Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tatini

New Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

KKathi Όταν μάθεις από τον φαρμακοποιό το όνομα του φαρμάκου πες το και σε εμάς :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Φυσικά θα σας το πω παιδιά εξάλλου θέλω και τη γνώμη σας.
 

kkathi

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Ντια το υπονοούμενό σου δεν το κατάλαβα! Είμαι νέα στο Forum και σαφώς άλλα μέλη έχουν μεγαλύτερη εμπειρία τόσο στον πειραματισμό όσο και στη χρήση φαρμακευτικών σκευασμάτων. Το φύλλο είναι το μόνο που δε με απασχολεί στην παρούσα φάση.
 

Ntia

New Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Συγνώμη βρε παιδιά αλλά κάπου το χασα...!

Κkathi μου ποιο υπονοούμενο εννοείς??? Δεν σου έγραψα ποτέ τίποτα με υπονοούμενο, απέναντιας νιώθω τον πόνο σου και μιλάω ξεκάθαρα όπως ξεκάθαρα γράφω από την αρχή σε αυτό το site.. Ξαναδιάβαζω το τελευταίο μου ποστ αλλά δεν βλέπω κάποιο υπονοούμενο... Ωστόσο αν κάτι από λάθος μου σε ενόχλησε τι να πώ με συγχωρείς. Άλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Οπότε η συζήτηση σταματά εδώ γιατί δεν έχω καμία διάθεση να προκαλέσω οποιαδήποτε δυσαρέσκεια. Αν διαβάσεις κάποια από τα ποστ μου 2 χρόνια και βάλε που γράφω ανά περιόδους εδώ θα δεις ότι έχω περάσει πολλά και το τελευταίο που με απασχολούν είναι τα υπονοούμενα.

Soralteno με συγχωρείς που σε έκανα γυναίκα, λόγω ταχύτητας μάλλον. Όπως και να έχει το άγχος είναι άγχος για όλους τους ανθρώπους είτε είναι άνδρας είτε είναι γυναίκα!!! Άλλωστε εδώ πέρα είμαστε όλοι ομοιοπαθείς more or less...

Επίσης ήμουν η πρώτη γυναίκα που έγραψε στο φόρουμ και συζητούσαμε εδώ για μήνες με τα παιδια, ΟΠΟΤΕ ΟΎΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ. Δεν έκανα ποτέ διαχωρισμούς εδώ μέσα παρ' ότι υπάρχει διαφοροποιήση της πάθησης μεταξύ ανδρός και γυναικός και όλοι το ξέρουμε, τα περισσότερα μέσα αντιμετώπισης είναι κοινά αλλά καποια φάρμακα που μπορεί να λάβει ένας άνδρας δεν μπορεί πάντα να τα λάβει και μια γυναίκα αν και σε αυτό το σημείο και πάλι κάποιοι γιατροί διαφοροποιούνται.. Πάντα έγραφα και θέματα που αφορούσαν άνδρες και πάντα όλοι μου απαντούσαν με διάθεση όπως έκανα κι εγώ. Και όπως λένε τα γραπτά μένουν.

Όπως και να χει θα ευχηθώ ότι έυχομαι στο τελος κάθε απάντησης μου στο θέμα σου kkathi, καλή επιτυχία στη θεραπεία για σενα και το παιδάκι σου και πάνω απ' όλα υγεία.
 

kkathi

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Ντία μου συγνώμη για την παρερμηνεία του μηνύματος και σ' ευχαριστώ πολύ για την όλη σου στήριξη!!!
Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο σήμερα να πάω σε ένα φαρμακείο για να γράψω τη συνταγή που μου συστήθηκε να ακολουθήσω.
 

kkathi

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Μόλις επέστρεψα από τον φαρμακοποιό με τον οποίο και είχα μια ενδιαφέρουσα συζητησούλα.
Καταγράφω τη συνταγή του δερματολογου: Hair way sol 5% (η γνωστή σε όλους μας μινοξιδύλη)
γίνεται μίξη με Hair gen Foam (o αφρός που λέγαμε).
6 ψεκασμοί το πρωϊ και 6 το βράδυ για δύο μήνες. Πετώ τη μινοξιδύλη και κρατώ τον αφρό που είναι καινούριο προιόν μου είπε.
Παράλληλα χρήση κυστίνης 4 κάψουλες την ημέρα 2 μεσημέρι και 2 βράδυ κατά τη διάρκεια των γευμάτων. Δηλ. διακόπτω το φαγητό, πίνω την κάψουλα και συνεχίζω να τρώω.
Από σαμπουάν:ecophane shampoo Biorga εναλάξ με Oliprox shampoo gabriel health.
Τον αφρό αυτό τον γνωρίζεις Ντια; Είναι κάποιος από τους υπόλοιπους που τον έχει χρησιμοποιήσει;
Ο φαρμακοποιός τώρα: Μου είπε ότι κυρίως ευθύνεται το άγχος και η διατροφή λιγότερο οι υπόλοιποι παράγοντες. Ο ίδιος για την ηλικία του διατηρεί όχι όλα αλλά πολλά μαλλιά (πράγματι το είδα με τα μάτια μου) ο δε γιος 20 ετών και οι φίλοι του έχουν φαλάκρα. Του είπα οτι χρησιμοποιώ λεμόνι στο κεφάλι (για οξυζενέ αυγά και κρεμμύδια νύξη δεν έκανα για ευνόητους λόγους). Μου είπε ότι το λεμόνι κλείνει πόρους και γι αυτό μειώνεται ητριχόπτωση και οτι είναι δυνατόν να δημιουργεί υπεραιμία όπως και τα περισσότερα φαρμακευτικά σκευάσματα. Του ανέφερα ότι η μητέρα μου θεραπευσε μύκητα με το λεμόνι σε νύχι έτοιμο να πέσει όταν τα lamisil kai daktarin δεν κάνανε τίποτα και το δέχτηκε. Αυτό βέβαια μου είπε δε σημαίνει ότι θα φυτρώσουν μαλλιά. Πάντως σας μιλώ ειλικρινά δεν έχω την τριχόπτωση που είχα δίχως να ξέρω αν οφείλεται στο οξυζενέ στο λεμόνι ή στα υπόλοιπα. Δεν ξέρω τι να κάνω περιμένω γνώμες.
 

Ntia

New Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Tον αφρό μινοξιδίλης τον έχω ακουστά πολύ καιρό από τα παιδιά εδώ, δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.. Ρώτα τον την επόμενη φορά που θα πας αν μπορείς να προσθέσεις στο διάλυμα και κάποια λοσιόν καταπραυντική η οποία να καλμάρει το δέρμα επειδή καμιά φορά ερεθίζεται από την μινοξιδίλη ή όταν θα βάζεις τον αφρό να τη χρησιμοποιείς ξεχωριστά...
 

kkathi

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Δεν ξέρω αν είναι αυτό το προιόν που βρήκες και έχεις αναρτήσει Blindfold γιατί δεν το έχω παραγγείλει. Δείχνει λογικό να είναι αυτό. Δεν κατάλαβα να μου λέει ότι ο αφρός έχει μινοξιδύλη μέσα που γράφεις Ντία. Ίσα- Ίσα ήμουνα πολύ αρνητική στη χρήση της γιατί όποτε την ξεκίνησα είχα τρελλή τριχόπτωση και με διαβεβαίωσε ότι μόνο δύο μήνες θα βάλω μινοξιδύλη μετά θα κρατήσω μόνο τον αφρό που είναι ένα νέο προίόν. Δε μου φάνηκε άσχετος. Έχει εργαστεί στο Συγγρός και διετέλεσε διευθυντής του δερματολογικού τμήματος στο στρατιωτικό νοσοκομείο Αττικής. Η ηλικία του κοντά στα 45 (Αυτοί συνταξιοδοτούνται νωρίς). Τον ρώτησα γιατί δε μου γράφει μόνο τον αφρό και μου απάντησε ότι για ένα δίμηνο οπωσδήποτε μινοξιδύλη γιατί ο συνδιασμός τους θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Αυτό που βρήκε ο Blindford αν και τα αγγλικά μου δεν είναι τέλεια λέει ότι είναι φυτικό. Παίζει να είναι αυτό. Φοβάμαι τη μινοξυδίλη και λέω να συνεχίσω λίγο με οξυζενέ και τα γιατροσόφια της "γιαγιάς" και αν απογοητευτώ περνώ σε αυτά.
 

kkathi

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Βρε παιδιά για κάντε google ψάχνοντας την κυρία ΚΟΥΛΑ ΓΕΡΟΥ Κυπρία που δηλώνει σε κανάλι ότι βρήκε την θεραπεία της φαλάκρας. Αλλη μια μούφα λέτε ή αξίζει διερεύνηση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Καλημέρα,

Όσον αφορά τον αφρό sorry ::), νομίζα ότι ειναι κάτι σαν τον αφρό rogaine... ξέρεις ποιάς εταιρίας είναι?
 

kkathi

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Δεν ξέρω τίποτα άλλο πέρα από αυτό που γράφει η συνταγή άν ξαναβγώ στο κέντρο θα περάσω από το φαρμακείο να ρωτήσω μόνο για τον αφρό που στριφογυρίζει διαρκως στο μυαλό μου. Αν αξίζει και είναι φυτικό μπορεί να τον αγοράσω σκέτο δίχως μινοξιδύλη.
 
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

:grandpa:Ειμαι η κουλα γερου.θα ηθελα να σας διαβεβαιωσω οτι υπαρχει σιγουρη λυση στο προβλημα της τριχοπτωσης και απωλειας μαλλιων.Αν θελετε διαβαστε την παρακατω ιστοσελιδα http;//prestigepafos.com/issuuaug-oct-nov-2009 σελιδα 172 .Οταν την διαβασετε θα διαπιστωσετε οτι υπαρχει λυση και μαλιστα γρηγορη.
 

xDante

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

κουλα γερου είπε:
:grandpa:Ειμαι η κουλα γερου.θα ηθελα να σας διαβεβαιωσω οτι υπαρχει σιγουρη λυση στο προβλημα της τριχοπτωσης και απωλειας μαλλιων.Αν θελετε διαβαστε την παρακατω ιστοσελιδα http;//prestigepafos.com/issuuaug-oct-nov-2009 σελιδα 172 .Οταν την διαβασετε θα διαπιστωσετε οτι υπαρχει λυση και μαλιστα γρηγορη.

κούλα μ ακούς ? εσύ είσαι με το σκέτο νερό που φυτρώνεις μαλλιά ? :D :D :D :D :D :D :D

όχι τπτ άλλο θα πάρεις και τα πρωτεία απο τον M***S
 

Toppikistis

New Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

κουλα γερου είπε:
:grandpa:Ειμαι η κουλα γερου.θα ηθελα να σας διαβεβαιωσω οτι υπαρχει σιγουρη λυση στο προβλημα της τριχοπτωσης και απωλειας μαλλιων.Αν θελετε διαβαστε την παρακατω ιστοσελιδα http;//prestigepafos.com/issuuaug-oct-nov-2009 σελιδα 172 .Οταν την διαβασετε θα διαπιστωσετε οτι υπαρχει λυση και μαλιστα γρηγορη.

Αααααααχχχ Κούλα!Έχεις δίκιο!Υπάρχει λύση!
Ρε παιδιά είδατε πόσο πίσω μένουμε αν δεν διαβάζουμε τα περιοδικά της Κύπρου;
Καλά και όλοι εσείς που πήγατε μέχρι την Κύπρο, μπας κ επισκεφτήκατε την κα.Κούλα αντί για την HDC και δεν μας το λέτε;;; Παλιοτόμαρα...
Είστε κακά παιδιά και δεν σας ξαναμιλάω!Για να μάθετε!
 

mindtrapper

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Δεν δουλεύει το link κυρία Κούλα, δεν ξεκινήσαμε καλά μου φαίνεται! :)
 

Toppikistis

New Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Mindtrapper μπες εδώ prestigepafos.com και πήγαινε ψάξε στα παλαιότερα τεύχη στον Οκτ-Νοε του 2009 σελ 172 και άνοιξε τα μάτια σου να ξεστραβωθείς! ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΚΟΡΟΙΔΑΑΑΑΑΑ!!!
 

tatini

New Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

xDante είπε:
[quote author=κουλα γερου link=topic=2663.msg52715#msg52715 date=1304936143]
:grandpa:Ειμαι η κουλα γερου.θα ηθελα να σας διαβεβαιωσω οτι υπαρχει σιγουρη λυση στο προβλημα της τριχοπτωσης και απωλειας μαλλιων.Αν θελετε διαβαστε την παρακατω ιστοσελιδα http;//prestigepafos.com/issuuaug-oct-nov-2009 σελιδα 172 .Οταν την διαβασετε θα διαπιστωσετε οτι υπαρχει λυση και μαλιστα γρηγορη.

κούλα μ ακούς ? εσύ είσαι με το σκέτο νερό που φυτρώνεις μαλλιά ? :D :D :D :D :D :D :D

όχι τπτ άλλο θα πάρεις και τα πρωτεία απο τον M***S
[/quote]

xDante, να είσαι πιο ευγενικός με την κυρία Κούλα... άλλωστε το οξυζενέ δε διαφέρει και πολύ από το νερό σε σύσταση...
 

xDante

Member
Απ: Μήπως η αλλωπεκία είναι αποτέλεσμα ψυχοσωματικό;

Blindfold είπε:
[quote author=xDante link=topic=2663.msg52732#msg52732 date=1304947594]
[quote author=κουλα γερου link=topic=2663.msg52715#msg52715 date=1304936143]
:grandpa:Ειμαι η κουλα γερου.θα ηθελα να σας διαβεβαιωσω οτι υπαρχει σιγουρη λυση στο προβλημα της τριχοπτωσης και απωλειας μαλλιων.Αν θελετε διαβαστε την παρακατω ιστοσελιδα http;//prestigepafos.com/issuuaug-oct-nov-2009 σελιδα 172 .Οταν την διαβασετε θα διαπιστωσετε οτι υπαρχει λυση και μαλιστα γρηγορη.

κούλα μ ακούς ? εσύ είσαι με το σκέτο νερό που φυτρώνεις μαλλιά ? :D :D :D :D :D :D :D

όχι τπτ άλλο θα πάρεις και τα πρωτεία απο τον M***S
[/quote]

xDante, να είσαι πιο ευγενικός με την κυρία Κούλα... άλλωστε το οξυζενέ δε διαφέρει και πολύ από το νερό σε σύσταση...
[/quote]

δεν διαφέρει και πάρα πολύ όντως αλλά μέρα με νύχτα
τί διαφορά έχει το μονοξείδιο του άνθρακα με το διοξείδιο του άνθρακα μόνο που το 1ο μπορεί να σε σκοτώσει τσακ μπαμ
ενα μόριο κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά
και είμαι και ΠΑΡΑ πολύ ευγενικός με την κυρία Κουλα....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα