοπό να ξεκινησω μέσα στον μήνα και να έρθω σε επικοινωνία με κάποιον καλό γιατρό ή κλινική. Μένει βέβαια να βρω και τους καταλληλους
 

LoverBoy

Well-Known Member
Αυτό λέω φίλε LoverBoy. Εννοείται δεν περιμένω να αποκτήσω μαλλί 20χρονου-δεν θα μου ταίριαζε κιολας- αλλά μια κάποια μεταμόσχευση θα με έσωνε από την ολική φαλάκρα. Ναι έχω σκοπό να ξεκινησω μέσα στον μήνα και να έρθω σε επικοινωνία με κάποιον καλό γιατρό ή κλινική. Μένει βέβαια να βρω και τους καταλληλους
Να πας φίλε μου!Ανάλογα το μπάτζετ σου και αυτούς που θα σου εμπνεύσουν εμπιστοσύνη και ασφάλεια να επιλέξεις αλλά σώνεται τα πράγμα!Αγώνα θέλει και θα τα καταφέρεις!Μαμά μαλλιά δεν έχει ξανά αλλά σίγουρα θα έχεις μια κάλυψη που θα σε χαροποιήσει!
 

LoverBoy

Well-Known Member
Το κομμάτι στις ζώνες 5,6,7 δείχνει ότι μπορεί να έχει σημαντική βελτίωση με φίνα-μινοξ οπως και όλη η δότρια βεβαίως θα βελτιωθεί σημαντικά, όπως είπε και ο @bobby. Μετά, κατά τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο μπαίνεις για ΜΜ.
Εκεί μου έδωσε και εμένα μαλλί η Φίνα και είχα θέμα!Πιστεύω θα δώσει και στον φίλο μας!
 

Schwarzkopf

New Member
Συμφωνώ 1000% με τον @LoverBoy.
Εγώ στην θέση σου φίλε @Schwarzkopf θα παντρευόμουν από αύριο φίνα, κατά κύριο λόγο, 1mg την ημέρα αλλά και χαμηλή δόση οραλ μινοξιδίλη 2,5mg την ημέρα και σε 7-8 μηνάκια θα έμπαινα για ΜΜ. Του χρόνου τέτοια εποχή θα ήμουν άλλος άνθρωπος και θα έβαζα και φωτογραφίες για τους 4 ή 5 μήνες στο νήμα με την ΜΜ μου, έχοντας μπροστά μου τα καλύτερα.
7 με 8? Περίμενα 2-3 να πω την αλήθεια αλλά αφού έχω πάρει την απόφαση θα το τολμήσω φίλε gregun. Πρεπει βέβαια να με δει και γιατρός για να μου τα γράψει τα συγκεκριμένα και να ξεκινήσω. Νομίζω από επόμενη εβδομάδα θα έρθω σε επικοινωνία με κάποιον
 

Schwarzkopf

New Member
Το κομμάτι στις ζώνες 5,6,7 δείχνει ότι μπορεί να έχει σημαντική βελτίωση με φίνα-μινοξ οπως και όλη η δότρια βεβαίως θα βελτιωθεί σημαντικά, όπως είπε και ο @bobby. Μετά, κατά τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο μπαίνεις για ΜΜ.
Κυρίως τις περιοχές 2,3 και 4 σκοπεύω αρχικά να καλύψω -μια που με καίνε λίγο περισσότερο επειδή αυτές βλέπω καθημερινά στον καθρέτη. Ομώς σε δεύτερο στάδιο σίγουρα θα ήθελα και την 5,6,7. Μακάρι να δώσει κάτι και η μινοξιδίλη/φιναστερίδη
 
Μπλουζα