Νέο μέλος και απορίες!

anrogman

New Member
Παιδιά γειά σας! Καινούργιο μέλος στο forum! :)
Είμαι 22 χρονών, έχω εμφανίσει κάποιου βαθμού τριχόπτωση (οι κρόταφοι έχουν αραιώσει και στο πάνω μέρος υπάρχει λίγη αραίωση που δύσκολα φαίνεται).
Δεν είναι εμφανές, αλλά για προληπτικούς λόγους, σκέφτηκα να ξεκινήσω κάποια θεραπεία.

Η δερματολόγος στην οποία πήγα, μου πρότεινε τα εξής:
1. Σαμπουάν Hair Force της Frezyderm.
2. HairWay Minoxidil 5%.

Μετά από 2,5 μήνες θεραπείας, δεν νομίζω ότι έχω δει κάποιο αποτέλεσμα στην τριχόπτωση (συνεχίζει ίσως και σε κάπως μεγαλύτερο βαθμό), ωστόσο, αυτό που με παραξενεύει είναι ότι τα μαλλιά φαίνονται καλύτερα!
Ήθελα, λοιπόν, να σας ρωτήσω αν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω (π.χ. DHT αναστολέα, κάποιο άλλο σαμπουάν ή roller).

Σας ευχαριστώ!!! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα.
βαλε και Ω3 http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8983.html
 

jiger

New Member
πιστευω πως ευθυνεται το σαμπουαν γιατι χρησιμοποιω το ιδιο εδω και 10 μηνες.κανει τη τριχα πιο «χοντρη» και ετσι τα μαλλια φαινονται πυκνοτερα.συνεχισε την θεραπεια κ προσθεσε κ ωμεγα 3.εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το σχημα μινοξ+ωμεγα 3 προς το παρον.
 

anrogman

New Member
Επίσης, σκέφτομαι να αλλάξω τη μινοξιδίλη, από HairWay σε Rogaine foam.
Πιστεύετε δηλαδή ότι δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσω ακόμη DHT blocker? Το λέω για να σταματήσει η τριχόπτωση, επειδή η μινοξιδίλη δεν έχει βοηθήσει προς το παρόν, σε αυτό το κομμάτι.
Ακόμη, θέλω να σας ρωτήσω αν χρειάζεται να βάλω και κάποιο άλλο σαμπουάν (όπως το Fungoral) ή αν το HairForce της Frezyderm αρκεί?
 
Μπλουζα