Μμ σε γυναικα για πυκνωση (;)

LostUser

Active Member
Joan να ξέρεις πάντως ότι οι φορτισμένες καταστάσεις και το έντονο στρες προκαλούν μαζική τριχόπτωση (με την κατάσταση να επανέρχεται κάποιους μήνες μετά το συμβάν).Ενδέχεται επομένως να είχες και επιδείνωση από αυτό.
Μην πιστεύεις ό,τι διαβάζεις...Δύσκολα να έγινε κάποια έρευνα πάνω στις βαφές και στην επίδραση τους στην τριχόπτωση, άρα μην πανικοβάλλεσαι!
Πιστεύω πως εάν κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς για regrowth (καστορέλαιο,μέντα,roller) +εξειδικευμένες βιταμίνες θα δεις όφελος.Θέλει υπομονή και χρόνο. Υπόψην,η ίδια συμβουλή δεν θα ήταν τόσο εφαρμόσιμη σε άντρες, γιατί εκεί όπως σου είπαν και τα παιδιά συντρέχουν άλλοι λόγοι.

ΥΓ.Τριχόπτωση έχεις παραπάνω από την συνηθισμένη σου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Γεια και παλι!!! Γραφω για να σας πω οτι δεν υπαρχει καποια βελτιωση στο θεμα μου! ειμαι και παλι οπως τοτε που χησιμοποιουσα μινοξ και βιταμινες....αλλα το ρολλερ δεν μου εχει δωσει τπτ παραπανω προς το παρον! Πρεπει να περιμενω μηνες για να δω βελτιωση απο αυτο? Μηπως να το χρησιμοποιω πιο συχνα??? Εκανα ενα διαλειμμα βεβαια απο την θεραπεια γτ ειχα πολυ τρεξιμο με νοσοκομεια κτλ....(μας εχουν μουτζωσει) και το τελευταιο που σκεφτομουν ηταν το μαλλι.. αλλα δυστυχως δεν βλεπω καμια θεαματικη αλλαγη...αραιωση ειχα και αραιωση συνεχιζω να εχω. Προσπαθω για ακομα μια φορα να ανεβασω φωτος και δεν μπορω. :(
Επισης εβαψα μια φορα το μαλλι με φυτικη βαφη (γτ η ριζα που ειχε κατεβει δεν παλευοταν)...και ενω η δερματολογος και καποιοι απο εσας μου εχετε πει οτι η φυτικη δεν βλαπτει ιδιαιτερα (μια στο τοσο), στο ιντερνετ διαβαζω οτι ουτε οι φυτικες ουτε καν οι κανονικες δεν ειναι ικανες να προκαλεσουν τριχοπτωση η εστω να την επειδυνωσουν. Τι ισχυει τλκ? Υποτιθεται οτι καμια βαφη δεν εισχωρει στο κεφαλι (αφου οταν αρχιζει να μακραινει το μαλλι, βγαινει ξανα στο φυσικο του χρωμα.) Τι ισχυει τλκ? Κακως τα εβαψα?
Γειασου Joan,
Αυτό που θα σε βοηθήσει ειναι να φτιάξεις ενα Σαμπουάν με αφέψημα απο φύλλα καρυδιάς.

Τα φύλλα καρυδιάς μπορείς να τα πάρεις από bioshop.gr, τα πηρα κι εγω για καποιον γνωστο μου κ ειναι εξαιρετικής ποιότητας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Joan87

Active Member
Joan να ξέρεις πάντως ότι οι φορτισμένες καταστάσεις και το έντονο στρες προκαλούν μαζική τριχόπτωση (με την κατάσταση να επανέρχεται κάποιους μήνες μετά το συμβάν).Ενδέχεται επομένως να είχες και επιδείνωση από αυτό.
Μην πιστεύεις ό,τι διαβάζεις...Δύσκολα να έγινε κάποια έρευνα πάνω στις βαφές και στην επίδραση τους στην τριχόπτωση, άρα μην πανικοβάλλεσαι!
Πιστεύω πως εάν κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς για regrowth (καστορέλαιο,μέντα,roller) +εξειδικευμένες βιταμίνες θα δεις όφελος.Θέλει υπομονή και χρόνο. Υπόψην,η ίδια συμβουλή δεν θα ήταν τόσο εφαρμόσιμη σε άντρες, γιατί εκεί όπως σου είπαν και τα παιδιά συντρέχουν άλλοι λόγοι.

ΥΓ.Τριχόπτωση έχεις παραπάνω από την συνηθισμένη σου?

Η τριχοπτωση ειναι η ιδια. Απλα εχω μεγαλο προβλημα αραιωσης και πολλες δυστροφικες τριχες. Ειναι χρονια το προβλημα μου, οποτε δεν εχει να κανει με στρες. Ουτε επιδεινωση εχω. Οταν παιρνω μινοξ, με τον καιρο φτιαχνουν καπως. Οταν την σταματαω επανερχονται στην προηγουμενη κατασταση. Σε λιγα χρονια υποθετω θα ειναι χειροτερα...αλλα μεχρι τοτε βλεπουμε. :( Ο λογος που θελω να ξερω για τις βαφες, ειναι για να σταματησω εν αναγκη να τις χρησιμοποιω και αυτες. Μια αλλαγη χρωματος, οσο να ειναι.....ανεβαζει λιγο την αυτοπεποιθηση μας....αλλα αν πρεπει να τις κοψω τελειως....τι να κανω;;
 

Joan87

Active Member
Γειασου Joan,
Αυτό που θα σε βοηθήσει ειναι να φτιάξεις ενα Σαμπουάν με αφέψημα απο φύλλα καρυδιάς.

Τα φύλλα καρυδιάς μπορείς να τα πάρεις από bioshop.gr, τα πηρα κι εγω για καποιον γνωστο μου κ ειναι εξαιρετικής ποιότητας.

Πως το φτιαχνω και καθε ποτε το χρησιμοποιω;;; γτ λογω λιπαροτητας πρεπει να λουζομαι μερα παραμερα το αργοτερο. Και τωρα με την μινοξ...ισως και πιο νωρις. ασε που βαζω και δαφνελαιο..και μινοξ..και ρολλερ. Μπορω να προσθεσω και αυτο το σαμπουαν αφοβα στην λιστα;; χαχα!!
 
Πως το φτιαχνω και καθε ποτε το χρησιμοποιω;;; γτ λογω λιπαροτητας πρεπει να λουζομαι μερα παραμερα το αργοτερο. Και τωρα με την μινοξ...ισως και πιο νωρις. ασε που βαζω και δαφνελαιο..και μινοξ..και ρολλερ. Μπορω να προσθεσω και αυτο το σαμπουαν αφοβα στην λιστα;; χαχα!!
Θα βαλεις δυο κουταλιες του γλυκου καρυδοφυλλα, σε ενα φλιτζάνι νερού, οπως οταν φτιάχνεις τσαι.
Και προσθέτεις το καρυδοτσαι σε ενα Σαμπουάν απλό (χωρις πρόσθετα εκχυλίσματα π.χ. Carrefour) σε μπουκάλι 200ml ( αφου βγάλεις οσο Σαμπουαν χρειάζεται για να μπει το τσαι.

Λουζεσαι οσο συχνα θέλεις.

Για δαφνελαιο καλής ποιότητας για θεμα σε Ε2 εχει η sencities.

Απο που πέρνεις εσυ?
 

Joan87

Active Member
Ευχαριστω. Θα το δοκιμασω!!! Το biocalpil ειναι καλο σαμπουαν γι' αυτη την δουλεια; Εγω το αγορασα...φτιαχτο απο το φαρμακειο. Δεν ειναι απο καποιια εταιρια δηλαδη. Ε2 τι ειναι; ο ξαδερφος μου αηορασε απο φαρμσκειο επισης....αλλα ειναι καποιας εταιριας (δεν ξερω ποιας) και στις οδηγιες χρησης λεει οτι δεν πρεπει να τοποθετειται το δαφνελαιο στην ριζα. Εγω στις ριζες το εβαζα τοσο καιρο. Τι ισχυει τλκ;

Ειχε ερθει ο κυριος Γεωργ*** στην αθηνα σκ. Δεν το γνωριζα δυστυχως..αλλιως θα ειχα παει να με δει. Εστω να κανω μια ερωτηση..για θεραπειες και μμ. αν και μου ειχε πει ο Καπα πως σε γυναικες δεν κανουν, οποτε εχω σταματησει να ελπιζω. Παρολα αυτα μια γνωμη απο ειδικους δεν βλαπτει. Ισως την επομενη φορα :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστω. Θα το δοκιμασω!!! Το biocalpil ειναι καλο σαμπουαν γι' αυτη την δουλεια; Εγω το αγορασα...φτιαχτο απο το φαρμακειο. Δεν ειναι απο καποιια εταιρια δηλαδη. Ε2 τι ειναι; ο ξαδερφος μου αηορασε απο φαρμσκειο επισης....αλλα ειναι καποιας εταιριας (δεν ξερω ποιας) και στις οδηγιες χρησης λεει οτι δεν πρεπει να τοποθετειται το δαφνελαιο στην ριζα. Εγω στις ριζες το εβαζα τοσο καιρο. Τι ισχυει τλκ;

Ειχε ερθει ο κυριος Γεωργ*** στην αθηνα σκ. Δεν το γνωριζα δυστυχως..αλλιως θα ειχα παει να με δει. Εστω να κανω μια ερωτηση..για θεραπειες και μμ. αν και μου ειχε πει ο Καπα πως σε γυναικες δεν κανουν, οποτε εχω σταματησει να ελπιζω. Παρολα αυτα μια γνωμη απο ειδικους δεν βλαπτει. Ισως την επομενη φορα :)
Johan η Ε2 ειναι η ορμονη Εστραδιολη.
Το δαφνελαιο ειναι καλύτερα να αραιωνεται (πχ με 30% ελαιόλαδο) γιατι τα συστατικά ειναι πολύ συμπυκνωμένα στα αιθέρια έλαια.

Το biocalpil που λες τι συστατικά, εκχυλίσματα έχει?

Επίσης πολύ σπουδαία αποτελέσματα φέρνει το παρακάτω τσάι στην γυναικεία τρίχα (απτα τοις πρώτες δοκιμές που εχω κάνει)

http://www.tea.gr/el/μέντα-και-πορτοκάλι

Για τοπική χρήση σαν αφέψημα, φαίνεται λειτουργεί σαν τροφή στην τρίχα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα