Λεω να βαλω μόνο crown (για τώρα)

Akenaton

New Member
Αγαπητοί φίλοι γεια σας και καλη Μ. Εβδομάδα. Ειμαι θυμα κι εγω της αδηφαγας τριχόπτωσης, την οποία ομως καταφερνα μεχρι τα 47 μου να αποκρυπτω εντέχνως 1. με χρηση σκόνης και 2. με κότσο/κεφτέ..σε σημείο που οι πωλητες των διαφορων κλινικων που επισκέφτηκα ν απορουν για το λόγο επίσκεψής μου.
Η αληθεια δυστυχως ξετυλίγεται με το που λυθει ο κοτσος. Έχω αρκετά αξιοπρεπή hairline η οποία εχει μεν υποχωρήσει αλλα καθως μικρός ειχα μαλλιά ως τα φρύδια, μαλλον καλο μου χει κάνει. Εχω ομως σημαντικη αραιωση πάνω ενω δε στο crown είναι, οπως θα δείτε κρανιου τόπος.
Στο θέμα μας τωρα. Τυχαίνει λογω αλλης εγχειρησης να εχω αρχης γενομένης απο αύριο αδεια κοντα στον ένα μήνα. Σκεφτηκα να το εκμευαλλευτω και να γεμισω το crown. Θα πηγαινα και στα άλλα, πλην ομως συμπασχων φιλος εκανε πέρσι ΜΜ κι επαθε τετοιο shock loss που ουτε στον εχθρο μου. Δε θελω να κουρευτω και να χασω το καλοκαιρακι γιατι ειμαι καλοκαιρινος τύπος, οπότε ελεγα τα λοιπά να ακολουθήσουν σε δεύτερο χρόνο κι αφου πρωτα τα ξυρισω. Η περιοχη του crown ειναι περι τα 10×10 εκ. Τι λέτε κι εσεις ρε παιδια;
Υ.Γ. Η δοτρια συμφωνα με γιατρο που με ειδε είναι σε.καλη κατάσταση με 120τριχες/τ.εκ.και εμβαδον 170 τ.εκ
 

Συνημμένα

  • 20180402_152619-1.jpg
    20180402_152619-1.jpg
    193.4 KB · Προβολές: 95
  • 20180402_152918-1.jpg
    20180402_152918-1.jpg
    284.7 KB · Προβολές: 102
  • 20180402_153833-1.jpg
    20180402_153833-1.jpg
    233.9 KB · Προβολές: 88

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Η μόνη συμβουλή μου είναι πως ότι κανεις πρέπει να το κανεις σωστά και όχι βιαστικά. Καλή κλινική, σωστό πλάνο, για να έχεις και το επιθυμητό αποτέλεσμα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν προχωρησεις σε μεταμοσχευση εννοειτε μονο στο crown. Αλλου υπαρχει κινδυνος γιατι υπαρχει αρκετο μαλλι.
Αν ψηθεις να παρεις και φιναστεριδη που εγω ειμαι κατα θα δυναμωσουν και αυτες που εχεις και θα ειναι σαν να μην ειχες αραιωση.
Δεν θελει βιαστικες κινησεις ομως. Αφου εχεις αδεια ενα μηνα επρεπε να ψαχτεις τους 2 προηγουμενους τουλαχιστον.
Εχει πολυ υλικο το φορουμ ξεκινα διαβασμα.
 

Akenaton

New Member
Ασφαλως κι εχετε τα δίκια σας. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοασχολουμαι εδω και κανα χρονο περίπου και μαλλον τείνω προς τη dhi αφού μου εκαναν πιο καλη εντύπωση. Θα ήθελα τις αποψεις σας οσον αφορά στον αριθμο των grafts που θεωρείτε βέλτιστο για την υφιστάμενη κατάσταση
 

piros75

Well-Known Member
Απλά μαθηματικά: ιδανικά και με δεδομένο ότι θα υπάρξουν αρκετά πολύτριχα, θέλεις: Περιοχή (10χ10) χ τουλάχιστον 35 μοσχ/εκ2=3.500 μοσχ. Αν ωστόσο θες την γνώμη μου και με 2.500 μοσχεύματα θα δεις μεγάλη διαφορά (πάντα με την προϋπόθεση ότι θα έχεις αρκετά πολύτριχα μοσχεύματα). Ας πούμε δηλαδή ότι θα έχεις λόγο πάνω από 2,5 (δηλαδή ΜΟ 2,5 τρίχες/μοσχ) τότε και με 2.500 θα είσαι αρκετά καλός.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Μπορεις επισης να κουρεψεις μονο τα πισω στη δοτρια. Και τα πανω να μεινουν οπως ειναι.
Και εγω πιστευω οτι θες 2500 μοσχευματα και πανω. Με λιγοτερα θα θελει εξτρα καμουφλαρισμα με καρβουνοσκονη. :)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κάλως ήρθες φίλε Akenaton.
Ας ξεκινήσουμε από την ηλικία σου 47 ετών που είναι πάρα πολύ καλή για να προχωρήσεις για μεταμόσχευση.
Αν η κορυφή (crown) σου έχει διάμετρο κύκλου 10εκ. και όχι τετράγωνου τότε το εμβαδόν του κύκλου είναι 5χ5χ3,14 = 78,50 περίπου δηλαδή 80τ.ε.
80τ.ε φαλακρής περιοχής προς 37 τριχοθηλακια/τ.ε. =2960 Grafts.

Αν μπορείς να μας δώσεις ακριβή μέτρηση της επιφάνειας για να εκτιμήσουμε καλύτερα.
Προσπάθησε να βγάλεις φωτογραφίες σκυφτός για να δούμε και την hairline σου όπως και την δότρια και κάποιες από πλάγια.
Θα μας βοηθούσε εάν στην δότρια τα είχες πιο κοντό κουρεμένα τα μαλλάκια.
Όσο για shock loss για να ελαχιστοποιησεις το ρίσκο χρειάζεσαι κάλο χέρι,γιατρό και κλινική.
 
Μπλουζα