ΙΑΜΑΤΙΚΑ

Μου ηρθε ενα φλας ρε παιδες ,ξερουμε τιποτα για τα ιαματικα στο θεμα της τριχοπτωσης γιατι εχω ακουσει για περιστατικα ψωριασης που θεραπευτηκαν με τα ιαματικα και μιας και μιλανε για αρρωστια που αφορα το δερμα ελεγα μηπως κανει τιποτα και στο θεμα μας, καλα δε λεω να βουτηξουμε ολο το κεφαλι μεσα στη πηγη γιατι :mad: .
αν γνωριζετε κατι πειτε το .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kantharis

New Member
λόγω των θειούχων ενώσεων που περιέχουν οι περισσότερες ιαματικές πηγές μπορούν να βοηθήσουν (όχι να θεραπεύσουν) σε περιπτωσεις ψωρίασης ή σμηγματορροϊκής δερματίτιδας , λόγω του ότι έχουν αντιμυκητιακή δράση . με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν και τα σαμπουάν που περιέχουν θειούχο σελήνιο , π.χ selsun . δυστυχώς στην τριχόπτωση μάλλον δεν προσφέρουν τίποτα .
 
ωραιος αλλα μιας και λες "μαλλον", μπορει και να υπαρχει κατι , αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που ολοι προτεινουν στους ηλικιωμενους να κανουν ιαματικα για παθησεις του μυοσκελετικου ,κατι θα γινεται .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πριν 5 η 6 χρονια μου ειχε περασει σαν σκεψη.
οχι απλα σαν σκεψη,ημουν ενα κλικ να το δοκιμασω.
σκεφτομουν λοιπον....θα περασω απο θερμοπυλες,θα γεμισω 3 μπουκαλια και θα βαζω μια φορα την ημερα απο αυτο.
τελικα δεν το ξεκινησα ποτε
 
kapa μπορει να σου φανει αστειο αλλα δεν εννοουσα το "γεμιζω μπουκαλακια κτλ"
εννοουσα το βουταω το κεφαλι μου δλδ τα μαλλια μου στην ιαματικη πηγη και δεν μιλαμε για πηγες οπου δεν μπορεις να μπεις καν μιλαμε να το αντεχεις γιατι δεν εχουν ολες οι ιαματικες τις ιδιες θερμοκρασιες .
 

kantharis

New Member
stavros_1983 είπε:
ωραιος αλλα μιας και λες "μαλλον", μπορει και να υπαρχει κατι , αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που ολοι προτεινουν στους ηλικιωμενους να κανουν ιαματικα για παθησεις του μυοσκελετικου ,κατι θα γινεται .

πάντα κρατάω μια πισινή , γι' αυτό λέω "μάλλον" :smiley: φαντάζομαι αν υπήρχε κάτι θα το είχαμε μάθει προ πολλού . όσο για το μυοσκελετικό αυτό που βοηθάει είναι η υψηλή θερμοκρασία του νερού που δρα μυοχαλαρωτικά , τα υπόλοιπα είναι "μάλλον" placebo effect . επιστημονικά δεν έχει αποδειχθεί κάτι .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειμαι τρελος για ιαματικα λουτρα.
δεν βοηθουν σε κατι σε θεματα υγειας
δεν πα να βρεχει δεν πα να χιονιζει την βουτια μου θα την ριξω
2008 θερμοπυλες
κοντα στα χριστουγενα,περαστικος ημουν.
χμμμμμμ να βουτυξω? η οχι?
εεεε ναι φυσικα!!!!!! :headbanging:
 

Συνημμένα

  • 148806_161939060512165_1056204_n.jpg
    148806_161939060512165_1056204_n.jpg
    122 KB · Προβολές: 24
  • 148612_161942313845173_706080_n.jpg
    148612_161942313845173_706080_n.jpg
    127.2 KB · Προβολές: 23

Chs

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
ειμαι τρελος για ιαματικα λουτρα.
δεν βοηθουν σε κατι σε θεματα υγειας
δεν πα να βρεχει δεν πα να χιονιζει την βουτια μου θα την ριξω
2008 θερμοπυλες
κοντα στα χριστουγενα,περαστικος ημουν.
χμμμμμμ να βουτυξω? η οχι?
εεεε ναι φυσικα!!!!!! :headbanging:

θυμάσαι ρε εκείνο το πορνοπεριοδικό που είχαν πετάξει πίσω από το θάμνο? Στη δεξιά φωτό στην άκρη :beerc ερε γλέντια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Chs είπε:
kapa είπε:
ειμαι τρελος για ιαματικα λουτρα.
δεν βοηθουν σε κατι σε θεματα υγειας
δεν πα να βρεχει δεν πα να χιονιζει την βουτια μου θα την ριξω
2008 θερμοπυλες
κοντα στα χριστουγενα,περαστικος ημουν.
χμμμμμμ να βουτυξω? η οχι?
εεεε ναι φυσικα!!!!!! :headbanging:

θυμάσαι ρε εκείνο το πορνοπεριοδικό που είχαν πετάξει πίσω από το θάμνο? Στη δεξιά φωτό στην άκρη :beerc ερε γλέντια
και σκουπιδια προφυλακτικα ειχε εκει πισω... :cool:
 

Bouklas

Well-Known Member
Τουλάχιστον στα ιαματικά θα δροσιστούμε και λίγο γιατί ο πατέρας της γυναικας του θείου μου είχε βάλει :explod μπαρούτι :explod στο κεφάλι και είχε γεμίσει μαλλιά!!! :jumping:
Μου φάνηκε τρελό όμως άλλο να το διαβάζεις στο google και άλλο να στο λέει δικός σου άνθρωπος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Bouklas είπε:
Τουλάχιστον στα ιαματικά θα δροσιστούμε και λίγο γιατί ο πατέρας της γυναικας του θείου μου είχε βάλει :explod μπαρούτι :explod στο κεφάλι και είχε γεμίσει μαλλιά!!! :jumping:
Μου φάνηκε τρελό όμως άλλο να το διαβάζεις στο google και άλλο να στο λέει δικός σου άνθρωπος.

αυτο καπου εχει ξανα συζητηθει στο φορουμ
τι ακριβως ειχε κανει?
 

Bouklas

Well-Known Member
kapa είπε:
αυτο καπου εχει ξανα συζητηθει στο φορουμ
τι ακριβως ειχε κανει?

Ναι το θυμάμαι, μου είχες δείξει και το νήμα. Αυτός δεν ξέρω αν είχε βάλει και αλλα πράγματα μέσα αλλα από όσο θυμάμαι την είχε κάνει σαν κρέμα. Μόλις άκουσα για μπαρούτι έσκασα στα γέλια δεν ρώτησα περισσότερα γιατί και μονο η ιδέα με τρομάζει.
Όμως είχε πει στην μάνα μου πως του είχαν πέσει πολλά μαλλιά και βάζοντας μπαρούτι ξαναγέμισε. ???
 

ntines85

Member
«Κάρονας» (ή με ω;) = το κυλινδρικό και κούφιο στέλεχος της σφαιροειδούς ταξιανθίας του κρεμμυδιού. «Μπαρούτι» = οι σπόροι του κρεμμυδιού, που είναι ψιλοί, ελαφροί και μαύροι.
μήπως είναι πολύ μπερδεμένο το θέμα..??
 
Μπλουζα