Ιγμοριτιδα

kapa

Μέλος του προσωπικού
καλησπερα (*_^)
εδω και 18 χρονια εχω και απο αυτο.
τα πρωτα 10 χρονια με πονουσε οταν βρισκομουν σε ρευμα αερα....
τωρα το μονο που εχω ειναι οτι μπουκωνω για πλακα και μαλιστα καλα.
υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει μετα απο τοσο χρονια?
να καλμαρουν τα συμπτωματα εστω?
αξιζει να το ψαξω σε γιατρους?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
καλησπερα (*_^)
εδω και 18 χρονια εχω και απο αυτο.
τα πρωτα 10 χρονια με πονουσε οταν βρισκομουν σε ρευμα αερα....
τωρα το μονο που εχω ειναι οτι μπουκωνω για πλακα και μαλιστα καλα.
υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει μετα απο τοσο χρονια?
να καλμαρουν τα συμπτωματα εστω?
αξιζει να το ψαξω σε γιατρους?

18 χρόνια είναι πάρα πολλά. Πήγαινε σε ακτινολόγο κάνε ακτινογραφία να δεις αν είναι όντως γεμάτα υγρό τα ιγμόρεια. Αν είναι, δίνουν αντιβίωση δια στόματος και ένα υγρό για τη μύτη, ετσι ώστε να αδειάσουν τα ιγμόρεια και να μην νιώθεις τη πίεση στο κεφάλι. Από εκεί και πέρα αν ξανά εμφανιστεί θα έχεις τη χρόνια ιγμορίτιδα που θα σ εμφανίζεται τακτικά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
18 χρόνια είναι πάρα πολλά. Πήγαινε σε ακτινολόγο κάνε ακτινογραφία να δεις αν είναι όντως γεμάτα υγρό τα ιγμόρεια. Αν είναι, δίνουν αντιβίωση δια στόματος και ένα υγρό για τη μύτη, ετσι ώστε να αδειάσουν τα ιγμόρεια και να μην νιώθεις τη πίεση στο κεφάλι. Από εκεί και πέρα αν ξανά εμφανιστεί θα έχεις τη χρόνια ιγμορίτιδα που θα σ εμφανίζεται τακτικά.
τα σημαδια τα εβλεπα στην εφηβεια μου,ολα ξεκινησαν απο μηχανακι χωρις κρανος,οχι οτι δεν θα αποκτουσα στην πορεια.
το προβλημα το εντοπισε οδοντιατρος απο ακτινογραφια μου.
μου ειπε¨πως ζεις με αυτο?εχει γινει τσιμεντο¨
του ειπα εχω μαθει να ζω με αυτο η ξεχασα τι ειναι χωρις αυτο.
δεν εχω πλεον τα συμπτωματα του πονου η της ενοχλησης,το μονο που εμεινε ειναι το μουκωμα και εχω γινει καλλιτεχνης στην χρηση του otrivin το οποιο το αποφευγω οσο μπορω γιατι ειναι τρελά εθιστικο....
το ρωτησα και τοτε στον οδοντιατρο αν μπορουν τα φαρμακα να κανουν κατι μετα απο τοσα χρονια.
μου απαντησε δεν χανεις κατι να ρωτησεις.τα πραγματα προχωρανε(στην ιατρικη)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
θα πω και κατι τραγικογελοίο και ομως αληθινο.
ειχα ξυρισει το μαλλι και μαλιστα μου αρεσε,αλλα ειχα προβληματακια
με μπουκωνε το παραμικρο ρευμα αερα που υπηρχε ακομα και μεσα στο δωματιο.
εκανα ραχαιους http://www.hairlossgr.com/threads/κηλη-μεσης.3539/
με σκουφο στο δωματιο:p
 

le2der

Active Member
θα πω και κατι τραγικογελοίο και ομως αληθινο.
ειχα ξυρισει το μαλλι και μαλιστα μου αρεσε,αλλα ειχα προβληματακια
με μπουκωνε το παραμικρο ρευμα αερα που υπηρχε ακομα και μεσα στο δωματιο.
εκανα ραχαιους http://www.hairlossgr.com/threads/κηλη-μεσης.3539/
με σκουφο στο δωματιο:p

Πήγαινε να πάρεις αγωγή.... Αν είναι και σχετικά πρόσφατη η πανοραμική απο τον οδοντίατρο , την παίρνεις μαζι σου τη δείχνεις στον ιατρό(γλιτώνεις ακτινοβολία) και για μιαμισή δυο εβδομάδες παίρνεις αντιβίωση, μπας και ξεμπερδέψεις. Μη διστάζεις καθόλου δεν έχει ιδιαίτερη ταλαιπωρία
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Πήγαινε να πάρεις αγωγή.... Αν είναι και σχετικά πρόσφατη η πανοραμική απο τον οδοντίατρο , την παίρνεις μαζι σου τη δείχνεις στον ιατρό(γλιτώνεις ακτινοβολία) και για μιαμισή δυο εβδομάδες παίρνεις αντιβίωση, μπας και ξεμπερδέψεις. Μη διστάζεις καθόλου δεν έχει ιδιαίτερη ταλαιπωρία
θα παω τελικα,η ακτινογραφια ειναι 2 χρονια πριν,δεν εχει αλαξει κατι απο τοτε.
στην ατυχια μου ειμαι και λιγο τυχερος,νομιζω οτι εχω το 70% της αναπνοης απο την μυτη στις καλες μου,οταν δεν ειμαι μπουκωμενος
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
λεω να δοκιμασω νερο της θαλασσας.
θα αδειασω ενα μπουκαλακι οτριβιν και θα βαλω νερο μεσα.
μεχρι να παω σε γιατρο απεχω πολυ ακομα.
ειμαι σε νησι προς το παρον και δεν υπαρχουν ολες οι ειδικοτητες εδω.
εντωμεταξυ θυμαμαι την πρωτη φορα που ηπια ζιρτεκ https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/5615#content
εκαναν ενα πααααααφφφφφ τα ρουθουνια και ανοιξανε εντελως
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
λεω να δοκιμασω νερο της θαλασσας.
θα αδειασω ενα μπουκαλακι οτριβιν και θα βαλω νερο μεσα.
μεχρι να παω σε γιατρο απεχω πολυ ακομα.
ειμαι σε νησι προς το παρον και δεν υπαρχουν ολες οι ειδικοτητες εδω.
εντωμεταξυ θυμαμαι την πρωτη φορα που ηπια ζιρτεκ https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/5615#content
εκαναν ενα πααααααφφφφφ τα ρουθουνια και ανοιξανε εντελως
μερικες φορες φορες το θαλασσινο νερο εχει μικροβια και δεν ειναι καλο για τη χρηση που το θες, παρε physiomer ευκαληπτο καθαριζει τα ιγμορια και θα σε ανακουφισει, πιστευω οτι σε εμενα μετα απο δυο χρονια χρησης εχει κανει πολυ καλη δουλεια
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μια φορα εχω παρουσιασει απο μηχανακι και εγω γιατι οδηγαω 16 χρονια και πηγα σε μια παθολογο με δωσε χαπια για καποιες μερες και γινα περδικι.
Μπουκωμα εχω και εγω εδω και χρονια αλλα πρεπει μαλλον να κανω ενχιριση τα κρεατακια που λενε.
Απο μυτη και γω δυσκολα αναπνεω.Ετσι και με απαγαγουν και κλεισουν το στομα μου παει καικα......
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Εγω εκανα μια φορα πριν 5 χρονια επεμβαση αφαιρεσης στις κογχες, μεγαλη ταλαιπωρια, αυτες ειναι που πρηζονται κ δεν μπορουμε να αναπνεουμε, δυστυχως ξαναεμφανιζονται σε ενα μεγαλο ποσοστο...με το φυσιομερ ευκαληπτο κ τη συστηματικη του χρηση εχω σχεδον λυσει το προβλημα αναπνοης απο μυτη, τραβαω δυο ψεκασμους στο καθε ρουθουνι κ μετα μερικα λεπτα αναπνεω...ειναι κ φυσικο προιον κ δεν υπαρχει περιορισμος στη διαρκεια χρησης, αντιθετα με τα κορτιζονουχα, εγω το προτεινω σε ολους βεβαια κανει 10,80 ειναι ακριβο αλλα βγαζει πανω απο μηνα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Νικολας νικ

Well-Known Member
Δεν ειναι σπρευ, ανηκει στη κατηγορια υπερτονα ρινικο εκνεφωμα κ ειναι στην ουσια θαλασσινο νερο αποστειρωμενο με φυτικο εκχυλισμα ευκαλυπτου βαλε στο google physiomer κ θα το δεις, ναζεις καθε μερα χωρις προβλημα κ εχεις αποτελεσμα τζονυς
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μετα απο παρα πολυ κοπο ανοιξα το καπακι του οτριβιν και το γεμισα με physiomer,το καπακι ομως δεν κλεινει,βασικα ουτε ανοιγει.
εδω και μια εβδομαδα τραβαω μυτιές πρωι μεσημερι βραδυ.
δεν περιμενω θαυματα απο φυσικο προ'ι'ον αλλα πιστευω σε βαθος μηνων κατι θα κανω.
με το physiomer συνειδητοποιησα οτι εχω χασει μεγαλο μερος της οσφησης μου
ασχετο και σχετικο μαζι,το dexa http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/dexa-rhinaspray-n
ειναι οτι πιο αποδοτικο εχω δοκιμασει σε φαρμακο
μια μυτια του = 3 μυτιες του οτριβιν
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
με το φυσιομερ δεν θα δεις άμεση βελτιωση οπως με ενα φαρμακο π.χ. το claritine d, που παιρνω εγω 1, 2 ημερες οταν ειναι βαριά τα συμπτωματα, ομως σταδιακα και με καθημερινη χρηση θα σου καθαρίσει τα ιγμόρια και θα τα κραταει καθαρα εις το εξης απο βλενες και μικρόβια με αποτελεσμα να δεις σε βαθος χρόνου μειωση των τοσο ενοχλητικών συμπτωματων της παθησης, κακα τα ψεματα η ιγμορίτιδα φιλε δεν περναει ποτε κ θελει προσοχή, κρανος στο μηχανακι αν εχεις, μακρυα απο ερκοντισιον και ρευματα κλπ, τι να κανουμε το εχουμε κ αυτο το φασολι...
με το φυσιομερ αποκλειεται να εχεις χασει σε οσφρηση παντως...μηπως το συνδυαζεις με τιποτα άλλο?:rolleyes:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν εχασα οσφηση με το φυσιομερ το αντιθετο.βρηκα λιγο απο την χαμενη μου οσφηση
 

Dragon

Member
Kappa, αν έχεις όρεξη δοκίμασε και λεμφική παροχέτευση προσώπου. Προσωπικά μου απελευθέρωνε τα ιγμόρια για περίπου 2-3 ημέρες.
http://massagetherapy.gr/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=18 - αν και γράφει λίγο υπερβολικά λες και είναι η πανάκεια για τα πάντα,
http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/enallaktikes-me9odoi-antimetopishs-ths-i/6398.

Επίσης παρατήρησα ότι με βοηθάνε πολύ τα σκωτσέζικα ντουζ. Εναλλαγή πολύ ζεστού νερού με κρύου για κάποια λεπτά κάθε φορά στο μπάνιο. Στο σώμα το κάνω. Στο πρόσωπο χρησιμοποιώ μόνο κρύο νερό. Τα ξεκίνησα πρόσφατα στο καλοκαίρι. Το χειμώνα δεν ξέρω αν θα την παλέψω.

Αλλά εάν έκοψες το otrivin πρόσφατα, μάλλον θα χρειαστεί να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να συνέλθει. Είναι πολύ εθιστικό το ρημάδι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kappa, αν έχεις όρεξη δοκίμασε και λεμφική παροχέτευση προσώπου. Προσωπικά μου απελευθέρωνε τα ιγμόρια για περίπου 2-3 ημέρες.
http://massagetherapy.gr/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=18 - αν και γράφει λίγο υπερβολικά λες και είναι η πανάκεια για τα πάντα,
http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/enallaktikes-me9odoi-antimetopishs-ths-i/6398.

Επίσης παρατήρησα ότι με βοηθάνε πολύ τα σκωτσέζικα ντουζ. Εναλλαγή πολύ ζεστού νερού με κρύου για κάποια λεπτά κάθε φορά στο μπάνιο. Στο σώμα το κάνω. Στο πρόσωπο χρησιμοποιώ μόνο κρύο νερό. Τα ξεκίνησα πρόσφατα στο καλοκαίρι. Το χειμώνα δεν ξέρω αν θα την παλέψω.

Αλλά εάν έκοψες το otrivin πρόσφατα, μάλλον θα χρειαστεί να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να συνέλθει. Είναι πολύ εθιστικό το ρημάδι.
θα τα μελετησω καποια στιγμη με προσοχη...
ειμαι με φυσιομερ τουλαχιστον δυο φορες την ημερα απο 2 με 3 μυτιες σε καθε ρουθουνι,εχω τα up και down,το οτριβιν μου κλεινει το ματι αλλα αδιαφορω:p
θελω να δω σε βαθος μηνων τι θα πετυχω
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καπου εδω τελειωσε το φυσιομερ και εκανα μεταγραφη σε νερο της θαλασσας.
νομιζω ειναι ενα κλικ πιο αποτελεσματικο,εκτος και αν μου φανηκε εμενα λογω αλαγης.
παντως ειναι σιγουρα πιο αλμυρο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καπου εδω τελειωσε το φυσιομερ και εκανα μεταγραφη σε νερο της θαλασσας.
νομιζω ειναι ενα κλικ πιο αποτελεσματικο,εκτος και αν μου φανηκε εμενα λογω αλαγης.
παντως ειναι σιγουρα πιο αλμυρο.
δεν ειναι ιδεα μου τελικα,το νερο της θαλασσας ειναι αρκετα πιο αποτελεσματικο.
επισης εχει την διπλασια η τριπλασια περιεκτικοτητα σε αλατι.
θα μπορουσε να τα βαλει με ενα μπουκωματακι ιωσης
 
Μπλουζα