Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Inotech

New Member
Το παρόν ερωτηματολόγιο απευθύνεται σε αυτούς που εμφανίζουν παρενέργειες κατά τη λήψη του φαρμάκου proscar/propecia/finasteride, πολύ δε περισσότερο σε αυτούς στους οποίους οι παρενέργειες συνεχίζονται και μετά τη διακοπή λήψης του.

Καλό είναι ο καθένας που λαμβάνει proscar να δεί τα παρακάτω προσεκτικά, να αντιγράψει το πόστ και να σημειώσει τι συγκεκριμένα έχει προσέξει στον οργανισμό του.

---------------------------------------------------------

1) Ποιο είναι το τρέχον ύψος,βάρος και ποιά η ηλικία σας;

2) Γυμνάζεστε συχνά; Τι είδους γυμναστική κάνετε;

3) Τι είδους διατροφή ακολουθείτε; (χορτοφάγος, fast-food, βιολογικά, λίγο απ'όλα;)

4) Για ποιο λόγο χρησιμοποιήσατε/χρησιμοποιείτε το proscar/propecia/φιναστερίδη?

5) Για πόσο διάστημα λαμβάνετε ή λάβατε το φάρμακο? (εβδομάδες/μήνες/χρόνια)?

6) Τι είδους φιναστερίδη χρησιμοποιείτε (generic,propecia,finpecia,proscar)?

7) Ti δόση λαμβάνετε; 1mg/μέρα, 1mg/κάθε άλλη μέρα κτλ κτλ

8 Σε πόσο διάστημα μετά την έναρξη χρήσης του προσέξατε ανεπιθύμητες ενέργειες;

9) Τι παρενέργειες προσέξατε κατά τη διάρκεια χρήσης του φαρμάκου και ποιες επιμένουν ακόμη και τώρα (είτε το χρησιμοποιείτε ακόμη είτε το διακόψατε και ακόμη συνεχίζονται)

σημειώστε με ένα Χ μπροστά από τις παρενέργειες

Σεξουαλικές Παρενέργειες
-------------------------
[ ] Απώλεια διάθεσης για σεξ
[ ] Στυτική δυσλειτουργία
[ ] Ολοκληρωτική ανικανότητα
[ ] Απώλεια πρωινής στύσης
[ ] Απώλεια αυθόρμητων στύσεων
[ ] Απώλεια νυχτερινών στύσεων
[ ] Υδαρής εξπερμάτιση
[ ] Μειωμένος όγκος εξπερμάτισης
[ ] Ανικανότητα προς εξπερμάτιση/οργασμό
[ ] Μειωμένος αριθμός/ κινητικότητα σπέρματος

Ψυχικές Παρενέργειες
---------------------
[ ] Συναισθηματική πτώση
[ ] Δυσκολία στη συγκέντρωση
[ ] Σύγχηση
[ ] Απώλεια μνήμης, αφηρημάδα
[ ] Aπώλεια /δυσκολία στη συνοχή σκέψης/ μπέρδεμα των λέξεων
[ ] Ελλειψη κινήτρων/παθητικό αίσθημα
[ ] Αγωνία/Αγχος/Κρίσεις πανικού
[ ] Καταθλιψη/Μελανχολία


Σωματικές Παρενέργειες
-----------------------

[ ] Απώλεια/σμίκρυνση μεγέθους πέους
[ ] Κύρτωση του πέους
[ ] Πόνος στους όρχεις
[ ] Σμίκρυνση/απώλεια μάζας όρχεων
[ ] Μούδιασμα γεννητικών οργάνων
[ ] Πρόσληψη βάρους
[ ] Γυναικομαστία
[ ] Απώλεια μυικής μάζας/δυσκολία πρόσληψης/διατήρησης μυικής μάζας
[ ] Αρθραλγίες
[ ] Μυαλγίες

Διάφορες Παρενέργιες
---------------------

[ ] Προστατικός πόνος
[ ] Συνεχής Κόπωση/Εξάντληση
[ ] Στομαχικές διαταραχές/Διαταραχές κένωσης
[ ] Οπτικές διαταραχές/Μείωση οπτικής οξύτητας
[ ] Αυξημένη απώλεια τριχωτού της κεφαλής
[ ] Μειωμένη θερμοκρασία σώματος
[ ] Αύξηση στη Συχνότητα ούρησης ή άλλες διαταραχές ουρησης
[ ] Αντιδραστικές Υπογλυκαιμίες/ Υπογλυκαιμίες μεσά σε διάστημα λιγότερο των 2 ωρών μετά από γεύματα

[ ] Αλλές (παρακαλώ εξηγείστε)


10) Συνεχίζεται να λαμβάνεται το φάρμακο έως και σήμερα ή το έχετε διακόψει; (αν πρόκειται για διακοπή, πώς έγινε η διακοπή αυτή; απότομα/σταδιακά/μείωση δόσης μέρα με τη μέρα; )

11) Еχετε απευθυνθεί σε γιατρό για τις ανεπιθύμητες ενέργειες που σας προκάλεσε το proscar/propecia/φιναστερίδη και αν ναι τι σας πρότεινε (να κάνετε κάποιες εξετάσεις ορμονικές,βιοχημικές,αίματος ή απλά να διακόψετε το φάρμακο ή να συνεχίσετε να το παίρνετε και οι παρενέργειες θα υποχωρήσουν; )

12) Διηγηθείτε με δικό σας τρόπο αν θέλετε την προσωπική σας ιστορία που αφορά στην απόφαση λήψης του σκευάσματος, τη διάρκεια χρήσης, αν σας ικανοποίησε το αποτέλεσμα της χρήσης του, ποιές παρενεργειες και πώς τις προσέξατε κτλ κτλ

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή στο ερωτηματολόγιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

NGL

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Inotech είπε:
Το παρόν ερωτηματολόγιο απευθύνεται σε αυτούς που εμφανίζουν παρενέργειες κατά τη λήψη του φαρμάκου proscar/propecia/finasteride, πολύ δε περισσότερο σε αυτούς στους οποίους οι παρενέργειες συνεχίζονται και μετά τη διακοπή λήψης του.

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή στο ερωτηματολόγιο


απο ποιους απευθυνεται το ερωτηματολογιο? :( :( :(

ποιοι ευχαριστουν για την συμμετοχη στο ερωτηματολογιο? :( :( :(
 

Inotech

New Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Απευθύνεται άπό όλους εμάς τους ταλαιπωρημένους, εξαντλημένους και εξοργισμένους που πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε γδαρμένοι. Τώρα κόντρα στη μοίρα βαδίζουμε για να βρούμε λύση σε ένα πρόβλημα που συστηματικά θάβουν/υποβαθμίζουν οι συνένοχοι και απληροφόρητοι έλληνες γιατροί με απαντήσεις του τύπου "έλα μωρε τώρα πάρε λίγο βιάγκρα και πήγαινε διακοπές και θα συνέλθεις" ή στην ερώτηση γιατρέ τα αρχίδια μου πονάνε και έχουν γίνει σα καραμέλες μέντος μετά τη φιναστερίδη η απάντηση είναι "οι όρχεις του ανθρώπου μικραίνουν καθώς περνάνε τα χρόνια !!!!!!!!" (αυτά ακούς από αυτούς που τα τσεπώνουν μαζί με τους φαρμακοτρίφτες-εμπόρους) και από φαρμακευτικές που δε νοιάζονται για τις παράπλευρες απώλειες. (μερικές δεκάδες χιλιάδες ανθρωπάκια δλδ που έτυχε να αντιδράσουν στις παρενέργειες) καθώς υπάρχει και πολύς κόσμος που ντρέπεται η φοβάται ή αντιμετωπίζει παντού αδιέξοδα και δεν έχει που να απευθυνθεί. Για αυτό το τελευταίο θα φροντίσουμε εμείς :)

αν δεν έχεις παρενέργειες δεν χρειάζεται να το συμπληρώσεις :)

Και προς Θεού δεν μπήκα για να αρχίσω flame, όσοι δεν έχουν προβλήματα με τη χρήση του φαρμάκου παρακαλώ να μην ασχοληθούνε. Υπάρχουν άλλοι που θέλουν να βρούνε κάποια άκρη και παρόλο που το διακόψανε συνεχίζουν να έχουν προβλήματα και σε αυτούς απευθύνομαι
 

NGL

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Inotech είπε:
Από όλους εμάς τους ταλαιπωρημένους, εξαντλημένους και εξοργισμένους που πήγαμε για μαλλί και βγήκαμε γδαρμένοι. Τώρα κόντρα στη μοίρα βαδίζουμε για να βρούμε λύση σε ένα πρόβλημα που συστηματικά αγνοούν οι γιατροί (που τα τσεπώνουν μαζί με τους φαρμακοτρίφτες-εμπόρους) και οι φαρμακευτικές που δε νοιάζονται για τις παράπλευρες απώλειες. (μερικές δεκάδες χιλιάδες ανθρωπάκια δλδ)

αν δεν έχει παρενέργειες δεν χρειάζεται να το συμπληρώσεις :)

φιλε inotech ok να το συμπληρωσω αλλα να εχει κι ενα νοημα!
ψιλοπαρενεργειες ολοι ειχαμε ή εχουμε φανταζομαι..
ειναι μια ερευνα - δημοσκοπηση και συγκεκριμενα απο ποιους αυτο, ή αντε το βαζουμε για να κανουμε εντυπωση?
και επισης τα στοιχεια ποιος τα συγκεντρωνει,αν τα συγκεντρωνει καποιος και με ποιο σκοπο?
 

Inotech

New Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Ο σκοπος είναι


α) να υπάρχει μία συστηματική καταγραφή αυτών που αντιμετωπίζουν πρόβλημα και τι είδους προβλήματα

β) να διαδοθεί το θέμα στον ιατρικό κόσμο ωστέ να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα και να αναλάβει δράση ο εκάστοτε ΕΟΦ(από το δικό μας δε περιμένω πολλά- μόνο της Σουηδίας κινητοποιήθηκε ώς τώρα) για πιο συγκεκριμένες οδηγίες για τη συνταγογράφηση του φαρμάκου- υπάρχουν ειδικά τεστ γεννετικά που μπορούν να γίνονται για να ασφαλίσουν την υγεία του ασθενούς όσο το δυνατό καλύτερα

γ) να ασχοληθούνε και να δώσουν επιτέλους λύσεις σε εμάς (δε μπορεί να τρέχουμε 5 χρόνια τώρα για τις δικές τους μαλακίες και αυτοί να πλουτίζουν) που έχουμε χάσει κομμάτια από τη ζωή μας ή ολόκληρη τη ζωή μας μετά τη λήψη του σκευάσματος και αν όχι να μας αποδόσουν αποζημιώσεις για όλα αυτά που έχουμε υποστεί (τα οποία είναι αμέτρητα)

-Αμμεσα ή έμμεσα δλδ έτσι όπως το φαντάζομαι θα οδηγηθούμε στη συσταση ένας οργανισμού/ομάδας ανθρώπων που θα ασχοληθούν με αυτό το θέμα και θα βοηθήσουν τους υπολοίπους που έχουν υποστεί μακροχρόνιες παρενέργειες μετά τη λήψη της φιναστερίδης.(παρενέργειες οι οποίες ακόμη δεν έχουν διασαφηνιστεί ως προς το πότε θα λήξουν και τι συμπεριλαμβάνουν, διότι το να μην επανέρχεται πχ το επίπεδο της 5-αρ ΙΙ στον οργανισμό είναι άγνωστο τι επιφέρει σε 5-10 χρόνια- εγώ προσωπικά το είδα στην 5αετία και σε μένα και σε άλλους και έχω σοκαριστεί)
 

NGL

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Πραγματικα λυπαμαι αν ηταν τοσο σοβαρα τα προβληματα που αντιμετωπισες με την προτεινομενη ληψη φιναστεριδης για την τριχοπτωση (δηλ.1mg per day)!

οποιος κρινει οτι βοηθαει με την συμπληρωση του ερωτηματολογιου,ας το συμπληρωσει!να το στειλει και καπου ομως,γιατι το να το κραταει σπιτι του δεν εχει αξια! ;)
 

Inotech

New Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Μη σε ανησυχεί αυτό θα σταλθεί εκεί που πρέπει.

Πίστεψε με αυτοί που θα κάνουν το μέγιστο αυτό βήμα σήμερα (να συμπληρώσουν δλδ το παραπάνω αν όντως έχουν προβλήματα, δεν αναφέρομαι σε αυτούς που λαμβάνουν το φάρμακο και είναι μία χαρά) θα ανταμειφθούνε με την ελάχιστη ταλαιπωρία αύριο, θα βρούνε πιο σύντομες λύσεις στην αποκατάσταση της υγείας τους όσο είναι αυτό εφικτό εν αντιθέση με εμάς που φάγαμε μία θάλασσα προβλημάτων με το κουτάλι, χείριστη αντιμετώπιση από γιατρούς, ψυχολογικό πόλεμο από οργανωμένες κλινικές που θα έπρεπε να ενσκύψουν στο πρόβλημα για να φτάσουμε τελικά έως εδώ και να κατανοήσουμε ένα ψήγμα από αυτά που μας συνέβη με την ίδια μας τη επιμονή, υπομονή και τα ψυχικά μας αποθέματα.
 

NGL

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

οκ οποιος θελει το συμπληρωνει!
καλη δυναμη και οσο το δυνατο γρηγοροτερη λυση στα προβληματα σου!
 

denis2712

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

καλησπερα ειμαι και εγω ενας απο αυτους που κανουν χρηση φιναστεριδιλης εδω και 1/2χρονο περιπου.δεν ειχα καμια παρενεργεια μεχρι τωρα.απεκτησα ομως μια τεραστια φοβια απο τοτε που διαβασα τα κειμενα του inotech.ειμαι πολυ κοντα στο να τη διακοψω.δεν ξερω αν πρεπει αμεσως η να κανω καπια αποθεραπεια.ενα ειναι σιγουρο.ολοι οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι και αντιδρουν διαφορετικα στα φαρμακα.ειναι ενα πολυπλοκο θεμα.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

ενα σου γραψω ενα κειμενακι για τα αντιοτικα και τις παρενεργειες τους
τοτε ουτε ασπιρινη δεν θα ξαναπαρεις

τι θελω να πω . . . το να τρομαξεις καποιον ειναι το μονο ευκολο φιλε μου

δεν θα σου πω τιποτα παραπανω παρα μονο διαβασε περισσοτερο για αυτο που περνεις

υπαρχουν ατομα μεσα εδω που παιρνουν πολυ περισσοτερο χρονο απο εσενα και δεν ειχαν τιποτα

υπαρχουν επισης ατομα που απο τοτε που διαβασαν καποια κειμενα οπως αυτα του Inotech και επειτα
παρουσιασαν ξαφνικα sides

τι θελω να πω . . . . με μια λεξη PLACEBO
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Inotech είπε:
Το παρόν ερωτηματολόγιο απευθύνεται σε αυτούς που εμφανίζουν παρενέργειες κατά τη λήψη του φαρμάκου proscar/propecia/finasteride, πολύ δε περισσότερο σε αυτούς στους οποίους οι παρενέργειες συνεχίζονται και μετά τη διακοπή λήψης του.

Καλό είναι ο καθένας που λαμβάνει proscar να δεί τα παρακάτω προσεκτικά, να αντιγράψει το πόστ και να σημειώσει τι συγκεκριμένα έχει προσέξει στον οργανισμό του.

---------------------------------------------------------

Ευχαριστούμε για την συμμετοχή στο ερωτηματολόγιο

Αν δεν κάνω λάθος, το παραπάνω ερωτηματολόγιο υπάρχει στο propeciahelp?
Πάντως, όποιο μέλος επιθυμεί να το κάνει, ας κάνει νέο ποστ με αντιγραμμένο το ερωτηματολόγιό και απαντώντας ανάλογα. Αν αρχίσει να απαντά στο παρών θέμα με το ερωτηματολόγιο σαν απάντηση του, θα χάσουμε την μπάλα.
Γι' αυτό και έκρινα ότι έπρεπε να υπάρχει ειδικό φορουμ μόνο για συζήτηση παρενεργειών.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη πάντως, είναι γιατί αναφέρουν συνεχώς την φιναστερίδη, από την στιγμή που η ντουταστερίδη έχει παραπάνω πιθανότητες για παρενέργειες ???
 

NGL

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Άκης είπε:
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη πάντως, είναι γιατί αναφέρουν συνεχώς την φιναστερίδη, από την στιγμή που η ντουταστερίδη έχει παραπάνω πιθανότητες για παρενέργειες ???

Eλα ντε ρε ακη ..κι εγω αυτο σκεφτομουν!
εδω το αλλο ειναι ...τουμπανο απ οπου κι αν το πιασεις και ολοι την εχουν πεσει στην φιναστεριδη!
ελπιζω κι ευχομαι να μην εχει να κανει με το οτι το avodart το πουλαει η gsk,ενω το propescia/proscar η merck! 8)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

μα οι πιο πολλοι φιναστεριδη παιρνουν
εφοσον εχει και το approved
για αυτο πιθανον να μιλανε για την φιναστεριδη οι περισσοτεροι

πιασε παραδειγμα 1000 ατομα απο ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ
ποσοι στους χιλιους παιρνουν ντουτα και ποσοι φινα

με την αναλογικη να το παρεις εφοσον οι περισσοτεροι παιρνουν φινα θα συζηταν για αυτην
 

NGL

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Παναγιωτης είπε:
μα οι πιο πολλοι φιναστεριδη παιρνουν
εφοσον εχει και το approved
για αυτο πιθανον να μιλανε για την φιναστεριδη οι περισσοτεροι

πιασε παραδειγμα 1000 ατομα απο ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ
ποσοι στους χιλιους παιρνουν ντουτα και ποσοι φινα

με την αναλογικη να το παρεις εφοσον οι περισσοτεροι παιρνουν φινα θα συζηταν για αυτην

θεωρητικα δεν μπορει κανεις να κατηγορησει την ντουτα γιατι δεν ειναι εγκεκριμενη σαν φαρμακο της τριχοπτωσης οπως η φινα , αλλα αν αυτα τα sites και οι οργανωσεις ενδιαφερονταν πραγματικα για την υγεια του κοσμου και δεν παιζεται κατι αλλο,θα αντιδρουσαν εντονα και σ αυτην την ουσια,μονο και μονο για να μην εγκριθει καποια στιγμη για αναλογη χρηση!με λιγα λογια να προλαβουν πριν γινει το....''κακο''! το κανουν ομως?

και θα υπηρχε κι ενα avodarthelp.κτλ...............
 

Inotech

New Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Ναι δεν ξέρω σχεδόν κανένα που να παίρνει dutasteride.

Σας ευχαριστώ που το τρέξατε το θέμα πάντως με το ερωτηματολόγιο των παρενεργειών γιατί πρέπει από κάπου να ξεκινήσουμε (είναι το ίδιο με το propeciahelp.com περίπου, είμαι από τους πρώτους εκεί μέσα όταν είμασταν ακόμα 50-100 άτομα οι γραφικοί του ίντερνετ που λέγαμε για παρενέργειες και δε μας πίστευαν)

Προς Θεού δε σημαίνει ότι όλοι θα αποκτήσουν σίγουρα προβλήματα, ή θα αποκτήσουν και δε θα ξεπεραστούν. Μόνο τη γονιδιακή ποικιλομορφία του υποδοχέα των ανδρογόνων να εξετάσει κανείς θα καταλάβει γιατί. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, κάποιοι είναι πιο επιρρεπής σε κάτι και κάποιοι όχι. Το ίδιο συμβαίνει με πάρα πολλά άλλα φάρμακα. Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι πως αν κάποιος δεν εμφανίζει ανεπιθύμητες ενέργειες μετά από 2-3 χρόνια πχ αν προκειται να εμφανίσει ποτέ. Γιαυτό προτείνω συχνές εξετάσεις (κάθε χρόνο πχ 1- 2 φορές δεν είναι τόσο δύσκολο να κάνει κάποιος. Πολύ σημαντικό στις μετρήσεις είναι να συμπεριλαμβάνεται και τον μεταβολίτη της dht δλδ τον adiol-G, που μετράει τη δράση της 5-αρ ΙΙ. Για περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά εξετάσεις μπορείτε να ρωτήσετε ή να απευθυνθείτε στο www.propeciahelp.comhttp://
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

συμφωνω
για καθε αμφιβολια η φοβια που εχει ο οποιοςδηποτε καλο ειναι να κανει εξετασεις μια δυο φορες το χρονο

αναμενουμε αποτελεσματα των παιδιων που παιρνουν φιναστεριδη
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

NGL είπε:
θεωρητικα δεν μπορει κανεις να κατηγορησει την ντουτα γιατι δεν ειναι εγκεκριμενη σαν φαρμακο της τριχοπτωσης οπως η φινα , αλλα αν αυτα τα sites και οι οργανωσεις ενδιαφερονταν πραγματικα για την υγεια του κοσμου και δεν παιζεται κατι αλλο,θα αντιδρουσαν εντονα και σ αυτην την ουσια,μονο και μονο για να μην εγκριθει καποια στιγμη για αναλογη χρηση!με λιγα λογια να προλαβουν πριν γινει το....''κακο''! το κανουν ομως?

και θα υπηρχε κι ενα avodarthelp.κτλ...............

το avodart αναστελει και τους 2 αναγνωστες και ο ενας απο τους δυο αναφερετε οτι μπορει να συσχετιζετε με τον εγκεφαλο
 

Άκης

Administrator
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Inotech είπε:
Ναι δεν ξέρω σχεδόν κανένα που να παίρνει dutasteride.
Δεν γίνεται αυτό που λες.
Στο παρών forum παίρνουν αν δεν κάνω λάθος, 3 ή 4...
Στα μεγάλα forums, τα ξένα ασφαλώς θα είναι μεγαλύτερη η λίστα.

Να πω και κάτι άλλο; Ναι, οι περισσότεροι θα δουν στην αρχή κάτι. Λογικό άλλωστε, μειώνεις κάτι από το σώμα σου.
Αλλά το ερωτηματολόγιο ποιος να το κάνει; Αυτός που πήρε πριν 2-3 εβδομάδες και παρατήρησε κάτι τώρα, που μπορεί να μην το ξαναδεί σε λίγο καιρό (κάτι που συνήθως συμβαίνει) ή κάποιος που πήρε και ξαφνικά μετά από μήνες είδε κάτι μόνιμο;

Μια άλλη απορία που έχω είναι το propeciahelp γνωρίζει ότι την φιναστερίδη την παίρνουμε κάθε ημέρα για το λόγο ότι το σώμα ΔΕΝ σταματά να παράγει τα ανδρογόνα; Δεν είναι πονσταν και πάει πέρασε ο πονοκέφαλος. Από την στιγμή που το κόψεις, όλα συνεχίζουν τους παλιούς ρυθμούς.

Επίσης τι παίζει ακριβώς, όπως το βλέπω εγώ.
ΝΑΙ το proscar θα εμφανίσει sides. Αυτό είναι στάνταρ. Και εγώ με δόση >=1mg το είδα. Αλλά το έκοψα και όλα επανήλθαν. Τώρα παίρνω <=0.8mg και είναι όλα καλά. Δεν βλέπω κάτι. Ακόμα και οι πρωινές στύσεις μου είναι κανονικά.
Τα sides αυτά έχουν να κάνουν με την μείωση της DHT και είναι η γυναικομαστία, μειωμένη λίμπιντο κλπ κλπ.
Όσοι δουν κάτι και κόψουν την ουσία, θα επανέλθουν σε λίγες εβδομάδες (και μαζί με αυτό και η τριχόπτωση, προσέξτε το αυτό).

Το Propeciahelp.com μου την "σπάει" επειδή θεωρεί δεδομένο ότι όλοι θα βιώσουν μόνιμα προβλήματα. Η φινα πήρε το ΟΚ για 1mg, που σημαίνει ότι κάποιοι έψαξαν και είδαν ποια ουσία κάνει για νέους (με βάση την DHT που παράγουν). Δεν μπορείς να προβλέψεις κάτι.

Όταν κανείς φτάσει στο σημείο να πιστέψει ότι η ζωή του καταστράφηκε από ένα φάρμακο, σημαίνει ότι πάσχει από στρες και ανησυχία. Μόνο το στρες μπορεί να προκαλέσει παρόμοιες παρενέργειες με αυτά που αναφέρουν. το έντονο στρες (τύπου "ωχ, παίρνω φινα, δεν έχω στύση πλέον") σε κάνει να μην έχεις στύση. Καλό; Είναι σαν να έχεις να πληρώσεις 2 μισθούς σου σε δάνεια, αλλά σε 10 ημέρες.
Που σημαίνει ότι έχεις μεγάλο στρες, δεν έχεις στύση ή έχεις κάποιο side "ξαφνικά", μεγαλώνει το στρες, μεγαλώνουν τα συμπτώματα, ξαφνικά έχεις και brain fog που δεν είχες μέχρι χτες, τρελαίνεσαι, κόβεις το χάπι αγχωμένος, το άγχος παραμένει, οι παρενέργειες παραμένουν, καταραμένη merck μετά...

Δεν νομίζω η φινα να σου μικραίνει το μόριο σου (εμένα δεν το μίκρυνε) ή να κάνει τπτ άλλα περίεργα. Μικραίνει η φίνα το μόριο σου ή το διάβασες σε ένα site και ξαφνικά χτες το είχες μεγαλύτερο; (ρητορική ερώτηση).
Έχει να κάνει με όσους νομίζουν ότι έχασαν τα μαλλιά τους από την στιγμή που άρχισαν φινα, άσχετα αν παρέμειναν τα ίδια.

Όπως και να έχει, τα posts στα forums μας έχουν τρομάξει. Αυτά είναι που μας κάνουν να έχουμε τα περισσότερα συμπτώματα, όχι απαραίτητα η φινα. Όσοι έκαναν εξετάσεις αίματος άλλωστε, το παρατήρησαν ότι "παίζανε" στα αποδεκτά επίπεδα.

Επαναλαμβάνω κάτι που είχα πει και παλιά. Αν κάτι σας φοβίζει από την φινα, σταματήστε την τώρα αμέσως και πάρτε κάτι τοπικό. Αλλά ότι και να κάνετε είναι επιλογή σας.

ΑΛΛΑ

μην τρέχετε σε sites όπως το propeciahelp και θεωρείται ότι η ζωή σας έχει πλέον καταστραφή από την φινα. Το propeciahelp είναι καλό για να σας κάνει να αγχωθείτε και να σταματήσετε κάτι ΧΩΡΙΣ πραγματικά να έχετε δει κάποιο side.
Και χωρίς να αναφέρω ότι δεν γνωρίζει κανείς τον σκοπό του site.

Θέλετε να σώσετε τα μαλλιά σας; Στον γιατρό σας από αύριο για εξετάσεις αίματος και ξανά μετά από ένα μήνα θεραπείας. Οι εξετάσεις αίματος είναι οι μόνες που θα σας αποδείξουν τι πραγματικά παίζεται στο σώμα σας και όχι οι "πρροβλέψεις" καθενός.

-Άκης
 

lalakos

Member
Απ: Παρενέργειες Proscar - Ερωτηματολόγιο

Άκη τα λες τα ξαναλές και τα μαναξαναλές... Γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι ακόμα θέλω να μάθω... Ρε παιδιά θέλετε να έχετε τα μαλλιά σας πάνω στο κεφάλι σας? Ξέρετε ότι η φίνα το κάνει. Ξεκίνα την και ΑΝ δεις sides δες τι μπορείς να κάνεις για να τα χάσεις. Δεν γουστάρεις? ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ.... Έχω βαρεθεί να διαβάζω post στο φόρουμ μας για το ότι η φίνα έχει sides και θα μικρύνει η τσουτσού μου... Έλεος....

Αν κανείς έχει sides και γενικά πρόβλημα με την χρήση φίνας, όλα τα μέλη του φόρουμ έχουν την καλή διάθεση, και ειδικότερα κάποια μέλη μην πω ονόματα και ξεχάσω μερικά παιδιά που δίνουν ώωρες και ώωρες στο φόρουμ, να βοηθήσουν.

Γεμίζετε το φόρουμ με άχρηστη πληροφορία...
 
Μπλουζα