Μεταμoσχεύσεις (πυκνότητα και μήκος μαλλιού)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tropheus

Well-Known Member
Που και που κάποιες κλινικές σε μια κρίση ειλικρίνειας λένε και καμιά αλήθεια.
Στη συνέχεια αναδημοσιεύω απάντηση γιατρού από το BaldingBlog με αφορμή ερώτηση σχετικά με το μήκος των μαλλιών μετά από μια μεταμόσχευση.

Τη μετέφρασα στα Ελληνικά και καλό θα είναι όσοι έχουν σκοπό να κάνουν μεταμόσχευση να τη διαβάσουν ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και να μη παρασύρονται από υποσχεσεις που τους δίνονται "με ελαφρά τη καρδία".
Δε μας λέει κάτι καινούργιο αλλά έχει σημασία ότι τα λέει αυτός (γιατρός) που κάνει μεταμοσχεύσεις :

"Εγώ γενικά δε συνιστώ να διατηρεί κάποιος τα μαλλιά του κοντά μετά από μία μεταμόσχευση επειδή η μεταμόσχευση μαλλιών δε δημιουργεί αρκετή πυκνότητα. Σε μια μεταμόσχευση μαλλιών, ο στόχος είναι να επιτευχθεί περίπου το 15 έως 25% της αρχικής πυκνότητας. Εάν η μεταμοσχεύση περιορίζεται να καλύψει μια μικρή περιοχή, ο αριθμός αυτός μπορεί να αυξηθεί ενδεχομένως και στο 35% της αρχικής πυκνότητας. Μια δεύτερη ή τρίτη διαδικασία (μεταμόσχευση) μπορεί να φέρει την πυκνότητα έως το 50% (ίσως), αλλά παρόλο αυτά η πυκνότητα φαίνεται μεγλύτερη όταν τα μαλλιά είναι μακριά ενώ δε φαίνεται τόσο μεγάλη όταν είναι κοντοκουρεμένα.

Μερικοί από τους ασθενείς μας έχουν δοκιμάσει να κόψουν τα μαλλιά τους κοντά, αλλά τελικά όλοι τα αφήνουν μακριά με εξαίρεση αυτούς που έχουν κάνει δερματοστιξία (Scalp Micropigmentation) για να μειώσουν την αντίθεση μεταξύ των σκουρόχρωμων μαλλιών και του ανοιχτόχρωμο δέρματος. Ως στόχο έχουμε το μαλλί να φαίνεται γεμάτο - πλούσιο, και όχι να έχει μεγάλη πυκνότητα.

Το να φαίνεται γεμάτο – πλούσιο το μαλλί είναι συνάρτηση 2 παραγόντων :

(α) Του πάχους (του στελέχους) της τρίχας και

(β) Της πυκνότητας.

Όσο πιο παχιά είναι η τρίχα τόσο μικρότερη είναι η απαιτούμενη πυκνότητα.

Η καλή ποιότητα της τρίχας δημιουργεί ένα πολύ καλό αποτέλεσμα σε ορισμένους ασθενείς αλλά όχι σε όλους γιατί ακόμα και μια ποιοτικά καλή αλλά σκούρα τρίχα πάνω σε ένα ανοιχτόχρωμο δέρμα, ακόμη και μια πυκνότητα 50% μπορεί να μην δώσει ένα καλό αποτέλεσμα ακόμα και με μακρύ μαλλί..

Εν κατακλείδι, γενικά συνιστούμε οι ασθενείς μας να προτιμούν το μακρύ μαλλί ώστε να μεγιστοποιήσουν την εικόνα του γεμάτου – πλούσιου μαλλιού (fullness) ελαχιστοποιώντας τον αριθμού των μεταμοσχεύσεων που απαιτούνται για να αποκτήσουν τα αποτελέσματα που επιθυμούν. Πρέπει να γίνει κατανοητός ο περιορισμός της χειρουργικής επέμβασης μεταμόσχευσης μαλλιών που είναι η αναδιάταξη των μαλλιών από μια θέση (πίσω μέρος του κεφαλιού) σε μια άλλη θέση (εμπρόσθιο μέρος του κεφαλιού). Αν γίνουν υπερβολές, η αρχική περιοχή θα μείνει φαλακρή. "

Πηγή : http://baldingblog.com/2014/07/12/hair-transplant-patients-that-keep-their-hair-cut-short/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ωραίο ποστ Τροφέα!

Αυτό που με έκανε να απορήσω ήταν το χαμηλό ποσοστό (15-25% της αρχικής πυκνότητας) που τίθεται ως στόχος... :chinscratch
Δεν αναφέρει για τη μέθοδο, υποθέτω για fue και μάλλον λίγο πιο πάνω η fuss ..
 

Stripar

Established Member
Εγώ κρατάω & προς ανάλυση το:

"Αν γίνουν υπερβολές, η αρχική περιοχή θα μείνει φαλακρή"
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Κοντο μαλλι με τοπικ ειναι το τελειο αποτελεσμα παντως.Το κανει ενας φιλος κ πραγματικα νομιζεις οτι δεν εχει χασει ουτε τριχα.Φαινεται το μαλλι του ακριβως οπως του Σναιντερ.παντως το αποτελεσμα απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλαζει.Ισως ο γιατρος μιλησε για τις περισσοτερες περιπτωσεις γιατι εχω δει μεταμοσχευσεις με κοντα μαλλια που ειναι μια χαρα.
 

tropheus

Well-Known Member
michael_ts είπε:
...
Αυτό που με έκανε να απορήσω ήταν το χαμηλό ποσοστό (15-25% της αρχικής πυκνότητας) που τίθεται ως στόχος... :chinscratch
...

Και όμως αυτή είναι η αλήθεια. Την κρύβουν όμως και σου πουλάνε "full πυκνότητα" και σε αφήνουν να φαντασιώνεσαι :couple

Stripar είπε:
Εγώ κρατάω & προς ανάλυση το:

"Αν γίνουν υπερβολές, η αρχική περιοχή θα μείνει φαλακρή"

Καλά πρέπει να είναι πολύ ξεφτίλας ο γιατρός και η κλινική του αν επιτρέψουν να γίνει κάτι τέτοιο.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την πυκνότητα που πήρα. Βέβαια είχα αρκετά προυπάρχοντα μαλλιά, και αυτό μας δείχνει πως οι ιδανικοί υποψήφιοι ειναι στα μικρά nw. Ακόμη και σε εντελώς καραφλές περιοχές επίσης είμαι ευχαριστημένος. Κατα τα άλλα συμφωνώ με τα γραφομενα του τροφέα. Βέβαια ο φίλος τροφέας ειναι απίστευτα απαιτητικός και τον βλέπω διαρκώς απογοητευμένο ενώ το μαλλί του ειναι πέραν κάθε φαντασίας. Ωστόσο η ωμή αλήθεια ειναι πως οι φωτογραφίες ως επι το πλείστον δεν λένε την αλήθεια και οι κλινικές τάζουν πολλά ψέματα.
 

athenian

Well-Known Member
Ρε τροφεα βάλε καμιά φώτο την τωρινή κατάσταση των μαλλιών σου. Γιατί όλοι λένε ότι είσαι σούπερ?
 

athenian

Well-Known Member
Δεν γίνεται. Δεν είναι τρελός ο τροφεας, το αντίθετο μάλιστα. Κάτι συμβαίνει που δεν του αρέσει.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δεν του αρέσει η πυκνότητα, έχει τον πήχη απίστευτα ψηλά και γιαυτό έκανε 3 μμ και βάζει και τόπικ. Εννοείτε πως όταν τον έχω δει και φαίνεται το μαλλί τσιμέντο μου έχει πει βάζει και λίγο τόπικ και γίνεται τέζα, ωστόσο και χωρίς τόπικ καλός θα ήταν πιστεύω, όμως του ίδιου δεν του αρέσει. Ας μας πει και ο ίδιος περισσότερα. Εγώ και ο κρητικός που τον είδαμε πάθαμε πλακα απο την πυκνότητα σε σημείο να λες δεν υπάρχει, χάνεις κλειδιά αμαξιού μέσα στο μαλλί του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Αυτό που δε με ικανοποιεί είναι πράγματι η πυκνότητα. Ναι αν με δεις (και χωρις toppik) θα πεις ότι είμαι full αλλά εξἀρχής δεν είχα μεγάλο πρόβλημα και τοποθετήθηκαν 6400 grafts μόνο σε κροτάφους και hairline. Το τι φύτρωσε είναι ένα άλλο θέμα...

Πολλά από τα μοσχεύματα της πρώτης μμ δε φύτρωσαν, η δεύτερη διορθωτική μεταμόσχευση πρόσθεσε κάτι αλλά όχι πολλά πράγματα ενώ στην τρίτη μμ είχα και ένα shock loss στο δεξιό μου κρόταφο παρόλο ότι ήδη 1,5 χρόνο πριν έπαιρνα 2 avodart την ημέρα.

Είναι αυτό που φωνάζω εδώ και καιρό:
ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ. ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!
Θα σου βάλουν 3500 grafts θα σου φυτρώσει π.χ το 60-70% και δε θα το πάρεις χαμπάρι.

Και να πω και κάτι άλλο :
Μετά τη μμ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ τα μοσχεύματα ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΟΝΤΑΙ δηλαδή φυτρώνουν σχεδόν τσυτόχρονα και αυτό δημιουργεί μια παραπλανητική πρώτη εικόνα. Σε σπρώχνουν και πολλές κλινικές να πάρεις και minoxidil και πέφτεις μόνος σου στην παγίδα.

Ελα για ένα full pack ή mega session ή super mega session ή tera session και πράσινα άλογα...

Να το πω και αλλιώς : Ελα μ@λ@κ@ να μου σκάσεις ΟΛΟ το χρήμα με τη μια και αν δεν πάει κάτι καλά (δηλαδή πέσουμε κάτω από το 50%) "εδώ είμαστε". Θα ασχοληθώ μαζί σου άλλες 5 ώρες και θα με προσκυνάς και θα με γλύφεις κιόλας !!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tropheus είπε:
Αυτό που δε με ικανοποιεί είναι πράγματι η πυκνότητα. Ναι αν με δεις (και χωρις toppik) θα πεις ότι είμαι full αλλά εξἀρχής δεν είχα μεγάλο πρόβλημα και τοποθετήθηκαν 6400 grafts μόνο σε κροτάφους και hairline. Το τι φύτρωσε είναι ένα άλλο θέμα...

Πολλά από τα μοσχεύματα της πρώτης μμ δε φύτρωσαν, η δεύτερη διορθωτική μεταμόσχευση πρόσθεσε κάτι αλλά όχι πολλά πράγματα ενώ στην τρίτη μμ είχα και ένα shock loss στο δεξιό μου κρόταφο παρόλο ότι ήδη 1,5 χρόνο πριν έπαιρνα 2 avodart την ημέρα.

Είναι αυτό που φωνάζω εδώ και καιρό:
ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ. ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!
Θα σου βάλουν 3500 grafts θα σου φυτρώσει π.χ το 60-70% και δε θα το πάρεις χαμπάρι.

Και να πω και κάτι άλλο :
Μετά τη μμ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ τα μοσχεύματα ΣΥΓΧΡΟΝΙΖΟΝΤΑΙ δηλαδή φυτρώνουν σχεδόν τσυτόχρονα και αυτό δημιουργεί μια παραπλανητική πρώτη εικόνα. Σε σπρώχνουν και πολλές κλινικές να πάρεις και minoxidil και πέφτεις μόνος σου στην παγίδα.

Ελα για ένα full pack ή mega session ή super mega session ή tera session και πράσινα άλογα...

Να το πω και αλλιώς : Ελα μ@λ@κ@ να μου σκάσεις ΟΛΟ το χρήμα με τη μια και αν δεν πάει κάτι καλά (δηλαδή πέσουμε κάτω από το 50%) "εδώ είμαστε". Θα ασχοληθώ μαζί σου άλλες 5 ώρες και θα με προσκυνάς και θα με γλύφεις κιόλας !!!
μεγαλες αληθειες ειπες tropheus :21m:
 

killer

New Member
παιδια να ρωτησω κατι και εγω, πιιο πολυ τον τροφεα θελω να ρωτησω, εγω δηλαδη που ειμαι νοργουντ 4,δεν θυμαμαι τωρα σιγουρα, και εκλεισα για στριπ γυρω στα 3300 γραφτς τι μου προτεινεις να κανω? να κανω στριπ αλλα για πιο λιγα γραφτς? fue νμζω δεν ειναι ιδανικη για μεγαλα νοργουντ αρα μονο το στριπ μενει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
killer είπε:
παιδια να ρωτησω κατι και εγω, πιιο πολυ τον τροφεα θελω να ρωτησω, εγω δηλαδη που ειμαι νοργουντ 4,δεν θυμαμαι τωρα σιγουρα, και εκλεισα για στριπ γυρω στα 3300 γραφτς τι μου προτεινεις να κανω? να κανω στριπ αλλα για πιο λιγα γραφτς? fue νμζω δεν ειναι ιδανικη για μεγαλα νοργουντ αρα μονο το στριπ μενει

θα περασω στη απεναντη οχθη.
ο tropheus εχει μια φοβερη φυσικη πυκνοτητα και ειναι λογικο καμια επεμβαση μεταμοσχευσης να μην τον ικανοποιησει
 

mimis giova

Active Member
δεν ειναι το καταληλο νημα..αλλα μην ανοιγω κ αλλο..μονο αυτο θα πω..οτι υπαρχουν κ αξιοπρεπεις γιατροι. εμενα μ αποκλεισε την μμ ο μιχαλης!!δυστηχως..κακη δοτρια μ ειπε..το ηξερα κ εγω βεβαια!!προς τιμη τ.μ ειπε δεν αξιζει ο κοπος κ η ταλαιπωρια..αρα ψαχνω για καμια μπεμπα!!παμε για αμαξι αντι μαλλι!!!!
 
mimis giova είπε:
δεν ειναι το καταληλο νημα..αλλα μην ανοιγω κ αλλο..μονο αυτο θα πω..οτι υπαρχουν κ αξιοπρεπεις γιατροι. εμενα μ αποκλεισε την μμ ο μιχαλης!!δυστηχως..κακη δοτρια μ ειπε..το ηξερα κ εγω βεβαια!!προς τιμη τ.μ ειπε δεν αξιζει ο κοπος κ η ταλαιπωρια..αρα ψαχνω για καμια μπεμπα!!παμε για αμαξι αντι μαλλι!!!!

παρε το δικό μου, που ειναι καλύτερο απο μπεμπα, να βαλω εγω που εχω δότρια :p
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
τα 3400 Grafts που εβαλα δηλαδη φυτρωσε μονο το 60-70% και δε το πηρα χαμπαρι?
Δηλαδη εαν οντως φυτρωσαν το 60-70% εαν φυτρωνε το 95% θα ημουν σαν τον χατζηνικολαου?
Δεν ξερω πως να υπολογισω τα 3400 με μπερδεψατε τωρα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα