Ιγμοριτιδα

kapa

Μέλος του προσωπικού
Το νερο της θαλασσας εχει την μιση δυναμη του οτριβιν που δεν ειναι καθολου λιγο.με 3 μυτιες φτανει το οτριβιν.ξεμπουκωνει πραγματικα,προκαλει και λιγο καψιμο στα ρουθουνια λογω αλατιου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
και σημερα το ειδα στην πραξη,ηταν μια απο τις μερες που θα τραβουσα οτριβιν.
τα πρωτα κρυα και η μυτη μπουκωμενη.
3 μυτιες θαλασσινο νερο στο καθε ρουθουνι και ετοιμος.
χανει σε διαρκεια απο το οτριβιν...δηλαδη δεν κραταει 8 ωρες το ξεμπουκωμα.
λογικο,δεν ειναι και φαρμακο....
 

erevos

Active Member
Μεγάλη ιστορία το otrivin... Βάζω από δημοτικό. Μιλάμε 15+ χρόνια εξάρτηση και συνεχίζω. Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχει ηρεμίσει το θέμα και βάζω ελάχιστο από το παιδικό πριν μπουκώσω μια φορά τη μέρα άντε δύο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πιστευω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος στον πλανητη να μην εχει χρησιμοποιησει οτριβιν:p
εχουμε ενα μετρο συγκρισης αποτελεσματων:D
 

le2der

Active Member
πιστευω οτι δεν υπαρχει ανθρωπος στον πλανητη να μην εχει χρησιμοποιησει οτριβιν:p
εχουμε ενα μετρο συγκρισης αποτελεσματων:D
Μέχρι και εγώ που δε μπορώ να βάλω για κανένα λόγο οτιδήποτε στα ρουθούνια... μια φορά δοκίμασα οτριβιν.
Να φανταστώ οτι δεν πήγες ακόμα να σου δ'ωσουν κάποια αγωγή?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μέχρι και εγώ που δε μπορώ να βάλω για κανένα λόγο οτιδήποτε στα ρουθούνια... μια φορά δοκίμασα οτριβιν.
Να φανταστώ οτι δεν πήγες ακόμα να σου δ'ωσουν κάποια αγωγή?
δεν πηγα ακομα,δουλευω σε νησι με λιγους κατοικους και δεν υπαρχουν ειδικοτητες εδω.
μαλιστα συναδελφος μου αρωστησε και πηγε αθήνα με αεροπλανο και γυρισε.
οχι κατι σοβαρο
 

newfish

Member
Παθων και εγω. Μια φορα που δεν την παλευα γιατι κρατουσε μερες , πηγα σε ΩΡΛ και μου ειπε οτι κατα μεγαλο ποσοστο φταιει το στραβο μου διαφραγμα. Αν το φτιαξω πολυ πιθανο να σταματησουν και οι ιγμορριτιδες.
Δες και αυτη την περιπτωση.

Βαζω dexa που ειναι τρομερα δυνατο και κανω υπομονη. Γιατρος μου εχει δωσει και αντιισταμινικα , τα οποια κανουν δουλεια αλλα χτυπανε μονο το συμπτωμα. Πρεπει κιολας να βρεις το αντιισταμινικο με την δραστικη που σε πιανει καλυτερα.

Εγω παιρνω φυσιολογικο ορο για να αποφυγω μολυνσεις , τον ζεσταινω σε θερμοκρασια σωματος και διαλυω μεσα του αλατι. Βαζω σε καθε ρουθουνι με συριγγα. Χωρις την βελονα βεβαια ε? Με μικρη πιεση μεχρι το νερο να βγει απο το αλλο ρουθουνι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παθων και εγω. Μια φορα που δεν την παλευα γιατι κρατουσε μερες , πηγα σε ΩΡΛ και μου ειπε οτι κατα μεγαλο ποσοστο φταιει το στραβο μου διαφραγμα. Αν το φτιαξω πολυ πιθανο να σταματησουν και οι ιγμορριτιδες.
Δες και αυτη την περιπτωση.

Βαζω dexa που ειναι τρομερα δυνατο και κανω υπομονη. Γιατρος μου εχει δωσει και αντιισταμινικα , τα οποια κανουν δουλεια αλλα χτυπανε μονο το συμπτωμα. Πρεπει κιολας να βρεις το αντιισταμινικο με την δραστικη που σε πιανει καλυτερα.

Εγω παιρνω φυσιολογικο ορο για να αποφυγω μολυνσεις , τον ζεσταινω σε θερμοκρασια σωματος και διαλυω μεσα του αλατι. Βαζω σε καθε ρουθουνι με συριγγα. Χωρις την βελονα βεβαια ε? Με μικρη πιεση μεχρι το νερο να βγει απο το αλλο ρουθουνι.
ο πατερας μου εχει κανει επεμβαση για στραβο διαφραγμα.δεν ξερω αν εχω και εγω.το dexa ειναι φοβερο.ειναι οτι πιο αποτελεσματικο εχω δοκιμασει σε φαρμακο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
χρησιμοποιω εδω και λιγες μερες το φυσιομερ ευκαλυπτο http://www.pharmasofia.gr/gr/el/products/physiomer-hypertonic-eucalyptus-pocket-size-25ml
πιο ακριβο απο το σκετο φυσιομερ, σε αποτελεσματα ισως ενα κλικ πιο αποτελεσματικο απο το θαλασσινο νερο.
λεω ισως επειδη ειναι πολυ κοντα σε αποτελεσματα.
μυριζει βιξ.
ουτε αυτο ανοιγει το μπουκαλακι του.
πιο πολυ για το μπουκαλακι ηταν η δοκιμη
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
το dexa ειναι φαρμακο, συνεχισε με το συγκεκριμενο φυσιομέρ και μακροπροθεσμα θα δεις βελτιωση, δηλ δεν θα παρουσιαζεις φαινομενα οξειας ιγμοριτιδας, οπως ζαλαδες και ολοκληρωτική συμφώρηση επειδη το περιβάλλον εσωτερικά θα ειναι καθαρό...αυτη ειναι η μονη λυση απο φυσικο προιον που εχω δοκιμασει εγω και στη προτεινω, ξερεις οτι απο την ιγμοριτιδα δεν θα απαλλαγεις και κατι για το διαφραγμα...στραβό διαφραγμα εχουν όλοι κ δεν ειναι αυτο υπευθυνο για την συμφόρηση αλλα οι κογχες που ειναι μεμβρανες εσωτερικα της μυτης και απο τη λοιμωξη διογκώνονται με αποτελεσμα να φραζουν την αναπνευστική οδό, αυτες μπορεις να τις αντιμετωπίσεις με λειζερ και ειναι σχετικά απλη επεμβαση που γινεται σε ιατρείο.
 

Dragon

Member
Νικόλα, επειδή και εμένα με ενδιαφέρει μήπως μπορείς να δώσεις λίγες πληροφορίες για την επέμβαση αν ξέρεις; Περισσότερο για τους κινδύνους. Υπάρχει η πιθανότητα για ελάττωση της όσφρησης ή αυξάνεται η πιθανότητα για λοιμώξεις λόγω πιο "ελεύθερης" διόδου μικροοργανσμών;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Νικολας νικ

Well-Known Member
εχω κανει αυτη την επεμβαση το 2010 και ειναι υποθεση μιας ωρας, ο ΩΡΛ σου μουδιαζει τοπικα τα ρουθουνια και στη συνεχεια με το lazer μικραινει τις κογχες μεσω καυτηριασμου, ειναι ακινδυνο ως προς την οσφρηση σιγουρα, οι κογχες εχουν μολυνθει απο τη λοιμωξη και ειναι πρησμενες και εμποδιζουν την εισροη του αερα..εμενα προσωπικα μου εκανε πολυ καλο και απο τοτε με το φυσιομερ ανα τακτικα διαστηματα χρησης δεν ξαναπρηστηκαν. Πλεον η επέμβαση αυτη γινεται και με υπέρηχο οπότε τα πραγματα ειναι απλουστερα. Πρόβλημα λοιμωξεων δεν υπάρχει...το αντίθετο
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Να σαι καλα dragon, η ιγμοριτιδα ειναι μια παθηση που θέλει προσοχη σε ρευματα, υγρασια και κλιματιστικα ,εγω εχω υποφερει πολυ στο παρελθον, αν θες να χεις την υγεια σου μην ανεβαινεις μηχανακι χωρις κρανος και να παιρνεις πολυ βιταμινη c και ειπαμε σαν επεμβαση ειναι απλη ομως δεν παυει να ειναι επεμβαση,good luck
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
θα σας πω μια ιστορια που μου συνεβη εναν χρονο πριν.
κολλησα ιωση...μπουκωμενη μυτη,το εριξα στο οτριβιν.
περασε ενας μηνας με οτριβιν καθε 8 ωρες,δεν προλαβαινει να φυγει η ιωση,ερχονται επισκεπτες σπιτι μου και με ξανα κολλανε ιωση,περναω ακομα εναν μηνα με οτριβιν καθε 8 ωρες.
φτανω να εχω συμπληρωσει 2,5 μηνες οτριβιν,οι ιωσεις ειχανε φυγει αλλα το μπουκωμα αρχισε να μου γυρναει μπουμερανκ.
περασα συνολικα 3,5 μηνες με οτριβιν καθε 8 ωρες.
πηρα την αποφαση να το σταματησω,ο επομενος μηνας ηταν πολυ δυσκολος.
ειχα παθει εξαρτηση απο το οτριβιν,δεν μπορουσα να ανασανω χωρις αυτο,η ιδια η ελειψη του φαρμακου μου βουλωνε τα ρουθουνια,παρα πολυ ασχημο συναισθημα,ειχα φτασει να λαχανιαζω ακομα και ξαπλα στο κρεβατι χωρις καν να κουνιεμαι,απο ελειψη αναπνοης.
προσοχη με το οτριβιν,ειναι τρελά εθιστικο
 

Dragon

Member
Ευχαριστώ για το Link Νικόλα. Φαίνεται τόσο απλό και γλυτώνει τόση ταλαιπωρία που θα το κοιτάξω τώρα το χειμώνα που θα έχω λίγο χρόνο.

Το otrivin είναι δυστυχώς αρρώστια. Το χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό και ζορίστηκα να το αφήσω στην άκρη. Από τότε προσπαθώ να μην το χρησιμοποιώ καθόλου.

Αν καταλήξω στην επέμβαση θα ενημερώσω.
 
Μπλουζα