Οιστρογονα.

mikegad

Well-Known Member
αν σου ανεβαζε την τεστο λογικο ηταν να σου εκανε κακο στο μαλλι...
Δεν νομίζω να ανεβάζει την τέστο.
Αντιοιστρογόνο είναι ,δηλαδή ρίχνει το επίπεδο των οιστογώνων.
Η αναλογία τεστοστερόνης - οιστρογώνων χαλάει βέβαια ,αλλά όχι λόγω αυξησης τεστο.

Την ίδια δουλειά κάνει και το letrozole νομίζω.
Αλλά και αυτό χορηγείται για τον καρκίνο του μαστού αν δεν κάνω λάθος.
Προσωπική μου άποψη χωρίς εξετάσεις και σύμφωνη γνώμη του γιατρού μακρία.
Ειδικά αν τα οιστρογόνα είναι ήδη χαμηλά μπορεί να πάθεις και κάνα καρδιακό για πλάκα.
Γι αυτό άλλωστε και οι γυναίκες παθαίνουν λιγότερο εμφράγματα ,λόγω των αυξημένων οιστρογόνων σε σχέση με την τέστο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

papagalas

New Member
όταν μειώνονται τα οιστρογόνα αυξάνεται δραματικά η lh με αποτέλεσμα να αυξάνεται σε πολύ υψηλά επίπεδα και η τέστο, και αυτό δεν είναι broscience είναι αποδεδειγμένο επιστημονικά.
 

mikegad

Well-Known Member
Σου απαντάω εγώ και ας το επιβεβαιώσει και ο Κάπα.
Στην Ελλάδα ναι το παίρνεις χωρίς συνταγή.
Στις περισσότερες χώρες απαγορεύεται.Η πλειοψηφία των χρηστών του είναι όσοι παίρνουν αναβολικά - στεροειδή και οι γυναίκες που έχουν κάνει εγχείρηση για καρκίνο στο στήθος.

Είναι πολύ ισχυρό αντιοιστρογόνο και όχι ασπιρίνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Τρεχω στο φαρμακειο μην κλεισει :p
θα κανεις ζημια στο μαλλι,σιγουρακι
Σου απαντάω εγώ και ας το επιβεβαιώσει και ο Κάπα.
Στην Ελλάδα ναι το παίρνεις χωρίς συνταγή.
Στις περισσότερες χώρες απαγορεύεται.Οι πλειοψηφία των χρηστών του είναι όσοι παίρνουν αναβολικά - στεροειδή και οι γυναίκες που έχουν κάνει εγχείρηση για καρκίνο στο στήθος.

Είναι πολύ ισχυρό αντιοιστρογόνο και όχι ασπιρίνη.
ετσι ειναι
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σου απαντάω εγώ και ας το επιβεβαιώσει και ο Κάπα.
Στην Ελλάδα ναι το παίρνεις χωρίς συνταγή.
Στις περισσότερες χώρες απαγορεύεται.Οι πλειοψηφία των χρηστών του είναι όσοι παίρνουν αναβολικά - στεροειδή και οι γυναίκες που έχουν κάνει εγχείρηση για καρκίνο στο στήθος.

Είναι πολύ ισχυρό αντιοιστρογόνο και όχι ασπιρίνη.

Όχι απαραίτητα. Εγώ τα έπαιρνα περίπου 18 μήνες (nolvadex+clomiphene) για αύξηση της τεστοστερόνης. Τα συγκεκριμένα ως serms, έχουν διαφορετική δράση από τα καθαρά αντιοιστρογονικά φάρμακα τύπου arimidex, letrozole κλπ.
Τα δεύτερα (aromatase inhibitors) λειτουργούν καθαρά στην αρωματάση μειώνοντας την δράση της στο μεταβολισμό της τεστοστερόνης και οδηγούν στην συνολική μείωση των διαθέσιμων οιστρογόνων στον οργανισμό.

Τα Serms (Selective estrogen receptor modulators) λειτουργούν όπως ακριβώς το λέει η ονομασία τους, δηλαδή ως εκλεκτικοί ρυθμιστές υποδοχέων οιστρογόνων. Δηλαδή σε κάποιους target tissues δεσμεύονται στον οιστρογονικό υποδοχέα μπλοκάροντας την δράση του, ενώ αντίθετα σε κάποιους άλλους ιστούς τους ενεργοποιούν.
Δηλαδή δουλεύουν και ως αντιοιστρογόνα αλλά και ως αγωνιστές οιστρογόνων. Η διαφορά με τους καθαρά aromatase inhibitors είναι πως δεν μειώνουν ουσιαστικά τα οιστρογόνα μιας και δεν δρουν στην αρωματάση, αλλά επιλεκτικά μπλοκάρουν την δράση του υποδοχέα τους. Η αρωματάση όμως μια χαρά συνεχίζει να οιστρογονίζει την τεστοστερόνη.

Και τα 2 έχουν επίδραση στην LH και οδηγούν σε αύξηση της τεστοστερόνης με την διαφορά πως τα serms είναι πολύ πιο αποτελεσματικά ως συνολική εικόνα και πιο ασφαλή για μακροχρόνια χρήση μιας και απλά ξεγελάνε την υπόφυση πως δεν υπάρχουν οιστρογόνα στον οργανισμό, οπότε αυξάνεται η Lh και εν συνεχεία η τεστοστερόνη.
Τα οιστρογόνα όμως σε εξέταση αίματος αυξάνονται κατακόρυφα στο αίμα μαζί με τα ανδρογόνα και την τεστοστερόνη.
Αντίθετα τα AIs μειώνουν τα οιστρογόνα όντως και αναγκάζουν την υπόφυση και πάλι να αυξήσει την LH ώστε να τα αυξήσει.
Τα AIS είναι πολύ πιο επικίνδυνα να προκαλέσουν τριχόπτωση ενώ αντίθετα τα serms σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι και ευεργετικά, ανάλογα με τον υποδοχέα που κάνουν binding. (Estrogen receptor Alpha k beta)

Μάλιστα το nolvadex σε τοπική μορφή είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά antiscarring μιας και μειώνει τον Tgf-beta 1 που αυξάνεται από τα ανδρογόνα και αν έβρισκα σε υγρή μορφή από Ελλάδα θα το δοκίμαζα αν και πιστεύω πως αυτό έχει νόημα σε αρχικά στάδια τριχόπτωσης και όχι σε προχωρημένα. Αλλά με το roller θα ήταν ένας καλός συνδυασμός.
 

mikegad

Well-Known Member
Καλά GOMI ότι και να πω είναι λίγο...τέτοια ανάλυση που κάνεις δεν υπάρχει.
Το θέμα με αυτά τα φάρμακα το είχα κοιτάξει όταν είχαν δώσει σε στενό συγγενικό πρόσωπο μετά από αφαίρεση όγκου.
Το οποίο φάρμακο μάλιστα πρέπει να λαμβάνεται για 10χρόνια καθημερινά και δεν επιτρέπεται από ότι είχε πει ο γιατρός η αλλαγή μάρκας σε αυτό το διάστημα.Αν αρχίσει με nolvadex δηλαδή πρέπει 10χρόνιά κάθε μέρα να παίρνει nolvadex ,όχι άλλο.
Δεν είχαν δώσει nolvadex αλλά κάποιο άλλο (letropen νομίζω ,αλλά μπορεί να κάνω και λάθος).
Από αυτά που είχα διαβάσει θεώρησα πως όλα την ίδια δουλεία κάνουν....
 
Μπλουζα