Στρατηγική για αραιότερη χρήση regain

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cool11

Well-Known Member
Είμαι χρήστης regain εδώ και έξι χρόνια. Είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές, από τα όσα έχει κάνει για τα μαλλιά μου.
Ωστόσο, επειδή

- διαβάζω ότι το μεγάλο 'μπουμ' σε όσα έχει να προσφέρει το δίνει στα πρώτα χρόνια χρήσης
- διαβάζω για διάφορα sides, μικρότερα ή μεγαλύτερα ανάλογα με τον οργανισμό
- προσπαθώ να παίρνω όσο το δυνατόν μεγαλύτερη χρησιμότητα από ότι κάνω στη ζωή μου(&regain λοιπον) με το μικρότερο δυνατό κόστος (όχι πάντα οικονομικό, αλλά και υγείας, παρενεργειών κλπ γενικά μιλώντας)
- θέλω να περάσω σε μια λογική 'συντήρησης' αποτελεσμάτων και όχι να ρίχνω μινοξιδίλη στο κεφάλη εκ του περισσού (μεγάλο θέμα, πόσο χρειάζεται, πόσο πάει ως περιττό…)
- θέλω να είμαι προετοιμασμένος δια παν ενδεχόμενο στο μελλον (πχ από πλήρη διακοπή, μέχρι πλήρη υποκατάσταση προιόντων για μαλλιά)

θέλω να με βοηθήσετε να περάσω, αν είναι 'ασφαλές' για τη διατήρηση των τριχών που έχω στο κεφάλι μου, να κάνω το επόμενο βήμα.

Θέτω αρκετά θέματα πιο πάνω, τα περισσότερα έχουν συζητηθεί λίγο ή πολύ κι αλλού.
Ωστόσο, θέλω να θέσω εδώ, τη σκέψη που εκανα, αν μπορώ να κρατήσω τα μαλλια που έχω, βάζοντας regain, όχι καθε μέρα πια, αλλά κάθε 2η μέρα.
Ξέρω ότι καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικά, αλλά σίγουρα υπάρχει κοσμος εδω με μεγαλυτερη εμπειρια(αναντικαταστατη παντα) και γνώσεις για το θεμα, και θέλω τετοιες γνώμες.

Να πω ότι εκτος του regain, προσπαθω να εφαρμοζω αυτο που εδω ονομαζεται big3, δηλαδη fungoral, revivogen, πέραν του regain. Και επιπρόσθετα, hair force mask της frzyderm.
Βεβαια, προσπαθώ να είμαι συντηριτικός, εν γνώσει μου, δηλαδή, πιο αραιό λουσιμο, λιγότερα ml είτε σε regain είτε σε revivogen κλπ. Και προσωπικα, δεν συζητω σε καμια περιπτωση χαπια κλπ, που συζητιουνται αλλου εδω στο φορουμ. Ισως βεβαια αν ειχα σοβαρο και εντονο προβλημα τριχοπτωσης, να το εβλεπα διαφορετικα, αλλα γενικα μιλαμε για μια 'καλη συμπεριφορα' των τριχων, υπαρχει ανταποκριση.

Επι του προκειμενου, regain βαζω μια φορα, καθε μερα. Παλιοτερα λοσιον, τωρα αφρο. Επι 11μηνες, και 1 μηνα 'αγραναπαυση'.

Ειναι ασφαλες να βάζω regain καθε 2η μερα, ή θα αρχίσω να βλεπω αύξηση τριχοπτωσης; Ουσιαστικα μιλαμε για 'μιση' χρηση, μιση ποσοτητα στο κεφαλι κλπ. Μπορω να το κανω, προσδοκωντας οτι θα κρατήσω ότι μαλλιά έχω(τα αναμενομενα δηλαδη, οχι θαυματα), ή θα αποβεί σε βάρος μου και θα αρχίσει σοβαρή τριχόπτωση;

Περιμένω τις αποψεις σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Στρατηγική για αραιότερη χρήση regain

κοίτα,
συντήρηση με μινοξ. μόνο 1-2 ml/24h μπορείς να πεις ότι κάνεις,
εκτός και αν το γυρίσεις σε εναλλακτικά/φυτικά προϊόντα τις ενδιάμεσες μέρες :chinscratch

πάντως ελπίζω να κατάλαβες ότι μόνο με μινοξ. κάνεις μισή δουλειά...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Στρατηγική για αραιότερη χρήση regain

Σπύρος είπε:
κοίτα,
συντήρηση με μινοξ. μόνο 1-2 ml/24h μπορείς να πεις ότι κάνεις,
εκτός και αν το γυρίσεις σε εναλλακτικά/φυτικά προϊόντα τις ενδιάμεσες μέρες :chinscratch

πάντως ελπίζω να κατάλαβες ότι μόνο με μινοξ. κάνεις μισή δουλειά...

ναι το καταλαβα. Δηλαδη, με 1-2ml τη μερα, κάνω ήδη συντήρηση και δεν υπάρχει περιθώριο περαιτέρω -ασφαλούς για τα υπαρχοντα μαλλια- μειωσης?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Στρατηγική για αραιότερη χρήση regain

δυστυχώς πρέπει καθημερινά να βάζεις μινοξ.(/22-24h)-το ίδιο απάντησε και σε σχετική ερώτηση ο dr. Lee
είναι ρίσκο(σου μιλάω σαν παθών)να αραιώσεις την χρήση περισσότερο... :-[
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα