Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

Chs

Μέλος του προσωπικού
Kapa αν μπορείς να μου κάνεις μια χάρη :blush: μπορείς να βάλεις κάποια στιγμή στην φωτο έναν κόκκινο κύκλο εκεί που δεν είχες φύτρες και έγιναν μετά την χρήση airol + minox κ.τ.λ.π ? Αν δεν βαριέσαι φυσικά.. :) H μήπως είναι αυτές που είδα ότι έκαναν πίσω από τότε που άρχισες το vpa μόνο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
kapamarou είπε:
εχω οντως full ανταποκριση στον συνδιασμο και το vpa δεν μπορει να βελτιωσει την κατασταση το εντυπωσιακο ειναι οτι οταν σταματησα την προηγουμενη θεραπεια ειχα αραιωση σε λιγοτερο απο 20 μερες.
να τονισω οτι αυτα που υποχωρησαν ειναι τριχες που βγηκαν απο θεραπειες οι οποιες δεν υπηρχε ορατο χνουδι ουτε με μεγεθυντικο φακο, σχεδον δεκαετια χαμενες
δεν θελω να απογοητευσω κανεναν αλλα το vpa δεν αποτελει καμια επανασταση στον χωρο.
εγω προσωπικα βλεπω ενα ακομα φαρμακο απο τα χιλιαδες που μπορουν να δωσουν επανεκφυση και μαλιστα εξαιρετικα αδυναμο.
εχει ερθει ηδη τριτο στα τοπικα απο αυτα που δοκιμασα και τεταρτο γενικα απο τα growth.
αυτο που δεν ξερω ακομα ειναι το τι μπορει να κανει μακροχρονια

kapa
θέλω να μου εξηγήσεις πως εσύ θεωρείς νορμάλ ένα regrowth που είδες με την χρήση Koρτιζόνης....

καταστέλεις τους αμυντικούς μηχανισμούς του κεφαλιού που χαλάνε τα τριχοθυλάκια για 2-3 μέρες βγαίνουν κάποιες τρίχες και τις κρατάς με μινοξ-αιρολ με νύχια και με δόντια.... δεν είναι αυτό συνταρακτικό μην τρελαθούμε ... και εγώ αν βάλω κορτιζόνες μια εβδομάδα θα φυτρώσουν το θέμα είναι οτι αυτό είναι ο ορισμός του ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ....

εδώ με το vpa μιλάμε για νέους θύλακες νέες τρίχες καινούρια τριχοθυλάκια και όχι για μπαλώματα... βέβαια είναι νωρίς και μια τρίχα δεν γίνεται απο το 0 τούμπανο αυτό το ξέρουν και οι κότες..
επίσης μία τρίχα που βγαίνει με την κορτιζόνη δεν την κρατάει ούτε ο θεός... αν δεν συνεχίσουν τα τριχοθυλάκια να ανανεώνουν τα dp cells για να συνεχίσει η τρίχα να βγαίνει δεν καταλήγεις κάπου...


αν το vpa κάνει έστω το 70% απ' ότι δείχνει η έρευνα όλα τα άλλα για μένα θα είναι σκουπίδια... προς το παρόν έχουμε υπομονή

http://www.hairlossgr.com/forum/attachment.php?aid=3424

οι αριστερές τρίχες που φαίνονται στην φωτό είναι απο dp κύτταρα που τους χορηγήθηκε vp και τα δεξια όχι... οι τρίχες είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ (βέβαια είναι In vitro δοκιμές) και δεν είχαν τα ανδρογόνα να τις πολεμούν.... άρα κάτι μας δείχνει αυτό....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
xDante είπε:
kapa
θέλω να μου εξηγήσεις πως εσύ θεωρείς νορμάλ ένα regrowth που είδες με την χρήση Koρτιζόνης....

καταστέλεις τους αμυντικούς μηχανισμούς του κεφαλιού που χαλάνε τα τριχοθυλάκια για 2-3 μέρες βγαίνουν κάποιες τρίχες και τις κρατάς με μινοξ-αιρολ με νύχια και με δόντια.... δεν είναι αυτό συνταρακτικό μην τρελαθούμε ... και εγώ αν βάλω κορτιζόνες μια εβδομάδα θα φυτρώσουν το θέμα είναι οτι αυτό είναι ο ορισμός του ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ ....
δεν ειπα οτι ειναι νορμαλ το τι βγηκε αλλα σημασια εχει οτι τα κρατησα με την επομενη θεραπεια που ακολουθησα
εδώ με το vpa μιλάμε για νέους θύλακες νέες τρίχες καινούρια τριχοθυλάκια και όχι για μπαλώματα... βέβαια είναι νωρίς και μια τρίχα δεν γίνεται απο το 0 τούμπανο αυτό το ξέρουν και οι κότες..
επίσης μία τρίχα που βγαίνει με την κορτιζόνη δεν την κρατάει ούτε ο θεός... αν δεν συνεχίσουν τα τριχοθυλάκια να ανανεώνουν τα dp cells για να συνεχίσει η τρίχα να βγαίνει δεν καταλήγεις κάπου...


αν το vpa κάνει έστω το 70% απ' ότι δείχνει η έρευνα όλα τα άλλα για μένα θα είναι σκουπίδια... προς το παρόν έχουμε υπομονή

http://www.hairlossgr.com/forum/attachment.php?aid=3424

οι αριστερές τρίχες που φαίνονται στην φωτό είναι απο dp κύτταρα που τους χορηγήθηκε vp και τα δεξια όχι... οι τρίχες είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ (βέβαια είναι In vitro δοκιμές) και δεν είχαν τα ανδρογόνα να τις πολεμούν.... άρα κάτι μας δείχνει αυτό....

ναι βγηκαν καινουριοι θυλακες:welc::21m::21m::21m:


Chs είπε:
Kapa αν μπορείς να μου κάνεις μια χάρη :blush: μπορείς να βάλεις κάποια στιγμή στην φωτο έναν κόκκινο κύκλο εκεί που δεν είχες φύτρες και έγιναν μετά την χρήση airol + minox κ.τ.λ.π ? Αν δεν βαριέσαι φυσικά.. :) H μήπως είναι αυτές που είδα ότι έκαναν πίσω από τότε που άρχισες το vpa μόνο?

δεν ειχα τριχες-χνουδι ακομα ενα cm πιο μεσα απο αυτες που φαινονται στην φωτο,αυτες που φαινονται ειναι μεταμοσχευμενες,εχουν αδιασει και οι ενδιαμεσες απο τις μεταμοσχευμενες,η αραιωση ειναι μεγαλυτερη απο οσο φαινεται στις φωτογραφιες οι οποιες ηταν και αυτες τριχες θεραπειων
 

kos1987

New Member
xDante είπε:
αν το vpa κάνει έστω το 70% απ' ότι δείχνει η έρευνα όλα τα άλλα για μένα θα είναι σκουπίδια... προς το παρόν έχουμε υπομονή

http://www.hairlossgr.com/forum/attachment.php?aid=3424

οι αριστερές τρίχες που φαίνονται στην φωτό είναι απο dp κύτταρα που τους χορηγήθηκε vp και τα δεξια όχι... οι τρίχες είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ (βέβαια είναι In vitro δοκιμές) και δεν είχαν τα ανδρογόνα να τις πολεμούν.... άρα κάτι μας δείχνει αυτό....

xDante αυτη η ερευνα αφορα το hair multiplication και ουσιαστικα ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ - ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ λυση για την καραφλοκοινοτητα...Ειναι ο λογος που, τοσα χρονια οι εταιρειες που προσπαθουν, αποτυγχανουν.

Τωρα στο vpa ερευνες δειχνουν οτι τα ανδρογονα μπλοκαρουν τα σηματα που στελνουν τα dp κυτταρα σε αλλα βλαστοκυτταρα και ετσι αυτα δε διαφοροποιουνται...και ετσι το τριχοθυλακιο μπαινει σε φαση αδρανειας.Στα πειραματα που εκαναν οι κορεατες στα ποντικια εδειξε οτι πραγματι ο ρολος αυτων των σηματων ειναι σημαντικοτατος για τη δημιουργια τριχων.Ομως το πειραμα ειναι σχεδιασμενο και εχει οσο το δυνατον λιγοτερες μεταβλητες ωστε να εξαγουν γρηγορα, στατιστικα ασφαλη, συμπερασματα.Αλλο πραγμα ομως η πραγματικοτητα...Ουσιαστικα δεν ξερουμε τι επιδραση εχει το vpa στα bcl2/bax.Εχοντας διαβασει αρκετα πλεον για το θεμα αυτο και να μη σας κουραζω με λιγα λογια: Το vpa απο μονο του δεν μπορει να αναπλασσει τριχ/κιο που δεν θα εχει προβλημα στα ανδρογονα(και ουτε να σταματησει τη καταστροφικη διαδικασια που λεγεται α/α).Μπορει να συμπληρωσει μια ιδιοτητα που δεν εχει η απλη μινοξ, δλδη τη b-catenin/wnt.Εγω προσωπικα που το βαζω 2 μηνες βλεπω τις τριχες της 5αρας μινοξ να μεγαλωνουν 1,5ποντο και περιμετρικα της hairline να εχουν φουντωσει τα μικροσκοπικα χνουδια της μινοξ, σε σημειο που ολο αυτο κανει αντιθεση και πλεον ειμαι χνουδωτος nw2 απο nw3, αλλα μεσα στα υπαρχοντα (που δεν εβαζα μινοξ παλια) βλεπω αραιωση.Εαν το vpa αποτελει μια εναλλακτικη της μινοξ και μαλιστα πιο δυνατης τοτε κατι ειναι και αυτο, γιατι καταλαβα οτι η μινοξ μου εβγαζε δυο περιεργα sides.1ον ενα βουητο στα αυτια που ηταν εκνευριστικο οταν πηγαινα να κοιμηθω και 2ον μια αισθηση καταρροης στη μυτη.Με το vpa δεν εχω καταλαβει τπτα μεχρι τωρα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kos, κατά διαστήματα, ανάλογα την όποια θεραπεία τύχει να κάνω, έχω παρατηρήσει όπως λες περιμετρικά της hairline το ίδιο πράγμα και όμως στο κέντρο του κεφαλιού, στα υπάρχοντα που λες, έβλεπα αραίωση.
Δηλαδή όπως ακριβώς το περιγράφεις και φοβόμουν και σταματούσα την όποια θεραπεία. (δεν έχει σημασία ποια)
Έχεις κάποια άποψη γιατί ή τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
 

kos1987

New Member
GOMI είπε:
kos, κατά διαστήματα, ανάλογα την όποια θεραπεία τύχει να κάνω, έχω παρατηρήσει όπως λες περιμετρικά της hairline το ίδιο πράγμα και όμως στο κέντρο του κεφαλιού, στα υπάρχοντα που λες, έβλεπα αραίωση.
Δηλαδή όπως ακριβώς το περιγράφεις και φοβόμουν και σταματούσα την όποια θεραπεία. (δεν έχει σημασία ποια)
Έχεις κάποια άποψη γιατί ή τι μπορεί να σημαίνει αυτό?

Η πιο λογικη εξηγηση ειναι οτι προκειται για shed.Μεσα στα υπαρχοντα (προς το παρον) μαλλια χανονται καποιες τριχες που ειναι πιο λεπτες κλπ και ετσι φωτιζουμε περισσοτερο.Δεν ειναι δυνατον "θεραπεια" να θεριζει μαλλια απο καπου και να τα φυτρωνει αλλου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Adriano είπε:
Εγώ πάντως ξαναπάω για rogaine foam.Δεν μου αρέσει και δεν μπορώ να παίξω και άλλο γιατί θα μείνω γλόμπος.Μάλλον θα το χρησιμοποιήσω μόνο για κροτάφους.Θέλω regrowth καθαρό και να κρατηθώ για να πάω για μεταμόσχευση.Να τελειώνω και με αυτό σιγά σιγά.

μην παρασυρεσαι απο τα δικα μου αποτελεσματα,το ανεφερα και εξ αρχης οτι δεν περειμενω βελτιωση,εχω αποκομησει ενα 90% απο την ουσια που χρησιμοποιουσα πριν.
δως του μια ευκαιρια εκτος και αν βλεπεις αραιωση
 

xDante

Member
καλά δεν εννούσα θύλακες κατάλαβες... νέες τρίχες στους υπάρχοντες ....


kos1987 είπε:
xDante αυτη η ερευνα αφορα το hair multiplication και ουσιαστικα ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ - ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ λυση για την καραφλοκοινοτητα...Ειναι ο λογος που, τοσα χρονια οι εταιρειες που προσπαθουν, αποτυγχανουν.

Τωρα στο vpa ερευνες δειχνουν οτι τα ανδρογονα μπλοκαρουν τα σηματα που στελνουν τα dp κυτταρα σε αλλα βλαστοκυτταρα και ετσι αυτα δε διαφοροποιουνται...και ετσι το τριχοθυλακιο μπαινει σε φαση αδρανειας.Στα πειραματα που εκαναν οι κορεατες στα ποντικια εδειξε οτι πραγματι ο ρολος αυτων των σηματων ειναι σημαντικοτατος για τη δημιουργια τριχων.Ομως το πειραμα ειναι σχεδιασμενο και εχει οσο το δυνατον λιγοτερες μεταβλητες ωστε να εξαγουν γρηγορα, στατιστικα ασφαλη, συμπερασματα.Αλλο πραγμα ομως η πραγματικοτητα...Ουσιαστικα δεν ξερουμε τι επιδραση εχει το vpa στα bcl2/bax.Εχοντας διαβασει αρκετα πλεον για το θεμα αυτο και να μη σας κουραζω με λιγα λογια: Το vpa απο μονο του δεν μπορει να αναπλασσει τριχ/κιο που δεν θα εχει προβλημα στα ανδρογονα(και ουτε να σταματησει τη καταστροφικη διαδικασια που λεγεται α/α).Μπορει να συμπληρωσει μια ιδιοτητα που δεν εχει η απλη μινοξ, δλδη τη b-catenin/wnt.Εγω προσωπικα που το βαζω 2 μηνες βλεπω τις τριχες της 5αρας μινοξ να μεγαλωνουν 1,5ποντο και περιμετρικα της hairline να εχουν φουντωσει τα μικροσκοπικα χνουδια της μινοξ, σε σημειο που ολο αυτο κανει αντιθεση και πλεον ειμαι χνουδωτος nw2 απο nw3, αλλα μεσα στα υπαρχοντα (που δεν εβαζα μινοξ παλια) βλεπω αραιωση.Εαν το vpa αποτελει μια εναλλακτικη της μινοξ και μαλιστα πιο δυνατης τοτε κατι ειναι και αυτο, γιατι καταλαβα οτι η μινοξ μου εβγαζε δυο περιεργα sides.1ον ενα βουητο στα αυτια που ηταν εκνευριστικο οταν πηγαινα να κοιμηθω και 2ον μια αισθηση καταρροης στη μυτη.Με το vpa δεν εχω καταλαβει τπτα μεχρι τωρα.

δηλαδή εσύ θεωρείς οτι αυτό ίσως είναι μια πρόσθεση ας πούμε το νέο BIG4 ? να λειτουργεί συμπληρωματικά της μινοξ (άσχετα με τα sides) ?
 

lab_rat

Member
n094 είπε:
somari είπε:
Ναι, πως είναι πχ ένας αθλητής που τρώει πρωτεϊνη και βγάζει νορμάλ μύες και ένας που βαράει στεροειδή και βγάζει μύες ακόμα και στα βλέφαρα, ε κάτι τέτοιο μου κάνει η διαφορά νορμάλ stimulant και airol.

Συγνώμη, αλλά αυτό μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο… δεν είναι δυνατόν να φυτρώσει τρίχα χωρίς θύλακα. Ο θύλακας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της τρίχας είναι η «γενεσιουργός κυτταρική δομή» για την τρίχα. Άρα από την στιγμή που δημιουργείται τρίχα δημιουργείται και κανονικός θύλακας, το κατά πόσο μένει ζωντανός αν σταματήσεις μια θεραπεία, είναι βέβαια άλλο θέμα.
Τοτε πως εξηγεις το γεγονος οτι καποιοι οπως εγω βγαλαμε κ τριχες πανω απο τα φρυδια -καποιες αρκετα πιο πανω- η ακομα και 5-6 cm πιο μακρια απο τον κροταφο (προς το κουτελο) οπως και στα ζυγοματικα, κατω απο τα ματια? Προφανως και δεν ειναι φυσικο...
 

somari

Active Member
Όπως είπα lab, εν δυνάμει θύλακες έχουμε παντού εκτός από παλάμες/πατούσες. Άρα με "αφύσικα" μέσα - βλέπε airol μπορείς να βγάλεις τρίχες σχεδόν παντού.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
lab_hair είπε:
n094 είπε:
somari είπε:
Ναι, πως είναι πχ ένας αθλητής που τρώει πρωτεϊνη και βγάζει νορμάλ μύες και ένας που βαράει στεροειδή και βγάζει μύες ακόμα και στα βλέφαρα, ε κάτι τέτοιο μου κάνει η διαφορά νορμάλ stimulant και airol.

Συγνώμη, αλλά αυτό μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο… δεν είναι δυνατόν να φυτρώσει τρίχα χωρίς θύλακα. Ο θύλακας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της τρίχας είναι η «γενεσιουργός κυτταρική δομή» για την τρίχα. Άρα από την στιγμή που δημιουργείται τρίχα δημιουργείται και κανονικός θύλακας, το κατά πόσο μένει ζωντανός αν σταματήσεις μια θεραπεία, είναι βέβαια άλλο θέμα.
Τοτε πως εξηγεις το γεγονος οτι καποιοι οπως εγω βγαλαμε κ τριχες πανω απο τα φρυδια -καποιες αρκετα πιο πανω- η ακομα και 5-6 cm πιο μακρια απο τον κροταφο (προς το κουτελο) οπως και στα ζυγοματικα, κατω απο τα ματια? Προφανως και δεν ειναι φυσικο...
και στα αυτια:grandpa::grandpa:
 

kos1987

New Member
axl.ddl είπε:
α ρε φιλε χαρα στο κουραγιο σου και σενα και στα αλλα παιδια που δεν το βαζετε κατω!εγω τα πεταξα ολα η λυση δεν υπαρχει ακομα απλα πιστευω οτι πολλοι εχουν εθιστει με τις (θεραπειες)και κανουν οτι μπορεις να φανταστεις στα κεφαλια τους.την αληθεια την λεει ο καθρεφτης και τα ματια μας, απο 5 τριχες να πας 6 δεν λεει τιποτα παλι καραφλας εισαι .δεν αξιζει ολη αυτη η ταλαιπωρια!μακαρι να γινει κατι και να ξαναεχουμε πισω τα μαλλια μας. αυτο δεν θα γινει ομως ουτε με τοπικα ,ουτε με χαπια για τον προστατη και την επιλειψια. μην γινομαστε και γελοιοι για να φτιαξουμε ενα προβλημα μας... την γνωμη μου λεω απλα δεν πουλαω τιποτα ουτε εχω καποιο συμφερον γτ εχω δει πολλα εδω μεσα!

Λες τα πραγματα με το ονομα τους.Αυτη ειναι η πραγματικοτητα.Η οριστικη λυση υπαρχει (βασικα ειναι 2 μεχρι στιγμης) αλλα περιμενει καποιον υποψηφιο επενδυτη για να αρχισει τις διαδικασιες, ωστε να φτασει στην αγορα.Εαν η α/α ηταν ασθενεια τοτε η θεραπεια θα ειχε ηδη βγει, αλλα βλεπεις τα συμφεροντα ειναι ΠΟΛΛΑ για να μη βγει.Η α/α επιδρα κυριως στο θεμα που λεγεται ψυχολογια και στην ανασφαλεια που προκυπτει απο τη νεα μας εικονα.Εαν γεννιομασταν απο την αρχη καραφλοι δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα...


@XDante: Βig 4?γιατι οχι?αλλα δε νομιζω να υπαρχει καποιος που να παιρνει 4 πραγματα για να σωσει το μαλλι...ουτε καρδιοπαθεις να ειμαστε...

Δεν ξερω εαν γινει προσθηκη στο ποσιμο διαλυμα vpa, μινοξ τι θα γινει?δλδη στο μπουκαλακι vpa να μπει οινοπνευμα 20-30% και μετα διπλασια ποσοτητα μινοξ πενταρα.Θα κρυσταλλωσει?
 

Hopefull

New Member
axl.ddl είπε:
α ρε φιλε χαρα στο κουραγιο σου και σενα και στα αλλα παιδια που δεν το βαζετε κατω!εγω τα πεταξα ολα η λυση δεν υπαρχει ακομα απλα πιστευω οτι πολλοι εχουν εθιστει με τις (θεραπειες)και κανουν οτι μπορεις να φανταστεις στα κεφαλια τους.την αληθεια την λεει ο καθρεφτης και τα ματια μας, απο 5 τριχες να πας 6 δεν λεει τιποτα παλι καραφλας εισαι .δεν αξιζει ολη αυτη η ταλαιπωρια!μακαρι να γινει κατι και να ξαναεχουμε πισω τα μαλλια μας. αυτο δεν θα γινει ομως ουτε με τοπικα ,ουτε με χαπια για τον προστατη και την επιλειψια. μην γινομαστε και γελοιοι για να φτιαξουμε ενα προβλημα μας... την γνωμη μου λεω απλα δεν πουλαω τιποτα ουτε εχω καποιο συμφερον γτ εχω δει πολλα εδω μεσα!




εγω απο προσωπικης εμπειριας θυμαμαι την μαχη την εδινα μεχρι το σημειο που το μαλλι μου φαινοταν καλυτερο λιγο μακρυ απο οτι ξυρισμενο. Με το που γυρισε εκει η πλαστιγκα τοτε εκει ηταν και πιο ευκολο να τελειωσω το ταξιδι στις θεραπειες καθε ειδους. Απλα ειπα ενταξει αστο ξυρισε τα και μαθε να σου αρεσει.

Νομιζω οσοι εχουν μαλλια ακομα και ασχολουνται με τα forums ειναι λογικο να τη ψαχνουν και να πειραματιζονται, δεν λεω οτι ειναι το σωστο αλλα ειναι σιγουρα λογικο απο μια αποψη και δεν μπορεις να κατακρινεις. Ειδικα αν το propecia δεν εχει κατσει οπως πρεπει ή εχει βγαλει παρενεργειες τοτε εκει συνηθως αρχιζουν τα πειραματα. Ξερουμε ολοι τι ψυχολογικες προεκτασεις εχει η τριχοπτωση σε πολλους απο εμας...

Ενα thread σαν αυτο με το VPA αν το εβλεπα παλιοτερα θα χα βρει τον καινουριο μου εθισμο, μια ακομη ελπιδα, με το που θα το εφτιαχνα και θα το βαζα πρωτη φορα θα ενοιωθα ηδη καλυτερα! θα ελεγα κανω κατι, το παλευω, αλλοι βλεπουν αποτελεσματα, τι ωραια!!! Καθε μερα θα μουνα μπροστα στο καθρεπτη να ψαχνω νεες τριχες! Οπως και να το κανουμε ειναι τουλαχιστον ενα ψυχολογικο boost!

τωρα μετα απο τοσα χρονια βλεπω ενα τετοιο thread και το πρωτο που κανω δεν ειναι να διαβαζω την επιτυχια σε καποιους αλλα παω να ψαξω τι ειναι αυτο το valproic acid και γιατι χρησιμοποιειτε και τι παρενεργειες μπορει να εχει. Και λεω παναγια μου τι βαζουν τα παιδια στα κεφαλια τους καλυτερα να παιρνανε propecia (που λεει ο λογος) τουλαχιστον εκει ξερουμε τι παθαινεις.

Η αληθεια ομως ειναι οτι οταν εχεις ακομα μαλλι ειναι δυσκολο να μην προσπαθησεις να το κρατησεις αμαν εχεις μπει στο trip των forum, δυστυχως οπως και σε καθε μαχη τα πιο περιεργα και τα πιο επικινδυνα που μπορουν να σου συμβουν ειναι οταν ακομα δινεις τη μαχη(χαπια με παρεργειες, πειραματικες θεραπειες, μεταμοσχευσεις πριν την ωρα τους. Οταν εχεις παραδοθει και εχεις παραδεχτει την τελικη ηττα σου μετα εισαι safe και δεν ξαναμπαινεις σε μαχη παραμονο αμα ξερεις οτι θα τη κερδισεις και χωρις να πληρωσεις το τιμημα που πληρωνες παλιοτερα για καθε περιοδικη σου νικη . Οποτε τι να πεις αμα εχεις δωσει μαχες και εσυ για χρονια στους πιο νεους... να τους πεις αυτος ο πολεμος δεν κερδιζεται? Ο μαχητης δεν θα σε πιστεψει ποτε... οποτε καλες μαχες και οσο το δυνατον λιγοτερες απωλειες για να κρατησετε το οχυρο και μακαρι να εμφανιστει καποια στιγμη το ιππικο που χρονια ολοι περιμενουν!
 

lab_rat

Member
Αν καποιος χρησιμοποιει καποιο απο τα σχετικα light blockers και μπει σε vpa. Τοτε απο εκει και περα αν εχει προβλημα να βαζει πολλα στο κεφαλι του μπορει απλα να σταματησει το blocker γιατι μεχρι στιγμης το vpa την κανει τη δουλεια σε αυτο το θεμα.
Οποτε αν καποιος θελει να χρησιμοποιει και μινοχ μαζι, τοτε παλι big3 ειναι! ;)
 

xDante

Member
Και εγώ έτσι νιώθω φίλε Hopefull κυριολεκτικά στα πρόθυρα NW6 το εφαρμόζω γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω απλά πράγματα...
κοντέυω ένα μήνα σε 7 μέρες και δεν έχω sides μέχρι στιγμής και κανένα μέλος δεν έχει αναφέρει τίποτα... άρα ως τοπικό θα το χαρακτήριζα ως φαινομενικά ασφαλές προς το παρόν (βέβαια ποτέ δεν ξέρουμε αν θα βγάλει sides μακροχρόνια) εμείς οι μεγάλοι norwood πιστέυω οτι θα πρέπει να ήμαστε οι πρώτοι που δεν θα πρέπει να απογοητέυουμε κανένα μέλος ... γιατί απλά δεν θα ήμαστε πια χρήσιμοι στο φορουμ να ξεγραφτούμε και τέλος.... μπορεί να λες ότι λές αλλά το Nickname σου τα λέει ΟΛΑ... όλοι έχουμε ελπίδες όσο ακόμη είμαστε μικροί ... και όσο θα υπάρχουν έστω και λίγοι σπόροι ελπίδας εδώ θα είμαστε να τους καλιεργούμε έστω κι αν πιστέυουμε οτι κάποια στιγμή θα είναι μάταιο...
 

kos1987

New Member
xDante είπε:
δηλαδή εσύ θεωρείς οτι αυτό ίσως είναι μια πρόσθεση ας πούμε το νέο BIG4 ? να λειτουργεί συμπληρωματικά της μινοξ (άσχετα με τα sides) ?

Ο συνδυασμος με χαμηλη δοση υδροκορτιζονης θα πρεπει να κανει παπαδες.Δλδη θα περιορισει τη "φλεγμονη" που ουσιαστικα αυτη καταστρεφει το τριχ/κιο και το vpa θα κανει αυτο που ξερει καλα.Να ενεργοποιει τα cd34+ κλπ.Υδροκορτιζονη σε συγκεντρωση 0,05% δεν προκαλει μεταβολη στo παχος του δερματος, αλλα η ερευνα περιοριζεται σε σκυλια Beagle:sleepy: http://www.jarvm.com/articles/Vol8Iss1/Reme.pdf
Αλλα λογικα δεν υπαρχει προβλημα αφου στο εμποριο υπαρχει το remoxII που περιεχει μινοξ υδροκορτιζονη 0,1% και τρετιν.
http://www.anagen.net/remoxin.htm
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
xDante είπε:
όλοι έχουμε ελπίδες όσο ακόμη είμαστε μικροί ... και όσο θα υπάρχουν έστω και λίγοι σπόροι ελπίδας εδώ θα είμαστε να τους καλιεργούμε έστω κι αν πιστέυουμε οτι κάποια στιγμή θα είναι μάταιο...

:laie:
 

xDante

Member
kos1987 είπε:
xDante είπε:
δηλαδή εσύ θεωρείς οτι αυτό ίσως είναι μια πρόσθεση ας πούμε το νέο BIG4 ? να λειτουργεί συμπληρωματικά της μινοξ (άσχετα με τα sides) ?

Ο συνδυασμος με χαμηλη δοση υδροκορτιζονης θα πρεπει να κανει παπαδες.Δλδη θα περιορισει τη "φλεγμονη" που ουσιαστικα αυτη καταστρεφει το τριχ/κιο και το vpa θα κανει αυτο που ξερει καλα.Να ενεργοποιει τα cd34+ κλπ.Υδροκορτιζονη σε συγκεντρωση 0,05% δεν προκαλει μεταβολη στo παχος του δερματος, αλλα η ερευνα περιοριζεται σε σκυλια Beagle:sleepy: http://www.jarvm.com/articles/Vol8Iss1/Reme.pdf
Αλλα λογικα δεν υπαρχει προβλημα αφου στο εμποριο υπαρχει το remoxII που περιεχει μινοξ υδροκορτιζονη 0,1% και τρετιν.
http://www.anagen.net/remoxin.htm

εγώ γιατί πιστέυω οτι η κετοκοναζόλη κάνει το ίδιο ακριβώς πράγμα... για κάνε ένα research ....
την airol σκέφτομαι τι μπορεί να προσφέρει μαζί με το vpa...
 

geofish

New Member
Έκλεισα περίπου 4 εβδομάδες χρήσης και είπα να κάνω μια ενημέρωση.

Μετά την πανωλεθρία που έπαθα με το σχήμα airol-minox έχω να πω το εξης.

Η τριχόπτωση σταμάτησε, το μαλλί δείχνει πιο δυνατό και πιο πυκνό (ίσως να είναι και ψευδαίσθηση) κάποια χνουδάκια πήραν λίγο τα πάνω τους αλλά από καινούργιες τρίχες τίποτα ακόμη

Επίσης καμία παρενέργεια δεν έχει εμφανιστεί. Έχω κάποια κούραση αλλά μάλλον το αποδίδω στην πολλή ζεστή.

Θα δούμε τι θα γίνει το επόμενο μήνα.
 
Μπλουζα