Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tasos

Active Member
Χρόνια πολλά σε όλους.

Λοιπόν έχω κάνει μία ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto όπως λέει και ο τίτλος.

Πήρα μία απλή λοσιόν που είχα 60ml και πρόσθεσα σκόνη Saw Palmeetto απο δύο κάψουλες (320mg η καθε μία = 640mg) που με είχε μείνει....

Την χρησιμοποιώ εδώ και ενα μήνα ακριβώς. Τις πρώτες 3 μέρες είχαν τονωθεί τα μαλλιά αρκετά...δηλαδή φαινόταν πιο δυνατή η τρίχα !!!

Μετά και μέχρι σήμερα, χωρίς βέβαια να έχω και κανένα φοβερό shed (χρησιμοποιώ και τα αιθέρια έλαια) μπροστά έχει αδειάσει αρκετά η περιοχή !!!

Πιστεύω θα λειτουργήσει αλλά χωρίς βέβαια να ξέρω άν έβαλα λίγη ποσότητα Saw Palmetto ή πολύ !

Αυτό που με ψιλοενοχλεί βέβαια είναι ότι έχω μείωση στην λίμπιντο όπως όταν έπαιρνα το S.P.
απο το στόμα !!!
Λίγο καλυτερέψαν τα πράγματα και πιστεύω ότι θα ξαναέρθει η λίμπιντο στα κανονικά της μετά 3 ή 6 μήνες.

Ακη ή και όποιος άλλος έχει χρησιμοποιήσει Revivo ή Super Zix II ή κάποιο άλλο σκεύασμα τοπικά με Saw Palmetto έχει συναντήσει κάποια μείωση στην λίμπιντο στην αρχή ή απολύτως τίποτα ???

Η διαφορά τους με το δικό μου είναι και στο ότι εγώ δεν έχω βάλει ψευδάργυρο Zinc, μήπως παίζει και αυτό ρόλο, λές ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

taso, χρόνια πολλά.
Όχι, απολύτως τίποτα ΔΕΝ έχεις με τοπική χρήση palmetto.
Ούτε στο Revivo, ούτε στο Zix.
Δεν παιρνά αρκετή ποσότητα στο αίμα ώστε να σου παρουσιάσει κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια όπως η μείωση της λίμπιντο.

Με το proscar, σε 2-3 εβδομάδες επανέρχοντε τα επίπεδα στο φυσιολογικό τους επίπεδο. Οι 3-6 μήνες που αναφέρεις, είναι αρκετός καιρός.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

ρε τασο σε 3 μερες δεν βλεπεις καμια ουσισατικη διαφορα
οσο αφορα λιμπιντο οτι ειπε ο ακη σε τοπικη λοσιον δεν παιρναει στο αιμα σημαντικη ποσοτητα

αλλα για αποτελεσμα πρεπει να περιμενεις αρκετες εβδομαδες για να δεις σε 3 μερες καλα καλα ο οργανισμος δεν ξερει τι του γινετε
 

Άκης

Administrator
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Όντως. Δίνουμε υπερβολική σημασία στις αντενδείξεις αλλά και στα αποτελέσματα.
Υπομονή. Σε τοπική χρήση, όλα σχεδόν τα συστατικά δεν παιρνάνε το αίμα (πλην δυνατών αντιανδρογόνων που περνάνε στον οργανισμό) και της μινοξιδίλης.

Όπως ξαναείπα, αν ρωτήσεις κάποιον γιατρό, θα σου πει ότι όταν σπούδαζε, παρουσίασε όλα τα συμπτώματα που διάβαζε.
Εγώ πχ στο στρατό, είχα σαν 2η ειδικότητα νοσοκόμος-τραυματιοφορέας. Ε, όταν μας δώσαν να διαβάσουμε τα βασικά, εκείνες τις ημέρες δεν ήξερα και εγώ από τι (πρωτο)πάσχω.
Γι'αυτό μην δίνεις βάρος στις αντενδείξεις. Εϊναι, δεν λέω σημάδι ότι κάτι τρέχει, αλλά αν είναι συνεχώς το μυαλό σου εκεί (πχ λίμπιντο), θα σου παρουσιαστεί και με μαύρο τσάι.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

για τον νέο μήνα σκέφτομαι στο μινοξ+ντουτα να ρίξω 2-3 καψ. σκόνη saw pal.+pygeum... :-\

σαν ιδέα,αναλογία;! 8)
 

Teri

New Member
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά ώρες ώρες τρομάζω με αυτά που βλέπω.. ένας χρήστης βλέπω αναφέρει ότι βάζει στο saw palmetto την τάδε ουσία και την ανακατεύει με "τόσα" ml από την άλλη ουσία κ.ο.κ.. και περιμένει να πιάσει , αν και έχει sheding έντονο,μείωση λίμπιντο (!!!) κλπ , οκ στην τελική δεν θέλω να ανακατεύομαι όπως λέει και ο καλός φίλος Σπύρος εδώ "δικό σας είναι το κεφάλι, εσείς κανονίζετε στο τέλος τι θα βάλετε" απλά.. πως μπορείτε ρε παιδιά και ρισκάρετε και βάζετε στο κεφάλι σας "κοκτέιλ" αμφιβόλου αποτελέσματος -για να μην πω παρενεργειών-..?
Γιαυτό άλλωστε δεν έχουμε τα έτοιμα πακέτα dht blockers και μάλιστα πολύ καλών εταιρειών (Revivo κλπ) ώστε πραγματικά να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?

Επαναλαμβάνω μην παρεξηγήσει κανένας την απορία μου το είπα εντελώς φιλικά και με κάθε καλοπροαίρετο τρόπο..
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Τέρι δες το σαν χόμπι - ψάχνουμε,ανακαλύπτουμε και δοκιμάζουμε ιδιοκατασκευές ;D

μην ξεχνάς ότι το οικονομικό θα είναι πάντα εμπόδιο,
και ότι πολλοί χρήστες/μέλη παγκοσμίως ψάχνονται για ιδιοκατασκευές, τις οποίες παρουσιάζουν με αποτελέσματα μετά από 6-8-12μηνη χρήση

έτσι και αλλιώς,τα περισσότερα στηρίζονται στην βασική θεραπεία big 3,και προσπαθούμε να πάρουμε τα μέγιστα βελτιώνοντας την... ;)
 

tasos

Active Member
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Teri,

δεν σε παρεξηγεί κανείς γι'αυτά που λές.... καλή η παρατήρηση σου !!!

Πολεμάω την τριχόπτωση πάρα πάρα πολλά χρόνια (πότε με καλά αποτελέσματα και πότε με χάλια αποτελέσματα - το οποίο συνεπάγεται πολλά λάθη).

Διάφοροι λόγοι με οδήγησαν σε αυτήν μου την ενέργεια (κυρίως γκομενικοί αλλά και οικονομικοί).

Μαθαίνουμε απο τα λάθη μας και αυτή είναι η ομορφιά του φόρουμ να μοιραζόμαστε και τα λάθη μας ,μαζί με την επιτυχία κάποιας θεραπείας !!!

Τώρα έχω μπεί σε μία σταθερή θεραπεία και θα αναφέρω αποτελέσματα θετικά ή αρνητικά μετά το εξάμηνο.
Κάποιες διορθώσεις θα κάνω μετά το εξάμηνο ή οκτάμηνο.
Ελπίζω να πετύχει !
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

teri δεν ειναι ετσι λες οτι βαζει καποιος τοσα συστατικα

γιατι το revivogen και αλλα ποσα προιοντα τι νομιζεις μονο ενα συστατικο εχουν ???
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

2η-3η μέρα του δ/τος μινοξ+ντουτα+saw palm+pygeum ...

- έχει μία "μυρωδιά" (κάτι "χημικό")...
- είναι ιδιαίτερα ελαιώδες
- δεν αφήνει κατάλοιπα
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

εμενα η προχειρη ιδιοκατασκευη που εκανα ειναι λιγο παχύρρευστη θα πρεπει να την αραιωσω λιγο ακομη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Teri

New Member
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Παναγιωτης είπε:
teri δεν ειναι ετσι λες οτι βαζει καποιος τοσα συστατικα

γιατι το revivogen και αλλα ποσα προιοντα τι νομιζεις μονο ενα συστατικο εχουν ???

Παναγιώτη εγώ το θέμα το έθιξα όχι τόσο στο τι βάζεις όσο στο αν γνωρίζεις τι βάζεις και το πιο σημαντικό αν καταλαβαίνεις το ρίσκο με αυτό που κάνεις. Άλλο πράγμα η Revivogen η Revivogen είναι εταιρεία και τα προιόντα τα ερευνά και τα δοκιμάζει πρώτα , άλλο αυτό καμία σχέση τι να λέμε τώρα, και άλλο ο απλός χρήστης..

Εν τέλει απάντηση πήρα με καλύψανε τα παιδιά πριν οκ. Λήξαν το θέμα ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

λες δηλαδη να μην γνωριζω τι βαζω μεσα ρε φιλε
λες να μην γνωριζω παρενεργειες και κινδυνουν που μπορει να προκυψουν
λες να μην γνωριζω τι ειναι το καθε συστατικο

αντιανδρογονο πουλαει και ο lee το ιδιο φτιαχνω και εγω
αντιανδρογονο βαζει πολυς κοσμος αντιαδρογονο βαζω και εγω
αντιοξειδωτικα βαζει η revivo ιδια η παρομοια συστατικα βαζω και εγω

τεσπα προσπαθω να σου πω πως εχω σοας στα φρενας μου και γνωριζω τι κανω
 

Teri

New Member
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Παναγιωτης είπε:
λες δηλαδη να μην γνωριζω τι βαζω μεσα ρε φιλε
λες να μην γνωριζω παρενεργειες και κινδυνουν που μπορει να προκυψουν
λες να μην γνωριζω τι ειναι το καθε συστατικο

αντιανδρογονο πουλαει και ο lee το ιδιο φτιαχνω και εγω
αντιανδρογονο βαζει πολυς κοσμος αντιαδρογονο βαζω και εγω
αντιοξειδωτικα βαζει η revivo ιδια η παρομοια συστατικα βαζω και εγω

τεσπα προσπαθω να σου πω πως εχω σοας στα φρενας μου και γνωριζω τι κανω

Ρε Παναγιώτη δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε σένα. Όταν λέω "αν γνωρίζεις τι βάζεις" ενοω γενικά-συνολικά ο κόσμος εδώ , μην το "πλατιάζουμε" το θέμα ούτε υπονόησα τίποτα. Στο κάτω κάτω οι γνώσεις μου περι ουσιών είναι απο ελάχιστες έως μηδαμινές, είμαι καινούργιος εδώ. Απλά κατέθεσα μία ΓΕΝΙΚΗ μου άποψη- ανησυχία-παρατήρηση.Τίποτε άλλο. Και επαναλαμβάνω, ο χ ι π ρ ο σ ω π ι κ α σ ε σ ε ν α.Καμία σχέση.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

ελα φιλς οκ .. απλα προσπαθησα να σου εξηγησω κατι

ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο γραπτος λογος επειδη δνε υπαρχει η ακοη και δεν μπορεις να καταλαβεις πως το εννοω σε μπρεδευει
 

Άκης

Administrator
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Teri είπε:
Γιαυτό άλλωστε δεν έχουμε τα έτοιμα πακέτα dht blockers και μάλιστα πολύ καλών εταιρειών (Revivo κλπ) ώστε πραγματικά να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?
Ίσως γιατί αυτά δεν μας καλύπτουν...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ιδιοκατασκευή με Saw Palmetto !!!

Άκης είπε:
[quote author=Teri link=topic=361.msg7961#msg7961 date=1235587495]
Γιαυτό άλλωστε δεν έχουμε τα έτοιμα πακέτα dht blockers και μάλιστα πολύ καλών εταιρειών (Revivo κλπ) ώστε πραγματικά να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?
Ίσως γιατί αυτά δεν μας καλύπτουν...
[/quote]
...και ψαχνόμαστε για το "κάτι" παραπάνω :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα