Κιρσοκήλη

Serifis

Active Member
Καλησπέρα. Είχα διαβάσει σε ένα thread, νομίζω στο keratene, για την κιρσοκήλη. Το έψαξα λίγο και εγώ γιατί είχα κάποιες υπόνοιες και ψηλαφίζοντας είδα πως πιθανότατα έχω. Τώρα, ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό; Διάβασα πολλά και περίεργα στο internet, από αιτία στειρότητας, αλλά και ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει, δεν έχω πόνους πάντως και τα σχετικά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Chs

Μέλος του προσωπικού
Αδερφέ σερίφη κατά τη γνώμη μου και μόνο, μήπως θα ήταν καλύτερα να συμβουλευτείς έναν αρμόδιο για το θέμα γιατρό?
 

thimios72

Member
Serifis είπε:
Καλησπέρα. Είχα διαβάσει σε ένα thread, νομίζω στο keratene, για την κιρσοκήλη. Το έψαξα λίγο και εγώ γιατί είχα κάποιες υπόνοιες και ψηλαφίζοντας είδα πως πιθανότατα έχω. Τώρα, ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό; Διάβασα πολλά και περίεργα στο internet, από αιτία στειρότητας, αλλά και ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει, δεν έχω πόνους πάντως και τα σχετικά...
η κιρσοκιλη συνηθως γινεται στον ενα ορχη και στη ψηλαφιση νιωθεις κατι σαν σακουλακι με σκαγια. Εγω που εχω μεσαιου προς μεγαλου βαθμου, δεν ειχα προβλημα στο σπερμοδιαγραμμα και ουτε χρειαζεται καποια επεμβαση εαν δεν σε ενοχλει, ειδικα στη γονιμοτητα.
 

Serifis

Active Member
Chs είπε:
Αδερφέ σερίφη κατά τη γνώμη μου και μόνο, μήπως θα ήταν καλύτερα να συμβουλευτείς έναν αρμόδιο για το θέμα γιατρό?

Εννοείται! Απλά θα ήθελα να ξέρω και την γνώμη πολλών παιδιών εδώ μέσα.


thimios72 είπε:
Serifis είπε:
Καλησπέρα. Είχα διαβάσει σε ένα thread, νομίζω στο keratene, για την κιρσοκήλη. Το έψαξα λίγο και εγώ γιατί είχα κάποιες υπόνοιες και ψηλαφίζοντας είδα πως πιθανότατα έχω. Τώρα, ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες γι'αυτό; Διάβασα πολλά και περίεργα στο internet, από αιτία στειρότητας, αλλά και ότι στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει, δεν έχω πόνους πάντως και τα σχετικά...
η κιρσοκιλη συνηθως γινεται στον ενα ορχη και στη ψηλαφιση νιωθεις κατι σαν σακουλακι με σκαγια. Εγω που εχω μεσαιου προς μεγαλου βαθμου, δεν ειχα προβλημα στο σπερμοδιαγραμμα και ουτε χρειαζεται καποια επεμβαση εαν δεν σε ενοχλει, ειδικα στη γονιμοτητα.

Από ότι διάβασα δεν προκαλεί κάτι άμεσα ως σύμπτωμα, ελπίζω δηλαδή... Πιστεύεις πως για το θέμα γονιμότητα θα πρέπει να το κοιτάξω ξανά γύρω στα 30 μου( θα πάω σε ειδικό προφανώς και τώρα);
 

orestis

Member
Η κιρσοκιλη απ οσο ξερω μπορει να ειναι απο αθωα ως αρκετα επικίνδυνη. Αναλογα σε ποια φαση βρισκετε στον καθενα. Νομιζω οτι καλυτερα μπορει να απαντησει ενας γιατρος.
Εγω αυτο που ηθελα να πω, ειναι οτι για τετοια θεματα που εχουν να κανουν με την περιοχη των ορχεων, οταν πρεπει να κανετε καποια θεραπεια, επιμείνετε να μαθετε αν η θεραπεια που σας προτεινει ο γιατρος δεν εχει καποιες επιπτωσεις στο σπερμα.
Μιλαω για θεματα κιρσοκιλης , προστατιτιδας κτλ.
Μπορει καποια θεραπεια να βοηθησει στο προβλημα αλλα να δημιουργησει προβλημα στο σπερμα. Απο αδυναμια, μεχρι και στειροτητα.
 

baldy

Member
Ειναι πολυ απλο το πραγμα αν την εχεις την χειρουργεις και τελιωσε.Επικινδυνη δεν ειναι σε καμια περιπτωση για αυτο δεν την παιρνουν ειδηση μερικοι ποτε μαλιστα.Το μονο ειναι οτι επηρρεαζει το σπερμα και οσο πιο νωρις την χειρουργησεις τοσο το καλυτερο.Αυτα δεν μπορεις να την ψηλαφησεις μονος σου πηγαινε σε γιατρο,δες τι θα σου πει και τα λεμε
 

orestis

Member
Ειναι επικινδυνη μιας και προκαλει ατροφια του ορχι στον οποιο υπαρχει και στη συνεχεια στειροτητα. Αναλογα ποσο προχωρημένη ειναι.
Αν αισθανεσαι ενοχληση ή πονο ενα σπασουαρ θα σε ανακουφησει.
 

thimios72

Member
baldy είπε:
Ειναι πολυ απλο το πραγμα αν την εχεις την χειρουργεις και τελιωσε.Επικινδυνη δεν ειναι σε καμια περιπτωση για αυτο δεν την παιρνουν ειδηση μερικοι ποτε μαλιστα.Το μονο ειναι οτι επηρρεαζει το σπερμα και οσο πιο νωρις την χειρουργησεις τοσο το καλυτερο.Αυτα δεν μπορεις να την ψηλαφησεις μονος σου πηγαινε σε γιατρο,δες τι θα σου πει και τα λεμε
δεν τη χειρουργεις ετσι για πλακα,μονο εαν σου δημιουργει προβληματα,αυτο λενε ολοι οι ουρολογοι!
 

weznem

Well-Known Member
εμενα το σπερματογραφημα απο οτι ειπε ο μικροβιολογος ειναι ολα κομπλε,τωρα θα δειξει μολις παω ξανα στο γιατρο νομιζω οτι μ ευπερυχο εντοπιζετε..κανω λαθος??εκανε φιλος μου επεμβαση προσφατα.. με λαπαροσκοπικη η ρομποτικη χειρουργικη δεν θυμαμαι δεν ειναι τιποτα σαν χειρουργειο 20 λεπτακια..αλλα κατα 80% θα κανει ξανα κιρσοκηλη οργανισμος που την ειχε και πριν καποια στιγμη ..ο λογος αγνωστος...
 

baldy

Member
thimios72 είπε:
baldy είπε:
Ειναι πολυ απλο το πραγμα αν την εχεις την χειρουργεις και τελιωσε.Επικινδυνη δεν ειναι σε καμια περιπτωση για αυτο δεν την παιρνουν ειδηση μερικοι ποτε μαλιστα.Το μονο ειναι οτι επηρρεαζει το σπερμα και οσο πιο νωρις την χειρουργησεις τοσο το καλυτερο.Αυτα δεν μπορεις να την ψηλαφησεις μονος σου πηγαινε σε γιατρο,δες τι θα σου πει και τα λεμε
δεν τη χειρουργεις ετσι για πλακα,μονο εαν σου δημιουργει προβληματα,αυτο λενε ολοι οι ουρολογοι!

λαθος κανεις μην διαβαζεις το ιντερνετ.Αυτο που λες ισχυε για τις παλιες μεθοδους.Τωρα καλο ειναι να την χειρουργεις δια παν ενδεχομενο.Δεν υπαρχει λογος να την αφηνεις


weznem είπε:
εμενα το σπερματογραφημα απο οτι ειπε ο μικροβιολογος ειναι ολα κομπλε,τωρα θα δειξει μολις παω ξανα στο γιατρο νομιζω οτι μ ευπερυχο εντοπιζετε..κανω λαθος??εκανε φιλος μου επεμβαση προσφατα.. με λαπαροσκοπικη η ρομποτικη χειρουργικη δεν θυμαμαι δεν ειναι τιποτα σαν χειρουργειο 20 λεπτακια..αλλα κατα 80% θα κανει ξανα κιρσοκηλη οργανισμος που την ειχε και πριν καποια στιγμη ..ο λογος αγνωστος...

Α ρε Ελλαδαρα! Ο φιλος σου επρεπε να το ψαξει,στο λεω γιατι και μενα ενας κατα τ'αλλα καλως γιατρος καθηγητης,ηθελε να με χειρουργησει με αυτη την μεθοδο.Και οταν του ειπα για την μικροχειριυργικη εκανε οτι δεν ηξερε.Παλι καλα που ειμαι ψειρας και το ψαχνα.Η μικροχειρουργικη δεν προκαλει επανεμφανιση.Στο ιντερνετ αναφερει σχεδον μηδαμινα ποσοστα.Οσο για το γιατρο που με χειρουργησε,εκανε εξαιρετικη δουλεια και μου ειπε οτι η πιθανοτητα να εμφανισω κιρσοκιλη ξανα ειναι σαν του κανονικου αντρα που δεν εχει!Οταν μετα απο 3 μηνες μετα το χειρουργειο εκανα καινουργιο σπερμοδιαγραμμα,πηγε πολυ καλα.Τον ρωτησα αν θα χρειαστει να το προσεχω και μου ειπε οχι,παει λεει τελιωσε δεν θα ξαναασχοληθεις
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Πως μου ήρθε, έψαξα! Πάντως ρώτησα τον πατέρα μου και μου είπε πως έχει και εκείνος και πως είχε και ο πατέρας του. Ο πατέρας μου την είχε βρει στα 23 του( είναι 60), αλλά έχει κάνει εξετάσεις πρόσφατα και είχε βρει πως δεν έχει επηρεάσει και πολύ την γονιμότητά του! Εν΄ολίγοις, εφόσον δεν προκαλεί πόνο και δεν έχει κάποιο μεγάλο μέγεθος πιστεύω δεν χρειάζεται επέμβαση, απλά τακτική παρακολούθηση από γιατρούς.
 

baldy

Member
καλα 60 χρονων και πηγε να δει την γονιμοτητα

να ξερεις οτι η εγχειρηση ειναι απλη
 

Serifis

Active Member
H εγχείρηση μπορεί να είναι απλή αλλά μην ξεχνάμε πως είναι εγχείρηση στην περιοχή των όρχεων. Οπότε όσο απλή και να είναι, η λέξεις όρχεις και εγχείρηση σου 'κάθονται' κάπως στο μυαλό, αν κατάλαβες τι εννοώ.
 

thimios72

Member
oχι δεν τα διαβασα στο ιντερνετ ουρολογοι μου το ειχαν πει πριν 1με 1,5χρονο. τωρα μπορει να αλαξανε τα πραγματα.
 

baldy

Member
σε καταλαβαινω σεριφη αλλα η τομη δεν γινεται πανω στους ορχεις αλλα διπλα απο το πεος μια μικρη τομοι σαν κουμποτρυπα,αν ακουσεις για λαπαροσκπικη μην κανεις και πιο ακριβη ειναι και κατα πολυ πιο ''επωδυνη''.Η μικροχειρουργικη ειναι απλη για εναν εμπειρο χειρουργο.Εξω την χειρουργουν εχει δεν εχει προβλημα το σπερμοδιαγραμμα,στην Ελλαδα εχουν μεινει πισω.Αμα θες να σου συστησω αυτον που με χειρουργησε απο pm. Νοεμβριο χειρουργηθηκα.Τωρα ειναι σαν να μην εκανα τιποτα,το χειρουργειο ουτε που το καταλαβα
 

weznem

Well-Known Member
Serifis είπε:
Ξέρουμε παιδιά αν παίζει κληρονομικότητα με την κιρσοκήλη;

παιζει και πολυ σημαντικο φιλε..και εμενα εχει οπατερας μου..
baldy δεν ξερω τι να σου πω ισως εχεις και δικιο...δεν ξερω αν ειναι να γινει κατι θα ενημερωσω για την εξελιξη..παιδες..
 
Μπλουζα