Προβιοτικά !!!

Sandy

Active Member
Θα ήθελα να ρωτησω παίρνει κάποιος προβιοτικά;
Με πιάνει μερικές φορες σπαστική κολίτιδα κ διάβασα ότι ειναι καλο η λήψη προβιοτικων , εξάλλου κανει καλο κ σε άλλες περιπτώσεις οπως ούλα δερμα ειναι αντικαρκινικά κτλ κτλ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Τα προβιοτικά είναι μεγάλο και πολλά υποσχόμενο κεφάλαιο. Σε σπαστική κολίτιδα πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου, γιατί υπάρχουν πολλά στελέχη προβιοτικών και δεν είναι σίγουρο αν θα σε βοηθήσει η λήψη. Έχω ένα γνωστό που βοηθήθηκε, αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
 

Sandy

Active Member
Τα προβιοτικά είναι μεγάλο και πολλά υποσχόμενο κεφάλαιο. Σε σπαστική κολίτιδα πρέπει να το συζητήσεις με το γιατρό σου, γιατί υπάρχουν πολλά στελέχη προβιοτικών και δεν είναι σίγουρο αν θα σε βοηθήσει η λήψη. Έχω ένα γνωστό που βοηθήθηκε, αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Ευχαριστω για την Απάντηση κ χρόνια πολλά!
Γαστρεντερολόγο δεν εχω άμα εχεις κάποιον καλο να μ προτείνεις θέλω έναν πολυ καλο ! Μήπως ο γνωστός σ εχει κάποιον καλο;
Τα προβιοτικά τωρα ειναι πολλά κ διαφορά οπως ειπες ,εγω θέλω να πάρω εχω βρει κάποια με 50 billion προβιοτικά ! Δεν ξερω τι να κάνω να τα πάρω η οχι; Μήπως ειναι πολλά σαν αριθμός κ δεν κανει!
Ξερω ότι το στομάχι καταστρέφει τα μισά κ βάλε όταν τα παίρνεις κ στο έντερο εισέρχονται πολυ λίγα !
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστω για την Απάντηση κ χρόνια πολλά!
επίσης, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.
Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για γαστρεντερολόγο. Έχω ακούσει καλοί είναι:
- Ξυνόπουλος στον Άγιο Σάββα
- Μανωλακοπουλος στο Ιπποκράτειο
αλλά δεν τους έχω τεστάρει ακόμα, οπότε στο λέω με επιφύλαξη.
Δεν ξερω τι να κάνω να τα πάρω η οχι; Μήπως ειναι πολλά σαν αριθμός κ δεν κανει
Μην τα πάρεις ακόμα γιατί το ζήτημα είναι πολύπλοκο. Γιαούρτι μπορείς να φας; ή έχεις δυσανεξία; Αν μπορείς είναι κάτι καλό να τρως με άδειο στομάχι αλλά πρέπει να φας πολύ (μιλάμε για 1 κιλό την ημέρα). Δοκίμασε και μερικά pickled φαγητά που και που. Επίσης θα πρότεινα να κόψεις τελείως το κρέας για κάνα μήνα.
Ξερω ότι το στομάχι καταστρέφει τα μισά κ βάλε όταν τα παίρνεις κ στο έντερο εισέρχονται πολυ λίγα
ισχύει αυτό, χρειαζόμαστε πάρα πολύ μεγάλο αριθμό και όχι μόνο αυτό αλλά και από το σωστό τύπο προβιοτικών
 

Sandy

Active Member
επίσης, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.
Είμαι και εγώ στο ψάξιμο για γαστρεντερολόγο. Έχω ακούσει καλοί είναι:
- Ξυνόπουλος στον Άγιο Σάββα
- Μανωλακοπουλος στο Ιπποκράτειο
αλλά δεν τους έχω τεστάρει ακόμα, οπότε στο λέω με επιφύλαξη.

Μην τα πάρεις ακόμα γιατί το ζήτημα είναι πολύπλοκο. Γιαούρτι μπορείς να φας; ή έχεις δυσανεξία; Αν μπορείς είναι κάτι καλό να τρως με άδειο στομάχι αλλά πρέπει να φας πολύ (μιλάμε για 1 κιλό την ημέρα). Δοκίμασε και μερικά pickled φαγητά που και που. Επίσης θα πρότεινα να κόψεις τελείως το κρέας για κάνα μήνα.

ισχύει αυτό, χρειαζόμαστε πάρα πολύ μεγάλο αριθμό και όχι μόνο αυτό αλλά και από το σωστό τύπο προβιοτικών

ΕΣΥ γτ ψάχνεις γαστρεντερολόγο ; Τι πρόβλημα εχεις;
Εγω λέω να ξεκινήσω προβιοτικά με λίγα οχι με 50 εκατομμύρια αλλά να αρχίσω με 5 που εχω βρει κακό δεν νομίζω να κάνουν !
 

Sandy

Active Member
Παιδια οποίος χρησιμοποεί προβιοτικά ας μας ενημερώσει έχετε δει παρενέργειες η οχι ;
Ευχαριστω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
sandy, έχω δοκιμάσει διάφορων τύπων προβιοτικών, (3 στο σύνολο) κάποια μπορεί να σου κάνουν ζημιά αντί για καλό. Είναι θέμα οργανισμού και χρειάζεται πειραματισμός. Εγώ έπαιρνα από το iherb συνήθως sample (7-10 κάψουλες)
Εμένα αυτό που έλυσε, εντελώς όμως, πεπτικά προβλήματα, ήταν το colostrum (καλής ποιότητας αλλά θέλει μεγαλύτερη ποσότητα από την αναγραφόμενη). Επίσης βοηθάει και σε πολλά άλλα, ακόμα και στο μαλλί.
Τώρα αν θες να γλυτώσεις τα έξοδα των προβιοτικών, φτιάχνε γιαούρτι 24ωρης ζύμωσης (το έφτιαχνα εργένης) ή ακόμα καλύτερα, δες στο νετ πως να φτιάχνεις δικό σου κεφίρ. Τα οφέλη είναι τα ίδια όσο ένα πολύ καλό προβιοτικό και μην σου πω και ανώτερα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

geo4

New Member
προβιοτικα bion 3 +50, χάπια doralin αυτά είναι σπασμολυτικα, και φυτικές ίνες σε σκόνη, πάρε αυτά δεν έχουν παρενέργειες και σε λίγο καιρό θα είσαι καλύτερα
 

Sandy

Active Member
προβιοτικα bion 3 +50, χάπια doralin αυτά είναι σπασμολυτικα, και φυτικές ίνες σε σκόνη, πάρε αυτά δεν έχουν παρενέργειες και σε λίγο καιρό θα είσαι καλύτερα

Σ ευχαριστω για την απάντηση ! Βασικά εχω τα buscopan plus όταν ποναγα πολυ πηρα κ ήμουν οκ! Έχουν περάσει 5-6 μέρες κ το πρωί πριν πάω τουαλέτα πονάω πολυ οχι κατα την διάρκεια τις ημέρας ! Δηλαδή στην φάση που σχηματίζονται τα κ@κ@ συγνώμη για την διατύπωση :oops:
Δεν ξερω άμα συνεχίσει ο πόνος θα πάω σε γιατρό ! Δεν εχω κάποιον βασικά άμα γνωρίζετε !
 
Μπλουζα