Πρωταρης ερωτησεις!!!Help

charis9

New Member
Καλησπέρα σε όλους!!!
Ειμαι 27 χρονων και τους τελευταιους μηνες εχω παρατηρησει οτι εχω εντονη τριχοπτωση.Ετσι διαβαζοντας και εδω το φορουμ,αποφασισα να ξεκινησω 0.5mg την ημερα φινα(λεω να παιρνω 1mg ανα δευτερη μερα) και μινοξιδιλη,αν και δεν εχω καταλαβει ακομα αν ειναι καλυτερα σε αφρο ή χαπι. Θεωρειτε πως θα με βοηθησει να ανατραπει λιγο η τριχοπτωση;; ή θα πρεπει να παρω παραπανω δοση; Επισης,αν ξεκινησω να παιρνω φινα,θα πρεπει να την παιρνω για το υπολοιπο της ζωης μου,για να μην μου πεσουν τα μαλλια:;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

charis9

New Member
Ναι σε ολα;; Θυμισε λιγο Βουλη αυτο,χαχα. Για μινοξιδολη ειναι καλυτερη σε χαπι ή σε αφρο;
 

LoverBoy

Well-Known Member
Ναι σε ολα;; Θυμισε λιγο Βουλη αυτο,χαχα. Για μινοξιδολη ειναι καλυτερη σε χαπι ή σε αφρο;
Καλύτερα σε αφρό τοπικά φίλε μου την μινοξιδίλη!Αν δεν βαριέσαι πρωί βράδυ λίγη ποσότητα για να μη σε πιάνει φαγούρα!Τόσο όσο ένα μικρό καρύδι!Και μια φορά να βάζεις κάθε βράδυ πάλι καλά είναι!
 

charis9

New Member
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!!Εχετε να προτεινετε καποιες συγκεκριμενες μαρκες που ζηταω στο φαρμακειο γιατι ειμαι ασχετος;;και επισης,ξερετε μηπως ενδεικτικες τιμες;
 

theoblue

New Member
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!!Εχετε να προτεινετε καποιες συγκεκριμενες μαρκες που ζηταω στο φαρμακειο γιατι ειμαι ασχετος;;και επισης,ξερετε μηπως ενδεικτικες τιμες;
Φίλε μου είσαι αρκετά νέος. Συμβουλέψου κάποιο δερματολόγο αν δεν το έχεις ήδη κάνει.
Μην ξεκινάς τετοιες θεραπείες μόνος σου επειδή διάβασες κάποια φόρουμ.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Φίλε μου είσαι αρκετά νέος. Συμβουλέψου κάποιο δερματολόγο αν δεν το έχεις ήδη κάνει.
Μην ξεκινάς τετοιες θεραπείες μόνος σου επειδή διάβασες κάποια φόρουμ.
Αυτό έκανα και εγώ τόσα χρόνια φίλε μου και για αυτό έκανα ΜΜ δυστυχώς είναι μονόδρομος η θεραπεία
 

charis9

New Member
Εσεις την τοπικη μινοξιδολη βραδυ την χρησιμοποιειται;;Επισης,εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα;;
 

theoblue

New Member
Εσεις την τοπικη μινοξιδολη βραδυ την χρησιμοποιειται;;Επισης,εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα;;
Βασει των οδηγιων ειναι πρωι βραδυ για να σε καλυπτει ολο το 24ωρο.
Προσωπικα χρησιμοποιω το Regaine Foam το οποιο δε λαδωνει το μαλλι, απορροφαται πολυ γρηγορα και ειναι και το πιο δοκιμασμενο.
Αλλα ειναι αρκετα ακριβο και σε ελλειψη στην Ελλαδα.
Φανταζομαι αλλα παιδια μπορουν να σου προτεινουν αντιστοιχα προιοντα αλλων brands.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Εσεις την τοπικη μινοξιδολη βραδυ την χρησιμοποιειται;;Επισης,εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα;;
Αφρό και εγώ προτείνω για να μη λαδώνει το μαλλί!Απο εκεί και πέρα και μόνο βράδυ να το βάζεις πάλι οκ θα είσαι!
 

Kostas97

Well-Known Member
Αφρο, ξεκινα 2 φορες τη μερα και μετα μπορεις να το ελαττωσεις στη 1 η οποια πιθανοτατα θα σου ειναι σχεδον το ιδιο αποτελεσματικη, πιο οικονομικη και πιο ευκολο στο να την εφαρμοζεις σε βαθος χρονου με συνεπεια.
Αν θες να φρεναρεις ομως την τριχοπτωση η μινοξιδιλη δεν ειναι αρκετη, χρειαζεσαι φιναστεριδη.

Τα φαρμακα ειναι οπως η ομπρελα στη βροχη, οσο θες να μη βρεχεσαι τη χρησιμοποιεις. Ετσι μπορεις να τα παιρνεις οσο σε ενδιαφερει να εχεις μαλλια, εκτος και αν βρεθει κατι διαφορετικο(σχεδον απιθανο :) ).

Πιθανως αν παρεις εξ αρχης φινα, μινοξιδιλη να μη χρειαστει να χρησιμοποιησεις ή να την προσθεσεις αργοτερα για επιπλεον επιδοση αφου ο συνδυασμος ειναι η καλυτερη εκδοχη σε θεραπεια.
 

charis9

New Member
Εγω θα ξεκινησω 0.5mg την ημερα φινα,και αφρο μινο το βραδυ μετα απο μπανιο,γιατι το πρωι η δουλεια μου ειναι στον ηλιο και ιδρωνω . Ποιον αφρο θα συστηνατε εσεις?
 
Μπλουζα