ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ LORENZO

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Fibrin

Teansamin

Καλό διάβασμα…..
 

Marios1982

Well-Known Member
Fibrin

Teansamin

Καλό διάβασμα…..
Και γιατί δεν πήρες τρανσαμινη;
 

Marios1982

Well-Known Member
Καλο είναι λες να παίρνουμε εμείς από 45 κ άνω salospir προληπτικά? Τι λέτε? Κάνει κάπου κακό ένα χάπι την ημέρα?
Νομίζω μόνο γιατρός πρέπει να το απαντήσει αυτό. Επίσης όλοι οι 45 plus έχουν θέμα; Αν είναι φιτ σαν τον @dlazaros ???
 

bobby

Well-Known Member
To σαλοσπιρ (δηλαδή το ακετυλοσαλικιλικό οξύ, ασπιρίνη σηλαδή) έιναι blood thinner δηλαδή αραιώνει το αίμα και περιορίζει τους θρόμβους στο αίμα. Στους θρόμβους (που πάνε να περάσουνε από ημίφραγμένες από την χοληστερίνη ή αθηροσκληρωτικές από το κάπνισμα αρτηρίες) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα εμφράγματος (για καρδιά) ή εγκεφαλικού για αρτηρίες που τροφοδοτούν το εγκέφαλο. Και άλλου είδους εμφράγματα σε αρτηρίες που τροφοδοτούν άλλα όργανα είναι πιθανά αλλά τα θανατηφόρα είνα αυτά τα δύο..... Αν λοιπόν έχεις προδιάθεση ή κληρονομικότητα ή ήδη έχεις πάθει κάποιο τέτοιο επισόδειο τότε είναι στο βασικό πρωτόκολό η χορήγηση σαλοσπιρ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Νομίζω μόνο γιατρός πρέπει να το απαντήσει αυτό. Επίσης όλοι οι 45 plus έχουν θέμα; Αν είναι φιτ σαν τον @dlazaros ???
και εγώ φιτ ήμουνα με χοληστερίνη 200 και πίεση στανταρ 130/80.......... Επειδή ήμουν φιτ ζω τωρα και έκανα και ΜΜ.....αλλιώς......
 

dlazaros

Well-Known Member
Νομίζω μόνο γιατρός πρέπει να το απαντήσει αυτό. Επίσης όλοι οι 45 plus έχουν θέμα; Αν είναι φιτ σαν τον @dlazaros ???
To σαλοσπιρ (δηλαδή το ακετυλοσαλικιλικό οξύ, ασπιρίνη σηλαδή) έιναι blood thinner δηλαδή αραιώνει το αίμα και περιορίζει τους θρόμβους στο αίμα. Στους θρόμβους (που πάνε να περάσουνε από ημίφραγμένες από την χοληστερίνη ή αθηροσκληρωτικές από το κάπνισμα αρτηρίες) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα εμφράγματος (για καρδιά) ή εγκεφαλικού για αρτηρίες που τροφοδοτούν το εγκέφαλο. Και άλλου είδους εμφράγματα σε αρτηρίες που τροφοδοτούν άλλα όργανα είναι πιθανά αλλά τα θανατηφόρα είνα αυτά τα δύο..... Αν λοιπόν έχεις προδιάθεση ή κληρονομικότητα ή ήδη έχεις πάθει κάποιο τέτοιο επισόδειο τότε είναι στο βασικό πρωτόκολό η χορήγηση σαλοσπιρ
Όπως τα λέει ο μπόμπυ. Τώρα εγώ έχω γεννετικά υψηλά τριγλυκερίδια, οτι και να φάω οτι διατροφή και να κάνω. Το μόνο που μου το ρίχνει σε φυσιολογικά όρια είναι το omacor (φαρμακευτικό ωμέγα 3) αλλά έχω δει με το απλό ωμέγα 3 της now να είμαι σε σχετικά νορμάλ όρια. Ασπιρίνη καλή είναι εαν καπνίζεις χρόνια και έχεις αθηροσκληρωτικές πλάκες που ξεκολλάνε συνέχεια και κάνουν θρόμβους (πρώην καπνιστής 25 χρόνια, κομμένο 10 φέτος). Υπόψιν οτι η ασπιρίνη επειδή αραιώνει το αίμα κατεβάζει την πίεση όπως η μινοξιδίλη ή η ταμσουλοσίνη που πήρα πρόσφατα. Σε άτομα σαν εμένα με φυσιολογική προς χαμηλή πίεση είναι καταστροφή καθώς χτυπάει δυνατότερα η καρδια στην προσπάθεια της να ανεβάσει την πίεση και έχεις ζαλάδες και πονοκεφάλους και γενικότερα ενα αίσθημα οτι είσαι χάλια. Δεν χρειάζεται να σας πω οτι όταν πέφτει πολύ η πίεση πολλά πράγματα πάνε περίπατο που απαιτούν καλή αιμάτωση...
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλο είναι λες να παίρνουμε εμείς από 45 κ άνω salospir προληπτικά? Τι λέτε? Κάνει κάπου κακό ένα χάπι την ημέρα?
Εχω διαβασει 3/4 βιβλια περι αντιγυρανσης. Σε ολα το ειχαν στο πρωτοκολλο ασχετα με το αν εχεις θεμα ή οχι καθως φαινεται πως εχει και αντικαρκινικη δραση(καταπολεμηση χρονιας φλεγμονης-αιτια καρκινου).
Απο κλασσικους γιατρους δε νομιζω να στο συστησει καποιος εφοσον δεν εχεις προβλημα.
Επισης μια και γινεται αναφορα αν καποιος κανει δοκιμη αφορα μονο το salospir που αναφερει και ο Μπομπυ και οχι την κλασσικη ασπιρινη.
H κλασσικη ασπιρiνη (σαλικιλικo οξυ) με τα 500mg δημιουργει γαστροπληγια διοτι προσκολαται στο γαστρικο βλενογονο και δημιουργει ελκος βολβου. Το εντεροδιαλυτο με μορφη καψουλας salospir δε δημιουργει τετοιου ειδους προβληματα.
 

bobby

Well-Known Member
Εγώ εδώ και 1,5 χρόνο περίπου το πάιρνω (μαζί και με άλλα....) χωρίς γαστροπροστασία (νέξους) και χωρίς κανένα θέμα με το στομάχι, ο γιατρός μου όμως είπε 2 μήνες νεξους ον και 2 όφφ για να είμαστε σίγουροι. και έτσι έβαλα και το νέξους στην εξίσωση.....
 

bobby

Well-Known Member
Παίρνω λοιπον 4 χαπια την ημέρα + την φίνα = 5 λέτε να μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα;;;;; :p :p :p :p :p

Αν δεν προχωρούσε η φαρμακευτική επιστήμη και η ιατρική το προσδόκιμο ζωής (με την ωραία ζωή του σύγχρονου ανθρώπου - καθισιό, junk food, τσιγάρα νόμιμα και μη, ξύδια και λοιπα «ανεβαστικά») θα έπεφτε αντι να ανέβαινε.

Εμπιστευτείτε τους γιατρούς και την επιστήμη (πάρτε και δεύτερη και τρίτη γνώμη για να είσαστε σίγουροι) αλλά μην τα ρίχνετε όλα στα «κακά» φάρμακα δείτε και τους λοιπούς παράγοντες της ζωής σας. Και μην ακούσω το μα πριν δεν είχα πρόβλημα, γιατί τα προβλήματα υγείας και οι καταχρήσεις υποβόσκουν αλλά συνήθως τα αγνοούμε μέχρι που εμφανίζεται η «παρενέργεια»….
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
To σαλοσπιρ (δηλαδή το ακετυλοσαλικιλικό οξύ, ασπιρίνη σηλαδή) έιναι blood thinner δηλαδή αραιώνει το αίμα και περιορίζει τους θρόμβους στο αίμα. Στους θρόμβους (που πάνε να περάσουνε από ημίφραγμένες από την χοληστερίνη ή αθηροσκληρωτικές από το κάπνισμα αρτηρίες) υπάρχει μεγάλη πιθανότητα εμφράγματος (για καρδιά) ή εγκεφαλικού για αρτηρίες που τροφοδοτούν το εγκέφαλο. Και άλλου είδους εμφράγματα σε αρτηρίες που τροφοδοτούν άλλα όργανα είναι πιθανά αλλά τα θανατηφόρα είνα αυτά τα δύο..... Αν λοιπόν έχεις προδιάθεση ή κληρονομικότητα ή ήδη έχεις πάθει κάποιο τέτοιο επισόδειο τότε είναι στο βασικό πρωτόκολό η χορήγηση σαλοσπιρ
Ok αυτα τα γνωριζω και τα εμαθα καλυτερα που πριν 3 χρονια ο μπαμπας μου ειχε ενα επεισοδιο και εβαλε ενα στεντ η μπαλονακι οπως το ονομαζει κανεις. Ειχε μια βουλωμενη αρτηρια σε μεγαλο ποσοστο. Και προσεχει την διατροφη του χρονια οπως ειχε χρονια κομμενο το τσιγαρο . Ειχε κανει ενα λαθος και ειχε κοψει τα χαπια της χοληστερινης και μετα καιρο το επαθε. Τωρα περνει καθημερινα salospir οπως και χοληστερινης.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
και εγώ φιτ ήμουνα με χοληστερίνη 200 και πίεση στανταρ 130/80.......... Επειδή ήμουν φιτ ζω τωρα και έκανα και ΜΜ.....αλλιώς......
Και εγω καπου εκει ειμαι συνηθως στην πιεση για ενα διαστημα επαιρνα και χαπια τα οποια με τα γυρισε σε Lobivon μισο χαπακι γιατι αρχισα να εχω καποιες αρρυθμιες.
Επισης η πιεση μου το καλοκαιρι ειναι κανονικη λογο ζεστης και χαλαροτητας στον οργανισμο.
Εχω παρατηρησει οταν ειμαι σε ταξιδια και περπαταω πολυ και τρωω λιγο με εξαφανιζονται ολα αυτα. Οταν καθομαι σπιτι και τρωω και αχρηστα πραματα και βαζω λιγα κιλα ξανα εμφανιζονται λιγο οι αρρυθμιες αλλα οχι σε καθημερινη βαση.

Να πω οτι δεν καπνιζα ποτε . Ειμαι 1,75 υψος με 72 κιλα .. διατροφη δεν κανω πολυ καλη αλλα ουτε χαλια.
Το μονο θεμα που εχω ειναι παντα η χοληστερινη στο 200-220 και ειμαι κ αδυνατος. Εδω πιστευω οτι ειναι κληρονομικο και γιαυτο σκεφτομαι να αρχισω το salospir ενω ομως συμβουλευτω τον καρδιολογο μου.
Βλεπω ολοι οι ανδρες μεγαλυτερο ποσοστο εχουν παθει μικρο καρδιακα επεισοδεια και πρεπει να προσεχουμε.
 
Μπλουζα