Σωστός χρόνος για ΜΤ?

ericc

New Member
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Το λοιπόν, έχω σχεδόν κλείσει για μεταμόσχευση με τον Dr Erkan Dermisoy (θα κάνω σχετικό thread αλλα αν θελετε μπορώ να σας πω πως κατέληξα εκεί).

Αυτό που δεν έχς αποφασίσει είναι το πότε, και εδώ θέλω την βοήθεια των πιο έμπειρων.

Είμαι 30 και η τριχοπτςση νομίζω είναι επιθετική τους ταιλευταίους μήνες. μέχρι τώρα δεν έκανα κάποια θεραπεία. Μόλις ξεκίνησα Minoxidil, Biotin & Revivogen shampoo.

Η ερώτηση είναι, θα έπρεπε να κάνω την επέμβαση όσο πιο γρήγορα, ή είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι το τέλος του χρόνου να δούμε πως πάει το πράγμα και να γλιτωσω κατι απο shock loss?

Ευχαριστώ πολύ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Physio40

Member
Η μινοξιδιλη από την στιγμή που θα την σταματήσεις θα χάσεις μαλλιά έτσι κι αλλιώς δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το Shock loss. Καλύτερα να σταθεροποιηθει η τριχοπτωση σου και μετα να κανεις μεταμοσχευση. Δλδ σε καμια 5ετια και βαλε. Εισαι λιγο μικρος. Εγω εκανα στα 40 μου που τα πραγματα ηταν πλεον σταθερα.
 
ericc είπε:
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Το λοιπόν, έχω σχεδόν κλείσει για μεταμόσχευση με τον Dr Erkan Dermisoy (θα κάνω σχετικό thread αλλα αν θελετε μπορώ να σας πω πως κατέληξα εκεί).

Αυτό που δεν έχς αποφασίσει είναι το πότε, και εδώ θέλω την βοήθεια των πιο έμπειρων.

Είμαι 30 και η τριχοπτςση νομίζω είναι επιθετική τους ταιλευταίους μήνες. μέχρι τώρα δεν έκανα κάποια θεραπεία. Μόλις ξεκίνησα Minoxidil, Biotin & Revivogen shampoo.

Η ερώτηση είναι, θα έπρεπε να κάνω την επέμβαση όσο πιο γρήγορα, ή είναι καλύτερα να περιμένω μέχρι το τέλος του χρόνου να δούμε πως πάει το πράγμα και να γλιτωσω κατι απο shock loss?

Ευχαριστώ πολύ!

30 χρονών είναι μια χαρά ηλικία για μεταμόσχευση τριχοθυλακίων. Γενικά το όριο είναι ανω των 25.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι να βρεις έναν σοβαρό και υπεύθυνο γιατρό-χειρούργο hair transplant που θα φτιάξει ένα masterplan για την περίπτωσή σου. Με αυτό το masterplan αποτυπώνεται η τωρινή απώλεια μαλλιών, οι μελλοντικές προοπτικές της, η πυκνότητα της δότριας περιοχής, το παχος, η ποιότητα, οι δυνατότητες κάλυψης του τωρινού κενού αλλά και των μελλοντικών, η γενική κατάσταση υγείας της επιδερμίδας και του τριχωτού της κεφαλής κτλ.

Χωρίς masterplan δεν πας ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ. Αν ανήκεις σε κατηγορία Norwood 6-7 θα πρέπει να έχεις "ρεαλιστικές" προσδοκίες για το αποτέλεσμα, υπό την έννοια ότι δεν θα ελπιζεις να αποκτήσεις το μαλλί που ειχες όταν ήσουν 14 χρόνων.
 

ericc

New Member
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ανεβάζω φωτό μήπως βοηθήσουν. Το ψάχνω με φάρμακα...Έκλεισα να δω και hasci εδώ στο Λονδίνο, ψάχνουμε ημερομηνία τώρα. Ποιο πολύ για να κάνω masterplan, όπως πολύ σωστά είπατε.

Δεν με βλέπω καλά όμως, η τριχόπτωση πάει... σύνεφο! Χρησιμοποιώ nanogen καθε μέρα, το πλένω το βράδυ. Να το κόψω, κάνει ζημιά?
 

Συνημμένα

  • top back_under strong light2.jpg
    top back_under strong light2.jpg
    64.9 KB · Προβολές: 29
  • IMG_00588.jpg
    IMG_00588.jpg
    104.4 KB · Προβολές: 27
Απο τις φωτο που εβγαλες (μπορεις και καλύτερες), εγώ δεν θα έκανα με τιποτα μμ, ειναι αρκετα νωρίς πιστευω και λογο των αρκετών μαλλιών που έχεις ακόμη έιναι αυξημένος ο κίνδυνος για sock loss. Φαινεται οτι εχει ξεκινήσει καποια αραιωση αλλα θα σου έλεγα να το παλεψεις το με καμια θεραπεια (στο φορουμ θα βρεις αρκετες) και για την αραιωση μπορεις να χρησιμοποιεις σκευάσματα τυπου toppik και θα είσαι μια χαρά.

Ειναι νωρίς να μπεις στο χορό των μμ!!
 
Μπλουζα