Τι γινεται με την τεστοστερονη???? :-[

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

koukou_tsa

New Member
Ρε παιδια εχω μπερδευτει!Τελικα η πολλη τεστοστερονη συμβαλλει στη τριχοπτωση ή η χαμηλη??? :-[

Κ πως καταλαβαινουμε οτι εχουμε πολλη τεστοστερονη??π.χ. Πολλες τριχες στο σωμα μας=Πολλη τεστοστερονη??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: Τι γινεται με την τεστοστερονη???? :-[

koukou_tsa είπε:
Ρε παιδια εχω μπερδευτει!Τελικα η πολλη τεστοστερονη συμβαλλει στη τριχοπτωση ή η χαμηλη??? :-[

Κ πως καταλαβαινουμε οτι εχουμε πολλη τεστοστερονη??π.χ. Πολλες τριχες στο σωμα μας=Πολλη τεστοστερονη??

Το θέμα δεν είναι αν η τεστοστερόνη σου είναι αριθμητικά μεγάλη η μικρή (αν δεν την πειράζεις με εξωγενείς παράγοντες π.χ φάρμακα).
Το θέμα είναι το πόσο ευαίσθητα στα ανδρογόνα είναι τα μαλλάκια σου (και ιδιαίτερα σε ένα παράγωγο της τεστοστερόνης γνωστό ως διυδροτεστοστερόνη).

Μπορεί εσύ να έχεις τα διπλάσια επίπεδα τεστοστερόνης και διυδροτεστοστερόνης στο αίμα σου από εμένα αλλά εγώ να έχω τρελή τριχόπτωση ενώ εσύ όχι, γιατί έχω πιο ευαίσθητα μαλλάκια στα ανδρογόνα αυτά.
Οπότε μην ψάχνεις το θέμα υψηλή - χαμηλη τεστοστερόνη, πολλές τρίχες ή λίγες τρίχες στο σώμα κτλ.

Πολλές φορές βλέπω φίλους του forum να λένε ότι θέλουν να κάνουν εξέταση αίματος για να δουν τα επίπεδα των αδρογόνων τους επειδή έχουν τριχόπτωση. Αυτό δεν έχει όμως κανένα απολύτως νόημα ...

Τα διάφορα φάρμακα (proscar, avodart) που ρίχνουν τα επίπεδα της διυδροτεστοστερόνης επιδρούν θετικά στη μείωση της τριχόπτωσης αλλά αρκετές φορές αρνητικά στη libido...
Ψάξε λίγο το forum και θα βρεις πολλές απαντήσεις ;)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα