Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

@ alekontas: την ιδια απορια είχα και εγώ, αρχικά νόμιζα πως δεν είχε ουλή ο Μάχος, μετά είπε στην ξούρα πως φαίνεται γιατί ειναι strip στο strip. Προφανώς ξεχνάμε τα κοντά κουρέματα, εγώ θέλω στα πλάγια δεύτερη σκάλα.

@ panos1982: νομίζω βλεπεις τι θα γίνει στο τέλος με τομή και κάνεις αμα ειναι επιδιόρθωση. Μια repair με fue ποσα grafts να θέλει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

οι καλες ουλες θελουν το πολυ 300...
οι μετριες πανω κατω στα 400....
χαλια ουλες πλεον δεν υπαρχουν...εκτος κι αν πας σε χασαπη :)
 

alekontas

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Συμφωνώ απόλυτα παίδες σε ότι ειπατε και ευχαριστς πολύ για τις διευκρινήσεις.....απλά θεωρώ πως εδώ είμαστε όλοι για να βοηθάει ο ένας τον άλλο ΜΟΝΟ!!!!Και όχι με λένε Ρίζο και όπως θέλω το γυρίζω....!!!!ο νοών νοείτω....
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Panos1982 είπε:
εγω εχω φτασει στη 3η σκαλα της μηχανης....και δεν φαινεται τιποτα....
τωρα ειμαι στην 2η σκαλα της μηχανης...και παλι δε φαινεται τιποτα...εκτος απο ενα σημειο στην πισω δεξια μερια του κεφαλιου που στην 2η σκαλα αρχιζει και φαινεται αλλα πολυ ελαφρα δε το περνεις ευκολα χαμπαρι....και ειναι και μικρο 2 ποντους περιπου...οποτε δεν καταλαβαινει ο αλλος νομιζουν οτι ειναι χτυπημα απο πεσιμο μικρος....αλλα 4-5 μερες μετα το κουρεμα καλυπτεται....

γενικα η ουλη δεν ειναι μονο θεμα γιατρου.....ειναι και θεμα πυκνοτητας και χρωματος μαλλιου....φυσιολογια<ς του καθενος δλδ...
αν ημουν ξανθος ας πουμε το σημαδακι πισω δε θα φαινοταν στην 2η σκαλα....και για να γινω πιο ακριβης...θα φαινοταν απλα δε θα γινοταν καθολου πλεον αντιληπτο στο ματι.....
αλλα δε καταλαβαινω γιατι κολλατε στην ουλη την στιγμη που ακομα και να φαινεται και να σε περιοριζει...κανεις μια φυε και την καλυπτεις....δεν υπαρχει περιορισμος πλεον σε αυτο....το μονο που σε περιοριζει ειναι το οικονομικο...να μην εχεις δλδ τα λεφτα να κανεις το φυε καλυψης :-\
Εφ οσων φτανεις στην τριτη σκαλα και δεν φενεται τοτε ειναι πραγματικα αχεδον αριστη η ουλη σε σχεση με αλλες και πολυ σωστα λες οτι δεν ειναι μονο θεμα γιατρου αλλα και οργανισμου,αυτο μου ειχε πει και μενα ο γιατρος,οτι εχει να κανει περα απο ολα αυτα που λες και με την ελαστικοτητατου δερματος καθως και με την αποθεραπεια.Δηλαδη αν εχεις καλη ελαστικοτητα και προσεξεις και συ να μην εχεις τραβηγματα και στρεσαρισμα της περιοχης καθως και με ολα τα παραπανω που ειπες τοτε νομιζω οτι η τριτη σκαλα για να καλυπτει εντελως την ουλη ειναι ενα ταβανι σαν μεσος ορος πιστευω.Επισης στην δικια σου τομη μου αρεσε η φορα που δωσατε με τον γιατρο που ανεβαινει λοξα προς τα πανω και δεν περναει απο τα πλαινα σου.
 

max_os

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

φίλε μου @alekontas
το strip μου δεν γίνεται αντιληπτό όταν έχω μαλλάκια πίσω. Αν όμως ξυρίσω το κεφάλι μου (όπως εκανα στην FUE) ή κατεβάσω κάτω από 8 χιλ το μάκρος των μαλλιών σου τότε ξεχωρίζει.

@ ΚOSKAR
στο νήμα μου από ότι θυμάμαι το γράφω ότι η φύτρωση στο 1ο στριπ είχε αρχίσει από τις 45-50μέρες.
Συνήθως τα μαλλία μου μεγαλώνουν πολύ γρήγορα. Λοιπον εχω την αίσθηση ότι το σημείο που περιμένω ανάπτυξη των ΤΘΛ συνέπεια fue αρχίζει να "δίνει". Αυτό το συμπεραίνω είτε ψηλαφώντας το είτε κοιτώντας το , το βλέπτω περισσότερο σκουρο.
 

sanmartean14

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Δηλαδή φίλε Πάνο, εσύ που έχεις πολύ καλή ουλή, θεωρητικά, με μια fue 300-400 grafts, θα μπορουσες ακόμα και να ξυρίσεις τα μαλλιά σου? Αν όχι μέχρι πόσα χιλιοστά δε θα φαινόταν( αν θες πεσ μου σε χιλιοστα, γιατί με τις σκάλες ειναι λίγο μπερδεμα).
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Panos1982 είπε:
οι καλες ουλες θελουν το πολυ 300...
οι μετριες πανω κατω στα 400....
χαλια ουλες πλεον δεν υπαρχουν...εκτος κι αν πας σε χασαπη :)
Εγω θα ελεγα παραπανω για να σαι σιγουρος γιατι το σημειο της τομης σχηματιζει σκληροτερο ιστο και δεν ξερεις πως θα επιδρασει αυτο στα graft.Το καλυτερο ειναι να βαλεις λιγα στην αρχη οπως ειχε κανει ο Ε.Α και αν δεις οτι βγαινουν με μικρες απωλειες τοτε προχωρας με ασφαλεια.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

sanmartean14 είπε:
Δηλαδή φίλε Πάνο, εσύ που έχεις πολύ καλή ουλή, θεωρητικά, με μια fue 300-400 grafts, θα μπορουσες ακόμα και να ξυρίσεις τα μαλλιά σου? Αν όχι μέχρι πόσα χιλιοστά δε θα φαινόταν( αν θες πεσ μου σε χιλιοστα, γιατί με τις σκάλες ειναι λίγο μπερδεμα).

επειδη οταν κανεις ραμματα οπως ξερουμε το δερμα αφηνει παντα ενα σημαδι επανω....ειτε στο χερι ειτε στο ποδι ειτε στο κεφαλι..το ιδιο ειναι ετσι :)
οποτε συμφωνα με αυτο...αν ξυρισεις το κεφαλι εντελως...και εισαι δερμα...εκ των πραγματων θα φαινεται στο δερμα μια γραμμη ενος χιλιοστου που ηταν το ραμμα ξερεις... αλλα απο κει και περα...οταν βγουν οι τριχες πλεον θα την καλυπτουν πολυ ευκολα..δλδ πιστευω οτι και 1η σκαλα να το πας δε θα υπαρχιε προβλημα...κι αν υπαρχει θα ειναι πολυ δυσδιακριτο....εχω δει πολλα παραδειγματα με 1η σκαλα που εκαναν την ουλη αορατη...
αλλα δε ξερω αν αυτο ισχυει για ολους 100%...γιατι παιζει και ρολο η πυκνοτητα και το χρωμα της τριχας οπως εχουμε ξαναπει...αλλα η πλειοψηφια δε θα αντιμετωπιζει πλεον προβλημα στην 2η σκαλα και πολλοι απ αυτους ουτε και στην 1η...

Υ.Γ καθε σκαλα ειναι 3 χιλιοστα.... δλδ η 1η ειναι 3χιλιοστα...η 2η ειναι 6χιλιοστα...η 3η 9 χιλιοστα κτλπ κτλπ....


hair_dreamer είπε:
Εφ οσων φτανεις στην τριτη σκαλα και δεν φενεται τοτε ειναι πραγματικα αχεδον αριστη η ουλη σε σχεση με αλλες και πολυ σωστα λες οτι δεν ειναι μονο θεμα γιατρου αλλα και οργανισμου,αυτο μου ειχε πει και μενα ο γιατρος,οτι εχει να κανει περα απο ολα αυτα που λες και με την ελαστικοτητατου δερματος καθως και με την αποθεραπεια.Δηλαδη αν εχεις καλη ελαστικοτητα και προσεξεις και συ να μην εχεις τραβηγματα και στρεσαρισμα της περιοχης καθως και με ολα τα παραπανω που ειπες τοτε νομιζω οτι η τριτη σκαλα για να καλυπτει εντελως την ουλη ειναι ενα ταβανι σαν μεσος ορος πιστευω.Επισης στην δικια σου τομη μου αρεσε η φορα που δωσατε με τον γιατρο που ανεβαινει λοξα προς τα πανω και δεν περναει απο τα πλαινα σου.

dreamer ετσι ειναι οπως τα λεμε...και οπως σου χει πει ο γιατρος σου...με μονη αμφιβολια για την ελαστικοτητα....
γιατι αν παρω σαν παραδειγμα εμενα και τον ομαρ που ειχαμε κανει μαζι χειρουργειο...ο ομαρ ειχε πολυ καλυτερη ελαστικοτητα απο μενα...εγω εχω του μεοσυ ορου...αυτος ειχε απιστευτη ελαστικοτητα...γι αυτο κι εβγαλε 7000 grafts μονοκοπανια :)
στην ουλη ομως....μετα απο 2-3 μηνες που τις κοιτουσαμε...εγω τοτε τα εκοβα 3η σκαλα και ηταν αορατη...ενω ο ομαρ δεν καλυπτοτανε με 3η και τα εκοβε αναγκαστηκα 4η για να καλυφθει....παρ ολη την τρελη ελαστικοτητα του....αρα δε ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η ελαστικοτητα....
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Καλησπέρα στα παιδιά του φόρουμ ξανά. Εκτός του οτι ακόμη είμαι σε σοβαρές σκέψεις για την τελική (Κυπριακή) κλινική που θα επισκεφτώ, με επικρατέστερο μετά τα όσα είδα τον Γεωργίου, έχω μπερδευτεί με το strip. Όλοι μου λένε κάνε fue όχι μόνο για την ουλή, αλλά γιατί για 2500 γκραφτσ που πάω εγώ, μου είπε κάποιος πως θα χαραμίσω το strip και πως καλύτερα ειναι τα στριπ να γίνονται για μεγάλες εξαγωγές απο 3000-3500 και άνω. Τσάμπα το σημάδι δηλαδή. Όμως εγώ 2 θέματα και πλέον μπήκε και τρίτο:

Κουρεύομαι πάντα στα πλάγια δεύτερη σκάλα με μέτριο πάτημα, βέβαια μπορώ και τρίτη γιατί το νέο κούρεμα θα αρμόζει με το νέο μαλλί. Τώρα πχ που δεν τα έχω πλούσια τα κουρεύω κοντά γιαυτό και τα πλάγια ακόμη πιο κοντά. Αν έχω κάνει την επέμβαση θα τα κουρεύω λογικά πιο μακριά. Το πρώτο θέμα ειναι η ουλή, και πόσο θα την ανεχτώ με το αντίστοιχο κούρεμα. Το strip or not to strip όταν ειναι ευαίσθητο το θέμα χρημάτων? 6000 χήνες ειναι το strip, 8 η fue. Για να μαζέψω άλλα 2 χηνάκια θα μου πάρει 2 χρόνια.

Το δεύτερο θέμα ειναι η βιωσιμότητα. Δεν θέλω να ρισκάρω με τίποτα να χάσω ούτε 1% μοσχευμάτων.

Το τρίτο θέμα ειναι αυτό που είπα παραπάνω, η τσάμπα ουλή. Το στρατηγικό μου πλάνο ειναι μιας και είμαι εύκολη περιπτωση σε σχετικά μικρό nw, να παίζω στην νέα γραμμή της Hairline και να κλείσω κροτάφους (όχι κατέβασμα σε επίπεδο όταν ήμουν 20 χρονών) και να μπω λίγο μέσα στα αραιά - κενά σημεία. Αυτό με το strip. Θα επενδύσουμε σε πυκνότητα, ίσως στην πράξη να είναι και 3000 τα grafts τελικά. Σε 5-10 χρόνια λογικά με fue θα δουλέψουμε το crown ανάλογα με τον βαθμό αραίωσης.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Προσωπικά θεωρώ ότι το θέμα strip or not to strip είναι καθαρά οικονομικό.

Ναι εντάξει το strip έχει το πλεονέκτημα του υψηλότερου ποσοστού βιωσιμότητας των τριχοθυλακίων αλλά ... αν το κόστος της FUE ήταν ίδιο με το strip αμφιβάλλω αν θα υπήρχε strip στην αγορά ...
 

koskar

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Φιλε danceworld_2001 εάν πάς για <3.000grafts προτεινω FUE.
Εαν δεν έχεις τα λεφτά κάνε τις απαραίτητες επιπλέον οικονομίες για να συγκεντρωσεις το επιπρόσθετο ποσό. Νομιζω ότι στο τέλος δεν θα το μετανιώσεις.
Η επιβιώση των grafts εξαρταται κυρίως από την ικανότητα του γιατρου και του επιτελείου του. Τωρα εάν προτιμάς να μην χάσεις, λόγω fue, 100-200grafts και να έχεις για πάντα μια ουλή αυτό είναι καθαρα προσωπική απόφαση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

max_os

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

συμφωνώ - ετσι είναι . Γιατί να αφήσεις σημάδι? Αν μπορείς ξοδεύοντας παραπάνω να είσαι ΧΩΡΙΣ αυτό?
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Panos1982 είπε:
γιατι αν παρω σαν παραδειγμα εμενα και τον ομαρ που ειχαμε κανει μαζι χειρουργειο...ο ομαρ ειχε πολυ καλυτερη ελαστικοτητα απο μενα...εγω εχω του μεοσυ ορου...αυτος ειχε απιστευτη ελαστικοτητα...γι αυτο κι εβγαλε 7000 grafts μονοκοπανια :)
στην ουλη ομως....μετα απο 2-3 μηνες που τις κοιτουσαμε...εγω τοτε τα εκοβα 3η σκαλα και ηταν αορατη...ενω ο ομαρ δεν καλυπτοτανε με 3η και τα εκοβε αναγκαστηκα 4η για να καλυφθει....παρ ολη την τρελη ελαστικοτητα του....αρα δε ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η ελαστικοτητα....
Eννοω την ελαστικοτητα που απομενει μετα την επεμβαση που αν ειναι καλη ακομα μετα το χειρουργειο βοηθα στο να μην τραβιεται το στριπ και να ειναι καλυτερα για την ουλη στην αποθεραπεια.Προφανως στον ομαρ λογω μεγαλυτερου στριπ (ο τυπος ειναι φαινομενο ελαστικοτητας) η ελαστικοτητα του για την αποθεραπεια για να βοηθησει στην επουλωση ηταν μικροτερη της δικης σου που για να κλεισε τοσο καλα το στριπ θα πρεπει να ειναι αριστη ακομα.Απο την αλλη μπορει να επεδρασαν και αλλοι παραγοντες που προανεφερες και ειναι οντως αρκετοι.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Πρίν απο περίπου 2 ώρες τελείωσε το τελικό μου consultation με τον γιατρό Μιχάλη Γε***ίου της MHRC. Ήταν επιβεβλημένη μια τελευταία συζήτηση μαζί του μιας και ήθελα να δώ το θέμα fue στο οποίο βρίσκει σύμφωνο τους χρήστες του φόρουμ για στρατηγικούς λόγους και όχι μόνο. Η απόφαση ειναι καθαρά σε θέμα κόστος. Για FUE 2500 GRAFTS το κόστο ανέρχεται στις 8.000 € και δώρο η μετακίνηση απο και προς το αεροδρόμιο, τα αεροπορικά εισιτήρια αλέ ρετουρ, η διαμονή μου στην Κύπρο όσες μέρες χρειαστεί μέχρι να κρίνει ο γιατρός οτι επιπρέπεται να φύγω, καθώς και πλήρης σίτιση τις ημέρες της επέμβασης. Στο όλο το πακέτο και διεπόμενος απο κανόνες ηθικής και δεοντολογίας, εγγυάται προσωπικά πως εαν δεν ειμαι ευχαριστημένος απο το τελικό αποτέλεσμα, θα παρέχει πλήρη και δωρεάν υποστήριξη.

Στην συνέχεια του έθεσα ερωτήματα γιατί πήρε τόσο χρόνο η επέμβαση του vinnie και για το θέμα επιβίωσης τχλ και έλαβα κατατοπιστικότατες απαντήσεις που λύνουν κάθε απορία, αλλά επειδή το θέμα αφορά άλλον, αρμόδιος να απαντήσει ειναι ο vinnie εαν και εφόσον το θέλει, αν και θα τον παρότρυνα να το κάνει. Επίσης με διαβεβαίωσε πως θα συμμετέχει πάντα σε όλη την διαδικασία μιας επέμβασης σε όλα τα στάδια της, και οι ενέργειες του θα διέπονται απο ήθος, διαφάνεις και τιμιότητα.

[...]

Παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ, δεν στηρίζω κανέναν γιατρό. Μετά απο όσα είδα και διάβασα, έχω μια προτίμηση για προσωπικό χειρουργείο σε συγκεκριμένο άτομο. Διατυπώνω προσωπικές μου απόψεις και αμφιβολίες, και παραθέτω και κομμάτι τις συζήτησης μου με τον γιατρό αναφορικά με την προσφορά του και άλλες λεπτομέρειες που σίγουρα αφορούν χρήστες του φόρουμ.
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Φιλε dance οποιον και να διαλεξεις απο τους δυο πιστευω θα εχεις ενα καλο αποτελεσμα.Το σημαντικοτερο ειναι που διαλεξες την fue γιατι με norwood 3 θα ταν αμαρτια να κανεις strip ενω η fue θα σου λυσει μια χαρα το θεμα πιστευω.Οσο για το παραπανω κοστος πιστευω οτι αξιζει τον κοπο και απο αποψη αποθεραπειας και οσον αφορα φυσικα την τομη.
 
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

φιλε dance καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ότι και αν αποφασίσεις.Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να το καθυστερήσεις λίγο.Έχεις ακόμα αρκετά μαλλιά...-και δεν μου φαίνεσαι για νοργ 3.Με λίγο concealer θα ήσουν τζετ.Αν πάντως προχωρήσεις σε μεταμόσχευση να ξέρεις ότι θα χρειαστείς σίγουρα και δεύτερη.
 

kizcos

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

Να ρωτήσω και γω κάτι..Καλύτερα δεν είναι κάποιος να ξεκινήσει με στριπ ώστε εάν χρειαστεί άλλη μεταμόσχευση στο μέλλον να κάνει fue? Στην αντίθετη περίπτωση, δλδ αν ξεκινούσε με fue και στο μέλλον χρειαζόταν να κάνει στριπ, τότε η λωρίδα θα έδινε λιγότερα grafts λόγω της αραίωσης από την fue. Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Το στριπ στο στριπ είναι πάντα εφικτό ή εξαρτάται από την ελαστικότητα του δερματος?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

@ Hair_dreamer: 80% θα επιλέξω τελικά fue απλά πρέπει να βρώ οικονομική λύση. Καταλαβαίνω το όφελος και ευχαριστώ για τις παροτρύνσεις όλων.

@ marmaromenos: Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και σου εύχομαι και εσένα καλό αποτέλεσμα στην δική σου περίπτωση. Το ξέρω οτι δεν ειμαι χάλια, βέβαια οι φωτογραφίες ξεγελάν, απο κοντά θα δεις καλύτερα, τοπικ κτλ με τίποτα δεν βάζω τα βαριέμαι. Αν προχωρήσω το ξέρω οτι θα γίνει και δεύτερη, το θέμα ειναι σε ποιά περιοχή? Στο ήδη αραίο crown ή πίσω απο τα νέα μεταμοσχευμένα και μετά απο πόσα χρόνια? Στο κέντρο βλέπω οτι τα κρατάω 100% άθικτα.
 

meandros

Member
Απ: Πρόθεση Μεταμόσχευσης - My Consultations

απο οτι ειδα απο την τιμη που σου εδωσε χρεωνει 3.20 ευρω/graft
δηλαδη 50λεπτα φθηνοτερα απο την hdc
σου ειπε ποτε θα ανεβασει το site της κλινικης?
 
Μπλουζα