Σοβαρή γυναικεία διάχυτη αλωπεκία

Marcia

New Member
Εχω διάχυτη αλωπεκία ανδριγενιτικου τυπου.ειμαι.γυναικα στα 31.μετα από πολλά χρόνια χρήσης αντισυλληπτικων και μινοξιδιλης όπου είχα λίγα μαλλιά πάντα αλλά σταθερά τώρα τα έκοψα μετά από παρότρυνση του γυναικολόγου αλλά και του δερματολόγου μου γιατί κάνω προσπάθειες για παιδάκι.
Είμαι πολύ απογοητευμενη διότι τα έχω κόψει εδώ και 4 μήνες και τα μαλλιά μου έχουν μειωθεί δραματικά.τοσο που δεν θέλω να βγω απ' το σπίτι γιατί ντρέπομαι.
Προσπαθώ με βιταμίνες και μεσοθεραπειες μόνο με βιταμίνες αλλά δε βλέπω καμιά σωτηρία .όπως πάει σε 2 μήνες δε θα έχω ούτε τρίχα.τι να κάνω;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα Marcia καλωσηρθες στο φορουμ.
Να φανταστω τα αντισυλληπτικα στα χορηγησε ο γιατρος για να σταθεροποιησεις την αραιωση;
Ο δερματολογος σου δεν σου προτεινε καποια αγωγη ;Μπορεις να εξετασεις το ενδεχομενο για μεταμοσχευση,θες να ανεβασεις φωτογραφια να δουμε τι προβλημα αντιμετωπιζεις;

Εχεις ενα στοχο ομορφο,να φτιαξεις μια οικογενεια και να κανεις παιδακι.
Επικεντρωσου εκει και προσπαθησε να εχεις αισιοδοξια,οσο δυσκολο και αν ακουγεται γιατι θα την χρειαστεις ειδικα οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα.
Εισαι σε ενα φορουμ που τα μελη της μπορουν να καταλαβουν την απογνωση και την αρνητικη ψυχολογικη κατασταση που βρισκεσαι.Δεν εισαι μονη!!
 

Marcia

New Member
Καλησπερα Marcia καλωσηρθες στο φορουμ.
Να φανταστω τα αντισυλληπτικα στα χορηγησε ο γιατρος για να σταθεροποιησεις την αραιωση;
Ο δερματολογος σου δεν σου προτεινε καποια αγωγη ;Μπορεις να εξετασεις το ενδεχομενο για μεταμοσχευση,θες να ανεβασεις φωτογραφια να δουμε τι προβλημα αντιμετωπιζεις;

Εχεις ενα στοχο ομορφο,να φτιαξεις μια οικογενεια και να κανεις παιδακι.
Επικεντρωσου εκει και προσπαθησε να εχεις αισιοδοξια,οσο δυσκολο και αν ακουγεται γιατι θα την χρειαστεις ειδικα οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα.
Εισαι σε ενα φορουμ που τα μελη της μπορουν να καταλαβουν την απογνωση και την αρνητικη ψυχολογικη κατασταση που βρισκεσαι.Δεν εισαι μονη!!
Δεν μπορώ να κάνω μεταμόσχευση ...δεν έχω καλή δοτρια..είναι διάχυτη η αραίωση...δυστυχώς νιώθω ότι είμαι καταδικασμένη να τα χάσω όλα αφού δεν μπορώ στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μου να πάρω φάρμακα....όλο αυτό μου δημιουργεί άγχος...κάνω ενέσεις κορτιζόνης και αφρό sebamed πρωί βράδυ...
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Το αγχος σιγουρα ομως δεν βοηθαει,ειδικα στον στοχο που εχεις βαλει..
Ποσο χρονων εισαι;Θες να ανεβασεις φωτογραφια την δοτρια ;Ενεσεις κορτιζονης στις συνεστησε ο δερματολογος σου για ποσο καιρο;
 

Marcia

New Member
Το αγχος σιγουρα ομως δεν βοηθαει,ειδικα στον στοχο που εχεις βαλει..
Ποσο χρονων εισαι;Θες να ανεβασεις φωτογραφια την δοτρια ;Ενεσεις κορτιζονης στις συνεστησε ο δερματολογος σου για ποσο καιρο;
Μου τη συνέστησε έως ότου μείνω έγκυος κάθε 15 μέρες .δεν έχω τη δυνατότητα να στειλω φωτό αλλά έχω πάει σε 2 γιατρούς και οι 2 είπαν δε γίνεται...31 είμαι
 
Μπλουζα