Καιρός για ΜΜ ή ξουρα όλα;

karlas

New Member
Δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα σε nw6 όπως επίσης είναι ελάχιστα τα περιστατικά nw5 για να μπορέσω να κρίνω. Ούτε καν παρουσίαση από την κλινική. Αν ειχα δεδομένα θα πήγαινα με τα 1000 στην Seneca λόγω vfm και λόγω του ότι είναι στην αθηνα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karlas

New Member

Γνωμουλα για δότρια λήπτρια; Σκέφτομαι την μμ χωρίς κάποια αγωγη όπως έχω δηλώσει. Αξίζει;
 

Συνημμένα

  • A92F9AE8-D900-47A5-B702-27F7C4FD.jpg
    A92F9AE8-D900-47A5-B702-27F7C4FD.jpg
    278.6 KB · Προβολές: 48
  • DD2A5E46-F34B-49B3-98F9-7E7BDE49.jpg
    DD2A5E46-F34B-49B3-98F9-7E7BDE49.jpg
    330.5 KB · Προβολές: 46
  • 87F77B23-DD29-43CC-AC04-C9847E9F.png
    87F77B23-DD29-43CC-AC04-C9847E9F.png
    1.4 MB · Προβολές: 44
  • 0770D05C-0748-4BE3-B5B0-E1D13C0C.png
    0770D05C-0748-4BE3-B5B0-E1D13C0C.png
    1.3 MB · Προβολές: 47
  • 9EC1A769-98EB-4D15-AE84-D8379428.png
    9EC1A769-98EB-4D15-AE84-D8379428.png
    1.2 MB · Προβολές: 48

LoverBoy

Well-Known Member

Γνωμουλα για δότρια λήπτρια; Σκέφτομαι την μμ χωρίς κάποια αγωγη όπως έχω δηλώσει. Αξίζει;
Δεν φαίνεται άσχημη η δότρια σου αλλά ούτε και η ιδανική!Στην λήπτρια σου αν δεν κοιτάξεις για κάποια θεραπεία αυτά τα μαλλιά που έχεις πάνω στο κεφάλι αν δεν ξεκινήσεις θεραπεία σε λίγα χρόνια θα πέσουν και θα μείνουν μόνο τα μεταμοσχευμένα!
 

Chris34

Active Member
Φίλε έχεις αρκετό μαλλί πάνω. Θεραπεία απαραίτητα αλλιώς και καλά να πάει μια μεταμοσχευση μόλις αραιώσουν τα άρρωστα μαμά μαλλιά θα είσαι στην ίδια φάση.
Εκτός αν έχεις καλή δοτρια και έχεις στο πλάνο να ξαναμπείς μετά από 3-4 χρόνια για πύκνωση.
Η ηλικία σου είναι καλή. Και μινοξιδιλη να βάλεις πάλι θα δεις διαφορά αλλά τα αποτελέσματα της θα φθίνουν μετά από χρήση 2-3 χρόνων.
 

dlazaros

Well-Known Member

Γνωμουλα για δότρια λήπτρια; Σκέφτομαι την μμ χωρίς κάποια αγωγη όπως έχω δηλώσει. Αξίζει;
Είσαι 35, μπορείς να κάνεις ΜΜ αλλά πρέπει να ξέρεις οτι δεν είναι "εκανα 1 και καθάρισα" όταν δεν κάνεις θεραπεία με φίνα/ντούτα. Ανοίγεις λογαριασμό χωρίς θεραπεία για μελλοντικές επεμβάσεις για να διορθώσεις αυτά που θα χαλάνε και όταν θα ξεμείνεις απο δότρια υπάρχει ο κίνδυνος να μείνεις με μια εμφάνιση που να μην σου αρέσει καθόλου. Αυτή την στιγμή μπορεί να είναι πολύ αραιός αλλά είσαι "φυσικός". Αυτό μετά απο μια ΜΜ δεν ξαναγυρίζει εύκολα χωρίς θεραπεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φιλε Λαζαρε και λοιποι φιλοι...βλεπω σε λες τις περιπτωσεις προτείνετε θεραπεια για εμενα ειναι λαθος αν θελει ναι φυσικα και ας παρει.
Εγω στην περιπτωση του φιλου ημουν πολυ πιο χειροτερα. Τωρα ειμαι 44 την πρωτη μμ την εκανα στα 33+ και την δευτερη στα 40 και δεν εχω παρει ποτε μινοξ και φινα την ειχα ξεκινησει μονο στην πρωτη μεταμοσχευση και την εκοψα μετα 2 χρονια και διατηρουμε μια χαρα εως τωρα. Χρειαζομαι καποια γεμισματα οπως κροταφους και λιγο middle αλλα ειναι φυσιολογικη η φθορα χωρις κατι τραγικο στο ματι.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο φιλος αν εχει δυνατη δοτρια και πλαινα με 2 μεταμοσχευσεις πρωτα μια και αλλη σε βαθος χρονοου δεν θα χρειαστει καν φιναστεριδη. Δεν ισχυει για ολους αλλα μπορουν και χωρις.
 

dlazaros

Well-Known Member
Φιλε Λαζαρε και λοιποι φιλοι...βλεπω σε λες τις περιπτωσεις προτείνετε θεραπεια για εμενα ειναι λαθος αν θελει ναι φυσικα και ας παρει.
Εγω στην περιπτωση του φιλου ημουν πολυ πιο χειροτερα. Τωρα ειμαι 44 την πρωτη μμ την εκανα στα 33+ και την δευτερη στα 40 και δεν εχω παρει ποτε μινοξ και φινα την ειχα ξεκινησει μονο στην πρωτη μεταμοσχευση και την εκοψα μετα 2 χρονια και διατηρουμε μια χαρα εως τωρα. Χρειαζομαι καποια γεμισματα οπως κροταφους και λιγο middle αλλα ειναι φυσιολογικη η φθορα χωρις κατι τραγικο στο ματι.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο φιλος αν εχει δυνατη δοτρια και πλαινα με 2 μεταμοσχευσεις πρωτα μια και αλλη σε βαθος χρονοου δεν θα χρειαστει καν φιναστεριδη. Δεν ισχυει για ολους αλλα μπορουν και χωρις.
Σαφώς και μπορούν και χωρίς και καλά κάνεις και το αναφέρεις. Απλά να ξέρουν οτι υπάρχει πιθανότητα να μην χρειαστούν μόνο μια και οτι υπάρχει και η πιθανότητα να μην μείνουν ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα που έχουν στο μυαλό τους. Όπως σωστά λές, η θεραπεία δεν είναι για όλους καθώς δεν θέλουν όλοι να είναι παγώνια αλλά κάποιοι είναι μια χαρά ικανοποιημένοι με μια σχετική κάλυψη στο κεφάλι.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Το λεω καθως πολλοι φοβουνται να προχωρησουν για μεταμοσχευση οτι σον και καλα πρεπει εφ ορου ζωης να περνουν χαπι και μινοξ.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
@John_John1 συμφωνώ σε όσα λες αρκεί να υπάρχει και αντίστοιχη ενημέρωση του ασθενή από τον γιατρό /κλινική για το τι είναι δικαιολογημένο να αναμένει ως τελικό αποτέλεσμα.
Σίγουρα η αλλαγή μιας εικόνας μπορεί να επιτευχθεί και χωρίς αγωγές .Το θέμα είναι ότι αρκετοί με βάση τα αποτελέσματα άλλων ασθενών που βλέπουν ,οι οποίοι λαμβάνουν φίνα, αποφασίζουν να μπουν για μμ ελπίζοντας ή θεωρώντας δεδομένο ότι θα αποκτήσουν την ίδια εικόνα.

Εγώ θεωρώ τίμιο,δίκαιο και ηθική και επαγγελματική υποχρέωση να ενημερώνονται οι ασθενείς για τις επιλογές που έχουν,ανεξαρτήτως αν αρέσει στους ίδιους ή όχι .Βλέπουμε όμως δυστυχώς ότι τέτοια προσέγγιση δεν υπάρχει ..Έρχεται ο άλλος με όνειρο να γεμίσει το κεφάλι ,δεν τον ενημερώνει κάνεις βεβαίως ότι κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο στις περισσότερες περιπτώσεις χωρίς αγωγη και καταλήγει με ένα αποτέλεσμα που δεν τον αφήνει ικανοποιημένο.
Και φυσικά ποιος είναι ο υπεύθυνος για αυτό ;Ο γιατρός ή ο ασθενής ;Μα φυσικά ο γιατρός γιατί δεν ενημέρωσε ως όφειλε τον ασθενή για τις επιπτώσεις της κάθε επιλογής.Και η μη εκπλήρωση προσδοκίας είναι μεγάλη πληγή !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Νομιζω αυτο γινοταν παλια να μην ενημερωνουν για καποιες καλες κλινικες. Τωρα κλινικες οπως βεκρης,εμεις,Αναστασακης βλεπεις σε διαφορα βιντεο να το προτεινουν. Ναι πρεπει να ενημερωνουν τον ασθενη που μπορει να φτασει με η χωρις αγωγη αλλα μερικες φορες οπως λεω και παραπανω ισως τρομαζουν .
 

dlazaros

Well-Known Member
Νομιζω αυτο γινοταν παλια να μην ενημερωνουν για καποιες καλες κλινικες. Τωρα κλινικες οπως βεκρης,εμεις,Αναστασακης βλεπεις σε διαφορα βιντεο να το προτεινουν. Ναι πρεπει να ενημερωνουν τον ασθενη που μπορει να φτασει με η χωρις αγωγη αλλα μερικες φορες οπως λεω και παραπανω ισως τρομαζουν .
Είμαι την γνώμης ότι η δυσκολία στην απόφαση πραγματοποίησης μιας μμ έχει εξαρχής το θέμα "θα με προσέξουν?" και σε δεύτερη προτεραιότητα το ποσό καλό θα είναι το αποτέλεσμα. Εάν επιτευχθεί εμπιστοσύνη σε αυτό από ένα κλάδο τότε είναι μικρότερη η διστακτικότητα. Συμφωνώ ότι το πάντρεμα μμ με αγωγή είναι δύσκολο δίδυμο και εδώ θέλει διαχείριση προσδοκιών από ανθρώπους που θέλουν τον ουρανό χωρίς να κοιτάξουν πάνω.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Νομιζω αυτο γινοταν παλια να μην ενημερωνουν για καποιες καλες κλινικες. Τωρα κλινικες οπως βεκρης,εμεις,Αναστασακης βλεπεις σε διαφορα βιντεο να το προτεινουν. Ναι πρεπει να ενημερωνουν τον ασθενη που μπορει να φτασει με η χωρις αγωγη αλλα μερικες φορες οπως λεω και παραπανω ισως τρομαζουν .
Για τον Βεκρη δεν ισχύει ,η γλαφυρότητα με την οποία περιέγραφε τις παρενέργειες που ο ίδιος θεωρει ότι προκαλούνται από την λήψη φίνας θα μπορούσε να τρομοκρατησει τον οποιοδήποτε .Στην ερώτηση για το ποια φαρμακευτική αγωγή θεωρεί επιβεβλημενο να λαμβανεται μετά την μμ ειδα μινοξιδιλη και κάποια προϊόντα οπως σαμπουάν ενδυνάμωσης που πωλούνται από την κλινική.Ειμαι πραγματικά περίεργος να μάθω αν υπάρχει ελληνική/τουρκική κλινική που να εφαρμόζει, έστω σε κάποιο βαθμό, πολιτική απόρριψης περιπτώσεων με βάση την καταλληλότητα τους(δεν αφορά μόνο την φίνα ) για μμ ,αλλά νομίζω θα απογοητευθω από την πραγματικότητα γιατί ξέρω ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να συμβει .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στα βιντεακια του που κυκλοφορουν τικτοκ κτλ χορηγουμενα στο fb μιλαει για μεταμοσχευση χωρις φαρμακευτικη αγωγη δεν γινεται.
 

Giorgos30

Member
Η δότρια φαίνεται καλή αλλά νομίζω η αγωγή στην περίπτωση σου είναι must , διαφορετικά πας σίγουρα για 2η μην σου πω και για τριτη μεταμόσχευση .
Εδώ εγώ με μικρότερο πρόβλημα και ξεκινησα αγωγή , γτ όπως μου είπε και ο γιατρός σε διαφορετική περίπτωση θα κυνηγάω την τριχόπτωση μου με μεταμοσχεύσεις . Και δεν ψήνομαι.
Αλλά είναι και αυτό μια επιλογή , πρέπει να ετοιμάζεσαι για την δεύτερη μμ όμως διανοητικά και οικονομικά απο την ώρα που μπαίνεις στην πρώτη
 
Μπλουζα