Καιρός για ΜΜ ή ξουρα όλα;

karlas

New Member
Καλησπερα σας! Είμαι 35 ετών και δυστυχώς θα χρειαστώ τις γνώσεις σας ως προς την ΜΜ! Ιστορικό Αα από όλα τα σόγια και δυστυχώς δεν γλυτωσα απο αυτήν την μάστιγα! Έχω πάει σε κάποιες κλινικές για ραντεβού αλλά επειδή δεν έχω πειστεί 100% θα ήθελα τις γνώμες σας! Ύπαρχει σωτηρια; Η να μην μπω καν στον κόπο; Σκέφτομαι να κάνω όλες τις ζώνες και να κατεβάσω ελάχιστα την hairline και τους κροτάφους και να κάνω πύκνωση σε όλο το υπόλοιπο! Παραθέτω κάποιες φωτός!
 

Συνημμένα

  • 7459F0A1-73E7-45C3-92D0-644255D934B0.jpeg
    7459F0A1-73E7-45C3-92D0-644255D934B0.jpeg
    1.8 MB · Προβολές: 168
  • 4D9ED7B3-3657-4F18-96D8-E0BDD95EBA30.jpeg
    4D9ED7B3-3657-4F18-96D8-E0BDD95EBA30.jpeg
    2.4 MB · Προβολές: 151
  • 833EF4FF-7118-4EAA-8400-847EDC86A191.jpeg
    833EF4FF-7118-4EAA-8400-847EDC86A191.jpeg
    1.8 MB · Προβολές: 147
  • A3533A40-F1D5-4097-B765-1AC11DDBE3B8.jpeg
    A3533A40-F1D5-4097-B765-1AC11DDBE3B8.jpeg
    2.4 MB · Προβολές: 137
  • 9445C1DA-D46F-4402-9D2A-3E170C9F2932.jpeg
    9445C1DA-D46F-4402-9D2A-3E170C9F2932.jpeg
    1.9 MB · Προβολές: 132
  • 66CF1E4D-3048-4098-A006-060885D2907F.jpeg
    66CF1E4D-3048-4098-A006-060885D2907F.jpeg
    2.5 MB · Προβολές: 138

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου και καλώς μας ήρθες!!!Πρίν απο όλα να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει κάποια θεραπεία?
 

LoverBoy

Well-Known Member
Απο αυτό που βλέπω πάνω σου θα ξεκινούσα κάποια θεραπεία με μίνο+Φίνα είτε τοπικά είτε σε Χάπι να δυναμώσω τα υπάρχοντα μαλλιά και τυχόν αδύναμα τριχοθυλάκια που μπορεί να δώσουν μαλλί εκεί που δεν το περιμένεις και μετά τα Χριστούγεννα και εφόσον είχα δεί τι μου δώσανε αυτά θα προχωρούσα σε ΜΜ Α+Β Ζώνη!Είσαι τυχερός που το Crown δεν έχει Θέμα!
Με μία πύκνωση Λοιπόν που θα χρειαστείς πιστεύω θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα!
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα και καλωσόρισες φίλε.
Θα έθετα κάπως αλλιώς το ερώτημα που έβαλες για τίτλο:
Θεραπεία + ΜΜ ή ξούρα;
Δυστυχώς ή ευτυχώς για τους πλείστους από εμάς που μας βασανίζει η αλωπεκία χρόνια τώρα, ο δρόμος είναι η θεραπεία για να σταθεροποιήσεις ή τουλάχιστο να επιβραδύνεις αρκετά την εξέλιξη της αλωπεκίας, και στη συνέχεια βγάζεις πλάνο για ΜΜ.
Τώρα όσο αφορά την κατάσταση σου, από αυτό που βλέπω στις φώτο είσαι ξεκάθαρο NW5-NW6 στο μέλλον.
Το πότε θα γίνει αυτό χρονικά μόνο η αλωπεκία το ξέρει - πιθανόν μέχρι τα 38-40 σου.
Προλαμβαίνεις να σώσεις και να δυναμώσεις ότι δυναμώνει με φίνα, και ακολούθως να μπεις με ΜΜ να παίξεις Α-Β ζώνη.

Προτεινόμενο πλάνο:
Φιναστερίδη 12-15 μήνες τουλάχιστο + μινοξιδίλη 1 φορά την ημέρα --> ΜΜ σε Α-Β ζώνη με 3000-3500 grafts αναλόγως εαν μπορεί να τα δώσει η δότρια σου και βάση του μελλοντικού σου πλάνου (εαν προτίθεσαι να μπεις και για 2η ΜΜ).
 

karlas

New Member
Καλησπέρα και καλωσόρισες φίλε.
Θα έθετα κάπως αλλιώς το ερώτημα που έβαλες για τίτλο:
Θεραπεία + ΜΜ ή ξούρα;
Δυστυχώς ή ευτυχώς για τους πλείστους από εμάς που μας βασανίζει η αλωπεκία χρόνια τώρα, ο δρόμος είναι η θεραπεία για να σταθεροποιήσεις ή τουλάχιστο να επιβραδύνεις αρκετά την εξέλιξη της αλωπεκίας, και στη συνέχεια βγάζεις πλάνο για ΜΜ.
Τώρα όσο αφορά την κατάσταση σου, από αυτό που βλέπω στις φώτο είσαι ξεκάθαρο NW5-NW6 στο μέλλον.
Το πότε θα γίνει αυτό χρονικά μόνο η αλωπεκία το ξέρει - πιθανόν μέχρι τα 38-40 σου.
Προλαμβαίνεις να σώσεις και να δυναμώσεις ότι δυναμώνει με φίνα, και ακολούθως να μπεις με ΜΜ να παίξεις Α-Β ζώνη.

Προτεινόμενο πλάνο:
Φιναστερίδη 12-15 μήνες τουλάχιστο + μινοξιδίλη 1 φορά την ημέρα --> ΜΜ σε Α-Β ζώνη με 3000-3500 grafts αναλόγως εαν μπορεί να τα δώσει η δότρια σου και βάση του μελλοντικού σου πλάνου (εαν προτίθεσαι να μπεις και για 2η ΜΜ).
Μου έκαναν σε μια κλινική μέτρηση και αυτές είναι οι τιμές της δότριας που φαντάζομαι είναι οκ! Στον μέσο όρο μου είπαν πως είναι όποτε λογικά θα μπορέσω να καλυψω και το crown όταν χρειαστεί!
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    2.5 MB · Προβολές: 138

thatcher

Active Member
1. PROSCAR (φιναστερίδη)
2. Μινοξιδίλη
3. Σαμπουάν κετοκοναζολης δύο με τρεις φορές την εβδομάδα
Παρε τα buzzcut πολύ κοντά έως να δράσουν οι ουσίες αυτές
 

bobby

Well-Known Member
Θα περιμένεις να δεις τι αποτέλεσμα θα σου δώσει το big3 μετά από 1-1,5 χρόνο.
Τότε θα πας για μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι και που μπορείς να φτάσεις και μετά αποφασίζει για ΜΜ…… δες το νήμα μου για να πάρεις μια ιδέα πως πρέπει να κινηθείς.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Θα περιμένεις να δεις τι αποτέλεσμα θα σου δώσει το big3 μετά από 1-1,5 χρόνο.
Τότε θα πας για μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι και που μπορείς να φτάσεις και μετά αποφασίζει για ΜΜ…… δες το νήμα μου για να πάρεις μια ιδέα πως πρέπει να κινηθείς.
Bobby Φιλαράκι μου το Big3 είναι?
 

karlas

New Member
Θα περιμένεις να δεις τι αποτέλεσμα θα σου δώσει το big3 μετά από 1-1,5 χρόνο.
Τότε θα πας για μετρήσεις για να δεις που βρίσκεσαι και που μπορείς να φτάσεις και μετά αποφασίζει για ΜΜ…… δες το νήμα μου για να πάρεις μια ιδέα πως πρέπει να κινηθείς.
Άρα κατά την άποψη σου είναι απαγορευτική η μμ ή απλά καλύτερα να περιμένω; Επίσης φίνα τοπικά αξίζει ή πρέπει να μπω σε χάπι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Για μενα δεν ειναι καθολου απαγορευτικη η μεταμοσχευση για την ηλικια που εχεις. Εγω στα 32 ημουν περισσοτερο καμμενη γη.
Ειχα κανει μμ και παραλληλα ξεκινησα με φινα αν και στην πορεια την διεκοψα για αλλους λογους.
 

cristiano

Member
Εγώ θα πρότεινα φίνα και μινοξ (2 φορές τη μέρα) για ένα εξάμηνο και μετά καρφί για ΜΜ. Επειδή δεν έχεις κάνει ξανα θεραπεία και το κεφάλι σου είναι παρθένο η μινοξ θα σε σε πιασει καλά. Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι χάπι μινοξ. Το υγρό θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Στο 6 μηνο θα έχεις δει ποιες περιοχές έχουν δυναμώσει και ποιες όχι για να προχωρήσεις σε ΜΜ.

Όσοι έχουν δυνατό μπάτζετ κάνουν και το αντίθετο. Δηλ. κάνουν ΜΜ καλύπτοντας όσο μεγαλύτερη περιοχή γίνεται και παράλληλα κάνουν θεραπεία. Επομένως το τελικό αποτέλεσμα της ΜΜ ενισχύεται και από τα μαμά μαλλιά που έχουν επιβιώσει και δυναμώσει λόγω των φαρμάκων.
 

bobby

Well-Known Member
Άρα κατά την άποψη σου είναι απαγορευτική η μμ ή απλά καλύτερα να περιμένω; Επίσης φίνα τοπικά αξίζει ή πρέπει να μπω σε χάπι;
Για εμένα χάπι κατευθείαν και μετά από 1-1,5 χρονο εκτίμηση και ΜΜ. Δεν θεωρώ ότι είσαι απαγορευτική περίπτωση αλλά σίγουρα θέλεις φαρμακευτική αγωγή γιατί έχεις διάχυτη αραίωση.
 

karlas

New Member
Για εμένα χάπι κατευθείαν και μετά από 1-1,5 χρονο εκτίμηση και ΜΜ. Δεν θεωρώ ότι είσαι απαγορευτική περίπτωση αλλά σίγουρα θέλεις φαρμακευτική αγωγή γιατί έχεις διάχυτη αραίωση.
Το πλάνο που σκεφτόμουν είναι μμ και παράλληλα φαρμακευτική αγωγή! Ρωτάω την γνώμη σας γιατί σε περιπτωση που κάνω μμ κ πέσουν τα υπάρχοντα Μάλλια μαλλον θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό ή θα είναι ακόμα χειρότερη η κατάσταση! Η μια κλινική μου πρότεινε κλείσιμο α-β και στο μέλλον μια δεύτερη για το crown αν χρειαστεί!
 

Panoschania

Active Member
εγω νομιζω δεν εισαι επιλέξιμος ακομα για μμ, ηλικιακα οκ αλλα εχεις χρονο, βαζε μινοξ και κανα saw palmetto η φινα (να το δεις με γιατρο αυτο δερματολογο) και βλεπεις τα επομενα χρονια.
 

LoverBoy

Well-Known Member
Μπορείς φίλε μου να ξεκινήσεις την ΜΜ αν θέλεις και κάνεις παράλληλα θεραπεία!Έτσι Έκανα και εγώ και μια χαρά πάω!Αλλά να ξέρεις ότι με την ΜΜ θα χρειαστεί να μπεις σε διαδικασία θεραπείας εφόσον θέλεις να διατηρίσεις τα υπάρχωντα!
Αν έχεις τόσο ανάγκη να αλλάξεις την εικόνα σου ξεκίνα!
 

bobby

Well-Known Member
Θεραπεία πρώτα για να φυλάξεις τα υπάρχοντα και να δεις τι τυχόν επανεκφυση θα έχεις. Έτσι θα μειώσεις τις ανάγκες σε γκραφτ. Αυτή είναι η σωστή σειρά. Δεν είναι απαγορευτικό να κάνεις ΜΜ και να ξεκινήσεις αγωγή ταυτόχρονα, αλλά όλοι οι (σοβαροί) γιατροί θα σου πουν αγωγή 1-1,5 χρόνο, εκτίμηση (με μετρήσεις) και μετά ΜΜ εφόσον βγαίνουν τα κουκιά……
 

montecristo

Well-Known Member
έχεις αρκετό μαλλάκι, και επειδή δεν έχεις ξανακάνει θεραπεία θα σου δώσει μεγάλο boost. Θα πρέπει να ξέρεις ομως οτι την θεραπεία θα πρέπει να την παίρνεις εφ' όρου ζωής, αλλιώς αμα σταματήσεις θα σου πέσουν.
Αν είναι να κενεις Θεραπεία, Θα σου έλεγα μετά από 6 μηνες τουλάχιστον θεραπείας να κανονισεις την επέμβαση όπου θα σου έχει δώσει αρκετα.
Κάποιοι αρχίζουν θεραπεία ταυτόχρονα με επέμβαση όπου βλέπεις βοηθάει και το αποτέλεσμα της επέμβασης
 
Μπλουζα