Πιθανή Εξήγηση Γιατί Η Αα Είναι Μη Αναστρέψιμη.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ωραίος didars.

Η ίνωση του δέρματος στο σκληρόδερμα, συνοδεύεται από απώλεια υποδορίου εναποθηκευτικού ιστού (ΥΔΕΝΙ) και ελάττωση αντιπονεκτίνης, μίας πρωτεΐνης, η οποία ρυθμίζει την ομοιοστασία της γλυκόζης και τον καταβολισμό των λιπιδίων.

Αυτό εξηγεί και πάλι σύμφωνα με τον Κωτσαρέλη, (για τον οποίο αμφιβάλλω να μην γνωρίζει αυτά που αναφέρουμε εδώ) το γιατί δίχως οιστρογόνα, δεν μπορεί να υπάρξει ανάπτυξη μαλλιών, έστω και αν κάποιος μηδενίσει την dht.

  • Estrogen makes women store fat more in the subcutaneous areas (fat just under the skin and in the arms and legs), versus the deep belly fat in the middle of the body.
Πεπτίδια για αυτή τη δουλειά δεν κάνουν ούτε τα πρώτης ούτε της δεύτερης γενιάς, αλλά τύπου saccharomyces copper ferment, κυρίως γιατί μπορούν να διεισδύσουν βαθύτερα, ως ιόντα χαλκού, μαζί με υαλουρονικό οξύ. Όμως είναι κυρίως για συντήρηση. Δεν μπορούν να αντιστρέψουν την κατάσταση.
Όσον αφορά το ρολλερ, μέχρι 2mm είναι το πάχος της επιδερμίδας. Η ίνωση λαμβάνει χώρα στο δέρμα που είναι κάτω από αυτή.
Είναι ρίσκο όμως το ρολλερ γιατί ανάλογα με το επίπεδο του καθενός, την αποκατάσταση μπορεί να την αναλάβουν οι μυοινοβλάστες και να γίνουν ακόμα χειρότερα τα πράγματα, εκτός αν υπάρχει σωστή αγωγή που να εμποδίζει την δημιουργία των μυοινοβλαστών.

Επίσης πιστεύω πως όταν αρχίζουν και λεπταίνουν τα μαλλιά και παρατηρείται έναρξη της τριχόπτωσης, η περιοχή έχει αλλοιωθεί μεθοδικά για αρκετό καιρό πριν γίνει εμφανές το πρόβλημα. Ακόμα και το πλήρες μπλοκάρισμα του tgf-b δεν θα έχει ιδιαίτερο αποτέλεσμα, παρά μόνο ίσως σε πολύ πρώιμα στάδια, μιας και δεν αρκεί για να αντιστρέψει την διαδικασία, γιατί θα έχουμε 2 πηγές αύξησης αυτού του παράγοντα. Τους ανδρ.υποδοχείς και τους ίδιους τους μυοινοβλάστες.

Πάντως αρχίζει να ξεχωρίζει σιγά σιγά το γιατί όλα δουλεύουν στα ποντίκια και στο γιατί πολλές εταιρίες που βγάζουν διάφορα προϊόντα για την τριχόπτωση, σε in vitro μελέτες που κάνουν, το προϊόν τους όντως έχει αποτελέσματα στο θύλακα, ενώ στην πράξη δεν κάνει τίποτα.
Ο θύλακας είναι υγιέστατος. Αυτό που δεν τον αφήνει να αναπτυχθεί είναι το περιβάλλον του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

didars

Member
Εννοείς δηλαδή να τραυματίσουμε την περιοχή του υποδόριου ιστού και των θυλάκων. Πάντως και το ρόλερ 1.5mm που σίγουρα δεν φτάνει εκεί κι όμως η έρευνα έδειξε ότι βοηθά( μέσω της αγγειογένεσης και της προσέλκυσης προσταγλανδινών, VEGF και τα ρέστα;; ) το ίδιο και το folligen. Επίσης είχα διαβάσει πως τα stemm cells που βρίσκονται στην κάτω περιοχή του θύλακα είναι ικανά να δώσουν και νέο θύλακα! ενώ τα πάνω δίνουν μόνο τρίχα.
Κατι ακόμα ,τον TGF-b δεν θα πρέπει μάλλον να τον περιορίσουμε μόνο και όχι να τον απενεργοποιήσουμε In vitro studies of keratinocytes showed it to oppose TGF-beta1 release, which DHT induces. TGF-beta1 induces anagen in hair follicles (μιλάει για την
Curcumin ) http://en.wikipedia.org/wiki/Experimental_treatment_of_androgenic_alopecia
 
Τελευταία επεξεργασία:

poseidonas77

Well-Known Member
gomi με την γνωση που εχουμε σημερα για το τριχοθυλακιο θεωρεις οτι ειμαστε ακομα μακρυα
σε καποια λυση οριστικη??στο λεω αυτο διοτι διαβασα σε ενα site καποιου δερματολογου
οτι δοκιμαζονται καινουργια φαρμακα για το προβλημα
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εννοείς δηλαδή να τραυματίσουμε την περιοχή του υποδόριου ιστού και των θυλάκων. Πάντως και το ρόλερ 1.5mm που σίγουρα δεν φτάνει εκεί κι όμως η έρευνα έδειξε ότι βοηθά( μέσω της αγγειογένεσης και της προσέλκυσης προσταγλανδινών, VEGF και τα ρέστα;; ) το ίδιο και το folligen. Επίσης είχα διαβάσει πως τα stemm cells που βρίσκονται στην κάτω περιοχή του θύλακα είναι ικανά να δώσουν και νέο θύλακα! ενώ τα πάνω δίνουν μόνο τρίχα

Εμένα το μεγάλο ρολλερ, 1,5mm συνήθως κάνει τα πράγματα χειρότερα. Συμφωνώ σε αυτό που λες. Για να υπάρξει επανέκφυση πρέπει να υπάρχουν έστω και λίγοι θύλακες πλήρως λειτουργικοί. Σε ένα ολοκληρωμένο nw6 - 7, δεν υπάρχει τέτοια ελπίδα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gomi με την γνωση που εχουμε σημερα για το τριχοθυλακιο θεωρεις οτι ειμαστε ακομα μακρυα
σε καποια λυση οριστικη??στο λεω αυτο διοτι διαβασα σε ενα site καποιου δερματολογου
οτι δοκιμαζονται καινουργια φαρμακα για το προβλημα

Αν τυχόν ο μηχανισμός που έχω περιγράψει εδώ έχει κάποια βάση, τότε πιστεύω πως εμείς δεν θα προλάβουμε κάποια θεαματική εξέλιξη...
 

didars

Member
Gomi δεν ξέρω αν το είδες το είχα προσθέσει πιο μετά....Κατι ακόμα ,τον TGF-b δεν θα πρέπει μάλλον να τον περιορίσουμε μόνο και όχι να τον απενεργοποιήσουμε In vitro studies of keratinocytes showed it to oppose TGF-beta1 release, which DHT induces. TGF-beta1 induces anagen in hair follicles (μιλάει για την
Curcumin ) http://en.wikipedia.org/wiki/Experimental_treatment_of_androgenic_alopecia
στο λέω μήπως θες να δοκιμάσεις τίποτα που να τον απενεργοποιεί 100% ,να έχεις στο μυαλό σου μια πιθανότητα για το τι συμβαίνει
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατάλαβα τι λες didars. Όχι προς το παρόν δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ με τον tgf-b. Από τα όσα έχω διαβάσει, για να λέμε ότι τον απενεργοποιούμε πλήρως θέλει πολύ ισχυρά φάρμακα. Απλά φαίνεται ότι σε εμάς υπερλειτουργεί...αν τον μετριάσουμε λίγο θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα, αν και εφόσον λύσουμε το θέμα με τους μυοινοβλάστες.

Πριν λίγο παρήγγειλα από το ebay 2 σωληνάρια renu28. Υπολογίζω να μου φθάσουν για 2 μήνες. Η τιμή έτσουξε λιγάκι ....
 

weznem

Well-Known Member
να ρωτησω ρε γκομι κατι στην πραξη δηλαδη τι μπορουμε να κανουμε?
Κατάλαβα τι λες didars. Όχι προς το παρόν δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ με τον tgf-b. Από τα όσα έχω διαβάσει, για να λέμε ότι τον απενεργοποιούμε πλήρως θέλει πολύ ισχυρά φάρμακα. Απλά φαίνεται ότι σε εμάς υπερλειτουργεί...αν τον μετριάσουμε λίγο θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα, αν και εφόσον λύσουμε το θέμα με τους μυοινοβλάστες.

Πριν λίγο παρήγγειλα από το ebay 2 σωληνάρια renu28. Υπολογίζω να μου φθάσουν για 2 μήνες. Η τιμή έτσουξε λιγάκι ....

γκομι σε τι θα βοηθησει το renu28? ποσο εχει ενα σωληναριο?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
να ρωτησω ρε γκομι κατι στην πραξη δηλαδη τι μπορουμε να κανουμε?


γκομι σε τι θα βοηθησει το renu28? ποσο εχει ενα σωληναριο?

Tα πήρα από εδώ γιατί η εταιρεία δεν στέλνει Ελλάδα


Έχω αναφέρει και παρά πίσω μια παράγραφο σχετικά.

Δες εδώ

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23150749

fibroblast-to-myofibroblast differentiation can be inhibited and reversed by restoring redox homeostasis.

Προς το παρόν είναι το μόνο πατενταρισμένο προϊόν με αυτή τη δράση. Και το όραλ συμπλήρωμα είναι πολύ καλό αλλά ξεφεύγει πολύ σε τιμή και δεν μπόρεσα να βρω κάποιον που να στέλνει Ελλάδα.

Ουσιαστικά αντιστρέφει τη ζημιά που έχει κάνει στους ιστούς το οξειδωτικό στρες. Η λειτουργία αυτή λέγεται οξειδοαναγωγική ομοιόσταση.

Δεν προτείνω να το δοκιμάσει κανείς ακόμα γιατί είναι ακριβό και δεν ξέρω και κατά πόσο μπορεί να δουλέψει στο θέμα μαλλιών.

Πάντως πιστεύω πως ότι είναι να δείξει, θα το κάνει σύντομα μέσα στον πρώτο μήνα μιας και η δράση του θα χτυπά κατευθείαν στην αιτία....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομιζα οτι απο εκει εμαθες για το renu 28.

http://immortalhair.forumandco.com/t10809-new-hair-growth-after-just-a-few-weeks-stoked
(στο πρωτο post στη δευτερη σελιδα επιβεβαιωνει οτι ειναι το renu)

Αυτος χρησημοποιει και το oral της asea παντως

Μπράβο ρε συ hairderp, γιατί τα 80 ευρώ που έδωσα τα σκεφτόμουν η αλήθεια είναι. Όχι δεν το είχα πάρει χαμπάρι σαν θέμα...απλά με την αναζήτηση των ινοβλαστών-μυοινοβλαστών μου έβγαλε στο google το redox singaling και ψάχνοντας για το τελευταίo, είδα και το renu.

Σωστά, απ οτι διάβασα χρησιμοποιεί και το ASEA και το πολεμάει και εκ των έσω....

Σύντομα θα ξέρουμε...
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Αμα δουλεψει (που ειναι πολυ πιθανο) ουσιαστικα επιβεβαιωνει αυτη τη θεωρια που ανελυσες σε αυτο το post?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αμα δουλεψει (που ειναι πολυ πιθανο) ουσιαστικα επιβεβαιωνει αυτη τη θεωρια που ανελυσες σε αυτο το post?

Ναι. Τουλάχιστον από την πλευρά που το έψαξα εγώ, αλλά ούτως ή άλλως, η δράση του είναι στην εξωκυττάρια μήτρα (Extracellular matrix) που αποτελείται από κολλαγόνο και ελαστίνη.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης κάτι που θα έλυνε το συγκεκριμένο πρόβλημα μια και έξω και το οποίο "λιβανίζουν" από το 2011.

http://www.gizmag.com/hydrogel-skin-third-degree-burns/20876/

Κάτι μου λέει, πως εντελώς τυχαία, δεν θα μάθουμε περισσότερα για την τύχη του, μιας και ως κόστος παραγωγής, είναι σχετικά φθηνό και η χρήση του είναι μόνο για 21 ημέρες αναγεννώντας πλήρως όλη την περιοχή όπου εφαρμόζεται. (θα ήταν ιδανικό για μετά το ρολλερ)


F4.large.jpg
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπλουζα