Να πάρω φιναστεριδη;

Panos1995

Member
Γεια σας παιδιά
Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε αν θέλω να βάλω φιναστεριδη αλλά να ξέρω ότι έχει παρενέργειες.Ειμαι προβληματισμένος για το αν χρησιμοποιήσω ή όχι.Οσοι χρησιμοποιείτε ποια είναι η εμπειρία σας;Εχετε παρενέργειες;Είμαι σε δίλημμα πραγματικά.Απο την μια θέλω να βάλω αλλά από την άλλη φοβάμαι τις παρενέργειες.Καθε άποψη μου είναι χρήσιμη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Να ξέρεις απλά ότι είναι απόφαση ζωής αυτό το φάρμακο.
Αν το ξεκινήσεις θα είσαι μαζί του για πάντα.
 

dim d

Well-Known Member
Γεια σας παιδιά
Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε αν θέλω να βάλω φιναστεριδη αλλά να ξέρω ότι έχει παρενέργειες.Ειμαι προβληματισμένος για το αν χρησιμοποιήσω ή όχι.Οσοι χρησιμοποιείτε ποια είναι η εμπειρία σας;Εχετε παρενέργειες;Είμαι σε δίλημμα πραγματικά.Απο την μια θέλω να βάλω αλλά από την άλλη φοβάμαι τις παρενέργειες.Καθε άποψη μου είναι χρήσιμη
τι εννοεις ξερεις οτι εχει παρενεργειες;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Μην είσαι υπερβολικός.
Απλά εννοώ ότι εάν κάποιος το σταματήσει στη συνέχεια θα πάει πίσω όσο αφορά την τριχόπτωση.
Εννοείται ότι τα οφέλη της φιναστερίδης είναι υπεράνω οποιουδήποτε άλλου φαρμάκου όσο αφορά την τριχόπτωση.
 
φιλε πες μας και ποσο χρονων εισαι, οπως και σε τι κατασταση ειναι το μαλλι σου, εγω παντως συμπληρωσα 12 μηνες καθημερινης χρησης χωρις καμια απολυτως παρενεργεια
 

Andreas10

Active Member
φιλε πες μας και ποσο χρονων εισαι, οπως και σε τι κατασταση ειναι το μαλλι σου, εγω παντως συμπληρωσα 12 μηνες καθημερινης χρησης χωρις καμια απολυτως παρενεργεια
Φίλε, επειδή είδα ότι είχες ανοίξει ένα νημα πριν από κάποια χρόνια θες να μας πεις σε τι κατάσταση είσαι μετά και τη χρήση της φινας. Περιπτώσεις σαν και σένα είναι χρήσιμες και για εμάς τους νεότερους για να βλέπουμε πως λειτουργούν οι θεραπείες
 

Kostas97

Well-Known Member
Θελω να ειμαι ξεκαθαρος.
Προσωπικα πιστευω οσοι λετε οτι η δερματολογος σας ειπε ναι αλλα θα εχει παρενεργειες, δε μιλησατε ποτε με δερματολογο και το λετε μονοι σας.
Εχω μιλησει με 3(γυναικες) και ολες απλα μου ειπαν ξεκιναμε μινοξιδιλη και ακολουθει φιναστεριδη.
Εσενα δηλαδη ο δερματολογος για ενα φαρμακο με 3% παρενεργειες στο ειπε ετσι σαν να σε βαλει σε φαρμακο με 90% παρενεργειες και σε προειδοποιει.
Χαλαρωστε και μη σκεφτεστε φαντασματα γιατι δεν υπαρχουν :D

Υπαρχουν μικρες πιθανοτητες παρενεργειων στο 1mg/ημερα (3%περιπου).
Παρολα αυτα πλεον ξεκιναμε ολοι με customized dose οποτε και μιλαμε για ακομα μικροτερες πιοθανοτητες στις ηδη μικρες.
Ξεκινα αν θες να σωσεις τα μαλλια σου.
Οταν ξεκινας μετανιωνεις που δεν ξεκινησες νωριτερα.
Αν υπαρχουν δερματολογοι που ακομα λενε τετοια σαχλα πραγματα και δε σε ξεκιναν απευθειας σε customized dose θεωρω δεν αξιζει να ασχοληθεις αλλο μαζι τoυς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dim d

Well-Known Member
Θελω να ειμαι ξεκαθαρος.
Προσωπικα πιστευω οσοι λετε οτι η δερματολογος σας ειπε ναι αλλα θα εχει παρενεργειες, δε μιλησατε ποτε με δερματολογο και το λετε μονοι σας.
Εχω μιλησει με 3(γυναικες) και ολες απλα μου ειπαν ξεκιναμε μινοξιδιλη και ακολουθει φιναστεριδη.
Εσενα δηλαδη ο δερματολογος για ενα φαρμακο με 3% παρενεργειες στο ειπε ετσι σαν να σε βαλει σε φαρμακο με 90% παρενεργειες και σε προειδοποιει.
Χαλαρωστε και μη σκεφτεστε φαντασματα γιατι δεν υπαρχουν :D

Υπαρχουν μικρες πιθανοτητες παρενεργειων στο 1mg/ημερα (3%περιπου).
Παρολα αυτα πλεον ξεκιναμε ολοι με customized dose οποτε και μιλαμε για ακομα μικροτερες πιοθανοτητες στις ηδη μικρες.
Ξεκινα αν θες να σωσεις τα μαλλια σου.
Οταν ξεκινας μετανιωνεις που δεν ξεκινησες νωριτερα.
Αν υπαρχουν δερματολογοι που ακομα λενε τετοια σαχλα πραγματα και δε σε ξεκιναν απευθειας σε customized dose θεωρω δεν αξιζει να ασχοληθεις αλλο μαζι της.
Κωστα απο προσωπικη εμπειρια αρκετοι σε αποθαρρυνουν. Μακαρι να μην ηταν ετσι αλλα ειναι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Κωστα απο προσωπικη εμπειρια αρκετοι σε αποθαρρυνουν. Μακαρι να μην ηταν ετσι αλλα ειναι.
Φιλε πραγματικα τραγικο.
Οταν ερχεται ενας ασθενης και σου λεει πηρα αποσαση ζωης να κρατησω το μαλλι, οφειλεις ως δερματολογος να τον επιβλεπεις και να του δωσεις με τη μεγαλυτερη δυνατη ασφαλεια αγωγες που το οφελος να ειναι μεγαλυτερο του οποιου αρνητικου.
Επειδη ομως προφανως δεν εχουν τη γνωση των συγκεκριμενων φαρμακων σου λενε ο,τι γραφουν τα περιοδικα του ιντερνετ.

Δε μπορει για ενα φαρμακο με 3% επισημο στατιστικο παρενεργειων να στο παρουσιαζουν διαφορετικα...
Για ολα τα φαρμακα αυτο κοιταμε τις επισημες ερευνες.

Παρολα αυτα τη μινοξιδιλη στη δινουν σαν να ειναι νερακι...Λες και η μινοξιδιλη δεν εχει αναφορες παρενεργειων...
Πραγματικα λυπαμαι οσους πεφτουν σε τετοιους γιατρους.
 

tol

Well-Known Member
44 χρονων, καθε μερα 1,25mg φινα χαπι εδω και 3 μηνες. Κανενα συμπτωμα μεχρι τωρα.

Φιλε Strato, ξεκινησες και εσυ φιναστεριδη; Αν θυμαμαι καλα απο καποιους παρελθοντικους διαλογους μεταξυ μας, ησουν αρνητικος.

Γενικα, αυτο που διαπιστωνω το τελευταιο χρονο στο forum (και αλλα μελη εχουν προσφατα ξεκινησει τη ληψη φιναστεριδης) ειναι οτι, ισως, και ο υποφαινομενος εχει καταφερει κατι σημαντικο...να πεισει καποιους πως η μοναδικη εγκεκριμενη λυση κατα της αλωπεκιας (εκτος της μεταμοσχευσης) ειναι η φιναστεριδη.

Ελπιζω η προσπαθεια που καταβαλλω τα τελευταια χρονια να αποβαλω ανυποστατες φοβιες για το χαπι, να ευοδωθει και, επιτελους, να συνειδητοποιησουν, ειδικα τα νεαρα μελη, οτι "οι καιροι ου μενετοι" (οι ευκαιριες ερχονται και παρερχονται, η δραση πρεπει να ειναι αμεση). Οσο πιο γρηγορα προλαβει καποιος την τριχοπτωση (στα αρχικα της σταδια), τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες καταστολης της. Η δαιμονοποιηση του χαπιου και η καλλιεργεια τρομου απο κατα φαντασιαν ασθενεις πρεπει να σταματησει. Η φιναστεριδη σε μικρες ηλικιες και σε αρχικα σταδια τριχοπτωσης μπορει να αποφερει σημαντικα οφελη.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ο γιατρός σου είπε μην πάρεις φιναστερίδη γιατί έχει παρενέργειες και το έκλεισε εκεί ; Ούτε αφιέρωσε χρόνο να το συζητήσει μαζί σου και να τα βάλετε κάτω να τα δείτε παρέα και να σου δώσει την άποψη του ( παίζει να μην έχει καν βέβαια ) ; Που εμπιστευόμαστε τα κεφάλια μας ρε φίλε. Κρίμα , κρίμα και κρίμα. Άλλος ένας που θα καράφλιαζε πριν την ώρα του γιατί έπεσε σε δερματολόγο rockstar. Τεσπα, εσένα δε σου είπε πως θα αυτοκτονήσεις τουλάχιστον. Εμένα με έστειλε και πριν την ώρα μου.
 

Kostas97

Well-Known Member
Θα το πω τελειως απλα για να καταλάβει και ο φίλος.
Η ιατρική βασίζεται σε έρευνες επίσημες. Έτσι λοιπόν ένας γιατρός οφείλει κοιτώντας τες να αποφασιζει.
Τωρα διανύουμε την περίοδο κωρονοιου και ειναιβμια ωραία ευκαιρία να κάνουμε μια παρομοίωση.
Υπάρχουν οι γιατροί που βασίζονται σε επίσημες έρευνες και παίρνουν αποφάσεις και υπάρχουν και οι γιατροί που εκφράζουν προσωπική άποψη και κάνουν "αντιπολιτευση".
Η συγκεκριμένη γιατρος λοιπόν του φίλου εκφράζει μια προσωπική άποψη και οχι μια ιατρικη άποψη που οπως είπα βασίζεται στην έρευνα.
Φίλε @Xristos31 επειδή πιστεύω θα έχεις μπερδευτεί, είτε δοκιμασε να πάρεις γνωμη από κάποιον ειδικό στη τριχοπτωση, είτε διαβασε τα τελευταια νήματα για να καταλάβεις τι γίνεται.
Ψάξε το βίντεο του Αναστασακη στο φόρουμ για τη φιναστεριδη
Καθώς επίσης δες και το νημα που γράφει bhr εδω πιο κάτω και γράφει επίσης αλλος ενας(Αργυριου) γιατρος που και ο ίδιος κάνει χρήση.
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε tol
Νομίζω στο συγκεκριμένο θέμα είσαι πρωτεργάτης και διεκδικείς τα σκήπτρα της εγκαθίδρυσης στο φόρουμ τη φινας σαν must θεραπεία.
Ούτε εγώ δεν την πρόβαλα τόσο.
Θα εισηγηθώ στον Cvial ένα μικρό δώρο για σένα.
Έχεις προσφέρει τα μέγιστα και ακόμα και στον άλλον που φωνάζουμε και τα λέμε και εκεί τον αλλάζουμε.
Άστον να λέει δε βλέπουμε τι κάνουμε?
 
  • Like
Reactions: tol

Stratos

Well-Known Member
Φιλε Strato, ξεκινησες και εσυ φιναστεριδη; Αν θυμαμαι καλα απο καποιους παρελθοντικους διαλογους μεταξυ μας, ησουν αρνητικος.

Γενικα, αυτο που διαπιστωνω το τελευταιο χρονο στο forum (και αλλα μελη εχουν προσφατα ξεκινησει τη ληψη φιναστεριδης) ειναι οτι, ισως, και ο υποφαινομενος εχει καταφερει κατι σημαντικο...να πεισει καποιους πως η μοναδικη εγκεκριμενη λυση κατα της αλωπεκιας (εκτος της μεταμοσχευσης) ειναι η φιναστεριδη.

Ελπιζω η προσπαθεια που καταβαλλω τα τελευταια χρονια να αποβαλω ανυποστατες φοβιες για το χαπι, να ευοδωθει και, επιτελους, να συνειδητοποιησουν, ειδικα τα νεαρα μελη, οτι "οι καιροι ου μενετοι" (οι ευκαιριες ερχονται και παρερχονται, η δραση πρεπει να ειναι αμεση). Οσο πιο γρηγορα προλαβει καποιος την τριχοπτωση (στα αρχικα της σταδια), τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες καταστολης της. Η δαιμονοποιηση του χαπιου και η καλλιεργεια τρομου απο κατα φαντασιαν ασθενεις πρεπει να σταματησει. Η φιναστεριδη σε μικρες ηλικιες και σε αρχικα σταδια τριχοπτωσης μπορει να αποφερει σημαντικα οφελη.
εδώ θα με βάλουν με το ζόρι για να μην χάσω τη δουλειά μου να κάνω εμβόλιο μηνών με νεκρούς και παρενέργειες, θα φοβηθώ τη φίνα που την παίρνουν χρόνια? ελπίζω με τη ρακί που την παίρνω να μην έχει παρενέργεια στο μέλλον..
 
Μπλουζα