Ρυτίδες έκφρασης

konelos

Active Member
Μιας και το έφερε η κουβέντα σε άλλο θέμα.
Έχω αποκτήσει πάρα πολλές στο κούτελο, τι να κάνω με αυτή τη κατάρα ( που λέει και μια ψυχή);
Αν έχει κάνει κάτι κάποιος αν μπορεί να δώσει λεπτομέρειες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Μιας και το έφερε η κουβέντα σε άλλο θέμα.
Έχω αποκτήσει πάρα πολλές στο κούτελο, τι να κάνω με αυτή τη κατάρα ( που λέει και μια ψυχή);
Αν έχει κάνει κάτι κάποιος αν μπορεί να δώσει λεπτομέρειες.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις για αυτό φιλαράκι μου είναι μπότοξ!Είναι η μόνη λύση-Θεραπεία για τις ρυτίδες ζάρες μέτωπου ή το πόδι της χήνας!Απο εκεί και πέρα και μια καλή αντιγηραντική κρέμα θα βοηθούσε στο να απαλύνουν λίγο..........!Ευτυχώς ακόμα το γλυτώνω αυτό το έξοδο.....
 

dlazaros

Well-Known Member
Μιας και το έφερε η κουβέντα σε άλλο θέμα.
Έχω αποκτήσει πάρα πολλές στο κούτελο, τι να κάνω με αυτή τη κατάρα ( που λέει και μια ψυχή);
Αν έχει κάνει κάτι κάποιος αν μπορεί να δώσει λεπτομέρειες.
Αν βάζεις μινοξιδίλη να ξέρεις οτι φταίει πολύ καθώς διασπάει το κολλαγόνο στο δέρμα του προσώπου και με τον καιρό γίνεται χειρότερο, ιδίως αμα καπνίζεις ταυτόχρονα. Είχα βάλει για 1 χρόνο και όταν βλέπω τις φωτογραφίες απο αυτό το διάστημα παθαίνω πλάκα. άσε που κάποια αντίδραση μου 'εκανε και σακούλες στα μάτια. Ήμουν 47 ετών. Αν δεν βάζεις μινόξ τότε όπως σου είπαν μόνο με μποτοξάκι αλλά να ξέρεις οτι κερδίζεις κάτι--- χάνεις κάτι. Οι ρυτίδες δεν θα υπάρχουν όταν κάνεις εκφράσεις το οποίο μπορεί να πάει μερικές φορές και στα φρύδια τα οποία αν δεν κουνιούνται είναι πολύ αστείο. Και θα πρέπει να περιμένεις μερικούς μήνες για να περάσει...
Εναλλακτικά υπάρχει μια πανάκριβη κρέμα της απιβίτα μέλισσας που είναι η καταραμένη φοβερή αλλά ακριβή. Μου είχαν δώσει 5-6 δείγματα και ήταν φοβερή. APIVITA
 

Legend

Member
Άμα βάζεις μινοξιδίλη μπορεί να σου δημιουργήσει και αυτή ρυτίδες, κατακράτηση υγρών καθώς και μαύρους κύκλους στο πρόσωπο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια καλή ενυδατική κρέμα πρωί-βράδυ για να το ελαττώσεις όσο ειναι εφικτό αλλά και για πρόληψη..
 
Τελευταία επεξεργασία:

konelos

Active Member
Δεν έχω καταλάβει αν έχω χειροτερέψει από μινοξ, είχα τα χάλια μου πριν ξεκινήσω, ο πατέρας μου στα 70 είναι πολύ καλύτερα.
 

konelos

Active Member
20230122_17303-jpg.55919
 

LoverBoy

Well-Known Member
Εμένα παιδιά δεν με πείραξε η μινοξοδίλη ως προς τις ζάρες και βάζω 2 χρόνια τώρα........Απο εκεί και πέρα είναι και η κατασκευή του καθενός!DNA που λένε........Εμάς στην οικογένεια αργήσαν όλοι να σπάσουν και δείχναν πάντα μικρότεροι!Στην ηλικία μου δεν με έχει κάνει ποτέ κάποιος και το λέω μόνος μου αλλά προσέχω τον εαυτό μου με γυμναστήριο καθαρισμό προσώπου ακόμα και κρέμες......Ότι προσέχουμε μας προσέχει........
 
Τελευταία επεξεργασία:

TheoCh92

New Member
Σίγουρα αλκοόλ τσιγάρο κακή διατροφή κάνουν το δέρμα να φαίνεται πιο γερασμένο.

Τώρα με τις ρυτίδες εκφράσης, παλαιότερα είχα μια ανασφάλεια με το κουτελο μου και συνεχώς σηκωνα τα φρυδια μου για να φαίνεται μικρότερο. Είχα προσεξει καποιες γραμμουλες στο μετωπο.

Όταν σταμάτησα να κάνω την έκφραση με το ανάσήκωμα των φρυδιών, έκτοτε οι γραμμές δεν είναι εντονες.

Κατά τα αλλά σωστή ενυδάτωση και διατροφή σίγουρα βοηθουν.
 

konelos

Active Member
20 χρόνια δυστυχώς πολύ τσιγάρο, 20 χρόνια δουλειά νύχτα μέρα, 20 χρόνια λίτρα κόκα κόλα κάθε μέρα, 20 χρόνια σκατά διατροφή, 20 χρόνια πολλά κιλά μλκας :( :(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
20 χρόνια δυστυχώς πολύ τσιγάρο, 20 χρόνια δουλειά νύχτα μέρα, 20 χρόνια λίτρα κόκα κόλα κάθε μέρα, 20 χρόνια σκατά διατροφή, 20 χρόνια πολλά κιλά μλκας :( :(
Ποτέ δεν είναι αργά φιλαράκι μου!!!Όλα φτιάχνονται αρκεί να βάλεις στόχο!!!Διατροφή και άσκηση όσο μπορείς και πάρε μια καλή κρέμα να ταιριάζει στο πρόσωπο σου!Ζήτα απο τον φαρμακοποιό σου δείγμα και εξήγησε του τι δέρμα έχεις(Λιπαρο-Ξηρό-Μεικτό)Ζήτα του και ένα καλό τζελ καθαρισμού προσώπου!Κάθε βράδυ πλένεις το πρόσωπο και μετά να απλώνεις την κρέμα σε όλο το πρόσωπο μικρή ποσότητα για να αποροφηθεί σωστά!Το πρωί θα σηκώνεσαι κουκλί!Και μην ξεχνάς πολύ νερό!!!!
 

Georgie

Well-Known Member
Επειδή ένα από τα ενδιαφέροντα μου είναι το skincare θα απαντήσω στο φίλο που θέλει να αντιμετωπίσει της ρυτίδες που έχει στο μέτωπο αλλά και σε αυτούς που θέλουν να τις προλάβουν.
Ο νούμερο ένα εχθρός του δέρματος είναι η ηλιακή ακτινοβολία. Αυτό σημαίνει ότι η αντιμετώπιση ξεκινάει με την καθημερινή χρήση αντηλιακης κρέμας καθημερινά ακόμα και τους χειμερινούς μήνες ! Με δείκτη προστασίας 50spf η το λιγότερο 30spf.
Η πρόληψη είναι το βασικό και τα βήματα είναι 3, καθαρισμός, serum βιταμινης C και αντηλιακό για το πρωί. Το βράδι καθαρισμός και ενυδάτωση με μια ενυδατικη που ταιριάζει στο τύπο του δέρματος σας.
Θα αλλάξετε πολλές μάρκες μέχρι.να βρείτε αυτή που σας ταιριάζει.
Κοιτάξτε να βρείτε αυτές που έχουν αποδεδειγμένα και πιστοποιημένα συστατικά όπως ρετινολη, νιασιναμιδη υαλουρονικο κλπ.
Αυτά όλα όσον αφορά τη πρόληψη που πρέπει να είναι μόνιμη ρουτίνα για να καθυστερήσουν τα σημάδια γήρανσης του δέρματος.
Επίσης η διατροφή παίζει μεγάλο ρόλο.
Λαχανικά , φρούτα ,λιπαρά ψάρια, πολύ νερό και κόψιμο ζάχαρης είναι καλά όπλα.


Οι ρυτίδες έκφρασης και οι βαθιές ρυτίδες δεν αντιμετωπίζονται με καμία κρέμα.

Μόνο χειρουργικά με face lift η με brotox ( ανδρικό Botox) το οποίο όμως έχει κάποια downsides με το πρώτο και μεγαλύτερο να είναι η εξάρτηση και το δεύτερο η έλλειψη έμπειρων ειδικών για την εφαρμογή σε αντρικό πρόσωπο.

Δε θα συνιστούσα καμία από τις δύο λύσεις επειδή οι ρυτίδες έκφρασης είναι η ιστορία του καθενός και άνδρας χωρίς έκφραση χάνει παρά.πολυ σε γοητεία.

Αντηλιακό πρωτίστως και καλή συνέχεια
 

konelos

Active Member
Ποτέ δεν είναι αργά φιλαράκι μου!!!Όλα φτιάχνονται αρκεί να βάλεις στόχο!!!Διατροφή και άσκηση όσο μπορείς και πάρε μια καλή κρέμα να ταιριάζει στο πρόσωπο σου!Ζήτα απο τον φαρμακοποιό σου δείγμα και εξήγησε του τι δέρμα έχεις(Λιπαρο-Ξηρό-Μεικτό)Ζήτα του και ένα καλό τζελ καθαρισμού προσώπου!Κάθε βράδυ πλένεις το πρόσωπο και μετά να απλώνεις την κρέμα σε όλο το πρόσωπο μικρή ποσότητα για να αποροφηθεί σωστά!Το πρωί θα σηκώνεσαι κουκλί!Και μην ξεχνάς πολύ νερό!!!!
Τα έχω αλλάξει όλα εδώ και 1 χρόνο, από διατροφή και άσκηση είμαι παραπάνω από καλά, είχα γενικές εξετάσεις υπερήλικα και τις έχω κάνει εφήβου. Το τρένο όμως δεν γυρίζει πίσω, ο πατέρας μου έχει φάει πολύ δουλειά και πολύ ήλιο, πάντα καπέλλο και πουκάμισο,πρόσεχε πάντα, Nivea για πρόσωπο χέρια και Johnson baby shampoo, θυμάμαι από παιδάκι να τα χρησιμοποιεί καθημερινά μέχρι και σήμερα, στα 60 του είχε πολύ καλύτερο δέρμα από το δικό μου στα 43, ακόμα και τώρα στα 70 ψάχνουμε για ρυτίδες.
Θα πάρω τα apivita πρόσωπο και μάτια να δω πως θα πάει αλλιώς με βλέπω για μποτοξακι.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Τα έχω αλλάξει όλα εδώ και 1 χρόνο, από διατροφή και άσκηση είμαι παραπάνω από καλά, είχα γενικές εξετάσεις υπερήλικα και τις έχω κάνει εφήβου. Το τρένο όμως δεν γυρίζει πίσω, ο πατέρας μου έχει φάει πολύ δουλειά και πολύ ήλιο, πάντα καπέλλο και πουκάμισο,πρόσεχε πάντα, Nivea για πρόσωπο χέρια και Johnson baby shampoo, θυμάμαι από παιδάκι να τα χρησιμοποιεί καθημερινά μέχρι και σήμερα, στα 60 του είχε πολύ καλύτερο δέρμα από το δικό μου στα 43, ακόμα και τώρα στα 70 ψάχνουμε για ρυτίδες.
Θα πάρω τα apivita πρόσωπο και μάτια να δω πως θα πάει αλλιώς με βλέπω για μποτοξακι.
Εγώ βάζω και Serum αλλά την σειρά της Nuxe το serum 10!Είναι φοβερό!Μπαίνει πριν την κρέμα!Apivita έχω ακούσει είναι καλές δεν έχω δοκιμάσει!Γενικά βάζω την σειρά της Nuxe!Σίγουρα θα δεις βελτίωση αλλά μη περιμένεις να σβήσουν οι ρυτίδες απλά θα έχεις μια καλύτερη όψη και θα προλάβεις για τις επόμενες!Άντε να σε δώ εσένα με τέτοια μαλλούρα αν κάνεις και μούρη 25 χρονου δεν σου ξαναμιλάω χαχαχαχαχ
 

dlazaros

Well-Known Member
20 χρόνια δυστυχώς πολύ τσιγάρο, 20 χρόνια δουλειά νύχτα μέρα, 20 χρόνια λίτρα κόκα κόλα κάθε μέρα, 20 χρόνια σκατά διατροφή, 20 χρόνια πολλά κιλά μλκας :( :(
Μια απο τα ίδια φίλε μου. Στα 44 έκοψα το τσιγάρο, στα 45 άρχισα να γυμνάζομαι με την μπυροκοιλιά να μου σπάει τα νεύρα, στα 46 είδα κοιλιακούς και δεν το πίστευα, στα 47 με χτύπησαν οι ορμόνες (το λίπος είναι οιστρογόνα..) και άρχισαν να πέφτουν τα μαλλιά και να πρήζεται ο προστάτης (τσουκνίδες λάδια και άλλες τρίχες κατσαρές..), στα 48 μινοξιδίλη και φιναστερίδη, στα 49 μόνο φιναστερίδη, στα 53 ντουταστερίδη και τώρα έχω όλα μου τα μαλλιά όπως ήμουν στα 30 και το σώμα αθλητικό (78 κιλά στα 1,75 απο 108 κιλά..). Δεν ήταν εύκολα ούτε γρήγορο αλλά θα σου πω οτι άξιζε όσο τίποτα άλλο στην διάθεση και την καθημερινότητα μου και οτι και να γίνει πίσω δεν πάει πλέον. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να... αρχίσω μια μέρα και να μην σταματήσω.
 

Stradlin

Member
Μια απο τα ίδια φίλε μου. Στα 44 έκοψα το τσιγάρο, στα 45 άρχισα να γυμνάζομαι με την μπυροκοιλιά να μου σπάει τα νεύρα, στα 46 είδα κοιλιακούς και δεν το πίστευα, στα 47 με χτύπησαν οι ορμόνες (το λίπος είναι οιστρογόνα..) και άρχισαν να πέφτουν τα μαλλιά και να πρήζεται ο προστάτης (τσουκνίδες λάδια και άλλες τρίχες κατσαρές..), στα 48 μινοξιδίλη και φιναστερίδη, στα 49 μόνο φιναστερίδη, στα 53 ντουταστερίδη και τώρα έχω όλα μου τα μαλλιά όπως ήμουν στα 30 και το σώμα αθλητικό (78 κιλά στα 1,75 απο 108 κιλά..). Δεν ήταν εύκολα ούτε γρήγορο αλλά θα σου πω οτι άξιζε όσο τίποτα άλλο στην διάθεση και την καθημερινότητα μου και οτι και να γίνει πίσω δεν πάει πλέον. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να... αρχίσω μια μέρα και να μην σταματήσω.
Στρώνει και πρόσωπο η ντούτα. Εγώ είδα μια μικρή αλλά αισθητή διαφορά που με εξέπληξε. Όχι πως είχα θέμα πριν αλλά κάνει δουλίτσα.
 

dlazaros

Well-Known Member
Στρώνει και πρόσωπο η ντούτα. Εγώ είδα μια μικρή αλλά αισθητή διαφορά που με εξέπληξε. Όχι πως είχα θέμα πριν αλλά κάνει δουλίτσα.
Δεν στρώνει απλά, φτιάχνει κατάσταση η ντούτα, για αυτό είναι και θεραπεία για την ακμή. Εχω δεί και εγώ βελτίωση ιδιαίτερα στην λιπαρότητα που είχα σε επίπεδο χωριάτικης σαλάτας που πλέον είναι παρελθόν. Θέλει όμως κρεμούλα η χαμηλή λιπαρότητα μετά.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Δεν στρώνει απλά, φτιάχνει κατάσταση η ντούτα, για αυτό είναι και θεραπεία για την ακμή. Εχω δεί και εγώ βελτίωση ιδιαίτερα στην λιπαρότητα που είχα σε επίπεδο χωριάτικης σαλάτας που πλέον είναι παρελθόν. Θέλει όμως κρεμούλα η χαμηλή λιπαρότητα μετά.
Η Ντούτα δλδ τι δουλειά κάνει και ποιά η διαφορά με την Φιναστερίδη?
 

Gianney

Well-Known Member
Άσχετο με το θέμα Βέβαια αλλά θα το αναφέρω.Ο κολλητός μου έχει έντονο θέμα με το διπλόσαγονο κοινώς προγουλι.Επισης δεν του πάνε τα γένια και δεν θέλει ν αφήσει όπως του πρότεινα για να γίνει χιπστερ και να κρύψει το θέμα.Καμια ιδέα;
 
Μπλουζα