ΤΕ ή ανδρογενής αλωπεκία? Please help!

Violette

New Member
Kαλησπέρα στο forum. Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ.

Ακολουθεί υποτυπώδες ιστορικό. Είμαι γυναίκα 29 ετών. Μετά τις πανελλήνιες και τα κιλά που είχα βάλει τότε, είχα διαγνωστεί με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Στην αρχή είχα πάρει αντισυλληπτικά για να το διορθώσω κατόπιν σύστασης γυναικολόγου. Στην πορεία ανακάλυψα ότι μάλλον οφείλεται σε οριακή αντίσταση στην ινσουλίνη οπότε και σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και ξεκίνησα χαμηλή δόση μετφορμίνη. Όλα καλά, έφτιαξαν οι πολυκυστικές και ποτέ δεν εμφάνισα τριχόπτωση.

Αύγουστος 2020: Μου γίνεται διάγνωση για υποξεία θυρεοειδίτιδα. Η ΤSH στο 0,01 και η CPR 14,3. Έπεσα σε άσχετο γιατρό που μου έδωσε κορτιζόνη, αλλά με λανθασμένο τρόπο (3 φορές τη μέρα) και ήμουν σαν ζόμπι περίπου 1,5 μήνα απ’ τους 2 που πήρα κορτιζόνη (σταμάτησα την κορτιζόνη στις 7/10). Τα επινεφρίδια είχαν σχεδόν παύσει λειτουργία για ένα διάστημα. Στους επόμενους ελέγχους τον Οκτώβριο ο θυρεοειδής είχε ευτυχώς αποκατασταθεί και ο υπέρηχος θυρεοειδούς έδειξε το ίδιο. Μετρήσεις ΤSH τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο 2,07 και 3,64 αντίστοιχα.

Περίπου μέσα με τέλη Οκτωβρίου άρχισα να παρατηρώ ένα μάδημα στα μαλλιά, κυρίως όταν έκανα μπάνιο και όταν τα χτένιζα μετά. Στην αρχή δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και έλεγα είναι εποχικό. Όμως η κατάσταση χειροτέρεψε αισθητά και άρχισα να έχω σοβαρή τριχόπτωση και τριχοδύνια το Νοέμβριο που συνεχίζει ακάθεκτη μέχρι τώρα, ένω η τριχοδύνια έχει μετριαστεί. Έκανα εξετάσεις για τις αναπαραγωγικές ορμόνες και βγήκαν φυσιολογικές. Δεν είχα αυξημένα ανδρογόνα και η PCOS είναι υπό έλεγχο. Επίσης μέσα στον Δεκέμβριο έλεγξα και τις τιμές από διάφορα ιχνοστοιχεία για την τριχόπτωση και όλα βγήκαν φυσιολογικά. Ενδεικτικά:

VitD --> 42

Φεριτίνη --> 66

Β12 --> 478

Απ’ όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα στο internet υπέθεσα ότι είναι ΤΕ με trigger την υποξεία θυρεοειδίτιδα μιας και ξεκίνησε 2-3 μήνες απ’ το onset της θυρεοειδίτιδας. Να πω ότι οι τρίχες που πέφτουν είναι κατά βάση οι μακριές με club και δεν είναι σπασμένες ή αδύναμες. Είναι οι τρίχες που είχα πάντα, αλλά πέφτουν μαζικά. Έχω πλέον εμφανή μείωση του όγκου (τουλ σε μένα είναι εμφανής). Νομίζω το χειρότερο θέμα το έχω πάνω απ’ τα αυτιά, που έχω πολύ εμφανή αραίωση, αλλά κατ’ τα άλλα νομίζω είναι diffuse. Παρακάτω επισυνάπτω και φωτογραφίες.

Σήμερα πήγα σε έναν «δερματολόγο» που μου ρίχνει μια ματιά και λέει AGA και μου λέει δεν έχει σχέση ούτε με τον θυρεοειδή ούτε με τίποτα άλλο. Ρε παιδιά ούτε είδε το κεφάλι μου, ούτε κοίταξε την αραίωση πάνω απ’ τα αυτιά. Μετά λέει σταμάτα το σαμπουάν που πήρες για την τριχόπτωση (ducray anaphase), η τριχόπτωση που έπαθες έχει να κάνει με άγχος και λιπαρά μαλλιά (WTF?). Μου λέει πάρε head and shoulders για λιπαρά. Εν τω μεταξύ εγώ πολύ λιπαρά μαλλιά δεν έχω. Το χειμώνα αν βάλω σαμπουάν για λιπαρά μου ξεραίνει το τριχωτό και μου κάνει φαγούρα και βγάζω και ατοπική δερματίτιδα στο πρόσωπο. Κάποιο ψυχολογικό stressor έξω απ’ τα συνηθισμένα δεν μπορώ να σκεφτώ εκτός από την θυρεοειδίτιδα.

Επίσης νομίζω κανείς στην immediate οικογένεια μου δεν πάσχει από AGA. Πατέρας και αδερφός το μαλλί της χρυσομαλλούσας, ομοίως και ο θείος και η γιαγιά απ’ την πλευρά του μπαμπά. Η μαμά έχει αραιό μαλλί μπροστά και πυκνό πίσω αλλά έτσι είναι και της γιαγιάς απ’ την πλευρά της μαμάς και έτσι ήταν πάντα (απ’ όταν ήταν μικρές, ούτε τριχόπτωση ούτε χειροτέρευση στην αραίωση) .

Σας φαίνεται κι εσάς ότι άκουσα βλακείες? Αν μπορείτε να δώσετε μια γνώμη θα ήμουν ευγνώμων.

Υγ: Συγγνώμη για το μακρύ ποστ.

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπερα Violette. Αρχικα θα ηθελα να σου κανω καποιες ερωτησεις.
Οδηγηθηκες σε δερματολογο επειδη παρατηρησες να χανεις τριχες στο μπανιο,ή προσεξες συγκεκριμενα σημεια αδεια που παλαιοτερα ηταν γεματα;
Εχεις καθολου φαγουρα πανω απο το αφτι?
Ελλειπαν παντα εκει μαλλια ή τελευταια; Το ιδιο θα ηθελα να μου πεις και για πισω και μπροστα.!
Τα φρυδια σου και τα ματοκλαδα πώς ειναι?
Λιγοι δερματολογοι εχουν πραγματικα εξειδικευσει και γνωριζουν το θεμα.
Θα σου πω μια πιθανη αιτια αφου μου απαντησεις και θα σου προτεινα να το κοιταξεις περαιτερω!
 

Violette

New Member
Καλησπερα Violette. Αρχικα θα ηθελα να σου κανω καποιες ερωτησεις.
Οδηγηθηκες σε δερματολογο επειδη παρατηρησες να χανεις τριχες στο μπανιο,ή προσεξες συγκεκριμενα σημεια αδεια που παλαιοτερα ηταν γεματα;
Εχεις καθολου φαγουρα πανω απο το αφτι?
Ελλειπαν παντα εκει μαλλια ή τελευταια; Το ιδιο θα ηθελα να μου πεις και για πισω και μπροστα.!
Τα φρυδια σου και τα ματοκλαδα πώς ειναι?
Λιγοι δερματολογοι εχουν πραγματικα εξειδικευσει και γνωριζουν το θεμα.
Θα σου πω μια πιθανη αιτια αφου μου απαντησεις και θα σου προτεινα να το κοιταξεις περαιτερω!
Όσο έπαιρνα την κορτιζόνη που αναφέρω στο πρώτο ποστ είχα πολύ τριχοφυία. Είχα βγάλει τρίχες στο μέτωπο, στο άνω χείλος, στη μύτη, στο στήθος και στην πλάτη. Επίσης είχα βγάλει νέες τρίχες στα φρύδια σε σημεία που δεν είχα ποτέ. Στα μαλλιά είχα παρατηρήσει ότι δεν έπεφταν σχεδόν καθόλου τρίχες. Ούτε στο μπάνιο ούτε στο βούρτσισμα. Κανά δυο βδομάδες αφού σταμάτησα την κορτιζόνη άρχισαν να πέφτουν τα μαλλιά. Αρχικά πίστεψα ότι απλά πέφτουν όσες τρίχες δεν έιχαν πέσει όσο καιρό έπαιρνα κορτιζόνη. Σε εκείνη την αρχική περίοδο έπεσαν και κάποιες τρίχες απ' τα φρύδια. Τώρα έχουν σταματήσει. Νομίζω απλά έπεσαν αυτές που φύτρωσαν λόγω κορτιζόνης. Τα φρύδια μου τώρα είναι όπως παλιά. Δεν παρατήρησα να πέφτουν βλεφαρίδες. Επίσης εκκαθαρίστηκε η περισσότερη ανεπιθύμητη τριχοφυία από μόνη της.

Σε σχέση με τα μαλλιά τωρα. Πάντα τα μαλλιά μου ήταν πολύ πυκνά. ΔΕΝ είχα άδεια σημεία. Στην αρχή ήμουν σε άρνηση για το τι συμβαίνει γιατί δεν το έχω ξαναπάθει, αλλά μετά δεν μπορούσα να αγνοήσω το πόσες τρίχες έπεφταν κυρίως στο μπάνιο και στο μετά βούρτσισμα. Πέφτουν τόσες τρίχες που δεν τραβάει το σιφόνι της μπανίερας κάτω το νερό. Στην αρχή έψαξα αιτίες τριχόπτωσης στο ίντερνετ και πίστευα πως έχω ΤΕ λόγω imbalance των ορμονών του θυρεοειδούς. Δεν έψαξα δερματολόγο γιατί μια ρευματολόγος που εμπιστεύομαι στο νοσοκομείο μου είπε ότι, ναι, η τριχόπτωση είναι απ' τον θυρεοειδή. Στον δερματολόγο πήγα με τον φόβο μήπως μου το γυρίσει σε AGA και βέβαια μου έκανε την καρδιά περιβόλι.

Στο μπάνιο στο σημείο πάνω απ' το αυτί έβγαιναν clumps μαλλιού. Ποτέ δεν έιχα bald patches. Tingling sensation και αίσθημα καύσου έιχα κυρίως στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Τώρα έχει υποχωρήσει σχεδόν τελείως θα έλεγα. Πάνω απ' τα αυτιά δεν είχα φαγούρα ούτε τπτ τους ~2 μήνες που μαδάω, αλλά έχω τις 3-4 τελευταίες μέρες. Όχι κάτι τρομερό. Το ίδιο και πίσω. Στην αρχή δεν είχα αισθημα καύσου ή tingling αλλά τις 3-4 τελευταίες μέρες πολύ ήπιο. Ούτε πίσω έιχα ποτέ κενά. Τον τελευταίο ~1,5 μήνα έβλεπα πολύ μικρές τρίχες να πέφτουν στο μπάνιο απ΄τα πίσω μαλλιά ή πάνω σε ρούχα, αλλά δεν είχα πραγματική εικόνα τι συμβαίνει μέχρι που έβγαλα φώτοζ για να ανεβάσω εδώ γιατί είχα κόψει undercut πριν εμφανιστεί η τριχόπτωση (φαίνονται στην φωτό τα πίσω που είναι πιο κοντά)...
 

Kostas97

Well-Known Member
Δεν μου φαίνεται ανδογενετικη αλωπεκία . Λόγω θυροειδους ταιριάζει να πέφτουν τρίχες είναι φυσιολογικό. Θεωρω πως θα πρέπει να δεις καποιο δερματολογ καθώς στις γυναίκες υπάρχουν τύποι αραίωσης όπως παραδείγματα χάρη η FFA Frontal fibrosing Alopecia που η hairline παει προς τα πίσω χάνονται τρίχες από το πίσω μέρος τη κεφαλής και πάνω από τα αφτια.Στο ιντερνετ υπαρχουν ακραιες περιπτωσεις και λες αποκλυεται. Ελα ομως που δεν ειναι απαραιτητο τετοια ειδη αλωπεκιας να εμφανιστουν και να μιμηθουν ανδρογενετικη λογου χαρην.
Εγω θα κινουμουν προς μια τετοια κατευθυνση. Θα πηγαινα σε εναν δερματολογο και θα του ελεγα να μου κανει τριχοριζογραμμα οπωσδηποτε καθως επισης και βιοψια εαν χρειαστει σε μερος του τριχωτου. Οι εμπειροι δερματολογοι δεν θα χρειαστουν το δευτερο .
Μην το αφηνεις στην τυχη του. Εαν πας σε καλο δερματολογο που ενδιαφερεται να εισαι σιγουρη πως θα βρει τι συμβαινει, απλως οι περισσοτεροι λογω αγνοιας σε ξεπετανε.
Παρατηρεις ερυθροτητα στο κεφαλι σου ή οχι;
 

Violette

New Member
Δεν μου φαίνεται ανδογενετικη αλωπεκία . Λόγω θυροειδους ταιριάζει να πέφτουν τρίχες είναι φυσιολογικό. Θεωρω πως θα πρέπει να δεις καποιο δερματολογ καθώς στις γυναίκες υπάρχουν τύποι αραίωσης όπως παραδείγματα χάρη η FFA Frontal fibrosing Alopecia που η hairline παει προς τα πίσω χάνονται τρίχες από το πίσω μέρος τη κεφαλής και πάνω από τα αφτια.Στο ιντερνετ υπαρχουν ακραιες περιπτωσεις και λες αποκλυεται. Ελα ομως που δεν ειναι απαραιτητο τετοια ειδη αλωπεκιας να εμφανιστουν και να μιμηθουν ανδρογενετικη λογου χαρην.
Εγω θα κινουμουν προς μια τετοια κατευθυνση. Θα πηγαινα σε εναν δερματολογο και θα του ελεγα να μου κανει τριχοριζογραμμα οπωσδηποτε καθως επισης και βιοψια εαν χρειαστει σε μερος του τριχωτου. Οι εμπειροι δερματολογοι δεν θα χρειαστουν το δευτερο .
Μην το αφηνεις στην τυχη του. Εαν πας σε καλο δερματολογο που ενδιαφερεται να εισαι σιγουρη πως θα βρει τι συμβαινει, απλως οι περισσοτεροι λογω αγνοιας σε ξεπετανε.
Παρατηρεις ερυθροτητα στο κεφαλι σου ή οχι;
Καταρχάς ευχαριστώ που απαντάς :)
Όχι δεν παρατηρώ ευθρότητα στο κεφάλι, ούτε πυτιρίδα, ούτε ξηροδερμία.
'Εχω κλείσει ραντεβού σε άλλο δερματολόγο με το νέο έτος. Έχω ρωτήσει αν κάνει τριχοριζόγραμμα και μου είπαν ναι. Επίσης απ' τη γραμματεία μου ζήτησαν να φέρω ό,τι πρόσφατες εξετάσεις έχω, πραγμα που θεώρησα καλό δείγμα, γιατί είπα ίσως όντως να κοιτάει ιστορικό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ξέρω να αξιολογήσω αν ξέρει τι λέει ο δερματολόγος κι αν είναι έμπειρος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καταρχάς ευχαριστώ που απαντάς :)
Όχι δεν παρατηρώ ευθρότητα στο κεφάλι, ούτε πυτιρίδα, ούτε ξηροδερμία.
'Εχω κλείσει ραντεβού σε άλλο δερματολόγο με το νέο έτος. Έχω ρωτήσει αν κάνει τριχοριζόγραμμα και μου είπαν ναι. Επίσης απ' τη γραμματεία μου ζήτησαν να φέρω ό,τι πρόσφατες εξετάσεις έχω, πραγμα που θεώρησα καλό δείγμα, γιατί είπα ίσως όντως να κοιτάει ιστορικό. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν ξέρω να αξιολογήσω αν ξέρει τι λέει ο δερματολόγος κι αν είναι έμπειρος.
Προσπαθησε να τον κατευθυνεις και η ιδια. Δηλαδη μην του λες απλα μαδαω καθως θα σε ξεπεταξει.Ειναι κλασσικος λογος να σου πει ο θυροειδης ειναι και οπως σε βλεπω εισαι γεματη μαλλια.
Πες του οτι στα ταδε σημεια παλια ειχα περισσοτερο μαλλι και μου μειωθηκε.Καντα και λιγο πιο τραγικα απο οτι ειανι., Εαν σου κανει τριχοριζογραμμα μην τον αφησεις να σου δωσει εξηγηση σημειωνοντας σου ποσες τριχες ειναι δυστροφικες κλπ... Ο σκοπος του τριχοριζογραμματος ειναι και η μελετη του scalp ωστε να δει σημεια που ισως υπαρχει scaring alopecia, ελεγχος εαν τα τριχοθυλακια εχουν πεεριφερειακα κοκκινιλα που δε φαινεται κλπ.

Παντως να ξερεις οτι λυσεις σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχουν. Ως προς τους δερματολογους θα σου προτεινα να επιλεγεις ατομα που παρακολουθουν συνεδρια πανω στο θεμα τριχοπτωση καθως επεισης και στο ζητημα τριχοριζογραμμα καθως πολλοι μεγαλοι σε ηλικια κυριως, το παρατανε ενω καθε χρονο στο συγκεκριμενο θεμα γινονται αλματα μπροστα και κατανοουνται αιτιες που παλια ηταν αγνωστες, Μια ηλικια γιατρου γυρω στα 40 με 50 που πραγματικα ασχολειται(αυτο το βλεπεις ειτε απο σελιδα στο fb ειτε απο ιντερνετ ιστοσελιδα) θα σου δωσει πραγματικη λυση στο θεμα και οχι ξεπετα λεγοντας σου εισαι μια χαρα.

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και καλες γιορτες :)
 

Violette

New Member
Προσπαθησε να τον κατευθυνεις και η ιδια. Δηλαδη μην του λες απλα μαδαω καθως θα σε ξεπεταξει.Ειναι κλασσικος λογος να σου πει ο θυροειδης ειναι και οπως σε βλεπω εισαι γεματη μαλλια.
Πες του οτι στα ταδε σημεια παλια ειχα περισσοτερο μαλλι και μου μειωθηκε.Καντα και λιγο πιο τραγικα απο οτι ειανι., Εαν σου κανει τριχοριζογραμμα μην τον αφησεις να σου δωσει εξηγηση σημειωνοντας σου ποσες τριχες ειναι δυστροφικες κλπ... Ο σκοπος του τριχοριζογραμματος ειναι και η μελετη του scalp ωστε να δει σημεια που ισως υπαρχει scaring alopecia, ελεγχος εαν τα τριχοθυλακια εχουν πεεριφερειακα κοκκινιλα που δε φαινεται κλπ.

Παντως να ξερεις οτι λυσεις σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχουν. Ως προς τους δερματολογους θα σου προτεινα να επιλεγεις ατομα που παρακολουθουν συνεδρια πανω στο θεμα τριχοπτωση καθως επεισης και στο ζητημα τριχοριζογραμμα καθως πολλοι μεγαλοι σε ηλικια κυριως, το παρατανε ενω καθε χρονο στο συγκεκριμενο θεμα γινονται αλματα μπροστα και κατανοουνται αιτιες που παλια ηταν αγνωστες, Μια ηλικια γιατρου γυρω στα 40 με 50 που πραγματικα ασχολειται(αυτο το βλεπεις ειτε απο σελιδα στο fb ειτε απο ιντερνετ ιστοσελιδα) θα σου δωσει πραγματικη λυση στο θεμα και οχι ξεπετα λεγοντας σου εισαι μια χαρα.

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και καλες γιορτες :)
Σε ευχαριστώ πολύ!

Θα προσπαθήσω να κατευθύνω το νέο δερματολόγο να μην με ξεπετάξει σε 5'. Πάντως έπεσες ακριβώς μέσα. Ο πρώτος που πήγα είναι από αυτούς που είναι κοντά στη σύνταξη και έχεις την αίσθηση ότι έχει να ανοίξει βιβλία δεμρατολογίας ή σεμινάρια από ΄τοτε που πήρε την ειδικότητα (αν και μου πρότεινε σκεύασμα που περιέχει Redensyl που απ' οτι κατάλαβα είναι σχετικά καινούριο στην αγορά της Ελλάδας). Η καινούρια δερματολόγος που κανόνισα ραντεβού ειναι εκεί στα 45 την κόβω και λεεί στη σελίδα της ότι ειδικεύεται στην τριχόπτωση.
Καλές γιορτές!!
 
Μπλουζα