Τιμη Μεταμοσχευσης Μαλλιων

Καλησπερα, ενδιαφερομαι να κανω μεταμοσχυεση μαλλιων μετα το καλοκαιρι. Δε με ενδιαφερει να μαθω τις τιμες των κλινικων ουτε να επιλεξω τη φτηνοτερη κλινικη, απλα ενα πολυ χονδρικο κοστος καθως δεν εχω ιδεα εαν προκειται για μια επεμβαση που κανει 100, 200, 500,1000 η 2000 ευρω. Να ξερω τι διακοπες να κανω και ποσα να μαζεψω! Θελω να καλυψω την περιοχη των κροταφων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Ξεκίνα να διαβάσεις μερικά πράγματα,γιατί σε βλέπω επειδή δε γνωρίζεις ούτε τα βασικά,τα λεφτά των διακοπών να μην σε φτάνουν.

Βάλε φωτογραφίες και δώσε στοιχεία όπως ηλικία και ιστορικό και θα πάρεις όλεςτις απαντήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: spi

piros75

Well-Known Member
Κάνε διακοπές του χρόνου. Φέτος μαλλί... Διάβασε το φόρουμ και θα βρει ποικιλία τιμών που ξεκινάει από 1 ευρώ και φτάνει μέχρι και 3 φεύγα το μόσχευμα (όχι η τρίχα). Επίσης υπάρχουν και οι κλινικές που χρεώνουν με τη συνεδρία (όπως εκεί που έκανα εγώ). γενικά αν έχει να καλύψεις μόνο κροτάφους υπολόγισε ένα κόστος από 1500-2.500 ανάλογα την κλινική/γιατρό που θα επιλέξεις....
 
Κάνε διακοπές του χρόνου. Φέτος μαλλί... Διάβασε το φόρουμ και θα βρει ποικιλία τιμών που ξεκινάει από 1 ευρώ και φτάνει μέχρι και 3 φεύγα το μόσχευμα (όχι η τρίχα). Επίσης υπάρχουν και οι κλινικές που χρεώνουν με τη συνεδρία (όπως εκεί που έκανα εγώ). γενικά αν έχει να καλύψεις μόνο κροτάφους υπολόγισε ένα κόστος από 1500-2.500 ανάλογα την κλινική/γιατρό που θα επιλέξεις....
Σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις!
 
Ξεκίνα να διαβάσεις μερικά πράγματα,γιατί σε βλέπω επειδή δε γνωρίζεις ούτε τα βασικά,τα λεφτά των διακοπών να μην σε φτάνουν.

Βάλε φωτογραφίες και δώσε στοιχεία όπως ηλικία και ιστορικό και θα πάρεις όλες τις απαντήσεις.
το 100,200 ευρω ηταν τροπος του λεγειν :) εε 25, και απο τις δυο μεριες δεν υπαρχει πολυ μαλλι αλλα οχι και εντελως καραφλα. Παιρνω αγωγη φιναστεριδη εδω και 1 χρονο και 2 μηνες και τους τελευταιους δυο μηνες εχω προσθεσει και dutasteride 2 φορε την εβδομαδα. Δεν ειχα κανενα improvement εως τωρα, εννοω οτι δεν εχω regrowth, σιγουρα θα ειχα ακομα λιγοτερα μαλλια εαν δεν επαιρνα, οποτε η μμ μου φαινεται μονοδρομος. Το receeding συνεχιζεται απλα με πολυ αργους ρυθμους και πλεον η κατασταση νοιωθω οτι εχει ψιλοσταθεροποιθει
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε μου
Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα σου είναι πολύ μεγαλύτερο.
Είσαι πολύ νεαρός και για να παίρνεις από τώρα φίνα-ντούντα σημαίνει ότι έχεις τριχόπτωση και θέλεις να τη φρενάρεις.
Για φίνα καλά έκανες,νωρίς να προλάβεις, αλλά ντούντα?
Βάλε φώτο να μιλάμε όχι γενικά και αόριστα, αλλά συγκεκριμένα για να βοηθήσουμε.
 
Φίλε μου
Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα σου είναι πολύ μεγαλύτερο.
Είσαι πολύ νεαρός και για να παίρνεις από τώρα φίνα-ντούντα σημαίνει ότι έχεις τριχόπτωση και θέλεις να τη φρενάρεις.
Για φίνα καλά έκανες,νωρίς να προλάβεις, αλλά ντούντα?
Βάλε φώτο να μιλάμε όχι γενικά και αόριστα, αλλά συγκεκριμένα για να βοηθήσουμε.
το μαλλι μου ειναι παρα πολυ πυκνο σε ολο το υπολοιπο κεφαλι πλην των κροταφων που υποχωρουν. Εχω διαβασει παρα πολλα επιστημονικα αρθρα, οτι υπαρχει δηλαδη, για duta, peer reviewed academic papers κλπ. οχι απο ιστοσελιδες και forum και blog κλπ. Οποτε εκρινα οτι ειναι αρκετα ασφαλες για να ρισκαρω να το παρω και οντως εως τωρα δεν εχω την παραμικρη παρενεργεια! Ειχα δοκιμασει και μινοξιδιλη τοπικα αλλα ειχα φοβερη αλλεργεια, εχω σκευτει την εναλλακτικη της στοματικης μινοξιδιλης αλλα αποφασισα να κανω κατευθειαν την μμ αυτο το 6μηνο που θα περιμενω. Θα ανεβασω φωτος με τη πρωτη ευκαιρεια! Ευχαριστω για τις απαντησεις, εσεις εχετε κανει καποια μμ?
 

vlafo

Well-Known Member
Μόνο με φώτο θα σου πω γιατί πιθανόν να μην χάνεις μαλλί και να είναι η ιδέα σου.
Αν χρειάζεται να πάρεις κάτι,φυσικά η φίνα είναι ότι καλύτερο δεν βρίσκω το λόγο για ντούντα σε τέτοια ηλικία,μετά από χρόνια χρήση έχει λογική να πας ντούντα.
Στα φάρμακα ακολουθείς γραμμική προσέγγιση,δεν πέφτεις με τα μούτρα.
Μόλις έκανα πριν κανένα τρίμηνο.
Μπες στο νήμα μου και δες ότι θέλεις.
 
  • Like
Reactions: spi
Καλα ναι καταλαβαινω αυτο που λες οτι μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα οχι χαχα. Εχω εναν γιατρο μμ στον οποιο εχω παει δυο φορες κα οντως εχω υποχωρηση στο hairline αυτο τον ενα χρονο που επαιρνα αγωγη και εφοσον δεν υπηρχε regrowth μετα απο ενα χρονο αποφασισαμε να ξεκινησω και 2 φορες την εβδομαδα duta, περισσοτερο με δικο μου ρισκο ο γιατρος μου ειπε οτι δε συνηθιζει να προτεινει αυτο το φαρμακο. Οπως και αν εχει δεν ειχα το παραμικρο side effect με τη φιναστεριδη ενα χρονο, πραγματικα κανενα που με εκανε να αναρωτιεμαι αν εχει επιδραση πανω μου, που ενοιωσα αρκετα safe να παρω ντουτα και οντως δυο μηνες κανενα συμπτωμα. Θα ανεβασω και φωτος ομως, θες να μου απαντησεις ποσα πληρωσες περιπου? :)
 

vlafo

Well-Known Member
Μπες στο νήμα μου και διάβασε ότι θέλεις φίλε μου.
4000g έβαλα και πλήρωσα 4000€.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Καλα ναι καταλαβαινω αυτο που λες οτι μπορει να ειναι η ιδεα μου αλλα οχι χαχα. Εχω εναν γιατρο μμ στον οποιο εχω παει δυο φορες κα οντως εχω υποχωρηση στο hairline αυτο τον ενα χρονο που επαιρνα αγωγη και εφοσον δεν υπηρχε regrowth μετα απο ενα χρονο αποφασισαμε να ξεκινησω και 2 φορες την εβδομαδα duta, περισσοτερο με δικο μου ρισκο ο γιατρος μου ειπε οτι δε συνηθιζει να προτεινει αυτο το φαρμακο. Οπως και αν εχει δεν ειχα το παραμικρο side effect με τη φιναστεριδη ενα χρονο, πραγματικα κανενα που με εκανε να αναρωτιεμαι αν εχει επιδραση πανω μου, που ενοιωσα αρκετα safe να παρω ντουτα και οντως δυο μηνες κανενα συμπτωμα. Θα ανεβασω και φωτος ομως, θες να μου απαντησεις ποσα πληρωσες περιπου? :)

Θα μπορουσες να ειχες αγορασει απλα το παρακατω συγγραμμα
θα ειχες γλιτωσει όλη την ταλαιπωρια, και θα επαιρνες ολη τη γνωση ετοιμη και αποσταγμενη! ;)
 
Θα μπορουσες να ειχες αγορασει απλα το παρακατω συγγραμμα
θα ειχες γλιτωσει όλη την ταλαιπωρια, και θα επαιρνες ολη τη γνωση ετοιμη και αποσταγμενη! ;)
Καλησπερα Dr
Οπως εγραψα και παραπανω εχω διαβασει οτι academic research paper υπαρχει για finasteride και dutasteride treatment, και το σημαντικοτερο νομιζω ειναι οτι εχω την αντιληψη να καταλαβω εαν μια ερευνα εγινε σωστα και τι limitations εχει, δεν φτανει απλα να διαβασεις ενα abstract και ενα conclusion για να σχηματισεις γνωμη. Προσωπικα απο αυτα που εχω διαβασει το claim οτι η φιναστεριδη δημιουργει σεξουαλικα side effects πρεπει ναναι οριακα μυθος, ειμαι σιγουρος οτι αν παρουμε 1.000 ατομα που δεν παιρνουν φιναστεριδη το 1-2% θα εχει σιγουρα προβληματα στυσης μπορει και παραπανω για χιλιους λογους. Ultimately, οσο και να διαβασεις οσες γνωσεις και να αποκτησεις πανω στο θεμα, η αληθεια ειναι οτι η καλυτερη available θεραπεια ειναι η φιναστεριδη και το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις τη αγωγη, τωρα οτι και να διαβασεις παραπανω τον πουτσο κλαιγαμε χαχα...καλυτερα να ερθω να κλεισουμε ενα ραντεβου να μου δωσετε μια γνωμη παρα να αγορασω το βιβλιο με πολυ αγαπη το λεω, σας ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Καλησπερα Dr
Οπως εγραψα και παραπανω εχω διαβασει οτι academic research paper υπαρχει για finasteride και dutasteride treatment, και το σημαντικοτερο νομιζω ειναι οτι εχω την αντιληψη να καταλαβω εαν μια ερευνα εγινε σωστα και τι limitations εχει, δεν φτανει απλα να διαβασεις ενα abstract και ενα conclusion για να σχηματισεις γνωμη. Προσωπικα απο αυτα που εχω διαβασει το claim οτι η φιναστεριδη δημιουργει σεξουαλικα side effects πρεπει ναναι οριακα μυθος, ειμαι σιγουρος οτι αν παρουμε 1.000 ατομα που δεν παιρνουν φιναστεριδη το 1-2% θα εχει σιγουρα προβληματα στυσης μπορει και παραπανω για χιλιους λογους. Ultimately, οσο και να διαβασεις οσες γνωσεις και να αποκτησεις πανω στο θεμα, η αληθεια ειναι οτι η καλυτερη available θεραπεια ειναι η φιναστεριδη και το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις τη αγωγη, τωρα οτι και να διαβασεις παραπανω τον πουτσο κλαιγαμε χαχα...καλυτερα να ερθω να κλεισουμε ενα ραντεβου να μου δωσετε μια γνωμη παρα να αγορασω το βιβλιο με πολυ αγαπη το λεω, σας ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση

Οποιαδήποτε γνώση (διαφερει από την γνώμη που γραφεις) και να σου δωσω, φοβαμαι πως θα μπεις στη διαδικασια να την διασταυρώσεις και βιβλιογραφικά.
Οπότε, σου γλιτωνω και την επίσκεψη. ;)

Μπορεις να περιμενεις 6 μηνες, βγαινει η τριτομη Αγγλική έκδοση από τoν Springer
 
Οποιαδήποτε γνώση (διαφερει από την γνώμη που γραφεις) και να σου δωσω, φοβαμαι πως θα μπεις στη διαδικασια να την διασταυρώσεις και βιβλιογραφικά.
Οπότε, σου γλιτωνω και την επίσκεψη. ;)

Μπορεις να περιμενεις 6 μηνες, βγαινει η τριτομη Αγγλική έκδοση από τoν Springer
Η γνωμη μου διαμορφωνεται απο τις γνωσεις που εχω, οποτε και εσεις μια γνωμη θα μου δωσετε βαση των γνωσεων και της εμπειριας που εχετε! Επισης δε θεωρω οτι η δικη σας αποψη εαν δεν ειναι συμφωνη με τη βιβλιογραφια σημαινει οτι δεν ειναι καλη η εγκυρη. Εκ των πραγματων αυτα που θα πειτε δεν ειναι δυνατον να ειναι συμφωνα με ολα τα αρθρα κλπ που υπαρχουν. Η εμπειρια ομως που εχει ενας γιατρος απο τα απειρα περιστατικα που εχει δει πολλες φορες μπορει να ειναι και πιο εγκυρα και αντιπροσωπευτικα απο οποιαδηποτε βιβλιογραφια, οποτε αν θελετε μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας ελευθερα για στην αγωγη που ακολουθω, θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως :)
 

nick90

Well-Known Member
Καλησπερα, ενδιαφερομαι να κανω μεταμοσχυεση μαλλιων μετα το καλοκαιρι. Δε με ενδιαφερει να μαθω τις τιμες των κλινικων ουτε να επιλεξω τη φτηνοτερη κλινικη, απλα ενα πολυ χονδρικο κοστος καθως δεν εχω ιδεα εαν προκειται για μια επεμβαση που κανει 100, 200, 500,1000 η 2000 ευρω. Να ξερω τι διακοπες να κανω και ποσα να μαζεψω! Θελω να καλυψω την περιοχη των κροταφων
Πάνω κάτω γύρω στα 2500-3000 ευρώ θα πληρώσεις για μια μονοήμερη επέμβαση στην Ελλάδα μέχρι 2500 grafts. Εκεί να υπολογίζεις.
 
Μπλουζα