Πιθανή Εξήγηση Γιατί Η Αα Είναι Μη Αναστρέψιμη.

Komis

Active Member
Ευχαριστω για τις πληροφοριες..
Το εβαζα μονο στους κροταφους,σε περιοχες που ητανε γυμνες απο τριχες και ετσι δεν μπορω να σου απαντησω
για την ποιοτητα της τριχας.
Δεν ηθελα να μου επηρεασει τα ηδη υπαρχον μαλλια και απεφυγα την επαφη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν θες στείλε μου από που το παίρνεις σε pm, να το χω στα υπόψη για αργότερα...thx
 

Mh2012

Member

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με τα τοσα κενα που αφηνει η ερευνα των Ισπανων δεν βγαινει καμια ακρη και ουτε προκυπτει κατι το συνταρακτικο. Υπαρχουν μακροφαγα κυτταρα που παραγουν την pgd2 ενω αυτη με την σειρα της μειωνει τον αριθμο τους. Υπαρχουν διαφορετικου τυπου μακροφαγα που αλλα ενισχυουν κ αλλα εμποδιζουν την φαγοκυτταρωση. Η ερευνα ειναι πολυ γενικη κ αοριστη κ μαλλον κυνηγουν επιδοτησεις...
Παρολο αυτά αν κάποιος θελει να πειραματιστεί ας δοκιμασει τοπικα beta glucan
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
βλεπεισ τιποτα φιλε?

Gianni, τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει ένα αμόκ με το μαλλί και δεν ξέρω γιατί. Δοκιμάζω αρκετά πράγματα και αυτά είναι:

-Renu 28 πρωί βράδυ
-2 ώρες μετά από αυτό τοπικά πρόπολη πρωί βράδυ.
- Το μεσημέρι βάζω τοπικό serum βιταμίνης C + baicalin
- Ταυρίνη όραλ 6γρ. την ημέρα.

To renu28 μου τελείωσε μόλις εχθές το ένα σωληνάριο. Ακριβώς 1 μήνας.
Την πρόπολη την δοκιμάζω περίπου 10 ημέρες.

Το θετικό είναι πως παρόλο την όλη κακομεταχείριση που κάνω στο μαλλί όλη μέρα βάζοντας ουσιαστικά 6 φορές τοπικά κάνοντας το ανάλογο μασάζ για απορρόφηση, δεν μένει ούτε μια τρίχα στο χέρι.

Δεν με ενδιαφέρει όμως αυτό. Αυτό που κυνηγάω είναι επανέκφυση και γι αυτό ακόμα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Σε γενικές γραμμές υπάρχει μια καλύτερη εικόνα, που έχει τα πάνω της και τα κάτω της, γι αυτό δεν θέλω να παρασύρομαι από ενθουσιασμούς μιας και έχουμε απογοητευτεί άπειρες φορές.

Σε αυτό το σχήμα θα δώσω 4 μήνες και ήδη παρήγγειλα άλλα 2 σωληνάρια renu28. Συνολικό κόστος πειραματισμού για 4 μήνες είναι 220 ευρώ, οπότε σαφώς και δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα απ όλα αυτά.

Αυτό που μου λείπει να συμπληρώσω όλο το παζλ σε αυτά που έχω στο μυαλό μου, είναι ένα ιδανικό τοπικό μια φορά την εβδομάδα μετά από 1.5mm roller και κάποιο τοπικό που αυξάνει τα dermal papilla cells όπως πχ το ecklonia cava ή ginseng berry oil. Έχω βρει και τα 2, αλλά προς το παρόν δεν έχω που να τα συμπεριλάβω μέσα στη μέρα, οπότε θα τα δοκιμάσω ενδεχομένως στην πορεία. Επίσης έχω βρει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα πάνω σε αυτό με τοπική κρεατίνη, αλλά δεν έχω καταλήξει στη μορφή.

Θέλω να πιστεύω πως αν τελικά υπάρχει τρόπος, θα τον βρούμε, διαφορετικά η θεωρία για το ότι οι θύλακες δεν πεθαίνουν και απλά μένουν αδρανής, ίσως είναι όνειρο θερινής νυκτός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Αυτό που μου λείπει να συμπληρώσω όλο το παζλ σε αυτά που έχω στο μυαλό μου, είναι ένα ιδανικό τοπικό μια φορά την εβδομάδα μετά από 1.5mm roller και κάποιο τοπικό που αυξάνει τα dermal papilla cells όπως πχ το ecklonia cava ή ginseng berry oil.

Το Ginseng ξέχνα το και δές Gotu Kola και watercress
 

35007

Member
GOMI ποια προπολη χρησιμοποιεις τοπικα? Την ιδια παιρνεις και οραλ? Εγω πριν 4 μηνες ειχα παρει της νεας ζηλανδιας BIO30™ και την προσθετα σε εμού αλλα ειναι αδιαλυτη σε λαδια. Μετα πηρα αλκοολικο διαλυμα προπολης της APIVITA το οποιο ηταν ΟΚ στη διαλυση στο εμου αλλα το σταματησα και αυτο γιατι σε pm που εστειλα σε καποιο μελος μου ειπε πως η προπολη δεν εχει να μου προσφερει κατι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Το gisneng γιατί όχι?
http://www.mirabiotechnology.com/upload/2013219202654s037.pdf

Gotu kola έχω δοκιμάσει για κανένα 2μηνο αλλά δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο. Το watercress θα το κοιτάξω...
Το ginseng δεν ειναι αδιάφορο αλλά τα αποτελέσματα του δεν παίζουν στην κατηγορία Α, για αυτό προτείνω να μην του δώσεις έμφαση.
Gotu kola δοκίμασες τοπικό; Ενδιαφέρον
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το ginseng δεν ειναι αδιάφορο αλλά τα αποτελέσματα του δεν παίζουν στην κατηγορία Α, για αυτό προτείνω να μην του δώσεις έμφαση.
Gotu kola δοκίμασες τοπικό; Ενδιαφέρον

Αυτό έχω δοκιμάσει
http://www.iherb.com/Nature-s-Answe...w=gotu kola&rc=238&sr=null&ic=17?rcode=GED260

έχω ακόμα ένα μπουκαλάκι μη ανοιγμένο...Το ginseng berry είναι και το πιο ακριβό. Πιο πολύ μου άρεσαν τα όσα βρήκα για το ecklonia cava τοπικά καθώς και creatine phosphate, αρκεί να την βρω χωρίς έκδοχα
 

tasos33

Well-Known Member
Gianni, τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει ένα αμόκ με το μαλλί και δεν ξέρω γιατί. Δοκιμάζω αρκετά πράγματα και αυτά είναι:

-Renu 28 πρωί βράδυ
-2 ώρες μετά από αυτό τοπικά πρόπολη πρωί βράδυ.
- Το μεσημέρι βάζω τοπικό serum βιταμίνης C + baicalin
- Ταυρίνη όραλ 6γρ. την ημέρα.

To renu28 μου τελείωσε μόλις εχθές το ένα σωληνάριο. Ακριβώς 1 μήνας.
Την πρόπολη την δοκιμάζω περίπου 10 ημέρες.

Το θετικό είναι πως παρόλο την όλη κακομεταχείριση που κάνω στο μαλλί όλη μέρα βάζοντας ουσιαστικά 6 φορές τοπικά κάνοντας το ανάλογο μασάζ για απορρόφηση, δεν μένει ούτε μια τρίχα στο χέρι.

Δεν με ενδιαφέρει όμως αυτό. Αυτό που κυνηγάω είναι επανέκφυση και γι αυτό ακόμα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Σε γενικές γραμμές υπάρχει μια καλύτερη εικόνα, που έχει τα πάνω της και τα κάτω της, γι αυτό δεν θέλω να παρασύρομαι από ενθουσιασμούς μιας και έχουμε απογοητευτεί άπειρες φορές.

Σε αυτό το σχήμα θα δώσω 4 μήνες και ήδη παρήγγειλα άλλα 2 σωληνάρια renu28. Συνολικό κόστος πειραματισμού για 4 μήνες είναι 220 ευρώ, οπότε σαφώς και δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα απ όλα αυτά.

Αυτό που μου λείπει να συμπληρώσω όλο το παζλ σε αυτά που έχω στο μυαλό μου, είναι ένα ιδανικό τοπικό μια φορά την εβδομάδα μετά από 1.5mm roller και κάποιο τοπικό που αυξάνει τα dermal papilla cells όπως πχ το ecklonia cava ή ginseng berry oil. Έχω βρει και τα 2, αλλά προς το παρόν δεν έχω που να τα συμπεριλάβω μέσα στη μέρα, οπότε θα τα δοκιμάσω ενδεχομένως στην πορεία. Επίσης έχω βρει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα πάνω σε αυτό με τοπική κρεατίνη, αλλά δεν έχω καταλήξει στη μορφή.

Θέλω να πιστεύω πως αν τελικά υπάρχει τρόπος, θα τον βρούμε, διαφορετικά η θεωρία για το ότι οι θύλακες δεν πεθαίνουν και απλά μένουν αδρανής, ίσως είναι όνειρο θερινής νυκτός.
η βασικη εστιαση ειναι η επανεκφυση και λιγοτερο η τριχοπτωση....αν ξαναβφαινουν οι τριχες τι σημασια εχει αν πεφτουν 20 40 η 60?
ευγε gomii συνεχισε δυνατα...ο επιμενων νικα κ μεις ακολουθουμεσ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GOMI ποια προπολη χρησιμοποιεις τοπικα? Την ιδια παιρνεις και οραλ? Εγω πριν 4 μηνες ειχα παρει της νεας ζηλανδιας BIO30™ και την προσθετα σε εμού αλλα ειναι αδιαλυτη σε λαδια. Μετα πηρα αλκοολικο διαλυμα προπολης της APIVITA το οποιο ηταν ΟΚ στη διαλυση στο εμου αλλα το σταματησα και αυτο γιατι σε pm που εστειλα σε καποιο μελος μου ειπε πως η προπολη δεν εχει να μου προσφερει κατι.

Αυτή βάζω και εγώ, την ΒΙΟ30. Βάζω 3 ml σε 16ml water for injection + 1ml γλυκερίνη. Το ίδιο περιέχει και προπυλενογλυκόλη οπότε από άποψη απορρόφησης είναι μια χαρά.
Η πρόπολη γενικότερα μπορεί όντως να μην κάνει τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά ένα συστατικό της που λέγεται CAPE (δες την προηγούμενη σελίδα) και είναι σε υψηλή συγκέντρωση στη πρόπολη Ν.Ζηλανδίας, έχει πολύ καλές ιδιότητες και ίσως να βοηθήσει....
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Μιας και αναφερθηκες gomi και στο 3mm derma roller ως πιθανη θεραπεια, εδω ο summersnow διαβαζω πως θα χρησημοποιει για τους επομενους μηνες 3mm οποτε ισως σε ενδιαφερει να παρακολουθησεις την πορεια του. Εχει ανεβασει και φωτογραφιες απο το πρωτο session και αναφερει αναλυτικα γιατι το κανει, φαινεται αρκετα διαβασμενος και αυτος.

http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=7&threadid=113519&enterthread=y&STARTPAGE=9
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω και αφορά την εδώ θεωρία, είναι πως εφόσον υφίσταται ο μηχανισμός που αναφέρω στην πρώτη σελίδα, τότε επακολουθεί και κάτι άλλο που κάνει την όλη κατάσταση ακόμα πιο σύνθετη.

Oedema (swelling) occurs when the lymphatic system can’t efficiently remove excess fluid from tissues. A sprained ankle, for example, may be swollen for a few days or weeks. Lymphoedema occurs when the lymphatic system is injured or obstructed. The excess fluid and proteins in the tissue cause swelling and decrease the amount of oxygen available to the cells.
The extra proteins cause inflammation, which leads to fibrosis if lymphoedema is not treated.

Εφόσον το λεμφικό σύστημα στην περιοχή έχει διαταραχθεί, τότε πρόκειται για κυριολεκτική συσσώρευση "τοξικών αποβλήτων" που εγκλωβίζονται στους ιστούς.
Φαίνεται μια απολύτως λογική συνέχεια της διόγκωσης των ιστών, σμηγματογόνων αδένων, σκλήρυνσης κολλαγόνου...θεωρίες που έχουν επιβεβαιωθεί κατά καιρούς από διάφορες έρευνες πως υφίστανται.


Ήταν κάτι που μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον όταν εφάρμοζα την detumescence πρακτική και όπου μετά από 1-1,5 μήνα, αυτό που φαινόταν ως οστό, άρχιζε να μαλακώνει και να δείχνει πως ήταν σκληρός ιστός.
Το ίδιο συμβαίνει και τώρα, το δέρμα πάλι αρχίζει να μαλακώνει και θα το συνδυάσω και πάλι με DT αλλά και επίσης κάτι που ελπίζω να μην έχει αρνητικές επιπτώσεις...dermaroller + τοπικά simvastatin.

The present study tested the hypothesis that topical application of simvastatin would promote lymphangiogenesis and angiogenesis during wound healing in genetically diabetic mice

Simvastatin administration resulted in significant acceleration of wound recovery, which was notable for increases in both angiogenesis and lymphangiogenesis

In vitro, simvastatin directly promoted capillary morphogenesis and exerted an antiapoptotic effect on lymphatic endothelial cells. These results suggest that the favorable effects of simvastatin on lymphangiogenesis are due to both a direct influence on lymphatics and indirect effects via macrophages homing to the wound

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002944012006657

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19005491

Αν όντως κάνει ότι λέει, με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια...ενώ βάζει και τα μακροφάγα στο παιχνίδι (έρευνα των Ισπανών) και αγγειογένεση (αύξηση vegf) και λεμφαγγειογένεση (δημιουργία λεμφαγγείων από τα ήδη υπάρχων). Βέβαια αυτός ο συνδυασμός αγγειογένεσης και λεμφαγγειογένεσης είναι must για μετάσταση καρκινικών κυττάρων, αλλά προφανώς πρέπει να υφίσταται εξ αρχής.

Να τονίσω πως ότι αναφέρω εδώ και γενικότερα έχει να κάνει με φάρμακα, είναι καθαρά ενημερωτικά για κάτι που δοκιμάζω και δεν υπάρχει καμία προτροπή σε κανέναν να δοκιμάσει. Το αντίθετο μάλιστα....

Το μόνο σίγουρο είναι πως, αν τυχόν κάτι αρχίζει και δουλεύει, αυτό θα είναι μετά από πολύ πολύ πολύ καιρό με πιθανότητες 1 στις 100
 
Μπλουζα