Συρρίκνωση πέους απο φιναστεριδη. Πως ειναι δυνατον?

kwsths

Member
Καλησπερα στην ομαδα ανοιγω αυτο το θεμα γιατι δεν ξερω αν εχει ειπωθει. Να συγχωρεσουν οι διαχειριστες αν επαναλαμβανομαι αλλα δεν μπορουσα να το βρω καπου.

Λαμβανω λοιπον Φινα 1 mg 7 μηνες τωρα. Ειμαι χρονια στο φορουμ και με πολλους εχουμε ανταλλαξει αποψεις ανα τα χρονια τωρα και θα ηθελα παλι τη συμβουλη σας. Αρχικα παραθετω τις παρακατω γνωστες παρενεργειες που τις παλευω καπως με οποιο τροπο μπορω.

- Εντονη κοπωση
-Δυσκολια συγκεντρωσης και brain fog.
-πηρα 12 κιλα σενα ενα διαστημα 7 μηνων χωρις να τρωω διαφορετικα. Ας πουμε οτι 2-3 κιλα οφειλονται και στο λοκνταουν αλλα οχι 12!
- εντονα καταθλιπτικα επεισοδια οχι συνεχεια ομως.
- Καθολου πρωινες στυσεις (λιμπιντο εχω παραδοξως αυξημενη και στυση στο σεξ ακομα καλη)
- Πονο στους ορχεις και στο οργανο που και που με σουβλιες που ερχονται κ φευγουν. Αυτο το ειχα στην αρχη και τωρα.

Ολα αυτα τα παραπανω ειναι παλεψιμα προς το παρον για χαρην της παχυτερης τριχας.. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι ενιωσα παρατηρησα μια συρρικνωση πεους.1 εκατοστο σιγουρα ισως και παραπανω. Δεν την ηξερα αυτην την παρενεργεια δεν εμφανιζεται συχνα αρα δεν ηταν πλασιμπο. Μετα μπηκα και την εψαξα αν συνδεεται και ειδα οτι εχει αναφερθει απο πολλους χρηστες οχι ομως στο δικο μας φορουμ. Πως ειναι δυνατον κατι τετοιο? Κατανοητο οτι η φινα καταπολεμα την υπερπλασια του αδενα προστατη αλλα ειναι δυνατον να μικραινει το μεγεθος του πεους? Εφοσον στυση εχω ακομα και αιματωνεται η περιοχη. Υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια εδω μεσα? Ειναι αναστρεψιμο?
Ειμαι λιγο σε πανικο και θα χρειαζομουν καποιους εμπειρους στο θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwsths

Member
Όταν παίρνεις 12 κιλά είναι λογικό μεγαλύτερο μέρος του πεους να καλύπτεται απο το κοιλιακο λίπος.
Ειναι μια εξήγηση για τη συρρίκνωση; Κοίταξε δεν είναι χοντρός. Ημουν κανονικός και τώρα έγινα 93 κιλά με 1.85 ύψος. Περναω απο τη πόρτα ακομα
 

Disco

Well-Known Member
Ειναι μια εξήγηση για τη συρρίκνωση; Κοίταξε δεν είναι χοντρός. Ημουν κανονικός και τώρα έγινα 93 κιλά με 1.85 ύψος. Περναω απο τη πόρτα ακομα
Μπορεί απλά να μην υπάρχει φουλ στύση σαν παρενέργεια από το χάπι και να σου φαίνεται ότι υπάρχει συρρίκνωση.Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κάνε ένα τεστ με βιαγκρα 25 mg...ίσως μην έχεις απόλυτη στύση και σκληρότητα.
 

kwsths

Member
Μπορεί απλά να μην υπάρχει φουλ στύση σαν παρενέργεια από το χάπι και να σου φαίνεται ότι υπάρχει συρρίκνωση.Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται;
28 είμαι. Η συρρίκνωση παρατηρείται έντονα οταν ειναι χωρις στύση. Στην φυσιολογική μορφή. Σαν να έχει μαζέψει όλο 1 2 εκατοστά. Κυριως τις τελευταίες βδομάδες. Οπως προείπα δεν γνώριζα για τέτοια παρενέργεια οποτε δεν είναι πλασιμπο.
 

Disco

Well-Known Member
28 είμαι. Η συρρίκνωση παρατηρείται έντονα οταν ειναι χωρις στύση. Στην φυσιολογική μορφή. Σαν να έχει μαζέψει όλο 1 2 εκατοστά. Κυριως τις τελευταίες βδομάδες. Οπως προείπα δεν γνώριζα για τέτοια παρενέργεια οποτε δεν είναι πλασιμπο.
Ίσως να είναι ψυχολόγικο αυτό με την συρρίκνωση όταν έισαι χωρίς στυση. Όταν είσαι σε στύση δεν παρατήσεις κάποια διαφορά δηλαδη; Οι πρωινές σου στύσεις κόπηκαν εντελώς ή απλά δεν είναι τόσο έντονες όσο πριν;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
28 είμαι. Η συρρίκνωση παρατηρείται έντονα οταν ειναι χωρις στύση. Στην φυσιολογική μορφή. Σαν να έχει μαζέψει όλο 1 2 εκατοστά. Κυριως τις τελευταίες βδομάδες. Οπως προείπα δεν γνώριζα για τέτοια παρενέργεια οποτε δεν είναι πλασιμπο.
[/QUOTE

Δηλαδή είναι σαν να μπήκες σε μια κρύα θάλασσα κάπως και να μαζεύτηκε.
Νομίζω τότε 2012-2015 πάθαινα το ίδιο. άλλα είχα και γενικά θέμα με την φίνα.
Πονούς είχα επίσης συνεχώς.
Τώρα για τα κιλά και τις καταθλίψεις όλοι έτσι στο Lockdown επιβαρύνει την ψυχολογία.
 

crossfire

Well-Known Member
Είναι καθαρά οπτικό......δεν έχει συρρικνωθεί.
Όταν κάποιος παίρνει κιλά προστίθεται λίπος στη βαση του πέους με αποτέλεσμα να δείχνει μικροτερο.
Επίσης, είναι και θέμα στύσης .
Όπως τα λέει ο @grg19ggls και ο @Disco ειναι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
28 είμαι. Η συρρίκνωση παρατηρείται έντονα οταν ειναι χωρις στύση. Στην φυσιολογική μορφή. Σαν να έχει μαζέψει όλο 1 2 εκατοστά. Κυριως τις τελευταίες βδομάδες. Οπως προείπα δεν γνώριζα για τέτοια παρενέργεια οποτε δεν είναι πλασιμπο.
Κωστα απο τη στιγμη που λες για συρρικνωση εκτος στυσης ειναι κατι το οποιο απλα δεν παρατηρουσες νωριτερα και τωρα παρατηρεις.
Ενας φιλος παλαιοτερα ειχε αναφερει ως παρενεργεια, οτι τα σακουλακια στους ορχεις επαψαν να ειναι χαλαρα.

Σου προτεινω να ξεκινησεις διατροφη να χασεις τα 12 κιλα πανω, που ειναι αρκετα δεδομενου οτι ειναι λιπος.
Αυτο απο μονο του οταν γινεται και μεσα σε ενα χρονο(αφου τοσο ειναι η καραντινα) ειναι ικανο να σου προκαλεσει προβληματα που στο παρελθον δεν ειχες.
Εκει πρεπει να επικεντρωθεις και οχι στο χαπι.

Αν παλι θεωρεις οτι σχετιζεται, κανε το 3mg την εβδομαδα.
Θα δεις οτι και 0.5 να το κανεις οσο υπαρχει θα αποδιδεις τα προβληματα εκει.
Δεν ειναι ομως ετσι.

Ολα αυτα ειναι προσωπικη μου γνωμη. Μη διαστασεις να επισκεφτεις γιατρο.

Ξεκολληστε το μυαλο σας απο το χαπι και την προσπαθεια οποιοδηποτε προβλημα αντιμετωπισετε να το αποδωσετε εκει.
Ειναι απλα η ευκολη λυση...
Αυτα απο μενα.
 

Harris_G

Well-Known Member
Ε αμα το κοιτας 30 φορες τη μερα απο τοτε που αρχισες φινα ενω πριν σχεδον καθολου, λογικο ειναι να μικρυνε...
 

Jumanji

Active Member
Στο ολα αυτα ειναι παλεψιμα για χαρην της τρίχας με έχασες φιλε! δηλαδή απο ολα αυτα σε προβληματίζει το αν μίκρυνε 1 εκατοστο?
 

witcher

Well-Known Member
Πάντως η έλλειψη πρωινών στύσεων από μόνη της δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα, και δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι. Ειδικά για την ηλικία σου που είσαι μόλις 28 χρονών. Έχεις σκεφτεί να μειώσεις τη δόση σε λιγότερες φορές την εβδομάδα;
 

kharmacoma

Well-Known Member
Να κάνω εγώ την ανάποδη ερώτηση. Εφόσον έχουμε κανονικά full πρωινή στύση, συνεπάγεται αυτόματα ότι ορμονικά είμαστε καλά;
 

kwsths

Member
Κωστα απο τη στιγμη που λες για συρρικνωση εκτος στυσης ειναι κατι το οποιο απλα δεν παρατηρουσες νωριτερα και τωρα παρατηρεις.
Ενας φιλος παλαιοτερα ειχε αναφερει ως παρενεργεια, οτι τα σακουλακια στους ορχεις επαψαν να ειναι χαλαρα.

Σου προτεινω να ξεκινησεις διατροφη να χασεις τα 12 κιλα πανω, που ειναι αρκετα δεδομενου οτι ειναι λιπος.
Αυτο απο μονο του οταν γινεται και μεσα σε ενα χρονο(αφου τοσο ειναι η καραντινα) ειναι ικανο να σου προκαλεσει προβληματα που στο παρελθον δεν ειχες.
Εκει πρεπει να επικεντρωθεις και οχι στο χαπι.

Αν παλι θεωρεις οτι σχετιζεται, κανε το 3mg την εβδομαδα.
Θα δεις οτι και 0.5 να το κανεις οσο υπαρχει θα αποδιδεις τα προβληματα εκει.
Δεν ειναι ομως ετσι.

Ολα αυτα ειναι προσωπικη μου γνωμη. Μη διαστασεις να επισκεφτεις γιατρο.

Ξεκολληστε το μυαλο σας απο το χαπι και την προσπαθεια οποιοδηποτε προβλημα αντιμετωπισετε να το αποδωσετε εκει.
Ειναι απλα η ευκολη λυση...
Αυτα απο μενα.
Kαλησπερα Κωστα. Ναι ειμαι 1.85 υψος και ημουν πριν 7 μηνες 85 περιπου κιλα εφτασα τωρα 97 σε 7 μηνες μονο λιπος φυσικα και τελευταιες 2 βδομαδες κανω διατροφη επεσα στα 95 περιπου γιατι καταλαβα ποσο σοβαρο ειναι το προβλημα. Δεν με λες χοντρο αλλα τα 12 κιλα λιπους φανηκαν πολυ ασψημα στο σωμα και με βυζια που ελπιζω οφειλονται στο λιπος και οχι στη γυναικομαστια της φινας. Γυμναστηρια δεν παιζουν και το τρεξιμο δεν τα ριχνει ουτε οι ασκησεις σπιτι. Για αυτο φυσικα τα βλεπω ολα στο κονσεπτ τους και δεν ανεφερα α εβγαλα βυζια απο τη φινα. Αλλα εχεις δικαιο ξεκινησα ηδη να χανω κατι πολυ δυσκολο με φινα και αυτη τη περιοδο.
Πως θα μπορουσα να ελλατωσω τη φινα σωστα? Να παιρνω μισο Mg τη μερα η ενα χαπι αν δυο μερες.? Σε ευχαριστω.
Θα επισκεφτω και γιατρο απλα τα ραντεβου εδω παιρνουν μηνες. Οπως ειπα δεν ηξερα για κατι τετοιο πριν παρω. Τωρα τις τελευταιες βδομαδες παρατηρησα συρρικνωση αισθητη και εψαξα στο PFS και εχουν αναφερει παρα πολλοι την ιδια παρενεργεια.. Αρα μια συσχαιτηση υπαρχει.
 
Μπλουζα