Ουλή στο μέτωπο. Τρόποι αντιμετώπισης ?

athenian

Well-Known Member
Μετά από ατύχημα που είχα πριν από 2,5 μήνες περίπου έκανα ράμματα στο μέτωπο και τώρα έχω αποκτήσει κάποιες ουλές. Θα ήταν καλό να προχωρήσω σε πλαστική ή να τις αντιμετωπίσω συντηρητικά με κάποια ειδική κρέμα? Για ένα διάστημα έβαλα την kelosoft αλλά δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο. Σε λίγο θα ανεβάσω και φωτογραφία.


[attachment=6131]
 

Συνημμένα

  • 20140121_104324.jpg
    20140121_104324.jpg
    520.7 KB · Προβολές: 309

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
πριν προβεις σε πλαστικες και γιατρους θελω να δεις αυτο http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8039-post-115961.html#pid115961
εχω ηδη βελτιωση με roller 1,5mm
 

geo-90

New Member
και εγω το ιδιο θα σου προτεινω. derma roller (με προσοχη στην εφαρμογη) και αμεσως μετα βαζε καποια αλοιφη (ισως και η kelosoft βοηθησει).
εγω προσωπικα εχω χρησιμοποιησει σε ουλη derma roller σε συνδυασμο με airol και εχω δει μεγαλη βελτιωση μεσα σε 2-3 μηνες πανω σε ουλες που προσπαθουσα να ξεφορτωθω με αλοιφες εδω και 3-4 χρονια.
ωστοσο πρεπει να ξερεις οτι μετα γ 5-10 μερες θα ξεφλουδιζει το δερμα και πρεπει να βαλλεις καποια ενυδατικη/αναπλαστικη μεχρι να θρεψει καλα και να επαναλαβεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
1,5mm παντα.
να ματωσει λιγο,κανει καλη δουλεια στο κολλαγονο.
εγω δεν βαζω καμια κρεμα.
εχω βελτιωση με σκετη συσκευη.
αν συνεχισει ετσι εναν μηνα ακομα θα φυγει εντελως,αμφιβαλω αλλα ποτε δεν ξερεις
 

geo-90

New Member
καλο θα ηταν να βαζεις αμεσως μετα καποια απλη ενυδατικη(ακομα και η βαζελινη κανει) αφου με το derma roller προκαλεις μικροτραυματισμους στο δερμα που επουλωνονται καλυτερα οταν το δερμα ειναι υγρο.θα δεις διαφορα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
geo-90 είπε:
καλο θα ηταν να βαζεις αμεσως μετα καποια απλη ενυδατικη(ακομα και η βαζελινη κανει) αφου με το derma roller προκαλεις μικροτραυματισμους στο δερμα που επουλωνονται καλυτερα οταν το δερμα ειναι υγρο.θα δεις διαφορα...

εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει το σημαδι μου.
το εχω μια ζωη,σχεδον 30 χρονια.
15 χρονια πριν με ενοχλουσε.
τωρα απο περιεργεια και μονο το δοκιμαζω και τελικα κανει δουλεια.
θα βαλω φωτο καπια στιγμη.
ειμαι μολις στις 20 μερες και σε 4 ρολαρισματα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
athenian είπε:
Το ρολερ μια φορά την εβδομάδα? Kapa βάλε καμιά καινούργια φώτο από την ουλή να δούμε.

για αρχη μια φορα την εβδομαδα.
μετα απο εναν μηνα,απο την στιγμη που μιλαμε για ουλη μια φορα τον μηνα.
πρωτη φωτο 20 μερες πριν,οι υπολοιπες πριν 5 λεπτα.
διαφορετικος φωτισμος,διαφορετικη καμερα,αλλα εχει μειωθει η καμπυλη της ουλης και πηρε πιο φυσικο χρωμα,πριν ηταν ροζέ.
 

Συνημμένα

  • 1174798_641784362527630_1897081076_n.jpg
    1174798_641784362527630_1897081076_n.jpg
    85.6 KB · Προβολές: 239
  • 1484705_651359304903469_773160325_n.jpg
    1484705_651359304903469_773160325_n.jpg
    64.7 KB · Προβολές: 219
  • 1530537_651359158236817_477365857_n.jpg
    1530537_651359158236817_477365857_n.jpg
    67.7 KB · Προβολές: 216
  • 1533897_651359214903478_1596782706_n.jpg
    1533897_651359214903478_1596782706_n.jpg
    67.2 KB · Προβολές: 207

soidyl2

New Member
Mασαζ καθε μερα με καστορελαιο.Και αν μπορειτε πριν κοιμηθειτε αλειψτε την περιοχη
με καστορελαιο και καλυψτε με εναν επιδεσμο.Θα παρει ενα χρονο αλλα λειτουργει.Το
καστορελαιο ειναι πρωτεινοδιαλυτικο και η ουλη ειναι ουσιαστικα ενα σκληρο κολλαγονο φτιαγμενο απο πρωτεινες.

Αλλα ελαια για μασαζ που βοηθουν: αχιλλεια,βαλσαμο,,λεβαντα,το λιβανι θεωρειται πολυ αποτελεσματικο σε αιθεριο ελαιο,καλεντουλα ,λαδι απο αβοκαντο και αλλα.

Αθενιαν,αν ειναι μονο 2.5 μηνων πλιζ δοκιμασε να κανεις μασαζ με το λαδι το πρωι
και το βραδυ καλυψε την ουλη με βουτυρο κακαο ή βουτυρο shea .Θα μεινει ενυδατωμενη η περιοχη για ολο το βραδυ.

Θυμησου σε ενυδατωμενο περιβαλλον τα κυτταρα διαφοροποιουνται γρηγοροτερα,και γλιστρουν πιο ευκολα.Σε ξηρο περιβαλλον ,το αιμα δυσκολευεται να προσεγγισει την περιοχη και την κλεινει με σκληρο κολλαγονο/ανοργανο ασβεστιο=ουλη

Αντι για ρολλερ τσεκαρε dermapen η dermastamp .Ειναι καλυτερα για ουλες.Το ρολλερ ειναι στην τυχη οπου πεσουν οι βελονες και οχι για συκεκριμενες περιοχες.
 

orestis

Member
Καλο θα ηταν μετα απο τη χρηση ρολλερ να βαζεις καποια κρεμα.
Ωστοσο πρεπει να προσεξεις να ειναι καποια που μπορει να χρησιμοποιηθει πανω σε τραυματισμενες περιοχες, γιατι δεν ειναι ολες καταλληλες. Και το ρολλερ θα τραυματιζει την περιοχη.
Η kelosoft ειναι απο τις αναπλαστικες που κανουν αρκετα καλη δουλεια, αρκει να την χρησιμοποιησεις σχετικα αμεσα, αλλα θελει να βαζεις καθε μερα και για πολλους μηνες. πανω απο 6μηνο. Αν θυμαμαι καλα ομως ειναι απο τις κρεμες που δεν πρεπει να εφαρμοζονται σε τραυματισμενες περιοχες, και προτεινετε η χρηση να γινεται αφου πρωτα επουλωθουν τα τραυματα.(δεν ειμαι σιγουρος ομως για αυτο).
Αυτο θα το δεις στις οδηγίες τις καθε κρεμας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
athenian είπε:
Ευχαριστώ για της απαντήσεις. Kapa έχει κάνει δουλίτσα το ρολαρισμα τελικά.

με πετυχες φιλοξενουμενο σε ξενο σπιτι και δεν εχω ουτε την συσκευη μου μαζι ουτε τον ιδιο φωτισμο :D
κανει δουλεια.
live ειναι καλυτερα απο οσο φαινεται στις φωτο και ειμαι μονο στις 20 μερες ακομα.
καπια στιγμη θα βαλω φωτο στο ιδιο σημειο,ιδια οπτικη γωνια,ιδιο φωτισμο :beerc


soidyl2 είπε:
Mασαζ καθε μερα με καστορελαιο.Και αν μπορειτε πριν κοιμηθειτε αλειψτε την περιοχη
με καστορελαιο και καλυψτε με εναν επιδεσμο.Θα παρει ενα χρονο αλλα λειτουργει.Το
καστορελαιο ειναι πρωτεινοδιαλυτικο και η ουλη ειναι ουσιαστικα ενα σκληρο κολλαγονο φτιαγμενο απο πρωτεινες.

Αλλα ελαια για μασαζ που βοηθουν: αχιλλεια,βαλσαμο,,λεβαντα,το λιβανι θεωρειται πολυ αποτελεσματικο σε αιθεριο ελαιο,καλεντουλα ,λαδι απο αβοκαντο και αλλα.

Αθενιαν,αν ειναι μονο 2.5 μηνων πλιζ δοκιμασε να κανεις μασαζ με το λαδι το πρωι
και το βραδυ καλυψε την ουλη με βουτυρο κακαο ή βουτυρο shea .Θα μεινει ενυδατωμενη η περιοχη για ολο το βραδυ.

Θυμησου σε ενυδατωμενο περιβαλλον τα κυτταρα διαφοροποιουνται γρηγοροτερα,και γλιστρουν πιο ευκολα.Σε ξηρο περιβαλλον ,το αιμα δυσκολευεται να προσεγγισει την περιοχη και την κλεινει με σκληρο κολλαγονο/ανοργανο ασβεστιο=ουλη

Αντι για ρολλερ τσεκαρε dermapen η dermastamp .Ειναι καλυτερα για ουλες.Το ρολλερ ειναι στην τυχη οπου πεσουν οι βελονες και οχι για συκεκριμενες περιοχες.

πολλα ρε συ λυδιε.
1 λεπτο την εβδομαδα αχολουμαι με αυτο και οτι βγει
 

weznem

Well-Known Member
εγω καπα δεν ειδα καμια διαφορα στην ουλη σου.. τι να πω.. αμα εσυ βλεπεις προχωρα και το ξανα βλεπουμε..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
weznem είπε:
εγω καπα δεν ειδα καμια διαφορα στην ουλη σου.. τι να πω.. αμα εσυ βλεπεις προχωρα και το ξανα βλεπουμε..

εχει διαφορα στο χρωμα και την καμπυλη.
το αδικουν οι φωτο.
προχωραω μαλλι,ουλη και βλεπουμε στην πορεια :10m:
 

soidyl2

New Member
Ρε συ ειναι απλο απλως βαζεις το καστορελαιο και τον επιδεσμο
και κοιμασαι .Το πρωι καθαριζεις και το κανεις αυτο καθε μερα.
Αντε να σου παιρνει 2 λεπτα βασικα λιγοτερο απο το ρολλερ γιατι θελει αποστειρωση κτλ.
 

Bouklas

Well-Known Member
Εγώ Κάπα βλέπω πως σου έγινε πιο λείο το σημάδι. Είπες πως κανεις σκέτο roller, αν δοκίμαζες μαζί με κάνα serum κολλαγόνου η Βιταμίνης E που είναι για επούλωση η καμια κρέμα για τις ουλές που έχουν στα φαρμακεία ίσως έβλεπες καλύτερα αποτελέσματα.


Πάντως το roller γενικά ακόμα και σκέτο κάνει δουλειά παντού! Είτε στο σώμα είτε στο πρόσωπο.
 

athenian

Well-Known Member
Τι γοητεία μωρέ έτσι όπως είναι στο κούτελο σαν τον φρανκεσταην είμαι. Αν ήταν μόνο αυτές πάνω από το φρύδι θα τις άφηνα έτσι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Bouklas είπε:
Εγώ Κάπα βλέπω πως σου έγινε πιο λείο το σημάδι. Είπες πως κανεις σκέτο roller, αν δοκίμαζες μαζί με κάνα serum κολλαγόνου η Βιταμίνης E που είναι για επούλωση η καμια κρέμα για τις ουλές που έχουν στα φαρμακεία ίσως έβλεπες καλύτερα αποτελέσματα.


Πάντως το roller γενικά ακόμα και σκέτο κάνει δουλειά παντού! Είτε στο σώμα είτε στο πρόσωπο.



εγινε πιο λειο,δεν εχει την καμπυλη που ειχε,πριν περνουσα με το δαχτυλο εκει και καταλαβαινα οτι υπαρχει ουλη,τωρα οχι.
σιγουρα αν εβαζα και καμια κρεμα θα βοηθουσα την κατασταση.
αλλα και να μην φυγει δεν με ενοχλει.
μεγαλωσα με αυτο


pazuzu είπε:
Τις ουλές δεν τις πειράζουμε, είναι γοητεία.

καποιες ειναι :rolleyes:
 
Μπλουζα