Θεραπεία με Regain

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

zeovani

Member
Γεια σε όλη την καλή παρεά,

Εγω παιδιά συνειδητοποίησα από το 2003 ότι έχω πρόβλημα με τα μαλλιά μου και πήγα σε δερματολόγο. Ο δερματολόγος μου είχε δώσει τότε το εξής:

Κάψουλες epicrin
Σαμπουάν epicrin
Regain 5%

Μου είχε πει: "Τα μαλλιά που έχεις χάσει στους κροτάφους δεν θα ξαναβγούν", "με τη θεραπεία αυτή, θα βγάλεις μαλλιά μπροστά που μπορεί να σου διαρκέσουν και μέχρι τα 40 σου" και όντως μέχρι σήμερα όλα είναι όπως μου τα έχει πει...
Εκανα τη θεραπεία αυτή για 6 μήνες στωϊκά και στην πορεία είδα να βγαίνουν κάποιες καινούργιες τρίχες αλλά όχι τρελά πράγματα. Μετά σταμάτησα τη θεραπεία. Μετά από 2-3 χρόνια άρχισα πάλι να βλέπω εμφανή σημάδια τριχόπτωσης και έβαζα αραιά και που regain (καθώς είχα πάει και σε άλλο δερματολόγο και μου είπε: "βάζε regain μέχρι να βαρεθείς") αλλά όχι με πρόγραμμα... Οσον αφορά το σαμπουάν έβαζα για πολύ μεγάλο διάστημα pregain αλλά πλέον δεν κυκλοφορεί στην αγορά απ' ό,τι έμαθα...

Πριν από 4 μήνες επισκέφθηκα πάλι δερματολόγο και μου είπε πάλι να κάνω θεραπεία με regain 5%... Μου έθεσε το θέμα της κληρονομικότητας αλλά οι γονείς μου και κανείς στο σόι μου δεν είναι καραφλός...!
Μου συνέστησε θεραπεία με διάλυμα:

lativere tonic
betnovate sclp
regain 5%
πρωι-βράδυ

Είμαι ήδη στους 4 μήνες της θεραπείας και δεν βλέπω αποτελέσματα, μια από τα ίδια μη πω και χειρότερα...

Συμπέρασμα: Εχω πάει σε 4 δερματολόγους όλα αυτά τα χρόνια και οι θεραπείες που μου δίνουν είναι μάλλον για να μην κάνω χειρότερα τα πράγματα αλλά βλέπω ότι αντί να επιβραδύνεται το πράγμα, επιταχύνεται...
Εσείς τι προτείνετε? Μία θεραπεία της προκοπής δώστε μου και ένα σαμπουάν γιατί με τους επιστήμονες δεν βγάζω άκρη... Δεν έχω τρελό πρόβλημα, ούτε εμφανή κενά σημεία στο κεφάλι μου αλλά αραίωση σε ενδιάμεσο στάδιο...

Ευχαριστώ όποιον με υπομονή διάβασε την ιστορία μου... 8)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεία με Regain

φίλε zeovani θα σου πρότεινα να κρατήσεις την μινοξιδίλη και να την συνδιάσεις με καποιο dht-blocker και ενα φυτικό/οργανικό σαμπουάν. Τα υπόλοιπα προιόντα που γράφεις δεν πιστεύω ότι σου χρειάζονται...
 

zeovani

Member
Απ: Θεραπεία με Regain

Fenimore είπε:
φίλε zeovani θα σου πρότεινα να κρατήσεις την μινοξιδίλη και να την συνδιάσεις με καποιο dht-blocker και ενα φυτικό/οργανικό σαμπουάν. Τα υπόλοιπα προιόντα που γράφεις δεν πιστεύω ότι σου χρειάζονται...

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου φίλε. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο σαμπουάν και κάποιο blocker???
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Θεραπεία με Regain

zeovani είπε:
[quote author=Fenimore link=topic=2175.msg39768#msg39768 date=1284919352]
φίλε zeovani θα σου πρότεινα να κρατήσεις την μινοξιδίλη και να την συνδιάσεις με καποιο dht-blocker και ενα φυτικό/οργανικό σαμπουάν. Τα υπόλοιπα προιόντα που γράφεις δεν πιστεύω ότι σου χρειάζονται...

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου φίλε. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο σαμπουάν και κάποιο blocker???
[/quote]

dht-blocker ειναι πολλά, σε τοπικά ή σε χάπι. Προσωπικά χρησιμοποιώ revivogen (που δεν εχει αποτελέσματα σε ολους όπως θα διαβάσεις). Αυτά είναι συνοπτικά ολα τα προιόντα http://www.hairlossgr.com/treatments/men/ (και dht-blocker και growth stimulants) και υπάρχουν και σε διαφορα θέματα στο φόρουμ για το καθένα από αυτά. Κάνε λιγο ψάξημο και θα δεις πιο σου ταιριάζει. Για φυτικό σαμπουάν προτείνω ανεπιφύλακτα της fresh line. (αν δεν υπάρχει κατάστημα fresh line στην περιοχή σου κοιτα και στα hondos center και notos galleries για τα fresh line corners) -δεν ξερω αν συνεργάζεται με όλα το notos και hondos. αυτά! :)
 

zeovani

Member
Απ: Θεραπεία με Regain

kapamarou είπε:
[quote author=zeovani link=topic=2175.msg39959#msg39959 date=1285146388]
To betnovate δεν είναι DHT-BLOCKER????
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,463.msg33458.html#msg33458
[/quote]

Αρα είναι DHT BLOCKER...
Χρησιμοποιούσα για 2 μήνες finasteride αλλά έβλεπα παρενέργειες.Ζαλάδα, έλλειψη επιθυμίας (καταλαβένετε...) ήταν σε καθημερινή βάση. Επομένως με:

lativere tonic, betnovate scalp, regain 5% σε ανάμειξη + frezyderm + fungoral 2% είμαι ΟΚ?
Η μήπως θα πρέπει να αγοράσω κάποιο SLS free (Sodium Lauryl Sulphate) σαμπουάν?
 

Conan

Member
Απ: Θεραπεία με Regain

μπορεις να βαλεις και ενα τοπικο dht blocker. ψαξε στις ''Ιδιοκατασκευες'' ( μονος ή σε πας τη συνταγη σε φαρμακειο.)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα