Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

rina

New Member
Αγαπητά μέλη του φόρουμ,

Καταρχάς καλώς σας βρήκα, παρακολουθώ χρόνια το φόρουμ και πρόσφατα άρχισα θεραπεία με ριγκειν. Στην αρχή ήμουν διατεθειμένη να "παντρευτώ" τη μινοξιδίλη όπως και να ανεχθώ τυχόν παρενέργειες.. τώρα όμως έχω πανικοβληθεί. Μετά από περίπου 2 μήνες καθημερινής χρήσης μινοξ 5% (μια φορά την ημέρα 6 ψεκασμοί) παρατήρησα χνούδι στο πρόσωπο το οποίο με ραγδαίους ρυθμούς έγινε ένα είδος μουστακι και μούσι και τρίχες σε όλο το πρόσωπο. Ο ένας δερματολόγος που συμβουλευτηκα μου είπε να σταματήσω τη μινοξιδίλη αμέσως.. ο άλλος όμως μου είπε κανε αποτρίχωση με κερί το πρόσωπο και δες αν θα ξαναβγει.. Εγώ όμως έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω.. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε συμβουλή. Εχω πά8ει πραγματικά σοκ με το πόσο ξαφνικα φύτρωσαν τρίχες στο πρόσωπο.. (και εννοείται ότι κατα τα άλλα είμαι υγιεστατη, οι τριχες οφείλονται ξεκαθαρα στη μινοξιδιλη).

Ευχαριστω πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JackSheppard

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

μαλλον υπερβαλλεις λιγακι, αλλα οντως ειναι παρενεργεια της μινοξιδιλης η εμφανιση τριχων στα μαγουλα, πανω απ τα φρυδια, και γενικα το αορατο χνουδι να γινεται πιο σκουρο. Κι εγω τις ειχα στην αρχη και τις εβγαζα με τσιμπιδακι, μετα σταματησαν να βγαινουν, μια εδω μια εκει αραια και που πλεον, και ειδικα στους λοβους των αυτιων. Αν σου δινει μαλλια ομως, πιστευω ειναι μικρη θυσια...
 

xk

Active Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

ειναι μια απ τις παρενεργειες οταν πρωτοξεκινας την μινοξ...εγω ειχα βγαλει γυρω απο τα ματια και στ αυτια...Μη κανεις τιποτα θα φυγουν απο μονες τους οταν συνηθισει ο οργανισμος σου τη μινοξ...μεχρι τοτε γνωμη μου χρησιμοποιησε το drop που εχει η συσκευασια και βαζε 0.5 ml στο σημειο που θες προσεκτικα..πολλοι πανε με το ψεκαστηρι και λουζονται με την μινοξ ψεξαζουν στους κροταφους οποτε μπορει τιποτα πολυ μικρες σταγονες να πηγαινουν στο προσωπο..μετα τη χρηση πλυνε χερια κ προσωπο.
 

rina

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

χμμ... δεν θα συγχιζόμουνα αν δεν ήταν τόσο έντονο.. και επιπλέον, πρόσεχα πολύ να μην με ακουμπάει η ουσία.. αλλά και να δεχτώ ότι μπορεί να ήταν δική μου απροσεξία πως εξηγήτε να φυτρώσουν τρίχες μακριες στο σαγόνι?? μέτωπο 8α το καταλαβαινα επειδη ειναι κοντα στα σημεια που βαζουμε ριγκειν, στο σαγονι ομως??
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

Γιατί χρησιμοποίησες 5% μίνοξ αντί για 2% που είναι για γυναίκες ?

Αν χρησιμοποιείς το regaine το βράδυ πριν κοιμηθείς, να έχει περάσει τουλάχιστον 1 - 1,5 ώρα από οταν θα το βάλεις πρωτού να ξαπλώσεις για να έχει στεγνώσει (αν είναι υγρό μπορεί να γεμίσει το μαξιλάρι και να πάει καταλάθως και στο πρόσωπο πχ γυρνώντας πλευρό κτλ).
 

rina

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

Fenimore είπε:
Γιατί χρησιμοποίησες 5% μίνοξ αντί για 2% που είναι για γυναίκες ?

Αν χρησιμοποιείς το regaine το βράδυ πριν κοιμηθείς, να έχει περάσει τουλάχιστον 1 - 1,5 ώρα από οταν θα το βάλεις πρωτού να ξαπλώσεις για να έχει στεγνώσει (αν είναι υγρό μπορεί να γεμίσει το μαξιλάρι και να πάει καταλάθως και στο πρόσωπο πχ γυρνώντας πλευρό κτλ).

το 5% μου έγραψε ο γιατρός.. :'(
το 2% για γυναικες εφαρμόζεται 2 φορες ή μια???
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

rina είπε:
το 5% μου έγραψε ο γιατρός.. :'(
το 2% για γυναικες εφαρμόζεται 2 φορες ή μια???

Για όλες τις μινοξιδίλες οι οδηγείες λένε για 2 φορές την μέρα. Αλλά μπορείς να χρησιμοποιείς και 1 φορά την μέρα για λιγότερες παρενέργειες αν θες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

rina είπε:
χμμ... δεν θα συγχιζόμουνα αν δεν ήταν τόσο έντονο.. και επιπλέον, πρόσεχα πολύ να μην με ακουμπάει η ουσία.. αλλά και να δεχτώ ότι μπορεί να ήταν δική μου απροσεξία πως εξηγήτε να φυτρώσουν τρίχες μακριες στο σαγόνι?? μέτωπο 8α το καταλαβαινα επειδη ειναι κοντα στα σημεια που βαζουμε ριγκειν, στο σαγονι ομως??
δεν επεσε στο σαγονι,αποροφηση εγινε απο την ουσια ::)
τουλαχιστον εδωσε αποτελεσμα στο μαλλι?
 

rina

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

kapamarou είπε:
δεν επεσε στο σαγονι,αποροφηση εγινε απο την ουσια ::)
τουλαχιστον εδωσε αποτελεσμα στο μαλλι?


.... πιστεύω είναι νωρίς για να κρίνω αποτελέσματα, βέβαια αν είχα γεμίσει μαλλια δεν 8α με πείραζε η τριχοφυία στο πρόσωπο και η χαλάουα που συνεπάγεται!!! Ωστόσο οφείλω να πω ότι το μαλλί μου είναι πιο δυνατό ή τουλάχιστο έτσι μου φαίνεται!! :chinscratch

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.. :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

θα ελεγα ξεκινα μινοξ 2% 2 φορες την μερα και οταν φτασεις σε σημειο να μην σου δινει αλλο ξαναπας σε 5%
 

JackSheppard

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

ρινα επειδη εχεις τριχοπτωση παντως, και αυξηση τριχοφυιας στο προσωπο, εισαι σιγουρη οτι δεν εχεις καποιο ορμονικο θεμα; Ανδρογονα = αυξηση τριχοφυιας στο σωμα, μειωση στο κεφαλι, ετσι λιγο μπακαλιστικα... :-[

Απο δω και περα παντως θα αρχισει να φαινεται η οποια βελτιωση στα μαλλια. Μην το παρατησεις γι αυτο το λογο, τουλαχιστον αν δεν διαπιστωσεις αν δουλευει για σενα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Silencer

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

Καταρχήν ψυχραιμία, η μινοξιδίλη έχει πολύ χειρότερες παρενέργειες όπως είναι ταχυκαρδίες, κατακράτηση υγρών «μάγουλα κορτιζόνης» και μάτια «πρεζάκια». (Τα έχω πάθει όλα αυτά)

Η γνώμη μου είναι να διερευνήσεις τα παρακάτω, όπως αναφέρονται και παραπάνω:
• Οι γυναίκες είναι πιο ευαίσθητες σε αυτήν, γι’ αυτό παίρνουν το 2%.
• Κάνε ορμονικές εξετάσεις γιατί η συγκεκριμένη τριχοφυΐα είναι ένδειξη υψηλών ανδρογόνων.
• Μετά την εφαρμογή της, πλένεις πολύ καλά τα χέρια σου; Μήπως όχι και ακουμπάς το πρόσωπο;
• Μετά την εφαρμογή κοιμάσαι αμέσως; Μήπως η ουσία πάει στο μαξιλάρι και μετά στο πρόσωπό σου;

Όμως, πιστεύω ότι η επικρατέστερη εκδοχή είναι ότι ο οργανισμός σου αντιδρά παρά πολύ καλά σε αυτήν την ουσία και έχεις παραπάνω τριχοφυΐα από την κανονική, πράγμα πολύ επιθυμητό για το πρόβλημά μας ;D. Δηλαδή είσαι πολύ τυχερή και οι τρίχες στο πρόσωπο είναι αμελητέες σε σχέση με τις άλλες παρενέργειες. Έχεις κάποια άλλη παρενέργεια από αυτές που σου είπα στην αρχή;
 

rina

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

Silencer είπε:
Καταρχήν ψυχραιμία, η μινοξιδίλη έχει πολύ χειρότερες παρενέργειες όπως είναι ταχυκαρδίες, κατακράτηση υγρών «μάγουλα κορτιζόνης» και μάτια «πρεζάκια». (Τα έχω πάθει όλα αυτά)

Η γνώμη μου είναι να διερευνήσεις τα παρακάτω, όπως αναφέρονται και παραπάνω:
• Οι γυναίκες είναι πιο ευαίσθητες σε αυτήν, γι’ αυτό παίρνουν το 2%.
• Κάνε ορμονικές εξετάσεις γιατί η συγκεκριμένη τριχοφυΐα είναι ένδειξη υψηλών ανδρογόνων.
• Μετά την εφαρμογή της, πλένεις πολύ καλά τα χέρια σου; Μήπως όχι και ακουμπάς το πρόσωπο;
• Μετά την εφαρμογή κοιμάσαι αμέσως; Μήπως η ουσία πάει στο μαξιλάρι και μετά στο πρόσωπό σου;

Όμως, πιστεύω ότι η επικρατέστερη εκδοχή είναι ότι ο οργανισμός σου αντιδρά παρά πολύ καλά σε αυτήν την ουσία και έχεις παραπάνω τριχοφυΐα από την κανονική, πράγμα πολύ επιθυμητό για το πρόβλημά μας ;D. Δηλαδή είσαι πολύ τυχερή και οι τρίχες στο πρόσωπο είναι αμελητέες σε σχέση με τις άλλες παρενέργειες. Έχεις κάποια άλλη παρενέργεια από αυτές που σου είπα στην αρχή;


Συγνώμη για την αργοπορία να απαντήσω... λοιπόν, επειδή είχα μελετήσει πολύ καλά το φόρουμ πρόσεχα πάρα πολύ να μην ακουμπήσω την ουσία στο πρόσωπο καθώς και να μην εφαρμόζω μινοξιδιλη πριν κοιμηθώ.. πρώτα στέγνωνε τελείως..!! Επίσης έχω κάνει εξετάσεις σε ενδοκρινολόγο και δεν βρέθηκε κάτι.. ούτε και από τις γυναικολογικές προέκυψε κάτι.. προφανώς αντέδρασε ο οργανισμός μου όπως λες κ εσύ.. και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια άλλη παρενέργεια.. οποτε συνεχιζω κ ο Θεός βοηθός..!! Τώρα προσέθεσα και revivogen στην θεραπεία και περιμένω να δω επιτέλους καποιο φως.. βάζω πρώτα revivogen και μετα απο 40 λεπτα μινοξιδιλη..Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

rina είπε:
βάζω πρώτα revivogen και μετα απο 40 λεπτα μινοξιδιλη..Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!

To revivogen περιέχει zinc (ψευδάργηρο) και αλληλεπιδρά με την μινοξιδίλη και μειώνη την αποτελεσματικότητα της.
Αν χρησιμοποιείς revivogen παράλληλα με μινοξιδίλη, θέλουν όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες διαφορά μεταξύ τους!!! Και λούσιμο από το ένα στο άλλο. Πχ πρωί μίνοξ, βράδυ revivogen.
 

rina

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

Fenimore είπε:
To revivogen περιέχει zinc (ψευδάργηρο) και αλληλεπιδρά με την μινοξιδίλη και μειώνη την αποτελεσματικότητα της.
Αν χρησιμοποιείς revivogen παράλληλα με μινοξιδίλη, θέλουν όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες διαφορά μεταξύ τους!!! Και λούσιμο από το ένα στο άλλο. Πχ πρωί μίνοξ, βράδυ revivogen.

!!!!!!
μάλιστα.. άρα δεν μπορώ να βάζω 2 φορές την ημέρα μινοξιδίλη..!!! Ευτυχώς που μου το είπες γιατί δεν σκέφτηκα να δω τα συστατικά του revivogen!!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

rina είπε:
!!!!!!
μάλιστα.. άρα δεν μπορώ να βάζω 2 φορές την ημέρα μινοξιδίλη..!!! Ευτυχώς που μου το είπες γιατί δεν σκέφτηκα να δω τα συστατικά του revivogen!!

Μπορείς να βάζεις 2 φορές μίνοξ, πχ πολύ πρωί μίνοξιδίλη, αργά μεσημέρι πάλι μινοξιδίλη, και βράδυ revivogen ή, πολύ πρωί μίνοξ, μεσημέρι revivogen και βράδυ αργά πάλι μίνοξ. Απλά όσο πιο πολλές ώρες απέχουν, τόσο το καλύτερο.
 

rina

New Member
Απ: Σοβαρή παρενέργεια regain!!!

Fenimore είπε:
Μπορείς να βάζεις 2 φορές μίνοξ, πχ πολύ πρωί μίνοξιδίλη, αργά μεσημέρι πάλι μινοξιδίλη, και βράδυ revivogen ή, πολύ πρωί μίνοξ, μεσημέρι revivogen και βράδυ αργά πάλι μίνοξ. Απλά όσο πιο πολλές ώρες απέχουν, τόσο το καλύτερο.


:) :) :)

να σαι καλα φίλε μου, όλες οι συμβουλες των μελων με βοηθουν πολυ!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα