Σαμπουαν κετοκοναζολης......βοηθουν αραγε στην αντιμετωπιση της τριχοπτωσης?

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Χρησιμοποιουσα fugoral για καποιο διαστημα αρκετα μεγαλο.Η αληθεια ειναι οτι ενοιωθα το μαλλι μου πιο δυνατο αλλα δυστυχως δεν ειδα καποιο αποτελεσμα στο θεμα αραιωση.Θα ηθελα να ακουσω αποψεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

coleman_ts

New Member
ρ φιλε βοηθαει καθαριζει το τριχοτο απο μυκητες κ βακτηρια... αλλα ειναι ενα σαμπουαν δεν νομιζω να σου δινει κ κατι τοσο τρελο!! αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος μιλαω με την λογικη ασε να απαντησει κ κανενας ποιο εμπειρος!!
 

Turbobox

New Member
27xnndk.png
 

baldy

Member
αν σου πω οτι εμενα μου το εκανε το μαλλι πιο μαλακο? δεν νομιζω να κανει διαφορα ετσι και αλλιως 1-2 φορες την εβδομαδα το βαζεις για μενα το Big3 ειναι περισσοτερο Big2
 

Dimit

New Member
Παιδιά εμένα το fungoral μόνο κακό μου έκανε για 2-3 μήνες που το χρησιμοποίησα. Η τριχόπτωση μου που είχε σταματήσει με fin+minox αυξήθηκε ξαφνικά. Νόμιζα ότι ήταν shedding αλλά όσο το χρησιμοποιούσα τόσο συνέχιζε, οπότε αποφάσισα να σταματήσω τη κετοκοναζόλη. Και μπορώ να σας πω ότι δεν ήταν shedding γιατί είμαι βέβαιος ότι οι τρίχες που έπεσαν από το κέντρο του hairline δεν επανήλθαν. Αλλά αυτή ήταν η δική μου αντίδραση στην κετοκοναζόλη, σε άλλους μπορεί να βοηθάει.
 

coleman_ts

New Member
τελικα βοηθαει η κετοκοναζόλη?? μπορει να μας παει καποιος που ειναι σιγουρος κ γνωριζει??
 

Dimit

New Member
Για να το παίρνει τόσος κόσμος και να το έχει εντάξει στο λεγόμενο big 3, λογικά βοηθάει, αν και όχι τόσο όσο τα αλλα 2 φαρμακα του big 3. Απλά αν το ψάξεις λίγο στο διαδίκτυο θα δεις ότι σε κάποιους (λίγους σε σχεση με αυτούς που βοήθησε) είχε ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα, δηλαδη τους αύξησε την τριχόπτωση. Ενας από αυτούς ήμουν και εγώ. Δεν μπορεί να απαντήσεις σε αυτό το ερώτημα, λοιπόν, αφού μπορείς να έχεις θετική αντίδραση στο φάρμακο, μπορεί και αρνητική.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Τα ίδια κα σε εμένα.. Πήγε στον κάδο, έκανε όλο το μαλλί μου πιο αδύναμο σε όλο το κρανίο παντού, και με είχε ξεσκίσει στην τριχόπτωση μόλις το έκοψα μέσα σε έναμιση μηνα δυναμωσε η τριχα και ζωντάνεψε σιγα σιγα.. Πήγε στο κάδο με 3ποντο... Και δεν θα μου λειψει καθολου
 

panoslydios

New Member
Eκανε τα μαλλια πιο πυκνα τις πρωτες μερες.
Τη δευτερη εβδομαδα ομως μου τα κανε περιεργα+
επεφταν τριχες εξαιτιας του στο λουσιμο.

Δεν θελω να παιζω συνεχεια με τετοια αντι μυκητιογονα,
γι αυτο και το πεταξα.

Αν θες να ακολουθησεις θεραπεια για μυκητες,τοτε βαλε καλα βακτηρια μεσα σου με προβιοτικα.Και το ρολλερ θα εκμηδενισει τη φαγουρα και την ξηροδερμια .
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
panoslydios είπε:
Eκανε τα μαλλια πιο πυκνα τις πρωτες μερες.
Τη δευτερη εβδομαδα ομως μου τα κανε περιεργα+
επεφταν τριχες εξαιτιας του στο λουσιμο.

Δεν θελω να παιζω συνεχεια με τετοια αντι μυκητιογονα,
γι αυτο και το πεταξα.

Αν θες να ακολουθησεις θεραπεια για μυκητες,τοτε βαλε καλα βακτηρια μεσα σου με προβιοτικα.Και το ρολλερ θα εκμηδενισει τη φαγουρα και την ξηροδερμια .

;) :20em:
 

Nikoς

Member
Βαζω καποια χρονια.. 2 φορες τη βδομαδα και αλλοτε μια φορα..οταν βλεπω ξηροδερμια το κανω μια ή και καμια για λιγο..Για μενα ειναι ενα plus..μικρο μεν.. και το look μετα το μπανιο δε το πιανει ουτε το καλυτερο volumizing σαμπουν που εχω δοκιμασει. Ακομα οσοι βαζουμε τοπικα νομιζω καλο κανει..να διωξει τα καταλοιπα και τη σαβουρα που εχουμε στο κεφαλι μας..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Στους περισσοτερους διωχνει τας τριχας αγαπητε.. οχι τα κατάλοιπα.. :violin:
 

coleman_ts

New Member
Chs είπε:
Στους περισσοτερους διωχνει τας τριχας αγαπητε.. οχι τα κατάλοιπα.. :violin:

νομιζω κ γω sheddarw περισσοτερο απο τι μερα που αρχισα να το βαζω!! το κοβω κ γω.. στο κατω κατω δεν εχω να χασω κ κατι τρελο!! βοηθανε αρκετα τα υπολοιπα :blush:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
coleman_ts είπε:
Chs είπε:
Στους περισσοτερους διωχνει τας τριχας αγαπητε.. οχι τα κατάλοιπα.. :violin:

νομιζω κ γω sheddarw περισσοτερο απο τι μερα που αρχισα να το βαζω!! το κοβω κ γω.. στο κατω κατω δεν εχω να χασω κ κατι τρελο!! βοηθανε αρκετα τα υπολοιπα :blush:

Πράγματι.. σε μερικούς τελικά δρα αρνητικά στο τριχωτό.. Επίσης κάθε φορά που λουζόμουν με αυτό για κάποιο περίεργο λόγο είχα την 2 πλάσια τριχόπτωση, π.χ. Αντι να χάνω από 15 έως 25 τρίχες στο λούσιμο + χτένισμα σύνολο στο φυσιολογικό μου δλδ, με αυτό έχανα 45 - 50 ... και αυτό γινόταν κάθε φορά που λουζόμουν με αυτό και μόνο..
 

weznem

Well-Known Member
Chs είπε:
coleman_ts είπε:
Chs είπε:
Στους περισσοτερους διωχνει τας τριχας αγαπητε.. οχι τα κατάλοιπα.. :violin:

νομιζω κ γω sheddarw περισσοτερο απο τι μερα που αρχισα να το βαζω!! το κοβω κ γω.. στο κατω κατω δεν εχω να χασω κ κατι τρελο!! βοηθανε αρκετα τα υπολοιπα :blush:

Πράγματι.. σε μερικούς τελικά δρα αρνητικά στο τριχωτό.. Επίσης κάθε φορά που λουζόμουν με αυτό για κάποιο περίεργο λόγο είχα την 2 πλάσια τριχόπτωση, π.χ. Αντι να χάνω από 15 έως 25 τρίχες στο λούσιμο + χτένισμα σύνολο στο φυσιολογικό μου δλδ, με αυτό έχανα 45 - 50 ... και αυτό γινόταν κάθε φορά που λουζόμουν με αυτό και μόνο..
χρισταρα αυτην την απορια την εχω και εγω,,απλα δεν ειμαι βεβαιος οτι ευθυνεται αυτο για την μεγαλυτερη τριχοπτωση ημερών..επισης νομιζω οιτι οποτε το βαζω λαδώνει το μαλλί γρηγοροτερα.. ε αντιθεση με το υλτερχ.. θα δω εντατικα τι συμβαινει για να το κοψω εντελως αν ειναι..
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Εννοείται πριν πω για αυτό το έχω ψάξει καλά... Έκανα πολλές δοκιμές με αυτό για να μην το αδικήσω τζάμπα.. Τελικά μου έκανε κακό παρά καλό, σε όλο το κρανίο η τρίχα είχε γίνει χάλια και πολύ αδύναμη, μόλις το σταμάτησα σε 1,5 μήνα τούμπανο το μαλλί.

Βέβαια δεν σημαίνει ότι όλοι θα έχουν θέμα, υπάρχουν άνθρωποι που σε αυτούς λειτουργεί θετικά, όμως από ότι βλέπω στους περισσότερους δεν πήγε και τόσο καλά :p
 

Treliaris

New Member
Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα και εγώ ένα σαμπουαν με κετοκοναζόλη για την ξηροδερμία/πιτυρίδα που έχω, και θέλω να σας ρωτήσω αν δημιουργει τίποτα ανεπιθύμητες παρενέργειες όπως τριχόπτωση ή δυσκολία στην στύση?
 

panoslydios

New Member
Treliaris είπε:
Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα και εγώ ένα σαμπουαν με κετοκοναζόλη για την ξηροδερμία/πιτυρίδα που έχω, και θέλω να σας ρωτήσω αν δημιουργει τίποτα ανεπιθύμητες παρενέργειες όπως τριχόπτωση ή δυσκολία στην στύση?

Την πρωτη φορα,το εβαλα, μου εκανε ωραια τα μαλλια
αλλα ειχα πονο στους ορχεις.
Τη δευτερη μου αυξησε την τριχοπτωση και μου προκαλουσε τσιμπημα.

Γι αυτο και το πεταξα.
Αρκετα πια με τη δηλητηριαση.

Αν θελεις να αντιμετωπισεις τη ξηροδερμια υπαρχουν αλλοι τροποι.
 
Εμενα τις πρωτες 3-4 φορες εκανε το μαλλι μου πολυ δυνατο και πυκνο και την Σμηγμ. Δερματιτιδα την εξαλειφε μετα απο ομως απο 2-3 βδομαδες κατι δεν πηγαινε καλα και το μαλλι μου γινοταν πολυ αγριο και ειχα πολυ κακη υφη σαν αχυρο η τριχοπτωση επισης για καποιο λογο αυξηθηκε και το σταματησα και πανω κατω επανηλθα. Τελικα ομως εβγαλα το μεγαλυτερο συμπερασμα για το κεφαλι μου και τη Σμηγμ. Δερματιτιδα οτι μου εμφανιζεται ΜΟΝΟ οταν εχω εντονο στρες και μαζι της ερχεται και εντονη τριχοπτωση. Οταν χαλαρωσα παει η σμηγμ δερματιτιδα παει και η φαγουρα και η τριχοπτωση επανηλθε στα φυσιολογικα μου. Τελικα για μενα το σαμπουαν εκανε κακο παρα καλο και το εστειλα κ γω με τριποντο οπως ο αρχηγος Χρησταρας.
 
Μπλουζα