Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidil 5%

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

sovagg

New Member
Σορυ αν υπαρχει αντιστοιχο θεμα,αλλα εψαξα στην ενοτητα των growth stimulants κ δεν βρηκα κατι σχετικο.

Τεσπα,σημερα κλεινω 1 χρονο ασταματητης χρησης ριγκειν 2ml/ημερα(1 φορα).Βλεποντας πλεον οτι η μινοξ(σε συνδυασμο με φινα oral κ ντουτα τοπικα) μου εχει σταθεροποιησει την τριχοπτωση κ οτι δεν μπορει να μου δωσει κατι παραπανω,σκεφτομαι πλεον να προχωρησω σε μινοξ 15%(με την προσθηκη azelaic acid πιθανως)..

Ειναι καταλληλη η στιγμη να το κανω αυτο ή να το αφησω για αργοτερα οταν θα παψει να δουλευει η μινοξ 5%??Παραθετω κ φωτο με την τωρινη μου κατασταση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

Φωτό πριν από 1 χρόνο έχεις ?επαιρνες και φιναστεριδη για 1 χρόνο καθημερινά?
 

sovagg

New Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

haircloningnow είπε:
Φωτό πριν από 1 χρόνο έχεις ?επαιρνες και φιναστεριδη για 1 χρόνο καθημερινά?

http://img25.imageshack.us/i/dsc01037o.jpg/------->Φωτο πριν 1 χρονο

Φινα παιρνω απο 5/10/2009 αλλα για τους 2 πρωτους μηνες επαιρνα 0.5mg.Τωρα παιρνω 1/6 προσκαρ.
 

mikipitri

Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

πάντως φίλε μπράβο, έκανε δουλειά!!!
είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση το κεφάλι σου σε σχέση με πριν ένα χρόνο...
(δώσε κουράγιο και σε μας που έχω ενάμιση μήνα με big3 και απλά κάνω υπομονή...)
αλήθεια εσύ πότε άρχισες να βλέπεις κάποια αποτελέσματα?
 

sovagg

New Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

mikipitri είπε:
πάντως φίλε μπράβο, έκανε δουλειά!!!
είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση το κεφάλι σου σε σχέση με πριν ένα χρόνο...
(δώσε κουράγιο και σε μας που έχω ενάμιση μήνα με big3 και απλά κάνω υπομονή...)
αλήθεια εσύ πότε άρχισες να βλέπεις κάποια αποτελέσματα?

Φιλε μου η διαφορα αναμεσα στις 2 φωτογραφιες ειναι πολυ μικρη..Τι εννοω..
Το κεφαλι μου σε σχεση με περυσι εχει δεχθει μια παρα πολυ μικρη πυκνωση.Μη σε ξεγελανε οι φωτογραφιες.Τα μαλλια μου ειναι σχεδον τα ιδια σε πυκνοτητα κ στις 2 φωτο.Απλα ο φωτισμος στην πιο παλια φωτο ειναι πιο εντονος κ φαινεται περισσοτερο το προβλημα.Η τωρινη φωτο ειναι τραβηγμενη απ την καμερα του λαπτοπ κ δεν εχει τοσο πολυ φωτισμο οσο η πρωτη..Οσο για το ποτε αρχισα να βλεπω αποτελεσματα,πιστευω πως πανω στο 7μηνο ειδα μια πολυ μικρη πυκνωση.Μετα σταθερη η κατασταση σχεδον οπως ειναι τωρα περιπου(εχω πολυ επιθετικη τριχοπτωση κ ετσι κ αλλιως δεν περιμενα πολλα..).
Το θεμα ειναι ομως οτι θελω να πυκνωσω λιγο ακομα.Αυτο ακριβως ειναι κ το ερωτημα μου κ γι'αυτο εκανα κ το θεμα,δηλ. με βαση το ιστορικο μου κ την τωρινη μου κατασταση,αξιζει η χρηση μινοξ 15%(αφου εχω τριχες σε ολο το κεφαλι) απο εδω κ περα??
 

lalakos

Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

άποψή μου είναι ότι πάνω στο χρόνο με τίποτα δεν βλέπεις την minox 5% να σου έχει δώσει τα μέγιστα. Που να πεις ότι πλέον δε μου κάνει τίποτα....

Φίλε μου επιμένω να συνεχίσεις με 5% και ίσως για μένα σταμάτα την τοπική duda και αν θες πρόσθεσε καμιά κρέμα κετοκοναζόλης.
 

sovagg

New Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

lalakos είπε:
άποψή μου είναι ότι πάνω στο χρόνο με τίποτα δεν βλέπεις την minox 5% να σου έχει δώσει τα μέγιστα. Που να πεις ότι πλέον δε μου κάνει τίποτα....

Φίλε μου επιμένω να συνεχίσεις με 5% και ίσως για μένα σταμάτα την τοπική duda και αν θες πρόσθεσε καμιά κρέμα κετοκοναζόλης.

Φιλε λαλακος εννοω οτι δεν μπορει να μου δωσει αλλο regrowth.Πιστευεις οτι με συνεχιση της χρησης μινοξ 5% για αλλον ενα χρονο,θα "γεμισω" πιο πολυ?Η' απλα θα μου κραταει τα υπαρχοντα μαλλια μου?Εγω θελω να πυκνωσω λιγο ακομα..Καταλαβες τι εννοω κ τι θελω??

Υ.Γ. Γιατι να σταματησω την τοπικη ντουτα??(κρεμα κετο βαζω 3-4 φορες τη βδομαδα σε κροταφους κ κορυφη)
 

dim74

Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

και του χρονου δηλαδη θα βαζεις για ακομα περισσοτερο αποτελεσμα minoxidil 30%?
 

sovagg

New Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

dim74 είπε:
και του χρονου δηλαδη θα βαζεις για ακομα περισσοτερο αποτελεσμα minoxidil 30%?

:D :D :D
Ωραιος.Εννοω οτι επειδη η κατασταση μου ειναι diffuse thinner κ εφοσον εχω μαλλια σε ολο το κεφαλι,να βαζω μινοξ 15% για τυχον επανεκφυση μαλλιων που δεν μπορουν να "βγουν" με μινοξ 5%,λογω του οτι μετα απο ενα χρονο συνεχομενης χρησης,ο οργανισμος μου την εχει καπως συνηθισει κ εχει γινει λιγο "ανισχυρη" πλεον..Εξαλλου γι 'αυτο υπαρχουν μινοξ 6%,10%,12% και 15%.Οταν πλεον η 5% δεν μπορει να κανει κατι περισσοτερο..Τωρα πιστευω να εγινα κατανοητος επιτελους.. :)
 

dim74

Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

καταρχην δεν την βαζεις πολυ χρονο!το λες σαν να την βαζεις 15 χρονια!μαθε πως εγω την εβαζα επι 17 χρονια!την εκοψα επειδη πλεον δεν την πιστευω αλλο!οτι εδωσε εδωσε αλλα στα 17 χρονια οχι στον εναν!αλλωστε για να λειτουργησει η minoxidil θελει κανα 4 μηνες,εσυ λες στου 12 πως την συνηθισε κιολας?απο αυτην μην εχεις μεγαλες απαιτησεις,στην αρχη δινει μια ζωντανια στα μαλλια μετα απλα θα καθυστερησει καπως την πορεια προς την πτωση...το τι μπορει να κυκλοφορει τι παει να πει?απο το 5% που εχει εγκριση εσυ να βαζεις 15% δεν σου λεει τιποτα?και το 15% του χρονου παλι δεν θα το συνηθισει?
 

sovagg

New Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

Φιλε dim74 καταλαβαινω τι λες.Απ οτι βλεπω εισαι νοργουντ 2α..Αρα δεν εχεις μεγαλο προβλημα..Μην ξεχνας ομως το γεγονος οτι ειμαι νοργουντ 5 με αποτομη κ επιθετικη τριχοπτωση..Η μινοξ φιλε μ ειναι θεμα του καθε οργανισμου στο ποτε θα αρχισει να μη δουλευει..Εγω δεν ειπα οτι δεν δουλευει πλεον η 5% σε μενα.Αν πιστευα κατι τετοιο,δεν θα ειχα δημιουργησει καν αυτο το θεμα.Εγω ειπα πως θελω να πυκνωσω λιγο ακομα..Δηλ αν χρησιμοποιησω την 15% υπαρχει περιπτωση να ειναι ρεαλιστικος ο στοχος μου??Δεν μιλαω για θεμα συνηθειας του οργανισμου στη μινοξ αλλα για θεμα καλυτερης πυκνοτητας,καταλαβες?Πανω σ'αυτο ζητησα γνωμες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

κοίτα λίγο την σύσταση της μινοξ. του georgetoumpa-γενικά παίζει πολύ ο συνδυασμός μινοξ.+κορτικοστεροειδές+προγεστερόνη+βιτ. Β
 

sovagg

New Member
Απ: Ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να μεταβουμε απο minoxidi

Σπύρος είπε:
κοίτα λίγο την σύσταση της μινοξ. του georgetoumpa-γενικά παίζει πολύ ο συνδυασμός μινοξ.+κορτικοστεροειδές+προγεστερόνη+βιτ. Β

Σπυρο ειχα παραγγειλει 2 μπουκαλακια των 60ml απο φαρμακειο την μινοξ του georgetoumpa,αλλα μου βγηκαν στα 93 ευρω!Τα τελειωσα κ τα 2 πριν κανα 2μηνο περιπου.Θα το ξανακοιταξω παντως το θεμΑ,να δω βεβαια κ αν μπορω να τα βρω σε καλυτερη τιμη..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα