Προβλήματα με ούλα και δοντια

Sandy

Active Member
Παιδιά εχεις κάποιος αντιμετωπίσει την ουλίτιδα ;
Εχω 10-12 υφιζησεις (αποχωρηςη Ούλων )ετσι μου τις περιέγραψε ο γιατρός απο το σκληρό βούρτσισμα που έκανα !
Κ σε κάποιες περιπτώσεις πονάνε τα ούλα μου σε κάποια σημεία !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παιδιά εχεις κάποιος αντιμετωπίσει την ουλίτιδα ;
Εχω 10-12 υφιζησεις (αποχωρηςη Ούλων )ετσι μου τις περιέγραψε ο γιατρός απο το σκληρό βούρτσισμα που έκανα !
Κ σε κάποιες περιπτώσεις πονάνε τα ούλα μου σε κάποια σημεία !
Να παρεις Sandy χυμο αλοης ελληνικο, (χωρις πορτοκαλαδες ή βιταμίνες) και να απλωνεις στα ουλα, καθε μερα.

Σε μερικες μερες θα λυθει το θεμα.

http://hellenicaloe.gr/
 

sito

Active Member
Να παρεις Sandy χυμο αλοης ελληνικο, (χωρις πορτοκαλαδες ή βιταμίνες) και να απλωνεις στα ουλα, καθε μερα.

Σε μερικες μερες θα λυθει το θεμα.

http://hellenicaloe.gr/

Αυτά ρε φίλε τα γκουγκλάρεις επιτόπου και κάνεις κοπυ-παστε το πρώτα αποτέλεσμα που βρήσκεις;
 
Αυτά ρε φίλε τα γκουγκλάρεις επιτόπου και κάνεις κοπυ-παστε το πρώτα αποτέλεσμα που βρήσκεις;
Εχω αρκετές αλοες φυτεμενες κ ξερω πολύ καλά τοις θεραπευτικές ιδιότητες της Αλόης.

Το εχω κι εγω δοκιμάσει στα ουλα μου.
Η Αλόη ειναι οτι καλύτερο για να κλείνει πληγές ταχύτητα (λες κ ράβει την πληγή).

Επίσης να αναφέρουμε κι'αλλη σημαντική ιδιότητα σε σχέση με τα δόντια,που ειναι πολύ γνωστή εδω στην Κρήτη (που οι περισσότεροι έχουν κι απο μια γλάστρα Αλόης).

Λοιπόν όποιος εχει δόντι που πονάει, είναι ίσως πρησμένο (κ προσπαθεί με αντιβίωση να διώξει το πρήξιμο),
παίρνει μια φετουλα Αλόης κ την βάζει στο πονεμένο δόντι (το αποπάνω δόντι να πατάει την φετουλα).

Σε λιγη ώρα εξαφανίζεται κ ο πόνος κ το πρήξιμο.

Επίσης απομακρύνει κ τον πολύποδα (χωρίς φυσικά ακτινοβολίες κλπ.)
 

Συνημμένα

  • 2015-12-05-23-15-44--544032347.jpeg
    2015-12-05-23-15-44--544032347.jpeg
    4.8 KB · Προβολές: 2

Tida

Member
Sandy ομοιπαθούσα και εγώ. Λοιπόν πολύ καλό καθαρισμό για την ουλίτιδα από τον οδοντίατρο που θέλει πολύ ώρα.
Εμένα μου σύστησε το periogard(κάπως έτσι λέγεται) της Colgate από το φαρμακείο, αυτό όμως που είναι για τα ούλα(χωρίς συνταγή).
Προσωπικά δεν το ακολούθησα αυτό που μου είπε και πήρα βιταμίνη C 1000mg και σταμάτησε ο πόνος, το αίμα(για έκανα και εγώ σκληρό βούρτσισμα) και δεν έχουν υποχωρήσει άλλο.
Το λέω στον Οδοντίατρο και μου λέει ότι όντως η βιταμίνη C βοηθάει πολύ τα ούλα, όχι τα δόντια!
Εύχομαι να σε βοήθησα.
 

MELA

Member
Ομοιοπαθουσα κι εγω. Κατα καιρους τα ουλα ηταν σαν να τα ειχε κοψει ξυραφι. Αυτο ηταν καθαρα απο το στρες. Το μονο που με βοηθαει ειναι σωστο βουρτσισμα συμφωνα με τις οδηγιες του γιαρου.
 

Sandy

Active Member
Tida ευχαριστώ για τις συμβουλές σου λέω κ εγώ να αρχίσω βιταμίνη c .την παίρνεις αναβραζον?
Εγώ κ πολλές υφιζισεις από το σκληρό βούρτσισμα που έκανα τόσα χρόνια !φοβάμαι να μην έχω κ πςριοδοντιτιδα θα πάω αυτήν την εβδομάδα σε περιοδοντολογο!φοβάμαι γτ έχει κ ο πατέρας μ κ αυτά είναι νομίζω κ κληρονομικα!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλό θα ήταν πριν πας σε περιοδοντολόγο, να έχεις μια πανοραμική, αν δεν έχεις ήδη. Επειδή τα 3 τελευταία χρόνια έτρεχα σε πααααρα πολλούς περιοδοντολόγους, (είχα προχωρημένη περιοδοντίτιδα - από τα πιο ψυχοφθόρα πράγματα που έχω ζήσει) πριν κάνεις οτιδήποτε από αυτά που μπορεί να σου προτείνουν, πες μου αν θες.

Από κει και πέρα, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για τα ούλα σου, είναι μια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα sonicare

http://www.skroutz.gr/s/5872468/Philips-Sonicare-Easy-Clean.html

και είτε μεσοδόντια βουρτσάκια μετά το βούρτσισμα, ή airfloss

http://www.skroutz.gr/c/2408/Mesodontia-Vourtsakia.html?from=most-popular&keyphrase=tepe+μεσοδόντια+βουρτσάκια

http://www.skroutz.gr/s/3750976/Philips-Sonicare-AirFloss-HX8211-02.html

Δοκίμασα πάρα πολλά πράγματα και είναι η μόνη οδοντόβουρτσα που καθαρίζει όπως πραγματικά πρέπει τα ούλα δίχως να τα ταλαιπωρεί. Η βιταμίνη c του 1γρ. δεν θα σου κάνει τίποτα. Εγώ για 2 μήνες έφτανα την ημέρα τα 10γρ. υπό μορφής sodium ascorbate. (άλλες μορφές είναι όξινες για τα ούλα)

Σε κάποια ούλα που είχαν υποχωρήσει σχετικά πρόσφατα, επανέκτησα ένα μικρό έδαφος. Σε αρκετά που η υποχώρηση ήταν χρόνια, απλά σταμάτησε το πρόβλημα και είναι σταθερά εδώ και 1,5 χρόνο.
Σε γενικές γραμμές, ο ιστός των ούλων δεν αντικαθίσταται από τον οργανισμό, αλλά σε ότι αφορά την οδοντόβουρτσα την έχω προτείνει σε πολλούς γνωστούς και δούλεψε σε όλους άψογα. Πίστεψέ με, όλοι μας βουρτσίζουμε με λάθος τρόπο...
 

Sandy

Active Member
Ευχαριστω Gomi !
Εχω πάει σε περιοδοντολογο πέρσι με πανοραμική ο οποίος μου είπε δεν εχω περίοδοντιτιδα αλλά υφιζησεις που προέρχεται απο το χρόνιο σκληρό βούρτσισμα !
Πήγα κ πήρα δεύτερη γνώμη σε απλό οδοντογιατρό κ μου είπε ότι εχω περιοδοντιτιδα !
Πήγα κ σε τρίτο πριν 5 μήνες για καθαρισμό κ μου είπε ότι δεν εχω , αυτός όμως ο οδοντίατρος μου τον σύστησε ο περιοδοντολογος που είχα πάει για καθαρισμό δεν ξερω άμα ειναι κ συνεννοημένοι !:p
Εχω κανει 1 αυχενικό σφράγισμα ! Αυτο σημαίνει ότι εχω περιοδοντιτιδα;
Να σε ρωτησω εχω τις oral b την ηλεκτρική οδοντόβουρτσα δεν κανει δουλεια σε σχέση με αυτήν που εχεις;
Με τα δόντια δεν εχω πρόβλημα ολα ειναι κανονικά μόνο το μόνο που βλέπω ειναι ότι εχω αυχενικα σφραγίσματα! Ξέρεις γτ συμβαίνει αυτο; Εγω γενικά εχω 3 σφραγίσματα σε όλο το στόμα κάτι ψείρες μικρές ευτυχώς!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταρχην πρεπει να σιγουρευτεις οτι δεν εχεις περιοδοντιτιδα....αυτο δεν γινεται υποθετικα...υπαρχει κινητικοτητα; Η οδοντοβουρτσα που σου λεω καθαριζει με τον ιδιο τροπο που το κανει ο υπερηχος οι αλλες ειναι υποδεεστερες...τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση...
 

Sandy

Active Member
Ευχαριστω Gomi μόλις επισκεφτώ τον γιατρό θα ενημερώσω!
Κινητικότητα εγω δεν μπορω να Καταλάβω δεν κουνιούνται πολυ ! Δηλαδή εσένα κουνιούνται πολυ το νιώθεις με το δάχτυλο !;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πριν ξεκινησω θεραπεια ναι, κουνιοντουσαν. Τωρα εχουν σφιξει αρκετα...Με ενα καθρεπτακι το εβλεπα κουνωντας το δοντι με την ακρη του δαχτυλου
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
η διαφορα Gomi με αλλες ηλεκτρικες οδοντοβουρτσες ποια ειναι?
Αν υπαρχει φλεγμονη στα ουλα οι οδοντοβουρτσες με κυκλικη κινηση τα ταλαιπωρουν. Η συγκεκριμενη δεν περιστρεφεται, αλλα δονειται, κατι αντιστοιχο των υπερηχων καθαρισμου.,Ετσι μου τα εξηγησε ο περιοδοντολογος και στην δικη μου περιπτωση παντα, ετσι εγινε.
 

35007

Member
Και εγω βουρτσιζα πολυ δυνατα τα δοντια μου με αποτελεσμα να εχω φθειρει την αδαμαντινη (εξωτερικο περιβλημα του οστου). Σε μια οδοντιατρο που απευθυνθηκα για ενα σφραγισμα μου ειπε μαλιστα πως καποια σημεια φαινονται τροχισμενα. Για τα ουλα δεν θυμαμαι να εκανε καποιο σχολιο. Ενας αλλος που πηγαινα για αρκετο διαστημα δεν ειπε κουβεντα για να το σταματησω ενω αυτη η τελευταια το προσεξε αμεσως.
Τι μπορω να κανω για να αποκαταστησω τη ζημια εν μερη εστω; Υπαρχει κατι; Εκτος φυσικα απο το ηπιοτερο βουρτσισμα.
 

Sandy

Active Member
Αν υπαρχει φλεγμονη στα ουλα οι οδοντοβουρτσες με κυκλικη κινηση τα ταλαιπωρουν. Η συγκεκριμενη δεν περιστρεφεται, αλλα δονειται, κατι αντιστοιχο των υπερηχων καθαρισμου.,Ετσι μου τα εξηγησε ο περιοδοντολογος και στην δικη μου περιπτωση παντα, ετσι εγινε.

Αν έπαιρνες με στρογγυλή κεφαλή για ευαίσθητα δόντια τις oral bπου εχω πάλι δεν κανει ούτε αυτη ετσι; Μήπως η συγκεκριμένη οδοντόβουρτσα που μου ποστάρες εχει με στρογγυλή κεφαλή κ να κανει την ιδια δουλεια να δονειτε μόνο χωρίς να περιστρέφεται ;χωρίς παρεξήγηση :pγιατι ακούγεται λιγο περίεργο χαχαχα!
Εμένα δεν ματώνουν πολυ άντε την εβδομάδα 2 φορες αλλά εχω φλεγμονή στα ούλα τα νιώθω συνέχεια θερμά άμα με καταλαβαίνεις!
 

welec

Member
@GOMI


Φιλε εχουμε καιρό να μιλήσουμε. Η Περιοδοντίτιδα ειναι μάλλον θεμα του μη ελεγχόμενου οξειδωτικού Στρες.

Ειχα σοβαρότατο πρόβλημα και ο Οδοντιατρος μου εχει τρελλαθει με την διαφορά, μου λεει "Δεν ξερω τι κάνεις, αλλα συνέχισε να το κάνεις"


Σου επισυνάπτω σε αυτο το μήνυμα ενα αρχείο, περιμένω τις σκέψεις σου.


Φιλικά


Welec
 

Συνημμένα

  • ROS_ER.pdf
    414.7 KB · Προβολές: 37

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν έπαιρνες με στρογγυλή κεφαλή για ευαίσθητα δόντια τις oral bπου εχω πάλι δεν κανει ούτε αυτη ετσι; Μήπως η συγκεκριμένη οδοντόβουρτσα που μου ποστάρες εχει με στρογγυλή κεφαλή κ να κανει την ιδια δουλεια να δονειτε μόνο χωρίς να περιστρέφεται ;χωρίς παρεξήγηση :pγιατι ακούγεται λιγο περίεργο χαχαχα!
Εμένα δεν ματώνουν πολυ άντε την εβδομάδα 2 φορες αλλά εχω φλεγμονή στα ούλα τα νιώθω συνέχεια θερμά άμα με καταλαβαίνεις!

Σιγα βρε γιατι να παρεξηγηθω; Οτι μου πε ο περιοδοντολογος σου λεω. Την συγκεκριμενη οραλ Β δεν την εχω δοκιμασει, οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα...
 
Μπλουζα