Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές σας

Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

koskar είπε:
Φιλε θεωρώ ότι οσοι αποφασίζουν να ανοίξουν ενα θέμα με την μεταμόσχευσή τους, το κάνουν για να μοιραστουν την αγωνία και να ζητήσουν απόψεις/γνώμες των άλλων μελών του forum και όχι για να διαφημίσουν κάποιο γιατρό.
Σου ευχομαι τα καλύτερα. Λογικά σε ενα μηνα από τωρα θα έχεις τα πρωτα δειγματα...

Δεν πιστευω ότι κανει κάποιο παιδι σε αυτό το σάιτ διαφήμιση.Το θεωρώ πολύ αξιόλογο.
Αυτό που εννοώ είναι ότι πολλές φορές αυτοί που κάνουν μεταμόσχευση είναι πολύ ανθουσιασμένοι στην αρχή και στην συνέχεια απογοητεύονται
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

marmaromenos είπε:
Δεν πιστευω ότι κανει κάποιο παιδι σε αυτό το σάιτ διαφήμιση.Το θεωρώ πολύ αξιόλογο.
Αυτό που εννοώ είναι ότι πολλές φορές αυτοί που κάνουν μεταμόσχευση είναι πολύ ανθουσιασμένοι στην αρχή και στην συνέχεια απογοητεύονται
Ειδικά στην αρχή, δηλαδή λίγο πριν την μεταμόσχευση & αμέσως μετά (για τους 2 πρώτους μήνες), ειναι μάλλον η πιο δύσκολη χρονική περίοδος και θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος να είναι ενθουσιασμένος. Έκτος από την αγωνία που έχεις για το τελικό αποτέλεσμα έχεις επιπλέον να αντιμετωπίσεις μια αραίωση στο κεφάλι σου πιο μεγάλη (λόγω shockloss & κοντού κουρέματος) από αυτήν που είχες πριν την επέμβαση.
 
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

koskar είπε:
Ειδικά στην αρχή, δηλαδή λίγο πριν την μεταμόσχευση & αμέσως μετά (για τους 2 πρώτους μήνες), ειναι μάλλον η πιο δύσκολη χρονική περίοδος και θεωρώ πολύ δύσκολο κάποιος να είναι ενθουσιασμένος. Έκτος από την αγωνία που έχεις για το τελικό αποτέλεσμα έχεις επιπλέον να αντιμετωπίσεις μια αραίωση στο κεφάλι σου πιο μεγάλη (λόγω shockloss & κοντού κουρέματος) από αυτήν που είχες πριν την επέμβαση.

εκτος εαν δεν είχες καθόλου μαλλιά (είμαι νοργ 6) και οι μόνες τρίχες που είχα ήταν από την προηγούμενη μεταμόσχευση (κρατησε 4 ώρες) που μου άφησε σημάδια στην λήπτρια,είχα πολύ μικρή φύτρωση με διάσπαρτα plugs τα οποία έχουν φορά προς τα πάνω και δεν χτενίζονται και με δυσκόλεψαν για χρόνια να ζήσω σαν κανονικός άνθρωπος.
Στην τελευταία επέμβαση 2 12ωρα περίπου μου βάζαν μαλλιά,δεν ένιωσα καθόλου πόνο ούτε στην στριπ ούτε στην fue,σημαδάκια στα γέννια 15 μέρες μετά που ξυρίστηκα με μηχανή είχαν εξαφανιστεί ενώ με τα μαλλιά που μου βάλαν καλύπτω το πολύ κακό αποτέλεσμα της προηγούμενης μεταμόσχευσης στο μπροστά μέρος.
Εσύ τι λες αν ήσουν στη θέση μου δεν θα ήσουν ενθουσιασμένος?
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

marmaromenos είπε:
εκτος εαν δεν είχες καθόλου μαλλιά (είμαι νοργ 6) και οι μόνες τρίχες που είχα ήταν από την προηγούμενη μεταμόσχευση (κρατησε 4 ώρες) που μου άφησε σημάδια στην λήπτρια,είχα πολύ μικρή φύτρωση με διάσπαρτα plugs τα οποία έχουν φορά προς τα πάνω και δεν χτενίζονται και με δυσκόλεψαν για χρόνια να ζήσω σαν κανονικός άνθρωπος.
Στην τελευταία επέμβαση 2 12ωρα περίπου μου βάζαν μαλλιά,δεν ένιωσα καθόλου πόνο ούτε στην στριπ ούτε στην fue,σημαδάκια στα γέννια 15 μέρες μετά που ξυρίστηκα με μηχανή είχαν εξαφανιστεί ενώ με τα μαλλιά που μου βάλαν καλύπτω το πολύ κακό αποτέλεσμα της προηγούμενης μεταμόσχευσης στο μπροστά μέρος.
Εσύ τι λες αν ήσουν στη θέση μου δεν θα ήσουν ενθουσιασμένος?
Τα μεταμοσχευμένα grafts μετά τις δυο-τρεις πρωτες εβδομάδες πέφτουν και ξαναφυτρώνουν στον τεταρτο μήνα. Οπότε αυτό που σου μένει στην λήπτρια περιοχή μετά τον πρώτο μηνα είναι ουσιαστικά μια κοκκινίλα απο τον ερεθισμό.
Για την δική σου περίπτωση εφόσον ήσουνα NW6 είναι λογικό να μην έχεις κάποια χειρότερη εικόνα συγκριτικά με πριν την επέμβαση, εκτός από τον όποιον ερεθισμό. Αλλά για πιο μικρά NW, που είναι και η πλειοψηφία των περιπτώσεων, ισχύει αυτό που ανέφερα στο προηγούμενο post.
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Καλησπέρα σε όλους!

Μήπως γνωρίζει κανείς πόσους μήνες εμπειρία έχει ο κ. Μάρας στην FUE? Από όσο γνωρίζω η εξαγωγή των τριχοθυλακίων με αυτήν τη μέθοδο είναι πολύ ιδιαίτερη, και η εμπειρία του γιατρού σημαντική!

Ευχαριστώ!
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Καλησπέρα σε όλους!

Έφτασε και για μένα η μεγάλη ώρα, είμαι στην Κύπρο και αύριο προχωράω στην επέμβαση FUE 3k grafts στον κ. Γεωργίου. Είμαι πολύ αισιόδοξος, δεν έχω άγχος και μέσα στη βδομάδα ελπίζω να αναρτήσω τις πρώτες φωτογραφίες από την επέμβαση. Στα χνάρια του vinnie δηλαδή! ;)

Καλό σας βράδυ!
Λάζαρος
 

PANOS101

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Λαζαρε
Καλή επιτυχία
Απο ότι φαίνεται θα σε αναλάβει μια αξιολογη ομάδα
Με έναν καταξιωμένο γιατρό και με Πολύ όρεξη για
Δουλειά
Η δουλειά που έγινε στον vinnie και τα σχόλια του ίδιου
Δείχνουν μεχρι τωρα καλα στοιχεία
 

hair_dreamer

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Καλη τυχη και καλη αποθεραπεια για τις επομενες μερες σου ευχομαι Lazare,που με την fue θα ναι παιχνιδακι πιστευω.Ειθε να τουμπανιασεις και συ απο τριχα ως το σημειο που θα φτασετε.
 

PANOS101

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Αν θέλεις μας λες σε πόσες συνεδρίες σου είπανε 3000fue
και τι προκαταβολή σου ζητήσανε
 

meandros

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

παιδια υπαρχει site της κλινικης του γεωργιου?
πως βλεπετε την κοστολογηση και πως κανατε μαζι του το consultation?
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Lazaros είπε:
Έφτασε και για μένα η μεγάλη ώρα, είμαι στην Κύπρο και αύριο προχωράω στην επέμβαση FUE 3k grafts στον κ. Γεωργίου. Είμαι πολύ αισιόδοξος, δεν έχω άγχος και μέσα στη βδομάδα ελπίζω να αναρτήσω τις πρώτες φωτογραφίες από την επέμβαση. Στα χνάρια του vinnie δηλαδή! ;)
καλή επιτυχία φιλε σου ευχομαι ότι καλύτερο.
Εαν θυμαμαι καλά ειχες αναφερει ότι ειχες κλεισει στην HDC. Ειχες δωσει προκαταβολή και στην δώσανε πίσω; Από όσο γνωρίζω για να κλεισεις ημερομηνίες πρέπει να καταθεσεις καποιο αρχικο ποσό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

max_os

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

σου ευχομαι με τη σειρά μου με την ελάχιστη δυνατή θυσία να πετύχεις το μέγιστο αποτέλεσμα.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

@ meandros: το consultation το κάνει και με skype o Γεωργίου και απο κοντά αμα είσαι Κύπρο και με email αρχικά και μετά τηλ. Site σε 1-2 βδομάδες θα ειναι Online μου είπε.

@ Lazaros: τι έγινε τελικά με την δική σου επέμβαση? Ακύρωσες HDC? Γιατί? Είχες δώσει προκαταβολή? Ελπίζω να την πήρες πίσω. Για πες μας εντυπώσεις απο Μιχάλη. Και φυσικά καλή επιτυχία.
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

PANOS101 είπε:
Λαζαρε
Καλή επιτυχία
Απο ότι φαίνεται θα σε αναλάβει μια αξιολογη ομάδα
Με έναν καταξιωμένο γιατρό και με Πολύ όρεξη για
Δουλειά
Η δουλειά που έγινε στον vinnie και τα σχόλια του ίδιου
Δείχνουν μεχρι τωρα καλα στοιχεία

Ευχαριστώ πολύ Πάνο!

hair_dreamer είπε:
Καλη τυχη και καλη αποθεραπεια για τις επομενες μερες σου ευχομαι Lazare,που με την fue θα ναι παιχνιδακι πιστευω.Ειθε να τουμπανιασεις και συ απο τριχα ως το σημειο που θα φτασετε.

Ευχαριστώ πολύ hair_dreamer!

Μάχος είπε:
σου ευχομαι με τη σειρά μου με την ελάχιστη δυνατή θυσία να πετύχεις το μέγιστο αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ πολύ Μάχο!
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

PANOS101 είπε:
Αν θέλεις μας λες σε πόσες συνεδρίες σου είπανε 3000fue
και τι προκαταβολή σου ζητήσανε

Πάνο, πλήρωσα συνολικά 9k ευρώ, τα 2k τα έβαλα προκαταβολή για να κλείσω ημερομηνίες
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

koskar είπε:
καλή επιτυχία φιλε σου ευχομαι ότι καλύτερο.
Εαν θυμαμαι καλά ειχες αναφερει ότι ειχες κλεισει στην H*C. Ειχες δωσει προκαταβολή και στην δώσανε πίσω; Από όσο γνωρίζω για να κλεισεις ημερομηνίες πρέπει να καταθεσεις καποιο αρχικο ποσό.

Ευχαριστώ φίλε koskar!

Πράγματι, είχα κλείσει με την HDC και πράγματι είχα δώσει προκαταβολή από τις αρχές Οκτωβρίου. Επίσης, η απόφασή μου να ακυρώσω την επέμβαση ήταν καθυστερημένη, δηλαδή μόλις 7 μέρες πριν την ημερομηνία της επέμβασης. Αντίθετα με την πολιτική της εταιρείας για την επιστροφή των προκαταβολών -όπως αυτή περιγράφεται στο site της HDC- ο κ. Φιούρης ασχολήθηκε προσωπικά με το θέμα και το έφερε προ του διευθυντή της εταιρείας κ Φτελέχα. Το όλο θέμα διευθετήθηκε θετικά και η προκαταβολή μου επιστράφει!
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

danceworld_2001 είπε:
@ Lazaros: τι έγινε τελικά με την δική σου επέμβαση? Ακύρωσες H*C? Γιατί? Είχες δώσει προκαταβολή? Ελπίζω να την πήρες πίσω. Για πες μας εντυπώσεις απο Μιχάλη. Και φυσικά καλή επιτυχία.

Φίλε danceworld_2001,

Ευχαριστώ για τις ευχές, εντυπώσεις και φωτογραφίες από Μιχάλη θα ανεβάσω σύντομα!
 

agchrist

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Lazaros είπε:
Ευχαριστώ φίλε koskar!

Πράγματι, είχα κλείσει με την H*C και πράγματι είχα δώσει προκαταβολή από τις αρχές Οκτωβρίου. Επίσης, η απόφασή μου να ακυρώσω την επέμβαση ήταν καθυστερημένη, δηλαδή μόλις 7 μέρες πριν την ημερομηνία της επέμβασης. Αντίθετα με την πολιτική της εταιρείας για την επιστροφή των προκαταβολών -όπως αυτή περιγράφεται στο site της H*C- ο κ. Φιούρης ασχολήθηκε προσωπικά με το θέμα και το έφερε προ του διευθυντή της εταιρείας κ Φτελέχα. Το όλο θέμα διευθετήθηκε θετικά και η προκαταβολή μου επιστράφει!

έξυπνη κίνηση!
 

koskar

Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Μπραβο στην HDC που στην συγκεκριμένη περίπτωση φερθηκε κατι παραπάνω από σωστά. Θα μπορούσε ανετα να σου δεσμευσει την προκαταβολή από την στιγμή που ακύρωσες την επεμβαση μολις 7 ημερες πριν. Φιλε σου ευχομαι ότι καλύτερο για τη συνεχεια και όπως ήδη γνωριζεις οι δυο πρωτοι μηνες θα είναι σχετικά δύσκολοι. Μετά θα έρθει όμως η μεγάλη αλλαγή που θα σου αλλάξει τη ζωή...
 

Lazaros

New Member
Απ: Μεταμόσχευση στο εξωτερικό, θα ήθελα τις συμβουλές

Καλησπέρα σε όλους,

Όπως είχα προαναφέρει σε προηγούμενο post, στις 16-17 Ιανουαρίου προχώρησα σε επέμβαση 3,2k grafts στην MHRC. Την πρώτη μέρα η διαδικασία κράτησε 9:30 ώρες για 1500 grafts, ενώ τη δεύτερη 8:30 ώρες για περίπου 1700 grafts. Κατα μέσο όρο, είχα 1.9 τρίχες/graft. Στην όλη διαδικασία, το punching γινόταν από τον Μιχάλη, ο καθαρισμός από μια κοπέλα (που δε θέλω να αναφέρω το όνομά της), οι υποδοχείς από τον Μιχάλη και το placing απο τους Μιχάλη, Άντρυ και Λέανδρο. Συνολικά για την επέμβαση συνεργάστηκαν 4 άτομα, η διαδικασία ήταν ιδιαιτέρως ανώδυνη, ενώ μετά από το πέρας έμεινα στην Κύπρο για την μετεγχειρητική φροντίδα (λουσίματα, κρέμες κτλ) μέχρι την Κυριακή. Σας επισυνάπτω μερικές από τις φωτογραφίες που έχω στην κατοχή μου, οποιαδήποτε παρατήρηση ή συμβουλή είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτη!

Επειδή πολύς ντόρος γίνεται τελευταία σχετικά με την κλινική MHRC. Οφείλω να ομολογήσω ότι δε βρίσκω τα κατάλληλα λόγια να περιγράψω τις εντυπώσεις μου. Θα προσπαθήσω όμως ώστε τα παιδιά του φόρουμ να έχουν μια ακόμη αναφορά σε αυτή τη κλινική:
1) Σε επίπεδο τεχνογνωσίας, η εμπειρία που υπάρχει στην κλινική νομίζω πως την κατατάσει στις κορυφαίες του είδους. Και τα 4 άτομα διαθέτουν πολυετή συναφή εμπειρία και εξειδίκευση και στα χέρια τους ένιωθα απόλυτη εμπιστοσύνη και ασφάλεια.
2) Σε επίπεδο υλικοτεχνικής υποδομής, θεωρώ ότι η μεταμόσχευση μαλλιών δεν απαιτεί κανέναν ιδιαιτέρως ακριβό εξοπλισμό, εν πάσει περιπτώσει, τα πάντα ήταν στη θέση τους ώστε η ομάδα να μπορεία να δράσει χωρίς εξωτερικούς περιορισμούς.
3) Σε επίπεδο ανθρώπινου δυναμικού, η στελέχωση της κλινικής ήταν κάτι παραπάνω από επαρκής. Όλοι εργαζόντουσαν με έναν ιδιαίτερο ζήλο σαν το αποτέλεσμα της επέμβασης να είχε αποτελέσματα στο ίδιο τους το κεφάλι. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε οι εξαιρετικές συνθήκες εργασίας και το εντυπωσιακό δέσιμο της ομάδας που λειτουργεί σαν μια καλοδουλεμένη γερμανική μηχανή, με απίστευτο αλληλοσεβασμό και εκτίμηση, μια ομάδα δεμένη περισσότερο και από μια οικογένεια. Δεν νομίζω να έχω συναντήσει ξανα στη ζωή μου τέτοιο πάντρεμα επαγγελματισμού και ανθρωπιάς.

Προσωπικά, το αποτέλεσμα το θεωρώ πολύ ανώτερο των προσδοκιών μου. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ομάδα σαν σύνολο αλλά και κάθε μέλος ξεχωριστά για την ιδιαίτερη φροντίδα που μου δείξανε, το μεράκι που βάλανε και το αποτέλεσμα που αφήσανε στο κεφάλι μου! Πάνω από όλα όμως θα ήθελα να τους ευχαριστήσω για το άριστο επαγγελματικό τους παράδειγμα που έγινε για μένα όραμα να το μεταφέρω στον δικό μου εργασιακό χώρο...
 

Συνημμένα

  • Meta.JPG
    Meta.JPG
    740.9 KB · Προβολές: 155
Μπλουζα