Μεταμόσχευση στην τουρκια

Stripar

Established Member
Stripar θα θελα καποια στιγμη αν μπορουσες να μου κανεις μια τεραστια χαρη,να σου στειλω φωτο μου και να μου πεις τη γνωμη σου,η εστω να της ανεβασω εδω δεν εχω προβλημα

Εννοείται φίλε , χαρά μου!...

Αν δέν έχεις πρόβλημα , ανέβασέ τις εδώ προκειμένου να υπάρχουν οι πληροφορίες και για τους νέους χρήστες , αλλιώς στείλε τις σε π.μ ή email
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lmg 7

Active Member
οκ τις στελνω και εδω να ακουσω κιαλλες αποψεις......λοιπον η πρωτη με flash η δευτερη χωρις και η τριτη με λαδωμενο μαλλι
 

Συνημμένα

  • IMG_20150310_001907.jpg
    IMG_20150310_001907.jpg
    848 KB · Προβολές: 81
  • IMG_20150310_001928 modified.jpg
    IMG_20150310_001928 modified.jpg
    644.8 KB · Προβολές: 75
  • IMG_20150327_220749 modified.jpg
    IMG_20150327_220749 modified.jpg
    418.1 KB · Προβολές: 77

Stripar

Established Member
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=68&threadid=110469 δηλαδη ρε παιδια αυτον π.χ πως τον ανελαβε,καλυτερη δοτρια εχει ?

Και βέβαια όχι!....

Αν κάποιος διαβάσει νηφάλια τα παραπάνω-παρακάτω μηνύματα βγάζει το συμπέρασμα ότι ο Erdogan προτείνει στον @athenian της λήψης finasteride

α) γιατί έχει αδύναμη δότρια.
(μπορεί το μέλος να έχει στείλει επιπλέον φωτό με την δότριά του και να φαίνεται αδύναμη!....στην πανοραμική φωτογραφία του crown ΔΕΝ μπορεί εύκολα να διακριθεί η δότρια όπως προείπα)
Επίσης αναφέρει ότι η δότριά του είναι απλά ΑΔΥΝΑΜΗ.
Μπορεί να εννοεί αδύναμη συσχετίζοντας το Nw που πάει να σχηματιστεί και την πιθανή κάλυψη που μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον το μέλος και δεδομένου ότι θέλει να επέμβει για μτχ

β) για να ενεργοποιήσει όλα αυτά τα μαλλιά στο middle a & b που είναι σε τελογενή μορφή (συνεπώς καλύτερο coverage , λιγότερα grats μτχ & σταθεροποίηση NW- τριχόπτωσης)
According your pictures, you have many telogen (weak, thinning) hair.
Dr.Koray therefore recommends you the usage of Finasteride in order to maintain and optimise your original hair. Kindly send us update pictures after 6 months using finasteride (please do not discontinue the medication) , so that the doctor can make further evaluation.
Έπειτα έχουμε ένα μέρος της συζήτησης και όχι όλο και κανείς δεν λέει ότι ΔΕΝ τον αναλαμβάνει !!!
Πάνω από όλα παρακάτω φαίνεται μια διαφορετική εικόνα:
Απαντησηαπο erdogan.

This is Dr Koray Erdogan's professional evaluation. According to the pictures we received the Doctor evaluates your general features as suitable for a hair transplant surgery and proposes 4200 grafts FUE surgery for your frontline, mid scalp and vertex area, in 2 operation days.

The Doctor strongly recommends you the usage of Finasteride in order to maintain and optimise your vertex original hair. İf you use minoxidil you should stop it 2 months before the operation.

The operation will be planned and carried out by Dr Koray Erdogan and his staff, composed by trustworthy, highly qualified and experienced team members. The surgery will be performed under local anaesthesia and its not painful. The graft extraction is done exclusively by MANUAL PUNCH (not micro motor), which represents until today the only instrument capable of preserving the patient's donor area and optimising the management of its resources, guarantying at the same time a higher quality of the extracted grafts and minimum scar outcomes.

Εδώαναλυτικά:
http://www.hairlossgr.com/threads/Πλάνο-μεταμόσχευσης.9386/page-2#post-127972

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε δηλ…

Συμπέρασμα : Αν δεν θέλει ο φίλος @athenianνα πάρει finasteride και να κάνει ένα μικρό session...
Μπορεί κάλλιστα να βάλει 4200grafts όπως προτείνει η κλινική και να κλείσει Hairline , middlescalp & vertex να γίνει δηλ 18ετών , αν βέβαια διαθέτει το ανάλογο ποσό για 4500grafts στον Erdogan.

Δυστυχώς και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος ΔΕΝ γίνεται !!!

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stripar

Established Member
οκ τις στελνω και εδω να ακουσω κιαλλες αποψεις......λοιπον η πρωτη με flash η δευτερη χωρις και η τριτη με λαδωμενο μαλλι

Θέλεις δουλίτσα αδερφέ!...
Πρίν πούμε όμως το οτιδήποτε , δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες όπως:

Tί NW υπολογίζεις να φτάσεις?
Εχεις κάνει μτχ στο παρελθόν?
Πόσα είναι τα διαθέσιμα Grafts στην δότριά σου?
Τι Nw θέλεις να σχηματίσεις με την μτχ?
Τι θεραπείες εφαρμόζεις και άν είσαι διατεθειμένος να ενισχύσεις τις θεραπείες αυτές και μέχρι ποιό βαθμο?
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
athenian,δεν σε γείωσαν από την κλινική, απλά σου έδειξαν απο τώρα τις προθέσεις τους όσον αφορά στην χρήση της φινα δεδομένου του σχετικά νεαρού της ηλικία σου (32) και μάλλον είναι ξεκάθαροι απο τη αρχή, ούτε εμένα θα βρεις σύμφωνο στην χρήση της φίνα αλλά διαλέγεις και παίρνεις απ οτι φαίνεται.....(το ιδιο έχει ζητηθεί απο την πλειοψηφία των υποψηφίων και εχω διαβασει πολλες περιπτώσεις άρα ειναι μάλλον κανόνας) ωραίο το παράδειγμα σου img7 σχετικα με τη δότρια του athenian
 

lmg 7

Active Member
Θέλεις δουλίτσα αδερφέ!...
Πρίν πούμε όμως το οτιδήποτε , δώσε μερικές ακόμα πληροφορίες όπως:

Tί NW υπολογίζεις να φτάσεις?
Εχεις κάνει μτχ στο παρελθόν?
Πόσα είναι τα διαθέσιμα Grafts στην δότριά σου?
Τι Nw θέλεις να σχηματίσεις με την μτχ?
Τι θεραπείες εφαρμόζεις και άν είσαι διατεθειμένος να ενισχύσεις τις θεραπείες αυτές και μέχρι ποιό βαθμο?
Δουλιτσα θελω και το ξερω γιαυτο στα στελνω γιατι σε εμπιστευομαι....λοιπον υπολογιζω nw5-6(προς το 6 πιο πολυ),ξερω το pattern μου,εχω παρει απο εναν θειο ο οποιος βεβαια ειναι 55 χρονων και εχει ακομα λιγο μαλλι στο τσουλουφακι π εχω και εγω.

Οχι δεν εχω κανει μεταμοσχευση και ειμαι 28 χρονων
Τα διαθεσιμα grafts δεν τα ξερω με ακριβεια,με την εμπειρια π εχω αποκτησει απο διαφορα φορουμ(ολη μερα το ξεψαχνιζω) θεωρω οτι εχει καλη δοτρια,το ιδιο μου ειπε και ο γεωργιου που ειχα παει για ενα consultation εδω στην Αθηνα.

Δεν ειμαι απαιτητικος,εχω βρει τον τροπο μου ακομα κ ετσι πως ειμαι ξερω να φτιαχνω μια πλασματικη εικονα στο μαλλι,οποτε ενα 3αρι με πιο μεσα τους κροταφους απο τι τους εχω τωρα δεν θα με χαλαγε καθολου

Θεραπειες κλασσικες απο φορουμ,αλλα οχι τις βαριες...πηρα αποφαση πριν κατι μηνες να αγορασω ru αλλα περιμενω νεα για setipriprant και bimatoprost(που απο τι φαινεται θα αργησουν)....με λιγα λογια τοπικο και μονο αντιανδριογονο και σε χαμηλη ποσοτητα
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
σωστος ο στριπαρ..
παντως 4200 με τη μια ειναι πολλα, παρα πολλα, ξεκινα athenian με 2500(οπου και αν πας) και βλεπεις στο μελλον
 

athenian

Well-Known Member
Κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι nw θα φτάσω αλλά ούτε η ηλικία μου είναι μικρή, 33 πλέον, ούτε έχω κληρονομικό μεγάλων nw. Επίσης καμία άλλη κλινική δεν ήταν αρνητική για την δοτρια. Ειδικά από Κύπρο και οι δύο μου είχαν πει ότι δεν έχω μεγάλο πρόβλημα και η δοτρια είναι περίπου στα 90 θυλακια ανά cm2.
 

Stripar

Established Member
@lmg 7 Επεξεργάζομαι λίγο τα δεδομένα & τις φωτογραφίες σου και σου απαντώ σε λίγο...

@athenian Αν θεωρείς ότι οι Κύπριοι σου εμπνέουν περισσότερο εμπιστοσύνη , τότε ρε φίλε δεν έχεις παρά να κλείσεις με μία από τις δύο κλινικές όπου και οι δύο είναι αξιοπρεπής επιλογές.Δεν σημαίνει όμως το ότι όταν κάποιος σου χαϊδεύει τα αυτιά και σου λέει αυτό που θέλεις να ακούσεις , ότι αυτή είναι και η πραγματικότητα και το ιδανικό!.

Έπειτα γιατί το ψάχνεις με τον Erdogan ένα χρόνο τώρα (όπως προκύπτει απο τα Posts και το νήμα σου)...αφού είσαι ευχαριστημένος από τα αποτέλεσμα των consultations της Κύπρου και εκει θα έχεις και δωρεάν αεροπορικά εισιτήρια , ξενοδοχείο με πρωινό , μεταφορές.

Μήπως και εσύ δέν είσαι τόσο σίγουρος για αυτά που σου σερβίρουν από την μεγαλόνησο και το ψάχνεις παραπέρα?...
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
δεν είσαι και μεγάλος athenian, οσον αφορά την εξέλιξη της α.α, περίμενε βασικά και αν δεν έχεις υπομονή; προσοχή μικρές επεμβάσεις , ποτε του μεγεθους των 4200 γκραφτς σε τετοια ηλικια.:cool:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Δουλιτσα θελω και το ξερω γιαυτο στα στελνω γιατι σε εμπιστευομαι....λοιπον υπολογιζω nw5-6(προς το 6 πιο πολυ),ξερω το pattern μου,εχω παρει απο εναν θειο ο οποιος βεβαια ειναι 55 χρονων και εχει ακομα λιγο μαλλι στο τσουλουφακι π εχω και εγω.

Οχι δεν εχω κανει μεταμοσχευση και ειμαι 28 χρονων

Τα διαθεσιμα grafts δεν τα ξερω με ακριβεια,με την εμπειρια π εχω αποκτησει απο διαφορα φορουμ(ολη μερα το ξεψαχνιζω) θεωρω οτι εχει καλη δοτρια,το ιδιο μου ειπε και ο γεωργιου που ειχα παει για ενα consultation εδω στην Αθηνα.

Δεν ειμαι απαιτητικος,εχω βρει τον τροπο μου ακομα κ ετσι πως ειμαι ξερω να φτιαχνω μια πλασματικη εικονα στο μαλλι,οποτε ενα 3αρι με πιο μεσα τους κροταφους απο τι τους εχω τωρα δεν θα με χαλαγε καθολου

Θεραπειες κλασσικες απο φορουμ,αλλα οχι τις βαριες...πηρα αποφαση πριν κατι μηνες να αγορασω ru αλλα περιμενω νεα για setipriprant και bimatoprost(που απο τι φαινεται θα αργησουν)....με λιγα λογια τοπικο και μονο αντιανδριογονο και σε χαμηλη ποσοτητα

Φίλε το Nw5 στις ημέρες πλέον δέν είναι και τόσο κακό , έχουμε δεί πολλές αξιοπρεπείς μτχ σε αυτό το στάδιο και δέν είναι άφθαστο όνειρο πλέον ένα πεντάρι να γυρίσει σε δυάρι.
Το Nw6 είναι οριακό αλλά με μιά καλή επιλογή γιατρού , καλή δότριας και ρεαλιστικές προσδοκίες «κλείνει» αξιοπρεπή.

Τώρα στην περίπτωσή σου:

Η ήλικία σου δέν είναι μικρή αλλά δέν είναι και μεγάλη , δηλ έχεις να φάς και άλλο χτύπο απο την Α.Α και ειδικά όταν το NW που οδεύεις είναι μεγαλύτερο απο αυτό που είσαι τώρα.
Σημαντικό για ότι αποφάσεις πάρεις στο μέλλον είναι η πλήρη και σωστή αποτίμηση της δότριας , άν είναι εφικτό να διασταυρωθεί απο 2-3 αξιόπιστες κλινικές , έτσι ώστε να μήν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία , για το διαθέσιμο προς μτχ.Το ότι η δότρια είναι καλή ΔΕΝ λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!.
Μία μέση δότρια είναι γύρω στα 5-6000grafts και έχουμε δεί και δότριες δεκάρες , δωδεκάρες , πρόσφατα σε ένα παράδειγμα του Lorezzo μτχ 13.500grafts.
Συνεπώς η καλή δότρια ποιά είναι?...άλλο 7 ,άλλο 8 , 9 , 10. Κ.Ο.Κ

Θεωρώ πρίν ξεκινήσει ο καθένας τον χωρό τον μτχ , πέρα τον NW που πηγαίνει , πρέπει να ξέρει με ακρίβεια των ακριβή αριθμό.
Διότι συνδυαστικά με τον αριθμό της αραίωσης που έχει , την εμβαδομέτρηση της περιοχής που θέλει να καλύψει (προσδοκίες), την όποια θεραπευτική αγωγή , μπορεί με σχετικά μεγάλη ακρίβεια να φτιάξει ένα πλάνο και ένα σχεδιασμό αποκατάστασης του προβλήματός του.
Σε διαφορετική περίπτωση απλά παίζει τρίλιζα και μπορεί στο μέλλον να μείνει με την πού*σα στο χέρι !!!.

Το 3αρι που θέλεις να φτάσεις και σύμφωνα πάντα με την κατάθεση του Γεωργίου ότι έχεις μια "x" καλή δότρια είναι εφικτό ακόμα και άν πηγαίνεις για NW5-6.
Αυτό που μας τα χαλάει είναι η θεραπεία όπου είναι σημαντική για να φρενάρεις την εξέλιξη , αλλά κατανοητό...
(προσπάθησε τουλάχιστον να ενσωματώσεις ένα DHT bloker τοπικό ) και το τσουλούφι.
Το τσουλούφι γιατί όπως αναφέρεις , το έχει και ο θείος σου και μάλλον θα το έχεις και εσύ , όμως κατεβαίνει χαμηλά , πιό χαμηλά απο NW3.

Συνεπώς θα πρέπει να σχεδιάσεις απο εκεί και πίσω το πλάνο προκειμένου τα αποτέλεσμα να μήν είναι αστείο.Συνεπώς περισσότερα Grafs.
Στην παρακάτω φωτογραφία σου έχω σχεδιάσει πρόχειρα βάση του τσουλουφιού σου , μια εικόνα , όπου βέβαια έχει πολύ δουλειά και χρειάζεται αρκετά grafts για να γεμίσεις hairline , κροτάφους , middle Α & Β.
Αρχική.jpg

Πάντως άν μπορείς να κρατήσεις το Crown να μήν ανοιξεις και άλλο και άν η δότριά σου είναι περίπου 7-8000grafts...ρίχνωντας ένα 2000-3000 δουλεύοντας απο μπρός προς τα πίσω και μιά επιπλέον μικρή μελλοντικά (σε 4-5χρόνια) 1000 grafts για πύκνωση όπου χρειαστεί και όπου ανοίξεις περεταίρω middle B (σύνολο 3-4000grafts) θα είσαι αφρός για μιά δεκαετία και βέβαια αφήνεις και άλλα τόσα διαθέσιμα για crown και κάβα για το μέλλον...

Συνεπώς με μια σωστή και λεπτομερής αποτίμηση δότριας , dht bloker τοπικό , σωστός σχεδιασμός και γιατρός...θα είσαι και εσύ μαλλιάς μαζί με εμάς !!!

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmg 7

Active Member
Φίλε το Nw5 στις ημέρες πλέον δέν είναι και τόσο κακό , έχουμε δεί πολλές αξιοπρεπείς μτχ σε αυτό το στάδιο και δέν είναι άφθαστο όνειρο πλέον ένα πεντάρι να γυρίσει σε δυάρι.
Το Nw6 είναι οριακό αλλά με μιά καλή επιλογή γιατρού , καλή δότριας και ρεαλιστικές προσδοκίες «κλείνει» αξιοπρεπή.

Τώρα στην περίπτωσή σου:

Η ήλικία σου δέν είναι μικρή αλλά δέν είναι και μεγάλη , δηλ έχεις να φάς και άλλο χτύπο απο την Α.Α και ειδικά όταν το NW που οδεύεις είναι μεγαλύτερο απο αυτό που είσαι τώρα.
Σημαντικό για ότι αποφάσεις πάρεις στο μέλλον είναι η πλήρη και σωστή αποτίμηση της δότριας , άν είναι εφικτό να διασταυρωθεί απο 2-3 αξιόπιστες κλινικές , έτσι ώστε να μήν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία , για το διαθέσιμο προς μτχ.Το ότι η δότρια είναι καλή ΔΕΝ λέει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!.
Μία μέση δότρια είναι γύρω στα 5-6000grafts και έχουμε δεί και δότριες δεκάρες , δωδεκάρες , πρόσφατα σε ένα παράδειγμα του Lorezzo μτχ 13.500grafts.
Συνεπώς η καλή δότρια ποιά είναι?...άλλο 7 ,άλλο 8 , 9 , 10. Κ.Ο.Κ

Θεωρώ πρίν ξεκινήσει ο καθένας τον χωρό τον μτχ , πέρα τον NW που πηγαίνει , πρέπει να ξέρει με ακρίβεια των ακριβή αριθμό.
Διότι συνδυαστικά με τον αριθμό της αραίωσης που έχει , την εμβαδομέτρηση της περιοχής που θέλει να καλύψει (προσδοκίες), την όποια θεραπευτική αγωγή , μπορεί με σχετικά μεγάλη ακρίβεια να φτιάξει ένα πλάνο και ένα σχεδιασμό αποκατάστασης του προβλήματός του.
Σε διαφορετική περίπτωση απλά παίζει τρίλιζα και μπορεί στο μέλλον να μείνει με την πού*σα στο χέρι !!!.

Το 3αρι που θέλεις να φτάσεις και σύμφωνα πάντα με την κατάθεση του Γεωργίου ότι έχεις μια "x" καλή δότρια είναι εφικτό ακόμα και άν πηγαίνεις για NW5-6.
Αυτό που μας τα χαλάει είναι η θεραπεία όπου είναι σημαντική για να φρενάρεις την εξέλιξη , αλλά κατανοητό...
(προσπάθησε τουλάχιστον να ενσωματώσεις ένα DHT bloker τοπικό ) και το τσουλούφι.
Το τσουλούφι γιατί όπως αναφέρεις , το έχει και ο θείος σου και μάλλον θα το έχεις και εσύ , όμως κατεβαίνει χαμηλά , πιό χαμηλά απο NW3.

Συνεπώς θα πρέπει να σχεδιάσεις απο εκεί και πίσω το πλάνο προκειμένου τα αποτέλεσμα να μήν είναι αστείο.Συνεπώς περισσότερα Grafs.
Στην παρακάτω φωτογραφία σου έχω σχεδιάσει πρόχειρα βάση του τσουλουφιού σου , μια εικόνα , όπου βέβαια έχει πολύ δουλειά και χρειάζεται αρκετά grafts για να γεμίσεις hairline , κροτάφους , middle Α & Β.
Προβολή συνημμένου 7861

Πάντως άν μπορείς να κρατήσεις το Crown να μήν ανοιξεις και άλλο και άν η δότριά σου είναι περίπου 7-8000grafts...ρίχνωντας ένα 2000-3000 δουλεύοντας απο μπρός προς τα πίσω και μιά επιπλέον μικρή μελλοντικά (σε 4-5χρόνια) 1000 grafts για πύκνωση όπου χρειαστεί και όπου ανοίξεις περεταίρω middle B (σύνολο 3-4000grafts) θα είσαι αφρός για μιά δεκαετία και βέβαια αφήνεις και άλλα τόσα διαθέσιμα για crown και κάβα για το μέλλον...

Συνεπώς με μια σωστή και λεπτομερής αποτίμηση δότριας , dht bloker τοπικό , σωστός σχεδιασμός και γιατρός...θα είσαι και εσύ μαλλιάς μαζί με εμάς !!!

:)
Να σαι καλα αγορινα μονο που εκανες τον κοπο και επεξεργαστηκες την περιπτωση μου και μου προτεινες μια περιπτωση στρατηγικης...χαιρομαι που υπαρχουν τετοια ατομα στο φορουμ πραγματικα και θεωρω οτι με την βοηθεια σας θα την κουτσοπαλεψουμε και ολοι οι υπολοιποι.
Οσο αναφορα τα γκραφτς εχεις απολυτο δικιο,πρεπει οπωσδηποτε να μαθω τον ακριβη αριθμο,στα προτεινομενα γκραφτς ευτυχως εχω πεσει μεσα.....δηλαδη οτι ακριβως εχεις σχεδιασει και περιπου τον ιδιο αριθμο γκραφτς που μ εγραψες ειχα στο μυαλο μου οτι χρειαζομαι.
Για την περιπτωση του αντι-DHT δεν ξερω πως θα την παλεψω,με εχουν τρομαξει πολλα σκηνικα ειδικα με την φινα(βλ. giwrgos athina ),ισως τελικα ξεκινησω ru....κανω dermarolling αυτη την στιγμη σε nw7 περιοχη (κροταφους) και ενω δεν ειχα τριχα εκει περα για 4-5 χρονια τουλαχιστον αρχισαν να ξεπεταγονται χνουδακια( μακαρι ν διαρκεσει )
Μεγαλος μου σκοπος παντως,οπως εγραψες και εσυ ειναι για καποια χρονια να ειμαι καλα,θεωρω οτι με την συνεχως αυξανομενη ερευνα πανω στην αλωπεκια,δεν αργουμε πολυ απο το να βρουμε φαρμακο εστω για συντηρηση χωρις sides
 

athenian

Well-Known Member
Stripar δεν έχω ανάγκη χαιδεματος. Ο Erdogan τα λέει περίεργα. Εντάξει είναι καλός κτλ αλλά είναι και φραγκοφονιας. Άσε που με φίνα πιστεύω ότι δεν θα χρειαζόμουν καν μμ. Από την Κύπρο μόνο στον Μ*ρα θα πήγαινα αλλά γενικά το ψάχνω.
 

athenian

Well-Known Member
Για 4000 μοσχεύματα? δες στην προηγούμενη σελίδα πως έγινε ο τύπος με λιγότερα και τι nw ήταν.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ο Erdogan για μενα εδωσε αλλη μια λαθος εκτιμηση για τον salonikio30.
Του εστειλε φωτος και του ειπε χρειαζεται 3500 grafts την ιδια στιγμη που ολοι εκτιμουμε την κατασταση του (και φιουρης) στα 2000 grafts το πολυ,αν ειναι δυνατον.
Μη πω περισσοτερα ας μας τα πει ο ιδιος αν θελει.
 

Stripar

Established Member
Παίδες μου φαίνεται ότι τείνετε να αγνοείται κάτι σημαντικό

Ότι δηλ η εκτίμηση του Erdogan και του κάθε Erdogan γίνεται από φωτογραφίες , που πολλές φορές διαστρεβλώνουν την αλήθεια & άλλες πάλι δείχνουν το πρόβλημα μεγεθυμένο.

Παραδειγμα:
Οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες με τροπο τετοιο που δειχνουν το προβλημα στην χειροτερη του κατασταση.Στην καθημερινοτητα η εικονα ειναι καπως καλυτερη.
Συνεπώς και οι ίδιοι οι γιατρού προσπαθούν να είναι το κατά δυνατόν “safe” στις προβλέψεις τους & αυτό γιατί προσπαθούν να εκτιμήσουν την κατάσταση του ασθενή , βάση του τί τους παρουσιάζει ο ίδιος.
Άν τους παρουσιάζει μια υπερβολική κατάσταση , είναι λογικό να είναι και αυξημένος και ο αριθμός των Grafts !!!.
Γιατί απορείτε?...

Αντίθετα τα consultation που περνάμε με τις κυπριακές κλινικές γίνονται live , όπου εκεί ο γιατρός έχει την δυνατότητα να δεί και να κρίνει την κατάσταση απο κοντά , να αγγίξει τα μαλλιά , να πάρει μετρήσεις και να εμβαδομετρήσει (πιθανόν) και βέβαια δέν υπάρχουν περιθώρια σφάλματος ή εσφαλμένης διάγνωσης.

Διαφορετική δυνατότητα εκτίμησης στην μία περίπτωση και διαφορετική στην άλλη.

Έπειτα τα 4200 grafts για να γεμίσει όλη αυτήν την περιοχή δεν είναι μεγάλο νούμερο
Εδώ μπορείται να δείτε την αξιολόγηση διαφόρων μελλών σχετικά με το νούμερο-αντίστοιχες φωτογραφίες του athenian

http://www.hairlossgr.com/threads/Πλάνο-μεταμόσχευσης.9386/page-2

To ότι δέν θέλει το μέλλος να πάρει finasteride , ή δέν θέλει να κάνει ένα μεγάλο session(4200) παρά ένα μικρό (1000grafts) , δέν σημαίνει κιόλας ότι δέν το χρειάζεται.
Απλά ο καθένας κρίνει και πράττει βάση τωνρίσκων που είναι διατεθειμένος να πάρει και κατά πόσο «μεγάλη» είναι η τσέπη του.

Όμως το να κάνουμε την τρίχα , τριχιά δεν βοηθάει πουθενά

Για αυτό και εγώ, έχω απορρίψει παντελώς τα consultations απο φωτογραφίες , και όποιος γιατρός με ενδιαφέρει φροντίζω να πηγαίνω απο κοντά (άσχετα το κόστος) προκειμένου να γίνεται μια σωστή εκτίμηση της κατάστασής μου , και βέβαια και μια δική μου γενικότερη αποτίμηση του γιατρού , κλινικής και λοιπά…
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Και εγω αυτο του ειπα ισως οι φωτο του μεγενθυναν το προβλημα αλλα οταν εμεις η εγω βλεπω τις φωτο του και μπορω να κρινω πανω κατω τα grafts με λιγη αποκλιση + και - πιστευω οτι και αυτος το ιδιο θα μπορουσε να κανει.
3500 grafts στο μετωπο θα τα βαζε? Περισσοτερες λεπτομερειες δεν ξερω. Σιγουρα απο κοντα η διαγνωση γινεται ευκολοτερα αλλα οταν μου λεει εμενα 3500 grafts ενω θελω το πολυ 2000 ισως με διωχνει και σαν πελατη.Και δεν εχουμε ολοι την πολυτελεια να δινουμε τα λεφτα για να πηγαινουμε τουρκια η κυπρο να μας δουνε απο κοντα.
Θα με πεις ενα καρο λεφτα θα δωσεις στα 200 ευρω κολησες.Για μενα αυτη τι στιγμη και το ευρω εχω αναγκη.
Τουλαχιστον παλι καλα ερχονται οι κυπριοι που και που και μπορουμε να μας εκτιμησουν απο κοντα.
 

salonikios30

Active Member
απο μια πλευρα στριπαρ εχεις δικιο , οι φωτογραφιες παραπλανουν, αλλα οι φωτοφραφιες μου εστιαζουν στο προβλημα, ειναι καθαρες κ αντικειμενικες, ( συμφωνα κ με john john που με εχει δει απο κοντα) .erdogan μου απαντησε οτι ειμαι καταληλος για μ/μ ,συνιστα την χρηση φιναστεριδης αρα ειναι και παγια τακτικη του (απο εκει κ περα ο καθενας αποφασιζει), αλλα 3500 grafts δεν ειναι too much ?, το οποιο κ συνεπαγεται και 10000 ευρω( τοσο βγαινει) για να κλεισω τους κροταφους? ποσο μαλλον οταν καθε δοτρια δεν ειναι απεριοριστη και πρεπει να εχεις παντα καβα...για ενδεχομενο repair η μελοντικη μ/μ? 3500 grafts εβαλε ο john john και εχει πολυ καλη πυκνωτητα και καλυψε ολο το κεφαλι (εκτος crown) ,και εγω 3500grafts για να κλεισω τους κροταφους?Aπο την μια ειναι πολυ προσεκτικος και δεν προτεινει μ/μ σε καποιον λογω αδυναμης δοτριας( συμπερισμα φωτογραφιας) και εμενα 3500 grafts? την hairline θελω να φτιαξω , οχι hairline middle Α και Β( εκει εχω μαλλια) . Eλληνικες κληνικες προτειναν 900-1000 grafts , κυπρος 1800-2000 grafts, erdogan 3500 grafts( μεγαλη αποκλιση) .
Y.Γ : φωτογραφιες παντα παραπλανουν.
 
Μπλουζα