Ποια είναι η κατάλληλη θεραπεία;

orange

Member
Γεια σας και από μένα.
Περιμένω και εγώ να μου προτείνετε κάποια θεραπεία, αλλά με ουσία που δεν θα επηρεάζει το συκώτι. Το λέω αυτό γιατί από όσο έψαξα, κατέληξα πως το πιο αποτελεσματικό είναι το Propecia, αλλά είδα πως θα πρέπει να αποφεύγεται από άτομα που έχουνε πρόβλημα με το συκώτι. Εγώ όμως έχω, και ο γιατρός με έχει συμβουλέψει να αποφεύγω τα χάπια.

Το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι αμπούλες της απιβιτα και μπορώ να πω πως με βοήθησαν (πολύ λίγο). Το θέμα είναι αν υπάρχει κάτι καλύτερο....

ΥΓ. Έχω καταλήξει πως η αποτελεσματικότερη λύση είναι η μεταμόσχευση μαλλιών, πράγμα που σκοπεύω να κάνω του χρόνου μιας και τότε υπολογίζω να έχω διαθέσιμα και τα χρήματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Ε τότε μην επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με θεραπείες. Πάρε ένα καλό σαμπουάν για την τριχόπτωση και κρατά τα χρήματα σου για την μεταμόσχευση.
 

orange

Member
athenian είπε:
Ε τότε μην επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με θεραπείες. Πάρε ένα καλό σαμπουάν για την τριχόπτωση και κρατά τα χρήματα σου για την μεταμόσχευση.

Σωστά.
Έλεγα όμως αν υπάρχει κάποιο σκεύασμα που λειτουργεί σαν το προπολινε (και που δεν μπαίνει στο αίμα), αλλά καλύτερο...

(ίσως κάτι τέτοιο βέβαια να μην αποκαλείται και θεραπεία)
 

vag25

Well-Known Member
orange είπε:
Γεια σας και από μένα.
Περιμένω και εγώ να μου προτείνετε κάποια θεραπεία, αλλά με ουσία που δεν θα επηρεάζει το συκώτι. Το λέω αυτό γιατί από όσο έψαξα, κατέληξα πως το πιο αποτελεσματικό είναι το Propecia, αλλά είδα πως θα πρέπει να αποφεύγεται από άτομα που έχουνε πρόβλημα με το συκώτι. Εγώ όμως έχω, και ο γιατρός με έχει συμβουλέψει να αποφεύγω τα χάπια.

Το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι αμπούλες της απιβιτα και μπορώ να πω πως με βοήθησαν (πολύ λίγο). Το θέμα είναι αν υπάρχει κάτι καλύτερο....

ΥΓ. Έχω καταλήξει πως η αποτελεσματικότερη λύση είναι η μεταμόσχευση μαλλιών, πράγμα που σκοπεύω να κάνω του χρόνου μιας και τότε υπολογίζω να έχω διαθέσιμα και τα χρήματα.

Ριξε μια ματια αν θες και στα εναλλακτικα του φορουμ.Καποιοι με υπομονη βλεπουν αποτελεσματα.
 

orange

Member
tocamrd είπε:
Το regaine το έχεις σκεφτεί?

Aυτό δεν έχει minoxidil;
Εφαρμόζεται σε σπρει (αν έχω καταλάβει καλά), αλλά για να δράσει δεν έχει πρόσβαση στο αίμα;

Παρεμπιπτώντος, διαβάζοντας πάλι τα θέματα, έπεσε το μάτι μου στο Revivogen, που στο σαιτ του γράφει πως «Αν θέλετε να νικήστε την τριχόπτωση αλλά δε θέλετε να καταναλώνετε φάρμακα.
Αν θέλετε να έχετε κλινικά αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα αλλά δεν θέλετε τις παρενέργειες των συνθετικών φαρμάκων»

Φαίνεται κατάλληλο έτσι;
 

elderberry

New Member
Φιλε orange ολοι εχουμε θεμα με το συκωτι με αυτα που βαζουμε.

Επενδυσε σε μια βουρτσα και ενα ρολλερ με μικρα mm.
Tσεκαρε το μασαζ του dr christopher αν βεβαια εχεις θεληση να τα κανεις ολα αυτα για ενα μεγαλο διαστημα.
 

orange

Member
elderberry είπε:
Φιλε orange ολοι εχουμε θεμα με το συκωτι με αυτα που βαζουμε.

Επενδυσε σε μια βουρτσα και ενα ρολλερ με μικρα mm.
Tσεκαρε το μασαζ του dr christopher αν βεβαια εχεις θεληση να τα κανεις ολα αυτα για ενα μεγαλο διαστημα.

Ίσως, το δικό μου πρόβλημα όμως είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ, όπου πρόσφατα έκανα βαριά θεραπεία για αυτό και που τώρα βρίσκομαι σε κρίσιμη περίοδο η οποία θα κρίνει εάν το ξεπεράσω για πάντα ή όχι, και καταλαβαίνεις φαντάζομαι εδώ πως δεν μπορώ να διακινδυνέψω τίποτα γιατί το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο των (πεσμένων) μαλλιών... Του χρόνου (και καλώς εχόντων των πραγμάτων) ίσως να μπορώ να ξεκινήσω minoxidil και finasteride, ή οτιδήποτε άλλη ουσία.

Τώρα για τη βούρτσα και το ρολλερ και το μασαζ του dr christopher θα το ψάξω. Ίσως όμως να ήτανε καλύτερα να το συνδυάσω και με κάποια θεραπεία. Θα περιμένω και άλλους να μου απαντήσουν...
 

Gio

New Member
Καλή περίπτωση είναι το σαμπουάν revita. Ψάξτο αν θέλεις. Επίσης, εγω παίρνω βιοτίνη και πυρήτιο σε μορφή κάψουλων. Και αυτά βοηθάνε κάπως αλλά αν θέλεις να δεις την διάφορα τότε πρέπει να πας σε growth stimulants και dht blockers. Εστω τοπικά και σε μικρές δοσολογίες.
 

orange

Member
Gio είπε:
Καλή περίπτωση είναι το σαμπουάν revita. Ψάξτο αν θέλεις. Επίσης, εγω παίρνω βιοτίνη και πυρήτιο σε μορφή κάψουλων. Και αυτά βοηθάνε κάπως αλλά αν θέλεις να δεις την διάφορα τότε πρέπει να πας σε growth stimulants και dht blockers. Εστω τοπικά και σε μικρές δοσολογίες.

Σε σαμπουαν, αυτό που έχω πάρει απόφαση να πάρω είναι ένα με κετοκοναζόλη. Ένα δηλαδή από τα fungoral, libroman, botaderm, nizoral.
Θα το ψάξω και αυτό όμως.

Από βιταμίνες πάλι και συμπληρώματα έχω διαβάσει πολλά για τα : ιπποφαές, οpti-men, βιταμίνη Β12, βιταμίνη Α, βιταμίνη C, ωμέγα-3. Για τη βιοτίνη διάβασα πως ίσως έχει κάποια σχέση (η έλλειψή της) με την τριχόπτωση. Για το πυρίτιο το μόνο που βρήκα είναι πως βοηθάει στο δέρμα, για τριχόπτωση τίποτα...


vag25 είπε:
Ριξε μια ματια αν θες και στα εναλλακτικα του φορουμ.Καποιοι με υπομονη βλεπουν αποτελεσματα.

Κοίταξα φίλε και όσο έχω χρόνο θα διαβάζω για όλα όσα προτείνουν εκεί.
Να 'σαι καλά.


orange είπε:
Aυτό δεν έχει minoxidil;
Εφαρμόζεται σε σπρει (αν έχω καταλάβει καλά), αλλά για να δράσει δεν έχει πρόσβαση στο αίμα;

Παρεμπιπτώντος, διαβάζοντας πάλι τα θέματα, έπεσε το μάτι μου στο Revivogen, που στο σαιτ του γράφει πως «Αν θέλετε να νικήστε την τριχόπτωση αλλά δε θέλετε να καταναλώνετε φάρμακα.
Αν θέλετε να έχετε κλινικά αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα αλλά δεν θέλετε τις παρενέργειες των συνθετικών φαρμάκων»

Φαίνεται κατάλληλο έτσι;

Σε http://www.hairlossgr.com/forum/thread-18.html τοπικ του administrator διάβασα πως :
Το Revivogen, που δουλεύει και αυτό (από προσωπική εμπειρία το λέω ότι δουλεύει), μπαίνει μεν στον οργανισμό αλλά μπαίνει μικρή ποσότητα και δεν επιρεάζει τίποτα. Αντενδείξεις; Έχει, αλλά αφορά κοκκινίλες και παρόμοια, επιφανειακές δηλαδή.

Οπότε το ξεχνάω και αυτό...
 

orange

Member
1) Derma roller 0.25mm.
2) Ένα από τα σαμπουάν με κετοκοναζόλη.
3) Βασιλικός πολτός και ιπποφαές.
4) Υδροκορτιζόνη daktodor.

Σε αυτά έχω καταλήξει.
Πείτε μου τη γνώμη σας συναγωνιστές!!!!!!!!


+

5) Airol
6) Γαλακτικό αμμώνιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tocamrd

New Member
orange είπε:
tocamrd είπε:
Το regaine το έχεις σκεφτεί?

Aυτό δεν έχει minoxidil;
Εφαρμόζεται σε σπρει (αν έχω καταλάβει καλά), αλλά για να δράσει δεν έχει πρόσβαση στο αίμα;

Παρεμπιπτώντος, διαβάζοντας πάλι τα θέματα, έπεσε το μάτι μου στο Revivogen, που στο σαιτ του γράφει πως «Αν θέλετε να νικήστε την τριχόπτωση αλλά δε θέλετε να καταναλώνετε φάρμακα.
Αν θέλετε να έχετε κλινικά αποδεδειγμένη αποτελεσματικότητα αλλά δεν θέλετε τις παρενέργειες των συνθετικών φαρμάκων»

Φαίνεται κατάλληλο έτσι;
Το regaine περιέχει minoxidil. Εφαρμόζεται σε σπρει αλλά και σε αφρό. Θεωρείται τοπικό αλλά το κατα πόσο απορροφάτε απο τον οργανισμό δεν το γνωρίζω. Ορισμένες όμως παρενέργειες απο τη χρήση αυτού ειναι πόνος στο στήθος, ζάλη, ταχυπαλμία, ερεθισμοί.

Σε εμένα η airol δεν δούλεψε....Σαμπουαν κετοκοναζολης χρησιμοποιώ και μπορώ να πω πως σε μενα βοηθάει λίγο... Υδροκορτιζόνη daktodor χρησιμοποίησα για λιγο καιρο με μικρή βελτιώση αλλά σταμάτησα γιατί δεν κάνει για μακροχρόνια θεραπεία, λόγω του ότι λεπταίνει το δέρμα..τα υπολοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει.
 

orange

Member
tocamrd είπε:
Το regaine περιέχει minoxidil. Εφαρμόζεται σε σπρει αλλά και σε αφρό. Θεωρείται τοπικό αλλά το κατα πόσο απορροφάτε απο τον οργανισμό δεν το γνωρίζω. Ορισμένες όμως παρενέργειες απο τη χρήση αυτού ειναι πόνος στο στήθος, ζάλη, ταχυπαλμία, ερεθισμοί.

Σε εμένα η airol δεν δούλεψε....Σαμπουαν κετοκοναζολης χρησιμοποιώ και μπορώ να πω πως σε μενα βοηθάει λίγο... Υδροκορτιζόνη daktodor χρησιμοποίησα για λιγο καιρο με μικρή βελτιώση αλλά σταμάτησα γιατί δεν κάνει για μακροχρόνια θεραπεία, λόγω του ότι λεπταίνει το δέρμα..τα υπολοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει.

Εγώ σκέφτομαι να βάζω Υδροκορτιζόνη για 20 μέρες ανά διαστήματα 3 μηνών. Και πάντα φυσικά παρακολουθώντας το προσεκτικά, μετά από ένα-δυο χρόνια αν δω πως υπάρχει πρόβλημα την σταματάω, ελπίζοντας πάντα μέχρι τότε να έχω τα λεφτά για μεταμόσχευση διαθέσιμα ή τουλάχιστον να πάει καλά το συκώτι και να κάνω την BIG3 όπως την λέτε εδώ (ή ακόμα καλύτερα να έχει βγει κάποια καινούρια θεραπεία!).

Σαμπουάν κετοκοναζόλης είναι σίγουρο πως θα πάρω και θα το χρησιμοποιώ τουλάχιστον για δυο φορές την βδομάδα. Όπως επίσης σίγουρα θα πάρω και το Derma roller 0.25mm.

Τώρα την Airol θα την ξεκινήσω και αυτή βλέποντας.

Ιιπποφαές και βασιλικός πολτός συμπεριλαμβάνονται.

Και για «αλλαγή της εποχής» (Σεπτέμβρη - Οκτώμβρη) θα χρησιμοποιώ το Propoline Apivita (το είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα και είχε κάνει λίγο δουλειά όπως γράφω και παραπάνω).

Τώρα το ψάχνω για το Γαλακτικό αμμώνιο.

Και περιμένω ότι άλλο προτείνει κάποιος και γνώμες για τα παραπάνω...
 

orange

Member
Βοηθήστε συναγωνιστές!
Γιατί την βδομάδα που έρχεται ξεκινάω!!

Η θεραπεία μου («ή θεραπεία») θα είναι :

1) Σαμπουάν κετοκοναζόλης.
2) Propoline Apivita (μόνο Σεπτέμβρη - Οκτώμβρη).
3) Υδροκορτιζόνη για 20 μέρες ανά διαστήματα 3 μηνών.
4) Βιοτίνη.
5) Derma roller 0.25mm
6) Ιπποφαές και βασιλικός πολτός.
(και πρωτείνη μιας και άρχισα γυμναστική)

Όταν ξεκινήσω θα βάλω θέμα με φώτο.
Είμαι 31 και με βρίσκω norwood 2 που οδεύει επικίνδυνα προς 3.
Βοηθάτε παιδιά!!!!!!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
orange είπε:
1) Derma roller 0.25mm.
2) Ένα από τα σαμπουάν με κετοκοναζόλη.
3) Βασιλικός πολτός και ιπποφαές.
4) Υδροκορτιζόνη daktodor.

Σε αυτά έχω καταλήξει.
Πείτε μου τη γνώμη σας συναγωνιστές!!!!!!!!


+

5) Airol
6) Γαλακτικό αμμώνιο



1)κρατα roller
2)η κετοκοναζολη δεν κανει κατι στην ΑΑ
3)απο βιταμινες θα ελεγα τιποτα
4)με σκετη κορτιζονη δεν θα δεις τιποτα τρελο.
η airol χωρις μινοξιδιλη ειναι σαν να βαζεις προπυλαινογλυκολη σκετη.και με μινοξιδιλη δεν δουλευει στους μισους.
 

elderberry

New Member
kapa είπε:
orange είπε:
1) Derma roller 0.25mm.
2) Ένα από τα σαμπουάν με κετοκοναζόλη.
3) Βασιλικός πολτός και ιπποφαές.
4) Υδροκορτιζόνη daktodor.

Σε αυτά έχω καταλήξει.
Πείτε μου τη γνώμη σας συναγωνιστές!!!!!!!!


+

5) Airol
6) Γαλακτικό αμμώνιο



1)κρατα roller
2)η κετοκοναζολη δεν κανει κατι στην ΑΑ
3)απο βιταμινες θα ελεγα τιποτα
4)με σκετη κορτιζονη δεν θα δεις τιποτα τρελο.
η airol χωρις μινοξιδιλη ειναι σαν να βαζεις προπυλαινογλυκολη σκετη.και με μινοξιδιλη δεν δουλευει στους μισους.



To ιπποφαες και βασιλικος πολτος δεν ειναι βιταμινες.Ειναι φαγητα.Διατροφη. Και παιζει τεραστιο ρολο στην τριχοπτωση.

Παντως οντως απο βιταμινες και ιχνοστοιχεια σε χαπια μακρια.
 

orange

Member
Γεια σου kapamarou.

H κετοκοναζόλη δεν συμπεριλαμβάνεται στην Big3;
Βιταμίνες φίλε παίρνω Βιταμίνη C. Γιατί όχι;

Η θεραπεία που έχω καταλήξει εν τέλει πως την βλέπεις, καλή;
Nομίζεις πως υπάρχει και κάτι άλλο να προσθέσω;

1) Σαμπουάν κετοκοναζόλης.
2) Propoline Apivita (μόνο Σεπτέμβρη - Οκτώμβρη).
3) Υδροκορτιζόνη για 20 μέρες ανά διαστήματα 3 μηνών.
4) Βιοτίνη.
5) Derma roller 0.25mm
6) Ιπποφαές και βασιλικός πολτός.
(και πρωτείνη μιας και άρχισα γυμναστική)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
orange είπε:
Γεια σου kapamarou.

H κετοκοναζόλη δεν συμπεριλαμβάνεται στην Big3;
Βιταμίνες φίλε παίρνω Βιταμίνη C. Γιατί όχι;

Η θεραπεία που έχω καταλήξει εν τέλει πως την βλέπεις, καλή;
Nομίζεις πως υπάρχει και κάτι άλλο να προσθέσω;

1) Σαμπουάν κετοκοναζόλης.
2) Propoline Apivita (μόνο Σεπτέμβρη - Οκτώμβρη).
3) Υδροκορτιζόνη για 20 μέρες ανά διαστήματα 3 μηνών.
4) Βιοτίνη.
5) Derma roller 0.25mm
6) Ιπποφαές και βασιλικός πολτός.
(και πρωτείνη μιας και άρχισα γυμναστική)

θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα μονο με μινοξιδιλη και roller
 

orange

Member
Έχω καταλάβει πόσο ρόλο παίζει να παίρνεις μινοξιδίλη (και φιναστερίδη) αλλά όπως έγραψα και παραπάνω δεν μπορώ να βάλω σε κίνδυνο το συκώτι μου ας είναι και η πιο ελαφριά ουσία... Ελπίζω μετά τα χριστούγεννα, που θα γνωρίζω πάνω-κάτω αν έχει θεραπευτεί πλήρως, να μπορέσω να ξεκινήσω την big3. Για αυτό είμαι αναγκασμένος, μέχρι να έχω τα λεφτά για την μμ ή μέχρι να ξεκαθαρίσει αν το συκώτι μου θεραπεύτηκε (θυμίζω : πράγμα που ίσως να μην γίνει κιόλας), να δοκιμάσω εναλλακτικές.

Τώρα από τα 6 που βάζω παραπάνω εσύ συμφωνείς μόνο με το ρολερ;
Τα άλλα 4 (βγάζω ιπποφαές και βασ.πολτό) που γράφουνε τα παιδιά εδώ πως τους βοηθάει και τα χρησιμοποιούνε; Όλοι κάνουν λάθος; Γιατί είσαι αρνητικός με όλα αυτά; Δηλαδή γιατί να μην τα δοκιμάσω έστω, να δω αν εμένα με βοηθάνε και αν ναι να τα κρατήσω;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
orange είπε:
Τώρα από τα 6 που βάζω παραπάνω εσύ συμφωνείς μόνο με το ρολερ;
Τα άλλα 4 (βγάζω ιπποφαές και βασ.πολτό) που γράφουνε τα παιδιά εδώ πως τους βοηθάει και τα χρησιμοποιούνε; Όλοι κάνουν λάθος; Γιατί είσαι αρνητικός με όλα αυτά; Δηλαδή γιατί να μην τα δοκιμάσω έστω, να δω αν εμένα με βοηθάνε και αν ναι να τα κρατήσω;

Roller σκέτο δουλεύει και χωρις καμία ουσία.
Εχω δοκιμάσει αρκετά συμπληρώματα και δεν είχα καμια αλλαγή στο μαλλι.
Και μιλάω για συμπληρώματα που γινόταν ντορος στα καραφλοφορουμ.
Οχι αυτα που θέλεις να ξεκινήσεις.
Αυτο που βοηθάει πραγματικά ειναι το roller ακομα και σκέτο
 
Μπλουζα