Τελικά κατέληξα σε Δερματολόγο

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Turbobox

New Member
cisse92 είπε:
σταματησε η τριχοπωση με την κορτιζονη?

Τριχόπτωση δεν έχω αλλά έχω δει την αραίωση να μεγαλώνει σε σχέση από τότε που άρχισα να κάνω κάτι για τα μαλλιά (εδώ και κάνα 6μηνο). Την κορτιζόνη έχει 3 ημέρες που τη βάζω, μόλις τελειώσω αυτό το μικρό μπουκαλάκι, δηλαδή σε καμιά εβδομάδα, θα σου πω αν έχει γίνει κάτι.
 

Turbobox

New Member
Πήγα σήμερα στη Δερματολόγο και μου είπε 4 ημέρες να είμαι άλουστος ώστε να μου κάνει τριχοριζόγραμμα. Αυτό μου είπε γίνεται για να δούμε την κατάσταση που είναι οι τρίχες στο κέφαλι μου και την εξέλιξη τους μετα από 6 μήνες που θα αρχίσω φίνα. Οπότε Πέμπτη πρωί πάω για εξέταση. Αν κάποιος τώρα θέλει να μου πει 2-3 συμβουλές για την φίνα θα μου ήταν χρήσιμο.
 
Φίλε Turbobox,
Αν διαβάσεις εδώ μέσα θέματα σχετικά με τη φίνα θα βρεις αρκετές πληροφορίες, έχουν ξαναειπωθεί..;)

Αρχικά καλό είναι να κάνεις εξετάσεις αίματος (ορμονικές, βιοχημικές) πριν τη ξεκινήσεις να δεις που βρίσκεσαι και ξανά μετά από x διάστημα να μπορείς να συγκρίνεις. Οι αρχικές σου εξετάσεις θα είναι, ας πούμε, σημείο αναφοράς.

Για τη δόση καλό είναι να τη ξεκινήσεις χαμηλά και σταδιακά ανεβάζεις.

H δοσοληψία είναι καλό να γίνεται την ίδια ώρα κάθε μέρα.
Απέφυγε γενικά το αλκοόλ, ειδικά τις μεγάλες ποσότητες, όχι ότι θα πάθεις και τίποτα αν πιεις κάτι παραπάνω..πάντως καλό είναι να υπάρχει μέτρο.

Αν πάρεις proscar προσοχή στο τεμαχισμό του χαπιού. Απέφευγε την επαφή του χαπιού με το φως (δες και τις οδηγίες χρήσης..)

Ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει μεγάλη βαρύτητα, έτσι ένα έντονα επηρεασμένο μυαλό είναι πιθανό να μεταφέρει την ίδια επιρροή και στο σώμα. :smiley:

Σε κάθε περίπτωση ότι σου πει ο γιατρός σου, εγώ απλά λέω δυο τρία πράγματα που είναι εμπειρικά, εύχομαι να σε βοηθήσουν. Αν σου προτείνει κάτι διαφορετικό ο γιατρός σου, νομίζω αξίζει να αναφερθεί, γιατί έτσι ενημερώνεται όλη η κοινότητα.
 

Turbobox

New Member
Λοιπόν σήμερα κι ενώ ήμουν άλουστος 4 ημέρες μου πήρε η Δερματόλογος δείγμα από τα μαλλιά και θα μου πει τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα.
Ασχέτως αποτελέσματος μπορώ να αρχίσω propecia όπου και μου έγραψε συνταγή και μου είπε σχετικά:
- Όσοι έχουν κάνει θεραπεία σε αυτήν, κανένας έως τώρα δεν έχει παρουσιάσει παρενέργειες. Έχει μάλιστα λέει κι έναν νέο όπου κάνει τη θεραπεία εδώ και 4 χρόνια με φυσιολογική σεξουαλική ζωή κι ετοιμάζεται τώρα να παντρευτεί. Του είπε αν είναι να σταματήσουνε τη propecia αλλά ο ιδιος δεν θέλει, είναι εντάξει.
- Αν κάποιοι εμφανίσουν συμπτωμάτα μετά τη διακοπή επανέρχονται όπως πριν την έναρξη της θεραπείας ΑΛΛΑ υπάρχει κι ένα μικρό ποσοστό όπου το πρόβλημα δεν αποκαθίσταται και παραμένει μόνιμα!
- Μετά από δυο μήνες θα αρχίσει να φαίνεται κάποιο αποτέλεσμα
- Μην προτιμήσω άλλα χάπια όπου κόβονται στην μέση ή στα 4 γιατί η δραστική ουσία δεν είναι κατανομημένη σε ίσα μέρη στο χάπι και η θεραπεια δεν γίνεται σωστά (βέβαια σε ένα φαρμακείο που ρώτησα τα είχε 41 ευρώ και είναι θέμα για μένα να δίνω αυτό το πόσο κάθε μήνα)
- Να χρησιμοποιώ παράλληλα και σαμπουάν fungoral
- Σε ένα μήνα θα κάνω εξετάσεις αίματος
 

sakis9282

Member
Turbobox είπε:
Λοιπόν σήμερα κι ενώ ήμουν άλουστος 4 ημέρες μου πήρε η Δερματόλογος δείγμα από τα μαλλιά και θα μου πει τα αποτελέσματα την άλλη εβδομάδα.
Ασχέτως αποτελέσματος μπορώ να αρχίσω propecia όπου και μου έγραψε συνταγή και μου είπε σχετικά:
- Όσοι έχουν κάνει θεραπεία σε αυτήν, κανένας έως τώρα δεν έχει παρουσιάσει παρενέργειες. Έχει μάλιστα λέει κι έναν νέο όπου κάνει τη θεραπεία εδώ και 4 χρόνια με φυσιολογική σεξουαλική ζωή κι ετοιμάζεται τώρα να παντρευτεί. Του είπε αν είναι να σταματήσουνε τη propecia αλλά ο ιδιος δεν θέλει, είναι εντάξει.
- Αν κάποιοι εμφανίσουν συμπτωμάτα μετά τη διακοπή επανέρχονται όπως πριν την έναρξη της θεραπείας ΑΛΛΑ υπάρχει κι ένα μικρό ποσοστό όπου το πρόβλημα δεν αποκαθίσταται και παραμένει μόνιμα!
- Μετά από δυο μήνες θα αρχίσει να φαίνεται κάποιο αποτέλεσμα
- Μην προτιμήσω άλλα χάπια όπου κόβονται στην μέση ή στα 4 γιατί η δραστική ουσία δεν είναι κατανομημένη σε ίσα μέρη στο χάπι και η θεραπεια δεν γίνεται σωστά (βέβαια σε ένα φαρμακείο που ρώτησα τα είχε 41 ευρώ και είναι θέμα για μένα να δίνω αυτό το πόσο κάθε μήνα)
- Να χρησιμοποιώ παράλληλα και σαμπουάν fungoral
- Σε ένα μήνα θα κάνω εξετάσεις αίματος
ο λόγος που με φρενάρει
 
Μπλουζα