Ερώτηση για δότρια ζώνη

giatrosd

New Member
καλησπέρα σε όλους
παρακολουθώ το forum πολλά χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που κάνω ανάρτηση (αν εξαιρέσουμε κάποια προσωπικά μηνύματα)
Χαίρομαι απο τη μια για τα πολύ ενδιαφέροντα ποστ αλλά από την άλλη λυπάμαι πραγματικά , κρίνοντας από τον εαυτό μου πάντα, για πόσο πολύτιμο χρόνο έχουμε χάσει όλοι εμείς για το πρόβλημα μας
Λοιπόν ειμαι 40 και σκέφτομαι τη μμ πολλά χρόνια. Το θέμα μου είναι οτι είμαι γενικά δειλός και ακόμα περισσότερο σκέφτομαι αν κάτι δεν πάει καλά οτι θα αναγκαστώ να μην μπορώ να κάνω έστω και αυτό το πολύ κοντό κούρεμα που αν κ δεν μου αρέσει ψιλοπαλευεται.
Η ερώτηση μου αφορά τη δότρια. Προσωπικά πιστεύω οτι δεν είναι καλή και αυτός είναι ο λόγος που κολλάω και δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα.
Να σημειώσω οτι η κατάσταση μου είναι σταθερή τα τελευταία 4 χρόνια και η μόνη θεραπεία που κάνω αυτή τη στιγμή είναι regain την οποία είχα δοκιμάσει και κατα το παρελθόν αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.
Έχω επισκεφτεί κάποιες κλινικές του εσωτερικού και έχω επικοινωνήσει και με κάποιες στην Τουρκία.
Τριχομετριση έγινε μόνο μια φορά στη δότρια η οποία έδειξε 120 τρίχες/τετρ. εκ και αν υποθέσουμε οτι όλα είναι διτριχα περί τα 50 grafts (απογοητευτικό νούμερο) όλοι οι άλλοι με το μάτι η με φώτο μου έχουν πει οτι η δότρια μου επαρκεί να δώσει 4000-5000 μοσχεύματα. Στην περίπτωση μου χρειάζομαι περίπου 5000 αλλά θα ήθελα απλά μια αρχική επέμβαση στα 2500-3000 και να καλύψω ζώνες α κ β.
Πιστεύετε οτι η δότρια επαρκεί;
Το κούρεμα είναι στα 6 χιλ
Καλή δύναμη σε όλους και σας ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • IMG_20170708_195053.jpg
    IMG_20170708_195053.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 90
  • IMG_20170715_144340.jpg
    IMG_20170715_144340.jpg
    1.8 MB · Προβολές: 78
  • IMG_20170818_015354.jpg
    IMG_20170818_015354.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 62
  • IMG_20170818_015417.jpg
    IMG_20170818_015417.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 71

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
μιας και εχω αυπνιες σημερα εγω θα σου προτεινα να βαλεις οπως ειπες αρχικα μονο α,β ζωνη ισως και λιγο πιο πισω. το crown το αφηνεις ανοιχτο και δεν εχεις και θεμα. η ψυχολογια σου θα ανεβει αμεσως με το που θα διορθωσεις το μπροστα και δε θα σε νοιαζει καν το crown.
οντως εχεις αρκετα μεγαλη αραιωση αλλα μπορεις να εχεις βελτιωση μεγαλη. στην περιπτωση σου πρεπει καθε μοσχευμα που θα μεταφερθει να φυτρωσει. να μην εχεις απωλειες. επισης αν θες τα μαλλια σου μετα τη μμ να τα εχεις τοσο κοντα οσο στη φωτο πρεπει να σου τα παρουν αραια αλλιως θα φαινεται. σε μεγαλυτερο μηκος θα εισαι οκ.
στο θεμα του μαλλιου ολοι μεχρι καποια στιγμη φοβομασταν να κανουμε το βημα. οταν ερθει η ωρα θα το ξερεις. ;)
βαλε κ καμια φωτο το μπροστα.
 

turnfiji123

Active Member
Δες τι είδους αλωπεκία έχεις. Ουλωτική αλωπεκία p.x η Minox δε κάνει τίποτα. Είσαι μεγάλο NW, σε διαφορετικό τύπο αλωπεκίας και όχι ουλωτικης η Φιναστερίδη μπορεί και θα σου δώσει σημαντικό boost. Από κει και πέρα, εγώ θα σου πρότεινα MM σε top γιατρό (Bisanga, Ερντογάν, Lorenzo, Κουτο) για buzz cut look. Δηλαδή, καλύπτει μεγαλύτερη περιοχή με λιγότερα grafts δίνοντας ένα illusion γεμάτου κεφαλιού που το κούρεμα πρέπει να είναι πάντα κοντό (όσο και στη φωτό, ίσως και μια ιδέα πιο κοντό). Σχετικό thread εδώ: http://www.international-hairlossforum.com/viewtopic.php?f=48&t=366
 

giatrosd

New Member
μιας και εχω αυπνιες σημερα εγω θα σου προτεινα να βαλεις οπως ειπες αρχικα μονο α,β ζωνη ισως και λιγο πιο πισω. το crown το αφηνεις ανοιχτο και δεν εχεις και θεμα. η ψυχολογια σου θα ανεβει αμεσως με το που θα διορθωσεις το μπροστα και δε θα σε νοιαζει καν το crown.
οντως εχεις αρκετα μεγαλη αραιωση αλλα μπορεις να εχεις βελτιωση μεγαλη. στην περιπτωση σου πρεπει καθε μοσχευμα που θα μεταφερθει να φυτρωσει. να μην εχεις απωλειες. επισης αν θες τα μαλλια σου μετα τη μμ να τα εχεις τοσο κοντα οσο στη φωτο πρεπει να σου τα παρουν αραια αλλιως θα φαινεται. σε μεγαλυτερο μηκος θα εισαι οκ.
στο θεμα του μαλλιου ολοι μεχρι καποια στιγμη φοβομασταν να κανουμε το βημα. οταν ερθει η ωρα θα το ξερεις. ;)
βαλε κ καμια φωτο το μπροστα.
Σε ευχαριστώ Δημήτρη
Αλλά το ερώτημα μου παραμένει αν επαρκεί έστω κ για 2500 grafts η δοτρια χωρίς να δείχνει ξυλωμενη
 

giatrosd

New Member
Δες τι είδους αλωπεκία έχεις. Ουλωτική αλωπεκία p.x η Minox δε κάνει τίποτα. Είσαι μεγάλο NW, σε διαφορετικό τύπο αλωπεκίας και όχι ουλωτικης η Φιναστερίδη μπορεί και θα σου δώσει σημαντικό boost. Από κει και πέρα, εγώ θα σου πρότεινα MM σε top γιατρό (Bisanga, Ερντογάν, Lorenzo, Κουτο) για buzz cut look. Δηλαδή, καλύπτει μεγαλύτερη περιοχή με λιγότερα grafts δίνοντας ένα illusion γεμάτου κεφαλιού που το κούρεμα πρέπει να είναι πάντα κοντό (όσο και στη φωτό, ίσως και μια ιδέα πιο κοντό). Σχετικό thread εδώ: http://www.international-hairlossforum.com/viewtopic.php?f=48&t=366
Νομίζω ότι το pattern μου είναι κλασσικό ΑΑ nw6 χωρίς να υπάρχουν ακόμα τελειως γυμνά σημεία.
Ουλωτικη αλλωπεκια?
Βλέπεις κάτι που σε οδηγεί σε αυτό?
Επίσης στην κατάσταση που είμαι κ στην ηλικία των 40 δεν νομίζω ότι η φιναστεριδη θα κάνει κάτι συν ότι δεν θέλω να πάρω.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ Δημήτρη
Αλλά το ερώτημα μου παραμένει αν επαρκεί έστω κ για 2500 grafts η δοτρια χωρίς να δείχνει ξυλωμενη

και μια συνεδρια αν κανεις παλι θα απαιτησεις να παρουν μοσχευματα απο ολη τη δοτρια ομοιομορφα. πλαινα και πισω. για 2500 μοσχευματα οπως λες δεν νομιζω να φαινεται.
οπου επιλεξεις να κανεις θα τους ρωτησεις φυσικα αφου αυτοι ειναι οι αρμοδιοι να σου απαντησουν.
αν μιλαμε για αυτο τον αριθμο μοσχευματων βαζεις α, β ζωνη και βλεπεις στο μελλον. εγω αυτο θα εκανα. ;)
 

piros75

Well-Known Member
φίλε μου όντως η δότριά σου δεν φαίνεται καλή. Αν σου είπαν ότι έχεις 120 τρίχες/εκ2 θα έλεγα ότι δεν αξίζει τον κόπο, εκτός αν θες να αποκτήσεις απλώς λίγες περισσόερες σκόρπιες τρίχες πάνω.
 
Μπλουζα