ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Μην αγχώνεσαι είναι μια κουβέντα... Διαβάζοντας για τις παρενέργειες της μινοξιδίλης ή υπερδοσολογίας (στην αρχή έκανα ψεκασμούς και τώρα με τα δάχτυλα) βρήκα ότι σου προκαλεί κάτι σαν δερματίτιδα. Αυτό που παρατήρησα από την αρχή της θεραπείας μου ήταν ξεφλούδισμα (όχι νιφάδες πιτυρίδας) και μαζί τριχόπτωση. Σημειωτέον παλιότερα χρησιμοποίησα axelan που είναι και πάλι μινοξιδίλη και δεν είχα πρόβλημα. Εδώ στο site διάβασα για την αλόη και ότι μπορεί να βοηθήσει... Καμιά ιδέα ρε παιδιά;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

το τζελ αλόης 30' μετά την χρήση μινοξ. θα σε βοηθήσει πάρα πολύ ;)
 

hristina

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

οταν λες ξεφλουδισμα μηπως εννοεις σμηγατορροικη δερματιτιδα?
ριξε μια ματια εδω:

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1803.0.html
κι εδω
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1819.0.html
αν δεν τα εχεις ηδη δει δηλαδη..

μου χε κανει και μενα ΣΔ και δεν την εχω ξεφορτωθει ακομη.. ομως ολο τη "τσιμπαγα" τη δοση.. ολο και κανενα "φσιτ" παραπανω εκανα.. προσοχη, μη βαζεις ποτε παραπανω απο οσο πρεπει!...
εγω θα ελεγα να χρησιμοποιησεις αλοη που λενε τα παιδια οτι ειναι πολυ καλη (εγω δυστυχως δεν το ηξερα) κι αν δεις οτι παρολα αυτα χειροτερευει να ξαναπας στο γιατρο ..

ΥΣ: εγω εβαζα σκετη μινοξιδιλη (το regain 2%)
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Χριστίνα δεν ξέρω τι είναι. Δεν έχω πρόβλημα σε όλο το κεφάλι, παρά σε λίγα σημεία πια. Με δερματίτιδες δεν είχα καμιά σχέση παλιότερα. Πήρα αλόη χθες και έβαλα ελαιόλαδο μέσα στο fungoral. Έχω πάρει αρκετές πληροφορίες εδώ μέσα και ελπίζω να κάνω το σωστό. Στη δερματολόγο πήγα πριν 3 βδομάδες που ήταν χειρότερα και μου είπε ότι δεν είναι τίποτε απλά να μην τα ξύνω. Έχω χάσει αρκετό μαλλιά και από αυτό πέρα από την τριχόπτωση της θεραπείας. Το ενθαρρυντικό είναι ότι αρχίζω να βλέπω μικρές τριχούλες παντού. Εσύ τι αγωγή κάνεις; Να πάρω και το strieprox ή υπερβάλλω;
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Πάλι εγώ... Ας μου πει κάποιος είναι φυσιολογικό να συνεχίζεται η τριχόπτωση μετά από 2 μήνες χρήσης του παρακάτω διαλύματος;
Moresan lot I
Minoxidil 5%
Estradiol 60 mg
Θα τρελαθώ... Ενώ βλέπω καινούριες τρίχες να βγαίνουν η τριχόπτωση δε λέει να σταματήσει... Ρε παιδιά λες και θα καραφλιάσω και θα ξαναβγούν όλα από την αρχή... Χρησιμοποιώ την αλόη εδώ και δύο μέρες και σαν να πηγαίνει καλύτερα αυτό το δερματικό που μου παρουσιάστηκε. Δεν καταλαβαίνω όμως η τριχόπτωση είναι από ακόμη μινοξιδίλη ή από το δερματικό; Please τα φώτα σας, γιατί θα με πάρει από κάτω...
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Λοιπον,να ξερεις οτι η σμηγματορροικη δερματιτιδα προκαλει τριχοπτωση οποτε χρειαζεται κ ειδικο σαμπουαν γι'αυτη.Εγω τελειωσα τη θεραπεια που ειχα γραψει στην αρχη του θεματος αλλα τωρα θα χρησιμοποιω μονο τα σαμπουαν τριχοπτωσης κ δερματιτιδας που μου δωσε η δερματολογος.Απο σεπτεμβριο ξανα στη γιατρο.Ειναι αληθεια οτι η μινοξιδιλη προκαλει μια ελαφρια τριχοπτωση.Αλλα να ξερεις δε θελει αγχος,γιατι οσο περισσοτερο το σκεφτεσαι τοσο χειροτερα ειναι.Οσο αφορα για το αν το καλοκαιρι δε χρησιμοποιουμε μινοξιδιλη αυτο δε το γνωριζω,καλυτερα να ρωτησεις το δερματολογο σου.
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Τελικά όσο περνούν οι μέρες καταλήγω ότι η τριχόπτωση δεν είναι από δερματίτιδα. Η αλόη με βοήθησε πολύ στα σημεία που είχαν ξηροδερμία. Το θέμα είναι ότι προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε και είχα τόσο έντονη τριχόπτωση. Τα μαλλιά μου τον τελευταίο μήνα έχουν αραιώσει πάρα πολύ. Η τριχόπτωση έχει μειωθεί βέβαια (τι άλλο να πέσει... το επόμενο στάδιο είναι η φαλάκρα μάλλον...). Υποθέσεις κάνω... Ξαναρωτάω όποιον μπορεί να μου δώσει μια εξήγηση. Έπαιρνα μινοξιδίλη, τη σταμάτησα για 2 μήνες και έπαιρνα κορτιζονούχο το οποίο σταμάτησα και ξεκίνησα το διάλυμα. Μετά από 3 βδομάδες έγινε το σώσε δε μιλάμε για ελαφριά τριχόπτωση... Τι λάθος έγινε για να μην επαναληφθεί;
Μήπως κάποιος ή κάποια μπορεί να μου συστήσει κανένα δερματολόγο που να ξέρει τι του γίνεται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

hristina

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω σ αυτο που ρωτας, αλλα οσον αφορα για γιατρο που λες σου στελνω λινκ με μια συζητηση που ειχανε τα παιδια εδω για ενα καλο γιατρο:..
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1792.msg32269.html#msg32269
εχω κλεισει κι εγω ραντεβου σ αυτον.. πηρα την παρασκευη (προχτες) και μου κλεισανε για την αλλη δευτερα!.. προσωπικη αποψη για το γιατρο δεν εχω ακομη, αλλα η γνωμη των παιδιων εδω μετραει πολυ για μενα οποτε ειπα να παω κι απο κει

ΜΗΝ αγχωνεσαι, προσπαθησε με ψυχραιμια να αντιμετωπισεις το προβλημα και θα βρεθει λυση, να εισαι αισιοδοξη! :)
 

hristina

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

αααα.. επισης τελευταια σκεφτομαι να παω και σε ομοιπαθητικο.. οχι με τη λογικη να σταματησω τα φαρμακα των δερματολογων, αλλα με την "υποστηρικτικη" εννοια..
π.χ. καποτε που επαιρνα φαρμακα (εχω μια χρονια ασθενεια) ειχα παει σ εναν ομοιπαθητικο και με βοηθησε πολυ δρωντας συμπληρωματικα, στην αρχικη θεραπεια των γιατρων..
δηλ. επειδη οταν παιρνεις ενα φαρμακο αυτο το ιδιο το φαρμακο, φτιαχνει το ενα αλλα χαλαει το αλλο, ο ομοιοπαθητικος ερχοταν καπου σ αυτη τη φαση να βοηθησει τον οργανισμο να εχει λιγοτερες "απωλειες" απο τη ληψη φαρμακων και να μην εξαντλειται.. καπως ετσι..
σκεφτομουν για παραδειγμα, οτι αν πηγαινα και σ αυτον οταν εβαζα το regain το πιθανοτερο ειναι να προλαβαινα τη ΣΔ, ή τουλαχιστον να μην εφτανε σ αυτο το σημειο (εχει καταντησει κουσουρι πια για μενα).. τουλαχιστον μια αλοη θα μου την εδινε, ενω ο δερματολογος που πηγαινα τιποτα... μαλιστα ειχα παει με χοντρο λεπι που το ξυνα και εβγαζε αιμα το κεφαλι μου (μια πληγη το χα κανει) και μου ελεγε να συνεχιζω να βαζω regain!! πανω στην πληγη δηλαδη.. αστα να πανε... ουφ :(
δηλ. σκεφτομαι να πηγαινω κανονικα σε δερματολογο και ταυτοχρονα και σε ομοιοπαθητικο..
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Ευχαριστώ Χριστίνα για την υποστήριξη. Τον γιατρό αυτόν τον είδα και εγώ. Δεν ήταν ξεκάθαρο από όλους αν όντως είναι καλός. Γι'αυτό ρώτησα. Ενημέρωσέ με όταν πας μήπως πάω και εγώ. Καλή ιδέα ο ομοιοπαθητικός... δεν έχω καθόλου εμπειρία σε αυτό. Για την αλόη αναρωτήθηκα και εγώ!!! Μα είναι εντελώς ανίδεοι; Γεγονός πάντως είναι πως με τους δερματολόγους δεν βγάζεις εύκολα άκρη. Αρχικά νομίζεις ότι είναι σχετικοί, αλλά στη συνέχεια αντιλαμβάνεσαι ότι δεν κατέχουν βασικά πράγματα...
 

sofia

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

JFK έχω πάει και γω στον γιατρό που σου προτείνει η Χριστίνα.Προσωπικά έμεινα ικανοποιημένη.Έχω πάει σε άλλους 3 για τα μαλλιά και νομίζω ότι αυτός ήξερε περισσότερα απ'όλους τους υπόλοιπους.Επίσης μου φάνηκε αρκετά ειλικρινής,δηλαδή ότι δεν με έβλεπε και τα μάτια του κάνανε ευρώ.Αυτό το κατάλαβα γιατί αρχικά με το που του είπα οτι παρατηρώ μία αραίωση μου λεει κατευθείαν ιδέα σου είναι και μετά που με εξέτασε μου βρήκε το πρόβλημα και το έδειξε κ στην μάνα μου για να μην νομίζουμε ότι μας κοροιδεύει.Όσο για την επίσκεψη μου πήρε 60 ευρώ και μου είπε ότι από την στιγμή που ξεκινάμε θεραπεία δεν θα μου χρεώσει τίποτα στις επόμενες επισκέψεις.Να σου πω την αλήθεια πάντως μετά από όλο αυτό το τρέξιμο στους γιατρόυς θεωρώ πως σε έναν ΚΑΛΟ γιατρό είναι χρήσιμο να πας μόνο για να σου κάνει διάγνωση αν δεν ξέρεις τι πρόβλημα έχεις.Αν ξέρεις το forum είναι ο καλύτερος γιατρός για να βρεις την κατάλληλη θεραπεία γιατί π.χ και αυτός ο γιατρός μινοξιδίλη μου έδωσε μόνο και τέλος...ούτε σαμπουάν,ούτε αλόη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Σε αυτό που λες Σοφία έχεις δίκιο. Απλώς κάνεις μία αγωγή και αν ο δερματολόγος είναι σχετικό με το θέμα δεν είναι αποσπασματική. Δηλαδή, σου δίνουν μινοξιδίλη για δύο μήνες και μετά τη σταματάνε, τα μαλλιά ξέρουμε ότι έτσι επιστέφουν στην προηγούμενη κατάσταση, πας σε άλλον σου ξαναξεκινά μινοξιδίλη, ξαναπερνάς την περίοδο έντονης τριχόπτωσης... ένας φαύλος κύκλος. Εσένα τι χρονοδιάγραμμα σου έκανε ο δερματολόγος αυτός; Αρχικά μινοξιδίλη και μετά τι για συντήρηση;
 

sofia

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Δεν μου έκανε κάποιο χρονοδιάγραμμα.Μου είπε απλά να ξαναπάω σε 1,5 μήνα και να ξανακάνω μία ορμόνη που είναι πάνω από το φυσιολογικό και σχετίζεται με τα μαλλιά.Δεν ξέρουμε ακόμα δηλαδή ποια είναι η αιτία που έχουν λεπτύνει οι τρίχες μου σ'αυτό το σημείο οπότε πρέπει πρώτα να δούμε αυτό και μετά να δούμε αν θα προσθέσουμε κάτι,πόσο καιρό θα κάνω θεραπεία και τα σχετικά.
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

ποια ορμονη ειναι σχετικη με τα μαλλια?Γιατι δε το ηξερα αυτο.Παντως οσον αφορα τους καλοκαιρινους μηνες,ειναι αληθεια οτι ειναι πιο εντινο το προβηλμα της τριχοπτωσης λογω του ιδρωτα ή του ηλιου?
 

sofia

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Η προλακτίνη.Αυτό μου το είπε αυτός ο γιατρός και το έψαξα λίγο στο internet και βρήκα ότι η αυξημένη προλακτίνη μπορεί να προκαλέσει αύξηση των ανδρογόνων.Το φυσιολογικό είναι μέχρι 24 και εγώ έχω 38 οπότε πρέπει να το κοιτάξω.
 

charmed22

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Σ'ευχαριστω!Αλλα μηπως ξερεις ποτε γινετε η εξεταση για προλακτινη?Μηπως καποια συγκεκριμενη μερα του κυκλου?
 

sofia

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Κοίτα οι ορμονικές γενικά γίνονται 3η με 4η μέρα του κύκλου οπότε και την προλακτίνη μέσα σε αυτές τις μέρες πρέπει να την κάνεις.Απλα πρέπει να την κάνεις πριν τις 9 το πρωί,να έχεις ξυπνήσει μία ώρα περίπου και να είσαι ήρεμος,να μην έχεις άγχος δηλαδή.Τώρα ο γιατρός μου είπε να είμαι μία ώρα ξύπνια πριν την κάνω αλλά στο ίντερνετ έλεγε δύο ώρες.Πάντως το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να είσαι κάμποση ώρα ξύπνια.Αυτά.
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Καλημέρα σε όλους! Ευχαριστώ όλους όσους με υποστήριξαν τον προηγούμενο μήνα που είχα αγχωθεί με την τριχόπτωση από τη μινοξιδίλη. Τελικά όλα διορθώθηκαν. Η τριχόπτωση σταμάτησε, καινούριες φύτρες έχουν βγει παντού και το δέρμα μου με τη βοήθεια της αλόης είναι σε άριστη κατάσταση. Ξέρω βέβαια ότι δε θα έχω τα πολλά μαλλιά αλλά τουλάχιστον αντιδρά ο οργανισμός μου στις θεραπείες και βλέπω αποτέλεσμα. Αυτό που με προβληματίζει και αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει, είναι τι κάνει κανείς μετά την έντονη θεραπεία για συντήρηση. Δηλαδή τι θεραπεία πρέπει να ακολουθήσεις μετα τους 4-6 μήνες της μινοξιδίλης για να διατηρήσεις τα αποτελέσματά σου. Και μια ακόμη ερώτηση. Αν θελήσω να κάνω παιδί πρέπει να σταματήσω τη μινοξιδίλη νωρίτερα;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

1ον-σε συντήρηση θα μπεις μετά τον 2ο-3ο χρόνο χρήσης,
οι εταιρίες μάλιστα δεν αναφέρουν πουθενά ότι πρέπει να μειωθεί η δοσολογία ή η χρήση

2ον-η μινοξ. δεν παίζει ρόλο στην τεκνοποίηση,οπότε χαλαρά όταν αποφασίσεις
 

jfk

New Member
Απ: ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ

Σπύρο ευχαριστώ για την ανταπόκριση για μια ακόμη φορά. Λέγοντας ότι δεν επηρεάζει η μινοξ την τεκνοποίηση τι εννοείς;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα