Μπερδεμένη

Ό,τι λέει ο τίτλος. Έχει τόση πολλή πληροφορία που κάποιες φορές χάνω το κουράγιο να βγάλω άκρη.
Αρχικά, η περίπτωση μου είναι λεπτά κι αδύναμα μαλλιά που δεν έχουν τη δύναμη να μακρύνουν πολύ (το κάτω μέρος μακραίνει πιο πολύ ενώ το πάνω όχι με αποτέλεσμα να φαίνονται πάντα φιλαριστά). Σπαστά που γίνονται και μπουκλάκια, αναλόγως με το νερό και τα προϊόντα. Στις ρίζες το κεφάλι μου φαίνεται γεμάτο και πάντα έχω πολλές φυτρες γι'αυτό και ο δερματολόγος δεν μου έδωσε ιδιαίτερη σημασία..
Έχω καταλάβει πως ο κύκλος ζωής της τρίχας μου είναι μικρότερος απ' ότι θα έπρεπε, έτσι περνάω συχνότερα στην τελογενή φάση και το αποτέλεσμα είναι χρόνια τριχόπτωση η οποία το φθινόπωρο/ άνοιξη γίνεται πολύ χειρότερη. Χάνω σίγουρα 200-300 τρίχες και ξέρω πως υπάρχουν πολύ χειρότερα αλλά το γεγονός ότι τα μαλλιά μου είναι από τη φύση τους λιγοστά, κάνει χειρότερο το πρόβλημα όταν υπάρχει τέτοια έντονη τριχόπτωση.
Γενικά θα έλεγα πως είμαι κάπως αγχώδης αλλά ίσως γίνομαι έτσι και λόγω του προβλήματος. Τα τελευταία χρόνια είμαι αρκετά στενάχωρη και μελαγχολική αλλά έτσι κι αλλιώς το θέμα με τα μαλλιά το έχω σχεδόν μια ζωή. Η μητέρα μου έχει λιγοστά μαλλιά αλλά όχι αλωπεκία ανδρικού τύπου.
Οι αιματολογικές μου φαίνονται καλές, ορμονολογικές επίσης καλές. Βέβαια μου λένε χρόνια τώρα ότι έχω τάση για υποθυρεοειδισμό. Στον γυναικολόγο έχω κοιτάξει για πολυκυστικες και μου είπε δεν έχω τέτοιο θέμα.
Ο επόμενος που πρέπει να πάω είναι ενδοκρινολόγος και να ξεκινήσω κάποια θεραπεία ίσως.
Στο μεταξύ-και άργησα- αυτό το διάστημα πρέπει να ξεκινήσω τίποτα βιταμίνες τύπου phyto ή solgar, αν και δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά. Λούζομαι με το apivita ή το klorane (παλαιότερα τα έλουζα με πράσινο σαπούνι κι ξεπλενα με νερό-μηλοξυδο. Φαινόταν πως κάνει καλό). Βάζω και τη λοσιόν την klorane δύο φορές την εβδομάδα και κάνω και μια φορά καστορέλαιο.

Είχα σκεφτεί να πάρω όλη τη σειρά Genesis της Kerastase. Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει και ξέρει να μας έλεγε μια γνώμη.

Το θέμα είναι πως νομίζω πρέπει να περάσω στη μινοξιδιλη και στη φιναστεριδη γιατί γενικά δεν βλέπω αισθητή διαφορά με πιο απλά πράγματα όπως αυτά που περιέγραψα πιο πάνω. Ξέρω ότι με χαλάει να μπει στην καθημερινή μου ρουτίνα η μινοξιδιλη αλλά αυτό είναι το λιγότερο αν είναι να φτιάξουν τα μαλλιά μου. Επίσης με προβληματίζουν οι παρενέργειες πολύ.

Φοβάμαι μήπως έχω αργήσει πολύ κι η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη με τους θύλακες.

Αυτές είναι η πληροφορίες που συνθέτουν το προφίλ μου. Η εικόνα μου στο άβαταρ είναι τα μαλλιά μου όταν σε κάποιες περιόδους βρίσκονται σε σχετικά καλή φάση.

Όποιος έχει να βοηθήσει έστω ένα κάτι να μου πει, μιας που βλέπω έχετε ασχοληθεί πολύ με το θέμα, θα το εκτιμούσα.

Edit: Δεν ταλαιπωρω τα μαλλιά με χημικές βαφές, ισιωτικές, πιστολακια. Δεν τα φυσάω καν, στεγνώνουν μόνα τους. Και τα περνάω με καστανή χέννα μια φορά το δίμηνο.

Μακρυμαλλούσα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα και καλωσόρισες.
Χωρίς να είμαι δερματολόγος, και με περιορισμένες γνώσεις ως προς τη γυναικεία τριχόπτωση, μέχρι να βρεις ένα σοβαρό δερματολόγο που θα βάλει κάτω όλα τα δεδομένα (με διάγνωση και ορμονικές εξετάσεις) της δικής σου περίπτωσης, θα σου πρότεινα τη μινοξιδίλη 5% να τη ξεκινήσεις το συντομότερο.
Είναι ένα από τα λιγοστά όπλα για τη γυναικεία τριχόπτωση (όπως και για την ανδρική φυσικά).
Φιναστερίδη είναι πανίσχυρο όπλο, αλλά μόνο για άνδρες. Μην χρησιμοποιήσεις τέτοιο πράγμα.
Μην σε απασχολεί ότι θα βάλεις τη μινοξιδίλη στη ρουτίνα σου.
Είναι 2-3 λεπτά η χρήση της π.χ. κάθε βράδυ.
Δε χρειάζεται 2 φορές την ημέρα, είναι ελάχιστη η διαφορά των 2 φορών ημερησίως από την 1 φορά.
Εγώ τη χρησιμοποιώ 14 χρόνια ασταμάτητα, παρόλο που μετά τη 10ετία έπεσε αισθητά η απόδοση της.
 
Καλησπέρα, σ' ευχαριστώ :)

Είχα διαβάσει πως η φιναστερίδη κάνει και για γυναίκες, νομίζω εδώ μέσα κιόλας. Κάτι δεν κατάλαβα καλά ίσως..
Εσύ το έχεις δοκιμάσει αυτό;
Όσο για τη μινοξιδιλη σίγουρα κάνει 5% για γυναίκες; Γιατί και πάλι είχα δει πως πρέπει 5% για άντρες και 2% για γυναίκες.
Μάλλον σ' αυτή θα καταλήξω απ' ότι φαίνεται πάντως.
Και πράγματι έχεις δίκιο, πρέπει να βρω καλό δερματολόγο, αλλά ζω στην επαρχία οπότε πρέπει να ψάξω για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Να κάνω τριχοριζογραμμα ή τριχοσκόπηση. Αλλά και ενδοκρινολόγο όπως είπα στο προηγούμενο μήνυμα.

Και σίγουρα πιστεύω πως παίζει μεγάλο ρόλο κι η ψυχολογία συνδυαστικά με τις αγωγές/θεραπείες.
Το να είναι κανείς χαρούμενος με τη ζωή του. Αν βελτιώσω κι αυτό, καθώς και άλλα όπως ποιότητα ύπνου, διατροφή, κάπνισμα (για χρόνια δεν κάνω σωστά αυτά τα πράγματα) τότε ίσως πάνε καλά τα πράγματα.

Ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι!
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ναι για γυναίκες ίσως είναι προτιμότερο το 2%, ξεκίνησε με αυτό.
Μπορείς να πάρεις μινοξιδίλη είτε σε τοπικό διάλυμα είτε σε αφρό, είναι το ίδιο πράγμα όσο αφορά τη δραστικότητα και αποτελεσματικότητα.
Ανάλογα με όποιο σου προκαλεί λιγότερους τοπικούς ερεθισμούς και βολεύει το style σου επέλεξε αυτό.
Εγώ είμαι 14 χρόνια μινοξιδίλη και τα τελευταία 2+ χρόνια μινοξιδίλη+ φιναστερίδη.
Η φιναστερίδη δεν πρέπει να χορηγείται σε γυναίκες οι οποίες βρίσκονται στην γόνιμη ηλικία.
Μετά την εμμηνόπαυση μπορεί να χορηγηθεί είτε σαν τοπική θεραπεία ή σαν θεραπεία από του στόματος χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το άγχος και η κακή ψυχολογία σίγουρα δε βοηθάει, αλλά γενικά αυτά δεν κάνουν καμία μόνιμη ζημιά. Μόλις τα βελτιώσεις θα αποκατασταθούν και οι τυχόν ζημιές των οποίων η αιτία ήταν αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
@Μακρυμαλλούσα καλώς ήρθες. Δεν αναφέρεις την ηλικία σου ούτε εάν έχεις κάνει παιδιά οπότε θα υποθέσω πως όχι και ότι είσαι στα 35+. Η περιγραφή σου αναφέρει το πρόβλημα που έχεις οπότε θα στο κάνω πιο καθαρό για να το καταλάβεις και να κάνεις κάτι για αυτό. Η τριχόπτωση είναι φυσιολογικό πράγμα, η απώλεια τριχοθυλάκιων όχι. Σε μια γυναίκα είναι πολύ δύσκολο να χάσει ρίζες χωρίς πρόβλημα ΑΑ. Όταν το κεφάλι δεν έχει πρόβλημα στην πυκνότητα κοντά στο κεφάλι αλλά έχει πρόβλημα στις άκρες και φαίνονται φιλαρισμένα τότε ή σπάνε ή το κάνει η κομμώτρια ή το τελικό μήκος των μαλλιών σου δεν πάει όσο το θέλεις. Τι από όλα είναι θα το ανακαλύψεις όταν καταλάβεις ότι φταίει κάτι άλλο και όχι οι ρίζες που παράγουν μαλλιά στην πυκνότητα τους αλλά δεν μεγαλώνουν δυνατά. Αφού δεν κάνεις τα γνωστά σφάλματα με βαφές κλπ τότε μένει η διατροφή σου. Δεν τρως αρκετή πρωτεϊνη για τα μαλλιά που θέλεις. Τά μαλλιά είναι σαν τα νύχια και θέλουν πρωτεϊνη, όταν το σώμα δεν έχει αρκετή τότε τα μαλλιά είναι πολύ χαμηλά στην προτεραιότητα και χτίζεις σαθρά μαλλιά. Η πρώτη αντιμετώπιση είναι να κόψεις τα μαλλιά εκεί που αραιώνουν και φαίνονται φιλαρισμένα, κατά πάσα περίπτωση κοντά στο ύψος του στήθους. Η χένα δεν ξέρω τι ιδιότητες μεταφέρει και όπως και να το κάνεις είναι βαφή που καλύπτει τις τρίχες και τις πλαστικοποιεί και δεν αναπνέουν όπως τα άβαφα.
Τά υπόλοιπα θα τα καταλάβεις μόλις αλλάξεις πράγματα. Όταν έχουμε απορρίψει τα πάντα τότε αυτά που μένουν αλλά δεν θέλουμε να αλλάξουμε φταίνε...
 

vassia

New Member
Καλησπέρα και καλωσόρισες.
Χωρίς να είμαι δερματολόγος, και με περιορισμένες γνώσεις ως προς τη γυναικεία τριχόπτωση, μέχρι να βρεις ένα σοβαρό δερματολόγο που θα βάλει κάτω όλα τα δεδομένα (με διάγνωση και ορμονικές εξετάσεις) της δικής σου περίπτωσης, θα σου πρότεινα τη μινοξιδίλη 5% να τη ξεκινήσεις το συντομότερο.
Είναι ένα από τα λιγοστά όπλα για τη γυναικεία τριχόπτωση (όπως και για την ανδρική φυσικά).
Φιναστερίδη είναι πανίσχυρο όπλο, αλλά μόνο για άνδρες. Μην χρησιμοποιήσεις τέτοιο πράγμα.
Μην σε απασχολεί ότι θα βάλεις τη μινοξιδίλη στη ρουτίνα σου.
Είναι 2-3 λεπτά η χρήση της π.χ. κάθε βράδυ.
Δε χρειάζεται 2 φορές την ημέρα, είναι ελάχιστη η διαφορά των 2 φορών ημερησίως από την 1 φορά.
Εγώ τη χρησιμοποιώ 14 χρόνια ασταμάτητα, παρόλο που μετά τη 10ετία έπεσε αισθητά η απόδοση

Καλησπέρα και καλωσόρισες.
Χωρίς να είμαι δερματολόγος, και με περιορισμένες γνώσεις ως προς τη γυναικεία τριχόπτωση, μέχρι να βρεις ένα σοβαρό δερματολόγο που θα βάλει κάτω όλα τα δεδομένα (με διάγνωση και ορμονικές εξετάσεις) της δικής σου περίπτωσης, θα σου πρότεινα τη μινοξιδίλη 5% να τη ξεκινήσεις το συντομότερο.
Είναι ένα από τα λιγοστά όπλα για τη γυναικεία τριχόπτωση (όπως και για την ανδρική φυσικά).
Φιναστερίδη είναι πανίσχυρο όπλο, αλλά μόνο για άνδρες. Μην χρησιμοποιήσεις τέτοιο πράγμα.
Μην σε απασχολεί ότι θα βάλεις τη μινοξιδίλη στη ρουτίνα σου.
Είναι 2-3 λεπτά η χρήση της π.χ. κάθε βράδυ.
Δε χρειάζεται 2 φορές την ημέρα, είναι ελάχιστη η διαφορά των 2 φορών ημερησίως από την 1 φορά.
Εγώ τη χρησιμοποιώ 14 χρόνια ασταμάτητα, παρόλο που μετά τη 10ετία έπεσε αισθητά η απόδοση της.
Καλημέρα. Να σε ρωτήσω εσύ μόνο μινοξιδίλη χρησιμοποιείς σκέτη η σε μείγμα με κορτιζονη?
Καλησπέρα και καλωσόρισες.
Χωρίς να είμαι δερματολόγος, και με περιορισμένες γνώσεις ως προς τη γυναικεία τριχόπτωση, μέχρι να βρεις ένα σοβαρό δερματολόγο που θα βάλει κάτω όλα τα δεδομένα (με διάγνωση και ορμονικές εξετάσεις) της δικής σου περίπτωσης, θα σου πρότεινα τη μινοξιδίλη 5% να τη ξεκινήσεις το συντομότερο.
Είναι ένα από τα λιγοστά όπλα για τη γυναικεία τριχόπτωση (όπως και για την ανδρική φυσικά).
Φιναστερίδη είναι πανίσχυρο όπλο, αλλά μόνο για άνδρες. Μην χρησιμοποιήσεις τέτοιο πράγμα.
Μην σε απασχολεί ότι θα βάλεις τη μινοξιδίλη στη ρουτίνα σου.
Είναι 2-3 λεπτά η χρήση της π.χ. κάθε βράδυ.
Δε χρειάζεται 2 φορές την ημέρα, είναι ελάχιστη η διαφορά των 2 φορών ημερησίως από την 1 φορά.
Εγώ τη χρησιμοποιώ 14 χρόνια ασταμάτητα, παρόλο που μετά τη 10ετία έπεσε αισθητά η απόδοση της.
Καλημέρα. Να σε ρωτήσω εσύ μόνο μινοξιδίλη χρησιμοποιείς σκέτη η σε μείγμα με κορτιζονη?
 
Μπλουζα