Μεταμόσχευση στην τουρκια

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Ακυρο, νομιζα προτου το ανοιξω πως ηταν ενα περιστατικο του Erdogan και απο βιασυνη απαντησα για ενα περιστατικο του που θυμομουν.
Αυτο δεν το ειχα υποψιν μου απο τον Bisanga και νομιζω πως για 3500 grafts ειναι αρκετα φτωχο αποτελεσμα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και εγώ θεωρώ οτι η περίπτωση του περιστατικού του Erdogan έχει να κανει με έναν μη κατάλληλο υποψήφιο για μμ. Πολύ μεγάλη αραίωση ακόμα και στην δότρια περιοχή (και πλαγια και πίσω aggressive DUPA?). Αν προςτεθουν τα 2 sessions με το ζόρι 4400grafts (και αυτά δεν ειναι σαφές αν ήταν υγιή 100%). Εδώ τίθεται ένα ερώτημα που μόνο ο ιδιος (ασθενής) μπορει να απαντήσει αφού ο γιατρός ειναι σαφής στην τοποθέτηση του. Του είχαν εξηγηθεί οι κίνδυνοι και πήρε την μμ πάνω του για δικούς του λόγους θεωρώντας οτι θα ειναι καλύτερα σε σχέση με πριν; Δύσκολο να κρίνουμε αλλα το γεγονός οτι ο γιατρός την δημοσιεύει και εξηγεί την κατάσταση ειναι πολύ θετικό. Η περίπτωση του Bisanga ειναι πιο δύσκολη, δεν υπαρχει κάποια ένδειξη για τους λόγους που οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα (με αυτά που γράφονται τουλάχιστον) και η μη απάντηση απο τον γιατρό με προβληματίζει (θα μου πεις τι να πει και αυτός μπορει να έχει πέσει σε X factor). Δεν μπορούμε να κρίνουμε με ασφάλεια. Καμμια φορά κανείς τα πάντα και πέφτεις στο ανεξήγητο 1-2%...δυστυχώς...
 

zotrix

Active Member
Σχετικά με το πρώτο περιστατικό, παιδιά εγώ διαφωνώ με το σχήμα της hairline του που είναι σαν γωνία. Αφήστε τα υπόλοιπα περί blending με τα native hair κλπ. Μπορούσε νομίζω να έπαιρνε 700 ακόμη grafts και να του έκανε πιο στρογγυλεμένη hairline κάπως.

Σχετικά με τον Bisanga τώρα, εγώ τον σκεφτόμουν για μεταμόσχευση, αλλά υπάρχουν πολλά στραβά αποτελέσματα του στα φόρουμ τα οποία ξαφνικά και εξαφανίζονται (όπως το συγκεκριμένο πχ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό το παρατήρησα και εγώ και δεν καταλαβαίνω το λόγο... εξάλλου σε όλα τα design του που έχω δει, ακόμα και σε αυτά που έκανε σε μας αυτή η γωνία είναι η σωστή και όχι τόσο κάθετη όπως σε αυτή την περίπτωση. Πιθανώς είχε σχέση με την θέληση του ασθενή για κάλυψη και το γεγονός ότι θα έκανε και δεύτερη επέμβαση, θα προσπαθήσω να τον ρωτήσω να δω τι θα πει...Ένα σημαντικό στοιχείο επίσης είναι ότι είχε πάρα πολύ λίγα 1-hair graft (10% στο σύνολο των 3028 όταν συνήθως είναι γύρω στο 20-25%) γιατί προφανώς δεν άγγιξε καθόλου την πλάγια ζώνη λόγω μεγάλης αραίωσης. Αυτό σίγουρα κάνει τις επιλογές σχεδιασμού πιο περιορισμένες...Είναι πάντως extreme case
 
Τελευταία επεξεργασία:

zotrix

Active Member
Και επίσης η FUE του εχει αφησει σημαδια στα πλαγια, που σημαίνει ότι πρεπει να αφηνει πιο μακρυ μαλλι.

Εν γένει, καθαρά προσωπική μου άποψη: Αν ψάχνετε για τοπ μεταμόσχευση (και έχετε και το αντίστοιχο πορτοφόλι), μόνο 4-5 γιατροί υπάρχουν στον κόσμο και κανείς δεν είναι Ευρώπη (με εξαίρεση ίσως μόνο τον Λορέντζ0)
 
Τελευταία επεξεργασία:

zotrix

Active Member
Τα γνωστά ονόματα, δηλαδή Χάσον, Φελερ, Σαπίρο, Ραχαλ και κανα-δυο άλλοι. Ίσως το 4-5 που είπα ειναι υπερβολικό, αλλά πάνω από 7 γιατρούς στον κόσμο δεν μιλάμε, κατα την γνωμη μου πάντα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για τον Lorentzo θα έβγαζα το "ίσως", αν και για να βγαλεις άκρη μαζί του πρέπει να έχεις υπομονή (στην επικοινωνία)....
 

gkast

Active Member
Για τον Lorentzo θα έβγαζα το "ίσως", αν και για να βγαλεις άκρη μαζί του πρέπει να έχεις υπομονή (στην επικοινωνία)....
Συμφώνω δεν παλεύονται με τίποτα οι κοπέλες στην Μαδρίτη δεν βγάζεις άκρη ....ντελαφουέντε .....ντελαφίορε δεν μπορείς να συνενοηθείς....
Μόνο στην κλινική στην Αγγλία του Farjo μπορείς να βγάλεις άκρη .......
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάει η Αγγλία, είναι μόνιμα στην Μαδρίτη τώρα...και για consultation 6 μήνες αναμονή..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkast

Active Member
Πάει η Αγγλία, είναι μόνιμα στην Μαδρίτη τώρα...και για consultation 6 μήνες αναμονή..
Πολύ καλός γιατρός αλλά είναι πολύ ακριβός....
Το έχω ξαναπεί πως είναι δυνατόν ο μέσος Ισπανός να έχει την δυνατότητα να πάει στην κλινική για μετά/ση με αυτές τις τιμές ....
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θεωρώ χρήσιμο να ενημερώσω ότι δεν θα κάνω τελικά την μμ στον Koray. Ο λόγος είναι απλός: Θα την κάνω τελικά στον Lorenzo στην Μαδρίτη την ίδια εποχή που είχα κλείσει με τον Koray, φέτος τον Αύγουστο. Πως έφτασα εκεί? Μετά την επίσκεψη τον Μαϊο με τον Νικόλα στον Koray και το consultation εκεί, έκλεισα για Αύγουστο και έδωσα και προκαταβολή. Για λόγους αρχής όμως, όπως εχω εξηγήσει και σε παλαιότερο post, ήθελα να κάνω 1-2 ακόμα σοβαρά consultation για να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτά που μου πρόταθηκαν (grafts, donor's size, mega sessions, etc), όχι για την επάρκεια της κλινικής και του γιατρού. Είχα κάνει 1-2 στην Ελλάδα αλλά ήταν αστεία και τα θωρώ ως μή γενόμενα. Αποφάσισα για HDC (λόγω απόστασης) και Lorenzo. Δεν θα γράψω για την HDC (πήγα Κύπρο), νομίζω ότι έχει αναλυθεί από πολλούς η κατάσταση εκεί. Ο Lorenzo ήταν η κορυφαία για μένα επιλογή αλλά δυστυχώς για τα consultation ο χρόνος αναμονής είναι 6 μήνες. Κάνει μόνο κάθε Παρασκευή, μέρα την οποία δεν χειρουργεί. Με λίγη βοήθεια από κάτι φίλους Μαδριλένους μου έκλεισε στις 5/6 στις 19:00. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αν και έχει πολύ ενδιαφέρον, ίσως το κάνω όταν ανοίξω thread για την μμ μου. Μετά το πέρας της επίσκεψης και ενώ βιαζόμουν να πάρω ταξί για αεροδρόμιο τόλμησα να ρωτήσω την κοπελιά που κλείνει τα ραντεβού, περισσότερο έτσι για πλάκα - ο Lorenzo όταν του είπα για Αύγουστο μου είπε γελώντας: εννοείς του χρόνου?, αν υπάρχει κάτι για Αύγουστο. Κοιτάει και μου λέει, ναι είχαμε χθες μια ακύρωση και μου δίνει ημερομηνία που με βόλευε. Το έκλεισα και χθες έστειλα την προκαταβολή και πήρα και επιβεβαίωση. Ακυρώθηκε η μμ στον Koray και η προκαταβολή (λόγω έγκαιρης ακύρωσης) μου επιστράφει μέσω εμβάσματος χωρίς κανένα δισταγμό από μέρους τους. Συμπερασματικά: χωρίς να πάρω τίποτα πίσω από αυτά που έγραψα για τον Koray και την κλινική του, την οποία θεωρώ state of the art και άριστο value for money, είχα την ευκαιρία (έχω και την οικονομική δυνατότητα) να κάνω ένα σαφέστατο upgrade στον κορυφαίο, κατ΄εμέ και πολλούς άλλους, γιατρό για FUE.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gkast

Active Member
Θεωρώ χρήσιμο να ενημερώσω ότι δεν θα κάνω τελικά την μμ στον Koray. Ο λόγος είναι απλός: Θα την κάνω τελικά στον Lorenzo στην Μαδρίτη την ίδια εποχή που είχα κλείσει με τον Koray, φέτος τον Αύγουστο. Πως έφτασα εκεί? Μετά την επίσκεψη τον Μαϊο με τον Νικόλα στον Koray και το consultation εκεί, έκλεισα για Αύγουστο και έδωσα και προκαταβολή. Για λόγους αρχής όμως, όπως εχω εξηγήσει και σε παλαιότερο post, ήθελα να κάνω 1-2 ακόμα σοβαρά consultation για να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτά που μου πρόταθηκαν (grafts, donor's size, mega sessions, etc), όχι για την επάρκεια της κλινικής και του γιατρού. Είχα κάνει 1-2 στην Ελλάδα αλλά ήταν αστεία και τα θωρώ ως μή γενόμενα. Αποφάσισα για HDI (λόγω απόστασης) και Lorenzo. Δεν θα γράψω για την HDI (πήγα Κύπρο), νομίζω ότι έχει αναλυθεί από πολλούς η κατάσταση εκεί. Ο Lorenzo ήταν η κορυφαία για μένα επιλογή αλλά δυστυχώς για τα consultation ο χρόνος αναμονής είναι 6 μήνες. Κάνει μόνο κάθε Παρασκευή, μέρα την οποία δεν χειρουργεί. Με λίγη βοήθεια από κάτι φίλους Μαδριλένους μου έκλεισε στις 5/6 στις 19:00. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αν και έχει πολύ ενδιαφέρον, ίσως το κάνω όταν ανοίξω thread για την μμ μου. Μετά το πέρας της επίσκεψης και ενώ βιαζόμουν να πάρω ταξί για αεροδρόμιο τόλμησα να ρωτήσω την κοπελιά που κλείνει τα ραντεβού, περισσότερο έτσι για πλάκα - ο Lorenzo όταν του είπα για Αύγουστο μου είπε γελώντας: εννοείς του χρόνου?, αν υπάρχει κάτι για Αύγουστο. Κοιτάει και μου λέει, ναι είχαμε χθες μια ακύρωση και μου δίνει ημερομηνία που με βόλευε. Το έκλεισα και χθες έστειλα την προκαταβολή και πήρα και επιβεβαίωση. Ακυρώθηκε η μμ στον Koray και η προκαταβολή (λόγω έγκαιρης ακύρωσης) μου επιστράφει μέσω εμβάσματος χωρίς κανένα δισταγμό από μέρους τους. Συμπερασματικά: χωρίς να πάρω τίποτα πίσω από αυτά που έγραψα για τον Koray και την κλινική του, την οποία θεωρώ state of the art και άριστο value for money, είχα την ευκαιρία (έχω και την οικονομική δυνατότητα) να κάνω ένα σαφέστατο upgrade στον κορυφαίο, κατ΄εμέ και πολλούς άλλους, γιατρό για FUE.
Είναι τρελός ο προεδρός .....σύνθημα αεροδρομίου
Καλή επιτυχία cvial,......
 

Stripar

Established Member
Θεωρώ χρήσιμο να ενημερώσω ότι δεν θα κάνω τελικά την μμ στον Koray. Ο λόγος είναι απλός: Θα την κάνω τελικά στον Lorenzo στην Μαδρίτη την ίδια εποχή που είχα κλείσει με τον Koray, φέτος τον Αύγουστο. Πως έφτασα εκεί? Μετά την επίσκεψη τον Μαϊο με τον Νικόλα στον Koray και το consultation εκεί, έκλεισα για Αύγουστο και έδωσα και προκαταβολή. Για λόγους αρχής όμως, όπως εχω εξηγήσει και σε παλαιότερο post, ήθελα να κάνω 1-2 ακόμα σοβαρά consultation για να είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτά που μου πρόταθηκαν (grafts, donor's size, mega sessions, etc), όχι για την επάρκεια της κλινικής και του γιατρού. Είχα κάνει 1-2 στην Ελλάδα αλλά ήταν αστεία και τα θωρώ ως μή γενόμενα. Αποφάσισα για HDC (λόγω απόστασης) και Lorenzo. Δεν θα γράψω για την HDC (πήγα Κύπρο), νομίζω ότι έχει αναλυθεί από πολλούς η κατάσταση εκεί. Ο Lorenzo ήταν η κορυφαία για μένα επιλογή αλλά δυστυχώς για τα consultation ο χρόνος αναμονής είναι 6 μήνες. Κάνει μόνο κάθε Παρασκευή, μέρα την οποία δεν χειρουργεί. Με λίγη βοήθεια από κάτι φίλους Μαδριλένους μου έκλεισε στις 5/6 στις 19:00. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αν και έχει πολύ ενδιαφέρον, ίσως το κάνω όταν ανοίξω thread για την μμ μου. Μετά το πέρας της επίσκεψης και ενώ βιαζόμουν να πάρω ταξί για αεροδρόμιο τόλμησα να ρωτήσω την κοπελιά που κλείνει τα ραντεβού, περισσότερο έτσι για πλάκα - ο Lorenzo όταν του είπα για Αύγουστο μου είπε γελώντας: εννοείς του χρόνου?, αν υπάρχει κάτι για Αύγουστο. Κοιτάει και μου λέει, ναι είχαμε χθες μια ακύρωση και μου δίνει ημερομηνία που με βόλευε. Το έκλεισα και χθες έστειλα την προκαταβολή και πήρα και επιβεβαίωση. Ακυρώθηκε η μμ στον Koray και η προκαταβολή (λόγω έγκαιρης ακύρωσης) μου επιστράφει μέσω εμβάσματος χωρίς κανένα δισταγμό από μέρους τους. Συμπερασματικά: χωρίς να πάρω τίποτα πίσω από αυτά που έγραψα για τον Koray και την κλινική του, την οποία θεωρώ state of the art και άριστο value for money, είχα την ευκαιρία (έχω και την οικονομική δυνατότητα) να κάνω ένα σαφέστατο upgrade στον κορυφαίο, κατ΄εμέ και πολλούς άλλους, γιατρό για FUE.

Ορθή απόφαση CVIAL...
O κορυφαίος γιατρός στην Fue Wordwide!

Κάνε όσα πιό πολλά μπανάκια μπορείς τώρα , γιατί μετά τον Αύγουστο θα είναι απαγορευμένος καρπός!.

Να τα λέμε...
 

poseidonas77

Well-Known Member
flosk εδω μεσα ειναι καποιο απο τα αποτυχημενα του μπισανγκα που με ρωτησες ενα βραδυ...
μολις πεσω στου ραχαλ θα στο στειλω...
 
Μπλουζα