Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

bullshit

Member
Καλησπέρα. Μετά απο 6 μήνες χρήσης propecia 1 mg και εμφάνισης ανησυχητικών συμπτωμάτων αποφάσισα να τη σταματήσω γιατί δεν έχω δει και βελτίωση. Ειδικά τελευταία είχα πολύ έντονο shedding. Τα συμπτώματα που εμφανίστηκαν τελευταία είναι ένας πόνος στο θώρακα που έρχεται κ φεύγει και το εξίσου ανησυχητικό αίμα στο σπέρμα. Απ οτι έχω δει κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο οπότε μπορεί να είναι και συγκυριακό. Μπορεί όμως και όχι. Γι αυτό θέλω τη συμβουλή σας για να μειώσω σταδιακά τη δόση χωρίς να ρισκάρω έντονες παρενέργειες. Προτείνεται να παίρνω 1 mg κάθε 2 ή 3 μέρες πχ? Το φάρμακο είναι σε κάψουλες οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να το χωρίσω σε μικρότερες δόσεις. Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

σε ουρολογο αυριο πρωι πρωι :grandpa:
 

$$$

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

bullshit είπε:
Καλησπέρα. Μετά απο 6 μήνες χρήσης propecia 1 mg και εμφάνισης ανησυχητικών συμπτωμάτων αποφάσισα να τη σταματήσω γιατί δεν έχω δει και βελτίωση. Ειδικά τελευταία είχα πολύ έντονο shedding. Τα συμπτώματα που εμφανίστηκαν τελευταία είναι ένας πόνος στο θώρακα που έρχεται κ φεύγει και το εξίσου ανησυχητικό αίμα στο σπέρμα. Απ οτι έχω δει κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο οπότε μπορεί να είναι και συγκυριακό. Μπορεί όμως και όχι. Γι αυτό θέλω τη συμβουλή σας για να μειώσω σταδιακά τη δόση χωρίς να ρισκάρω έντονες παρενέργειες. Προτείνεται να παίρνω 1 mg κάθε 2 ή 3 μέρες πχ? Το φάρμακο είναι σε κάψουλες οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να το χωρίσω σε μικρότερες δόσεις. Ευχαριστώ

φιλε το αίμα στο σπέρμα αναφέρεται στις παρενέργειες που έχει δώσει η merc?
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

$$$ είπε:
[quote author=bullshit link=topic=2560.msg45429#msg45429 date=1295200596]
Καλησπέρα. Μετά απο 6 μήνες χρήσης propecia 1 mg και εμφάνισης ανησυχητικών συμπτωμάτων αποφάσισα να τη σταματήσω γιατί δεν έχω δει και βελτίωση. Ειδικά τελευταία είχα πολύ έντονο shedding. Τα συμπτώματα που εμφανίστηκαν τελευταία είναι ένας πόνος στο θώρακα που έρχεται κ φεύγει και το εξίσου ανησυχητικό αίμα στο σπέρμα. Απ οτι έχω δει κανείς δεν έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο οπότε μπορεί να είναι και συγκυριακό. Μπορεί όμως και όχι. Γι αυτό θέλω τη συμβουλή σας για να μειώσω σταδιακά τη δόση χωρίς να ρισκάρω έντονες παρενέργειες. Προτείνεται να παίρνω 1 mg κάθε 2 ή 3 μέρες πχ? Το φάρμακο είναι σε κάψουλες οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να το χωρίσω σε μικρότερες δόσεις. Ευχαριστώ

φιλε το αίμα στο σπέρμα αναφέρεται στις παρενέργειες που έχει δώσει η merc?
[/quote]

Απ όσο ξέρω όχι
 

dim74

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

αιμα στο σπερμα ως παρενεργεια δεν αναφερεται πουθενα.θα πρεπει να σιγουρευτεις πως ειναι απο το propecia και οχι απο κατι αλλο...
 

tatini

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Στο γιατρό first thing in the morning και κράτα μας ενήμερους.
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω στο γιατρό γιατί είμαι εκτός Ελλάδας. Το καλό είναι οτι το σύμπτωμα υποχώρησε μετά απο λίγες μέρες. Οι αιτίες απ οτι είδα μπορεί να είναι πάρα πολλές και είναι συνήθως καλοήθεις. Τώρα όμως ξεκίνησε ο πόνος στο στήθος....Μπορεί να μου απαντήσει κανείς σχετικά με τη δοσολογία?
 

mindtrapper

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Για το αίμα στο σπέρμα να σε ρωτήσω κάτι; Μήπως είχες καιρό να εκσπερματίσεις; Το έχω ξανακούσει από παιδιά που ήταν καιρό μόνοι τους και δεν το πολύ-χρησιμοποιούσαν. Επιβάλλεται επίσκεψη σε ουρολόγο πάντως.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

παρε propecia και τεμαχισε το...πρεπει να ρωτησεις γιατρο ομως για την περιπτωση σου
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

mindtrapper είπε:
Για το αίμα στο σπέρμα να σε ρωτήσω κάτι; Μήπως είχες καιρό να εκσπερματίσεις; Το έχω ξανακούσει από παιδιά που ήταν καιρό μόνοι τους και δεν το πολύ-χρησιμοποιούσαν. Επιβάλλεται επίσκεψη σε ουρολόγο πάντως.

To καιρό είναι σχετικό. Σίγουρα λιγότερο απο άλλες φορές. Απλά διέκοψα το σεξ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

αιμα? πο.. ανατριχιασα.. στον ουρολογο κατευθειαν.. εδω ο καθενας θα σου πει την δικια του μαμακια και μπορει να γινεις και χειροτερα ενω εκει περνει ο γιατρος την ευθηνη .
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Και για να προσθέσω στα πιθανά συμπτώματα πριν 3 μήνες έπαθα δισκοκήλη μετα απο μέτρια άσκηση χωρίς ιδιαίτερη άρση βαρών. Επίσης με πονάνε και οι 2 καρποί εδώ και 1 μήνα περίπου. Φυσικά όλα αυτά δεν αναφέρονται σαν σύμπτωμα απο την εταιρεία, αλλά στο φόρουμ του propeciahelp έχει αναφερθεί σαν παρενέργεια μαζί με πόνο στο μηρό. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος οτι προκλήθηκαν απο τη φιναστερίδη, αλλά σκεφτείτε το ενδεχόμενο... Έχω πλέον πεπειστεί οτι το φάρμακο πρόκειται για δηλητήριο και προσεύχομαι να μην παρουσιάσω χειρότερες παρενέργειες μετά τη διακοπή.
 

tatini

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Τι να πω, φίλε μου... περαστικά... σίγουρα η φίνα δεν είναι καραμέλα, αλλά από την άλλη την έχουμε τόσο δαιμονοποιήσει που ό,τι κι αν παρουσιάσουμε το ρίχνουμε σε αυτήν (ενώ μπορεί και να μην έχει καμία σχέση το φάρμακο με το εκάστοτε σύμπτωμα)...

Σε κάθε περίπτωση, είτε είσαι εξωτερικό είτε εσωτερικό είτε στο Βόρειο Πόλο, πρέπει να βρεις ουρολόγο και να ζητήσεις τη γνώμη του. Χειρότερες παρενέργειες μετά τη διακοπή δεν το πιστεύω... μάλλον θα είναι η μοναδική φορά που θα βλέπεις με χαρά το μαλλί σου να πέφτει (ένδειξη ότι η DHT επανέρχεται).

Διάβασε και αυτό:

http://www.ourologos.gr/bladdergr.htm
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Blindfold είπε:
Τι να πω, φίλε μου... περαστικά... σίγουρα η φίνα δεν είναι καραμέλα, αλλά από την άλλη την έχουμε τόσο δαιμονοποιήσει που ό,τι κι αν παρουσιάσουμε το ρίχνουμε σε αυτήν (ενώ μπορεί και να μην έχει καμία σχέση το φάρμακο με το εκάστοτε σύμπτωμα)...

Σε κάθε περίπτωση, είτε είσαι εξωτερικό είτε εσωτερικό είτε στο Βόρειο Πόλο, πρέπει να βρεις ουρολόγο και να ζητήσεις τη γνώμη του. Χειρότερες παρενέργειες μετά τη διακοπή δεν το πιστεύω... μάλλον θα είναι η μοναδική φορά που θα βλέπεις με χαρά το μαλλί σου να πέφτει (ένδειξη ότι η DHT επανέρχεται).

Διάβασε και αυτό:

http://www.ourologos.gr/bladdergr.htm

Ευχαριστώ φίλε. Το μαλλί μου πέφτει ακόμα αλλά για άλλους λόγους. Σχετικά με το λινκ είναι για αίμα στα ούρα οπότε δεν κάνει. Θα επισκεφτώ κάποιον αν επιμείνει το σύμπτωμα. Προς το παρών έχω μειώσει τη φίνα στο μισό περίπου και σταδιακά θα την κόψω. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κίνδυνος να εισχωρήσει στο δέρμα όταν αδειάζω τις κάψουλες και τις ξαναβάζω ?
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Τελικά διαπίστωσα οτι δεν έπαιρνα propecia αλλά finpecia, που είναι φιναστερίδη πάλι. Η διαφορά? Είναι πολύ φθηνότερο (ελπίζω να είναι μόνο αυτή η διαφορά) Ο γιατρός μου έγραφε propecia αλλά η φαρμακοποιός με την οποία συνεργαζόταν μου το έδινε σε κάψουλες. Τώρα όμως που τις άνοιξα είδα οτι το υλικό είναι άσπρο. Το propecia όμως είναι ροζ και το προσκάρ είναι μπλε ??? Οπότε τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια?

http://www.unitedpharmacies.com/Finpecia_Generic_Propecia__1mg_10_Tablets_p_343.html
 

tatini

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Για την επαφή με το δέρμα, δε νομίζω η ποσότητα που εισέρχεται στον οργανισμό πως είναι άξια λόγου.

Το εσωτερικό του προπέσια είναι άσπρο. Δεν ξέρω για το προσκάρ. Παίζει πάντως να έγινε μαλακία με τις κάψουλες.

(Σημείωση: ο τίτλος που έχεις βάλει είναι παραπλανητικός και παίζει ρόλο αν αυτό που έπαιρνες ήταν προπέσια, προσκάρ ή χύμα κάψουλες).
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

στο proscar η φιναστεριδη ειναι το ασπρο και το μπλε ειναι το υμενιο ;)
 

Άκης

Administrator
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

dimitris1991 είπε:
εδω ο καθενας θα σου πει την δικια του μαμακια και μπορει να γινεις και χειροτερα
Αν θεωρείς ότι κάθε απάντηση των μελών είναι και μαμακια, τότε μην διαβάζεις...
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Παίδες οκ άσπρα είναι απο μέσα αλλά αυτό είναι τελείως άσπρο. Δεν ξέρω είναι και εντελώς σκόνη, αλλά πιστεύω πως κάποιο χρώμα θα φαινόταν.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα