Θεραπεια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

NIKOS!

New Member
Καλημερα και καλως σας βρηκα!!ειμαι καινουριοσ στο forum και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα!πηγα πριν 1 εβδομαδα στιν δερματολογο επειδη ειχα αραιωση στους κροταφους και στον μπροστα μερος του κεφαλιου.ακομα ειχα πονο στο τριχωτο τησ κεφαλης οταν πειραζα τα μαλλια μου!μου ειπε οτι ο πονοσ δεν ειναι τιποτα και μου εδωσε για τιν αραιωση καποια φαρμακα.δεν θυμαμαι ονοματα τωρα και δεν μπορω να τα δω γιατι ειμαι στην δουλεια.μου εδωσε ενα σαμπουαν που μπορω να λουζομαι καθημερινα κατι βιταμινες σε χαπια τισ οποιες παιρνω μια φορα την μερα και ενα μπουκαλακι με μακρυ στομιο με το οποιο κανω 6 ψεκασμους και απλωνα το υγρο με απαλο τριψιμο περιμερικα του μπροστα μερους του τριχωτου.ο πονοσ σταματησε αλα βλεπω οτι ενω δεν πεφτουν τοσες πολλες τριχες οταν πειραζω τα μαλλια μολις ψεκασω και μετα μενουν σρκετεσ πανω στα δαχτυλα μου!!ειναι φυσιολογικο? :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Agahnim

Member
Απ: Θεραπεια

για να γραφεις "6 ψεκασμους" καταλαβαινω οτι σου εδωσε το Regaine.εαν εχω δικιο, τοτε ναι ειναι φυσιολογικο να εχεις εντονη τρυχοπτωση στην αρχη γιατι ακομα περνας τη φαση shedding (shedding ειναι μια κατασταση εντονης τρυχοπτωσης διαρκειας 1-2 μηνων που περνανε οι περισσοτεροι που ξεκινανε μινοξιδιλη)
 

NIKOS!

New Member
Απ: Θεραπεια

Λοιπον!!Το σαμπουαν ειναι το HAIR FORCE της FREZYDERM οι βιταμινες ειναι οι ANAGENA και οι ψεκασμοι ειναι το HAIRWAY 5% minoxidil της GABRIEL HEALTH!!Λετε να συνεχισω με αυτα η δεν θα δω διαφορα?
 

Agahnim

Member
Απ: Θεραπεια

γνωμη μου κοψε τις βιταμινες μιας και δεν κανουν τιποτα στο θεμα της τριχοπτωσης.διαβασε πολλα θεματα στο φορουμ και αποφασισε εαν αξιζει να αρχισεις propecia η οχι.

με τα υπολοιπα προιόντα που χρησιμοποιεις οκαυ! (για το hair force δεν περνω και ορκο;p)
 

iakovos

New Member
Απ: Θεραπεια

NIKOS! είπε:
Καλημερα και καλως σας βρηκα!!ειμαι καινουριοσ στο forum και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα!πηγα πριν 1 εβδομαδα στιν δερματολογο επειδη ειχα αραιωση στους κροταφους και στον μπροστα μερος του κεφαλιου.ακομα ειχα πονο στο τριχωτο τησ κεφαλης οταν πειραζα τα μαλλια μου!μου ειπε οτι ο πονοσ δεν ειναι τιποτα και μου εδωσε για τιν αραιωση καποια φαρμακα.δεν θυμαμαι ονοματα τωρα και δεν μπορω να τα δω γιατι ειμαι στην δουλεια.μου εδωσε ενα σαμπουαν που μπορω να λουζομαι καθημερινα κατι βιταμινες σε χαπια τισ οποιες παιρνω μια φορα την μερα και ενα μπουκαλακι με μακρυ στομιο με το οποιο κανω 6 ψεκασμους και απλωνα το υγρο με απαλο τριψιμο περιμερικα του μπροστα μερους του τριχωτου.ο πονοσ σταματησε αλα βλεπω οτι ενω δεν πεφτουν τοσες πολλες τριχες οταν πειραζω τα μαλλια μολις ψεκασω και μετα μενουν σρκετεσ πανω στα δαχτυλα μου!!ειναι φυσιολογικο? :chinscratch

Αυτό με τον πόνο το είχα και εγώ πολύ πριν αρχίσει η τριχόπτωση (δεν ξέρω αν σχετίζεται με την τριχόπτωση) είχα παρατηρήσει ότι με συχνό λούσιμο (1-2 φορές τη μέρα καλυτέρευε) ενώ αν δεν λουζόμουν μία μέρα χειροτέρευε. Επίσης παρατήρησα ότι με τη χρήση κυστήνης έφευγε εντελώς ο πόνος και με την απουσία της ξαναερχόταν. Είχα δοκιμάσει κυστήνη 2 Caps 500mg (εκεί ήταν που εξαφανιζόταν ο πόνος εντελώς!!) Δοκίμασα το Biokap (2 Caps) που περιέχει κυστήνη (και άλλα) αλλά περιέχει 120 mg εκεί είχε φύγει σχεδόν εντελώς αλλά όχι εντελώς… Αν σκεφτείς να κάνεις χρήση της κυστήνης έχε στο νου σου ότι πρέπει να λαμβάνεις αρκετή Βιταμίνη C για να αποφευχθεί η πέτρα στα νεφρά επίσης κάπου είχα δει ότι με 1g κυστήνης ημερησίως δεν υπάρχει πρόβλημα… αλλά δεν παίρνω και όρκο…. Για αυτό το έχω ρίξει στα πορτοκάλια…. :p

NIKOS! είπε:
Λοιπον!!Το σαμπουαν ειναι το HAIR FORCE της FREZYDERM οι βιταμινες ειναι οι ANAGENA και οι ψεκασμοι ειναι το HAIRWAY 5% minoxidil της GABRIEL HEALTH!!Λετε να συνεχισω με αυτα η δεν θα δω διαφορα?

Το σαμπουάν που πήρες βάση των κατασκευαστών του δεν είναι για καθημερινό λούσιμο (2-3 φορές τη βδομάδα) Επίσης δες στο φόρουμ για σαμπουάν Κετοκοναζόλης (Libroman/Nizoral/Fungoral/Botaderm)
Όσο για τη μινοξυδίλι είναι αυτό με τα περισσότερα αποτελέσματα αλλά δυστυχώς η χρήση της είναι παντοτινή (άμα την κόψεις ξαναγυρνάς γρήγορα στην αρχή) οπότε θα σου συνιστούσα την Kirkland (μέσω e bay μόνο) πού είναι και η πιο φτηνή και ίδια με τα υπόλοιπα σκευάσματα. Το πιο βασικό τώρα ψάξε στο site για DHT-blockers για αποτελέσματα και παρενέργειες και αποφάσισε αν θα κάνεις χρήση τους....
 

NIKOS!

New Member
Απ: Θεραπεια

Μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει ενα σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης και ενα τοπικο DHT BLOCKER??δεν θελω να παρω χαπι γιατι φοβαμαι αρκετα τισ παρενεργειες και η περιπτωση μου δεν ειναι και τοσο τραγικη.ειναι αρχη ακομα...
 

Agahnim

Member
Απ: Θεραπεια

shampoo καθημερινο: T/Gel Greasy Hair της Νeutrogena (ειναι κατα της λιπαροτιτας)
shampoo για 2-3 φορες την εβδομαδα: Fungoral 2%
 

NIKOS!

New Member
Απ: Θεραπεια

απο που μπορω να τα αγορασω?? ::) μηπως ξερεισ καποιο dht blocker που μπορω να αγορασω απο φαρμακειο?
 

Agahnim

Member
Απ: Θεραπεια

ψαξε στο φορουμ για "τοπικη σπιρονολακτόνη" και για "ενδυναμωση της μινοξιδιλης". αυτα τα 2 απ το φαρμακειο και τοπικα.

γνωμη μου ειναι πως χρειαζεται και ενα revivogen μιας και δεν θες να παρεις oral dht blocker, omως πρεπει να το παραγγειλεις απο εξωτερικο γιατι στην ελλαδιτσα δεν το 'χουμε. δεν ξερω ομως αν μπορεις να συνδιασεις και τα 3.


τα σαμπουαν που σου προτεινα τα βρησκεις στο φαρμακειο (το Τ/τζελ ισως χρειαστει να το παραγγειλουν αν δεν το 'χουν, διαφορετικα το βρησκεις και σε καταστηματα με καλλυντικα)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα