Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cool11

Well-Known Member
Υπαρχει καποιος 'υγιής' και ευκολος τροπος να αποκτησει το μαλλι όγκο;
Εχω μαλακές τριχες, το μαλλι γενικά 'καθεται' και ενω θα μπορουσε ολο το κεφαλι τελωσπαντων να εχει ενα πιο 'ενδιαφερον' αισθητικο αποτελεσμα, τελικα δινει μια μετρια κατα τη γνωμη μου εικονα.
Ισως αν ειχα πιο σκληρη τριχα, να στεκονταν και καλυτερα οι τριχες, και να ειχε και καλυτερο ογκο.

Γι αυτο και τα θετω και τα δυο ζητηματα εδω μαζι.

Θα ηθελα να μου προτεινετε τροπους λυσεις, εχοντας παντα κατα νου-αφου βρισκομαστε σε φορουμ για τριχοπτωση- οτι μιλαμε οτι παραλληλα μπαινουν στο κεφαλι και τα σχετικα σκευασματα για την τριχοπτωση, πραγμα το οποιο σημαινει οτι ηδη αρκετες ωρες τις ημερας ειναι κατειλημενες με αυτα τα σκευασματα, και φυσικα οτι μπαινει πρεπει να ειναι υγιεινο και να μην αναιρει την ολη προσπαθεια κατα της τριχοπτωσης.

Περιμενω τις αποψεις σας και ελπιζω κατι καλο να βγει απο αυτη τη συζητηση, και παντως καλυτερο απο την υπαρχουσα εικονα των μαλλιων μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sofo85

New Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

τι σαμπουαν χρησιμοποιεις?εμενα μου εδωσε αρκετο ογκο στα μαλλια το πρασινο σαπουνι,το εχεις δοκιμασει?
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

Πρασινο σαπουνι???? εγω βαζω fungoral 2 φορες τη βδομαδα, και τις αλλες συνηθως του εμποριου. πχ ultrex. Και με αλλα πιο καλα που δοκιμασα παντως (αλοη κλπ), δεν ειδα διαφορα στο θεμα που με ενδιαφερει (ογκος/σκληρυνση, κατι απο τα δυο). Μονο το fungoral νιωθω οτι εστω και λιγακι, σκληραινει την τριχα, αλλα φυσικα ειναι για 2 φορες τη βδομαδα, δεν ειναι για καθε μερα. Και απο ογκο τιποτε.

Πειτε δυο λογια παραπανω γι το πρασινο σαπουνι ρε παιδια.
Πριν απο λιγο καιρο κατι πηρε το ματι μου μεσα εδω στο φορουμ, αλλα δεν το πολυεψαξα. Αν καθαριζει καλα το μαλλι, πως το χρησιμοποιεις(τριβεις την...πλακα πανω στο κεφαλι?), αν ενδεικνυται για καθε μερα κλπ.
Και φυσικα αν δινει ογκο/αν σκληραινει τις τριχες, τι αποτελεσμα εχει τελωσπαντων και γιατι να το χρησιμοποιησει κανεις.... παντως υγιεινο σιγουρα ειναι!

Και οποιαδηποτε αλλη λυση, ειμαι ολος αυτια να ακουσω!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

+1 για το πράσινο σαπούνι (καστίλλης ή παπουτσάνης). πολύ καλό αν σου έχει τελείωσει το κανονικό σαμπουάν. Ή τρίβεις όλο το καλούπι στο σκάλπ, ή σαπουνίζεις τα χέρια σου πρώτα και μετά τα βάζεις στα μαλλιά. Καθαρίζει αρκετά καλά, κάνει αφρό στα μαλλιά αλλά όταν το ξεβγάζεις με νερό ο αφρός διαλύετε αμέσος, σου δίνει την αίσθηση ότι δεν υπήρχε καθόλου. αφήνει τα μαλλιά λίγο σκληρά στην υφή, αλλά τα καθαρίζει καλά. Για άλλο προιόν, το conditioner του revivogen έχω ακούσει ότι δίνει όγκο στα μαλλιά (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ).
 

dimpet

New Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΓΚΟ.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

@ANAR άλλαξες την θεραπεία σου με αυτό που γράφεις στην υπογραφή? :p ξέρεις, και αυτό μπορεί να προκαλέσει re-GROWTH αλλά όχι στα μαλλιά :D
 

geofish

New Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

Fenimore είπε:
, ή σαπουνίζεις τα χέρια σου πρώτα και μετά τα βάζεις στα μαλλιά. Καθαρίζει αρκετά καλά, κάνει αφρό στα μαλλιά αλλά όταν το ξεβγάζεις με νερό ο αφρός διαλύετε αμέσος, σου δίνει την αίσθηση ότι δεν υπήρχε καθόλου.

Σωστός ο παίκτης.
Ειδικά τα τελευταία χρόνια ο Παπουτσάνης έχει κάνει καλή δουλεία. Παλιά έπαιρνα κάτι σαπούνια έτριβα-έτριβα αλλά αφρό τίποτα.
Για όγκο κατ εμέ το καλύτερο.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

Fenimore είπε:
@ANAR άλλαξες την θεραπεία σου με αυτό που γράφεις στην υπογραφή? :p ξέρεις, και αυτό μπορεί να προκαλέσει re-GROWTH αλλά όχι στα μαλλιά :D


Εεεεε με ολα αυτα που ακουω τωρα τελευταία εδω στο φορουμ απο τους χρήστες της φινας αποφασισα να εκδηλωθώ και εγω ;D
 

akol

Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

το πρασινο σαπουνι δεν σαs προκαλει ξηροδερμία και φαγούρα??????
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

Θα παρω να δοκιμασω αλλα σκέφτομαι οτι θα ταλαιπωρηθώ μετα με το ξεμπλεγμα :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

akol είπε:
το πρασινο σαπουνι δεν σαs προκαλει ξηροδερμία και φαγούρα??????

+1

επισης τα δικα μου μαλλια τουλαχιστον τα εκανε πολυ θαμπα και ξερα και φαινοτανε πιο πολυ η αραιωση.Ειναι σα να ''μαζευει'' το μαλλι.Χαλι μαυρο.Και να εκανε δουλεια παει στο καλο,μιλαμε για εναν ακομη μυθο.Μπορει να ειναι το πιο ''υγιες'' για να λουζεσαι αλλα σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται η οψη που αφηνει στο μαλλι μ ενα σαμπουαν.

εννοειτε φυσικα πως δεν τρεχει τιποτα να δοκιμασει κανεις,εγω λουζομουν για 1 μηνα περιπου αλλα δεν ειχε νοημα.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

αν στην συνεχομενη χρηση προκαλει αυτα τοτε μια φορα στις τοσες δεν νομιζω να ειναι κακο ;)
 

geofish

New Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

xk είπε:
[quote author=akol link=topic=2727.msg48536#msg48536 date=1298540283]
το πρασινο σαπουνι δεν σαs προκαλει ξηροδερμία και φαγούρα??????

+1

επισης τα δικα μου μαλλια τουλαχιστον τα εκανε πολυ θαμπα και ξερα και φαινοτανε πιο πολυ η αραιωση.Ειναι σα να ''μαζευει'' το μαλλι.Χαλι μαυρο.Και να εκανε δουλεια παει στο καλο,μιλαμε για εναν ακομη μυθο.Μπορει να ειναι το πιο ''υγιες'' για να λουζεσαι αλλα σε καμια περιπτωση δε συγκρινεται η οψη που αφηνει στο μαλλι μ ενα σαμπουαν.

εννοειτε φυσικα πως δεν τρεχει τιποτα να δοκιμασει κανεις,εγω λουζομουν για 1 μηνα περιπου αλλα δεν ειχε νοημα.
[/quote]

Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ όταν είχα πιο πολλά μαλλιά γιατί ήταν πολύ δύσκολο στην εφαρμογή του και είχα παρατηρήσει και εγώ ξηροδερμία. Επίσης είχα δοκιμάσει πολλά σαπούνια και δεν έκαναν τίποτα.
Το μόνο που είδα αποτέλεσμα (όσο αφορά τον όγκο και την ευκολία εφαρμογής του) είναι με το Παπουτσάνης (από το σούπερ μάρκετ κόστος 0,35 €)
Καλό είναι να εναλλάσσεται με κάποιο σαμπουάν.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

Θα το δοκιμασω παιδια. Ειλικρινα θελω να δω το μαλλι με περισσοτερο ογκο, και μακαρι οντως το πρασινο σαπουνι να με βοηθησει.
 

cool11

Well-Known Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

Απογοητευση. Οχι ως προς το αποτελεσμα, αλλα ως προς την ευρεση πρασινου σαπουνιου!
Γυρισα 3 διαφορετικα σουπερ μαρκετ, και μπηκα και σε 2 φαρμακεια!
Κανενα δεν ειχε πρασινο σαπουνι.
Μαλιστα, στο ενα σουπερ μαρκετ μου ειπε ο υπευθυνος του καταστηματος, οτι εφερναν αρκαδι και παπουτσανη, αλλα εχουν αρκετο καιρο να παραλαβουν τετοια, και μαλλον αν καταλαβε καλα, δεν θα τους ξαναπρομηθευσουν!!!
Σταματησε η παραγωγη τους;
Που στο καλο τα βρισκετε εσεις? Φετος ψωνισε κανενας? Γιατι αν καποιος το αγορασε πριν 2 χρονια, σημερα μπορει να ειναι αλλιως το σκηνικο στην αγορα.
Που θα βρω? Σε κανενα μπακάλικο της συμφορας, σαν αυτο που ηταν ο Χατζηχρηστος μπακαλογατος????
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

cool11 είπε:
Απογοητευση. Οχι ως προς το αποτελεσμα, αλλα ως προς την ευρεση πρασινου σαπουνιου!
Γυρισα 3 διαφορετικα σουπερ μαρκετ, και μπηκα και σε 2 φαρμακεια!
Κανενα δεν ειχε πρασινο σαπουνι.
Μαλιστα, στο ενα σουπερ μαρκετ μου ειπε ο υπευθυνος του καταστηματος, οτι εφερναν αρκαδι και παπουτσανη, αλλα εχουν αρκετο καιρο να παραλαβουν τετοια, και μαλλον αν καταλαβε καλα, δεν θα τους ξαναπρομηθευσουν!!!
Σταματησε η παραγωγη τους;
Που στο καλο τα βρισκετε εσεις? Φετος ψωνισε κανενας? Γιατι αν καποιος το αγορασε πριν 2 χρονια, σημερα μπορει να ειναι αλλιως το σκηνικο στην αγορα.
Που θα βρω? Σε κανενα μπακάλικο της συμφορας, σαν αυτο που ηταν ο Χατζηχρηστος μπακαλογατος????

Στο γαλαξια που πηγα σημερα ειχε παρα πολλα αρκαδι αλλα δεν ειχε του παπουτσανη :mad:
 

xDante

Member
Απ: Ογκος στο μαλλι (& σκληρυνση τριχας)

τι συστατικά έχει το πράσινο σαπούνι μπορεί να τα ποστάρει κάποιος ??

επίσης εγώ χρησιμοποιώ σαπούνι γλυκερίνης σε συνδυασμό με φυτικό σαμπουάν για καλύτερη απορόφηση των θρεπτικών συστατικών του σαμπουάν (γλυκερίνη)
δεν ξέρω αν το έχει σκεφτεί κανένας δλδ δημοιυργία αφρού με το σαπουνι γλυκερίνης - δεν ξεβγάζουμε και ρίχνουμε το σαμπουαν και κάνουμε μασαζάκι.... το έχει δοκιμάσει κανείς ?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα